Jims- H INBHfflHU) WR N CUEEITÉ EX «ET 1BB0XDISSE8EÏT SÏE8K. G No. 14. D R I E~E N-V EERT1GSTE JJLARQ 1888 N ;d. Z T E I t 1) A. 18 FEBRUARL ■ü.'.bm UIT DE PERS. 13 1 it H I XXÜ XL. A XIB. 8. Dr. In den loop dezen mi er is ir ;e 0 a. en. J0' en jet ize lat 0“ e e r- n ta ide jh- ng Te :e- s a a I. n it d ‘V U liS ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Woensdag avond te half acht is een hevige brand uitgebroken in het perceel no. 14 Korte Bagijnestraat te ’s Gravenhage. Beneden was een winkel in tapijtgoederen de bovenverdiepingen werden bewoond door verschillende gezinnen. Het pand is geheel uitgebrand. De bewoners waren grootendeels afwezigdie er in waren zijn gered, met uitzondering van een driejarig meisje. Een ander kind is met levensgevaar door een buurman gered. De brandweer slaagde er in den brand tot het genoemde perceel te beperken. f244,88 en f244.88. Tevens voor de levering van glas en kwasten te Veenhuizen voor f 75.88. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco *n te zenden. Maandag werd te Amsterdam in het Volks park een meeting gehouden met het doel aan te dringen op het ontslag van den minister van justitie of de vervolging van de zaak Methofer, voormalig doch eervol ontslagen beambte bij de gevangenis te Arnhem, en schrijver van het stuk in Recht voor Allen „Jeaune Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker.” Deze Methofer voerde het eerst het woord en voerde aan dat beruchte artikel nog eenige bij zonderheden toe, nl. dat Jeanne gekapt eu getooid in de woning van den directeur binnenging en fleschjes odeurs en mandjes met kersen ontving van een lid der rechterlijke macht met wien zij op zeer intiemen voet stond enz. zijner rede verscheurde hij het van nister gekregen eervol ontslag, als antwoord op de vraag of men zulk een minister nog wei eenige achting kon toedragen. De heer Croll voerde hierna het woord. Hij meende dat de handelingen van dezen minister moesten leiden tot totale verstomping van het rechtsgevoel des volks. Ons recht zou anders samengesteld zijn als niet enkel de be voordeelden, maar ook zonen uit het volk voor de balie konden opgeleid worden. Van het in voeren eener jury verwachtte hij het middel tot verbetering van ons rechtswezen. Fortuyn, die daarna het woord voerde, zag in Onder het opschrift „kansen” leest men in de Standaard Hoe nauwkeuriger uit alle hoeken en deelen van het land de electorale cijfers bekend worden, hoe mistroostiger de liberalisten elkaar aanzien, eu hoe klaarder ze beseffen, dat de meerderheid van het kiezerscorps niet aan hun zijde staat. De inlichtingen, onzerzijds ingewonnen, stem men met dien inuruk overeen. Natuurlijk kan men vooruit niets over de opkomst beslissen, en doen bij elke verkiezing altoos zich enkele moeilijkheden van plaatselijken aard in bepaalde districten voor. Doch is de opkomst beiderzijds gelijk, en weet men de locale moeilijkheden te boven te komen, dan mag nu reeds geprofeteerd, dat de komende Kamermeerderheid een geheel andere zal zijn. Zelfs districten, waarop men niet dorst hopen, vallen bij nader bezien meê. Er blykt bijna overal, dat de vermeerdering van het aantal kiezers voor de liberalisten on- gunstig is. Drie districten maken een uitzondering; maar als regel gaat het door. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie ter kennisneming van belanghebbenden is nederge- legd het boekwerk, getiteld „Neerlands Leger”, He uitgave, uitgegeven op last van tiet De partement van Oorlog, houdende inlichtingen omtrent den vrij willigen dienst bij do korpsen, het Instructie Bataljon, de Instructie Compagnie, de Instructie Batterij, de Pupillenschool, de Militaire Hospitalen, de Marechaussée, de Ko loniale troepen en het korps Mariniersde opleiding tot den rang van Officier bij de cur sussen, aan de Militaire School en aan de Ko ninklijke Militaire Academie de verbintenissen van studenten in de geneeskunde voor de be trekkingen van officier van gezondheid en van reserve officier van gezondheid bij de landmacht de toelating als kweekeling bij ’s Rijks veeartsenij school de verbintenis als militair apothekers bediende en den dienst bij de Militie te land. Voorts, dat aldaar de noodige inlichtingen omtrent vrijwillige dienstneming hier te lande, bij Zijner Majesteits Zeemacht en de Koloniale troepen worden verstrekt en de daarvoor ver- «ischte stukken opgemaakt. Sneek, 14 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. bevoegd tot het doen geven van onderwijs is het haar roeping de minderheid, zelfs de kleinste minderheid, te beschermen tegen gewetensdwang. Elke waarborg voor een richtige vervulling vau dezen haren plicht zou vervallen, als het beginsel van neutraliteit bij het openbaar onderwijs be zweek en het gemeentebestuur zelf te beslissen had hoe het het onderwijs godsdienstig wilde tinten. ’t Liet zich verwachten dat de ingenomenheid van de Standaard met het optreden der radicalen niet bestand zou zijn tegen de toepassing van het program, door hen gegeven. De wijze althans, waarop de Amst. het onderwijs wenscht geregeld te zien, acht de Standaard geheel onvoldoende, „Wij voor ons vreezeu, zegt het blad, dat men zich illusiën maakt door van zulke maatregelen heil te verwachten. We hebben ons nooit gevleid, dat een schoolregeling, die afdoende betering brengt, van de radicalen zou zjjn te verwachten. Wat zy nu doen, valt des niettemin tegenhet is iets, maar van wie „ra dicaal” wil heeten, mocht meer verwaaht en vooral wat beters.” De juistheid der opmerking, nog door de Amst. gemaakt, dat een vergelijk tusschen de partijen te noodzakeiyker is, omdat te verwaohten is dat de „kerkelijke partyen” eenmaal meerderheid zuilen worden en zij dan, bij gebreke van alle tegemoetkoming anderzijds, uit licht verklaarbare verbittering veel te ver zullen gaan en aan het onderwijs groote schade zouden toebrengen, wordt door de Standaard evenmin beaamd. „Waarin vindt die onderstelling haar grond vraagt het blad. „Waar hebben kerkelijke par tijen ten onzent toe dat vermoeden aanleiding gegeven? Is hun onderwijs slechter? Wij anti revolutionairen zijn bovendien geen kerkelijke party. Strikt genomen treft ons ’t verwijt dus niet. Doch dat ook wy blijkbaar bedoeld worden, is alweer een bewijs voor de waarheid, dat een liberaal, ook al streeft hij nog zoo ver vooruit, toch nooit die hoogte kan bereiken vanwaar men met juistheid ziet.” Bij de aan het Departement van justitie te ’s Hage gehouden aanbesteding is voor de leve ring van verfwaren aan de Rijkswerk inrichting te Veenhuizeu, Hoorn, Doetinchem en Leiden aannemer geworden de heer J. Houwink Gzn. i danig staat buiten den kerke! y ken strijd, en ais te Sneek, respectievelijk voor f 903.88, f172.88, KENNISGEVING. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie der gemeente Sneek, Brengt naar aanleiding van art. 116 der Al- gemeene Politie-Verordening in herinnering: dat het ook ter gelegenheid van den verjaar dag van Z. M. den Koning, op Zondag 19 Fe bruari e. k., VERBODEN is, vuurwerken, onder welke benaming ook, af te steken en dat op de overtreding hiervan eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste zes dagen, of geld boete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Sneek, 14 Februari 1888. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voornoemd, ALMA. Het hoofdbestuur van den Nederlandscho bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft zich als volgt geconstitueerddr. Vitus Bruisma te Leeuwarden, le voorzitter; O. Stellingwerf te id.2e voorzitterA. Rauwerda te Stiens bij Leeuwarden, le secretaris; J. Dijkstra Sz. te Leeuwarden, 2e secretaris H. Oosteling te Oen- kerk bij Leeuwarden, le penningmeesterG. L. van der Zwaag te Gorredijk, 2e penningmeester en J. v. d. Wijk, te Oldelamer, archivaris. Te Amsterdam is in den nacht van Maandag op Dinsdag een persoon op den Nieuwendijk met een scherp voorwerp een steek in de linkerzijde toegebracht, zoodat hij door het vele bloedverlies buiten kennis naar het politie bureau werd gebracht en kort daarop overleed. Een 4tal kameraads van den verslagene verklaren eenparig onschuldig te zijn aan het toebrengen van de doodelijke wonde. Volgens hun beweren zijn zij handgemeen geweest met een 5tal sociaal democraten. Zy zijn intusschen in hechtenis gehouden tot het voorloopig onderzoek zal zijn geëindigd. Een later bericht meldt dat de ver- moedelyke daders in handen der justitie zijn. Het onderzoek in de zaak der valsche munters te Amsterdam wordt, uaar het Politienieuws meldt, ijverig voortgezet. Dagelijks worden nog valsche rijksdaalders gedeponeerd met de beeltenis van Z. M. Willem III en de jaartallen 1866 en 1870 o. a. in de laatste dagen door verschillende conducteurs der tramwegmaatschappij ontvangen. De Amst., die bij voortduring blijft betoogen dat de liberalen onrechtvaardig handelen op het terrein van de school, heeft het noodig geacht aan te geven hoe h. i. de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs moet worden geregeld. Een uitgewerkt voorstel is het niet, ’t Zijn slechts hoofdpunten. „Noodig schijnen ons, zegt het blad: a. Toezicht van overheidswege op het onder wijs, opdat het gehalte niet te wenschen overlate. b. Het vergoeden door den staat aan de gemeente en aan de vereenigingen die naast of in plaats van de gemeente onderwijs verschaffen van de kosten van het ouderwijs aan on- en minvermogenden, naar billijken maatstaf. c. Gemeentelijke subsidie in verband met schoolgeldheffing naar vaste, voor openbaar- en byzonder onderwijs gelijke regelen. d. Vermindering van het bedrag der gemeente lijke subsidie, in zekere evenredigheid met de kosten van openbaar onderwijs voor een kleine minderheid. e. Handhaving van een neutraal karakter van het gemeentelijk onderwijs en, het behoeft ternauwernood afzonderlijk vermelding, de ver plichting van den staat om met subsidies ge meenten, die niet aan den eisch der wet kunnen voldoen omdat zij in exceptioneele omstandigheden verkeereu, bij te staan. Langs dezen weg kunnen, naar de Amst. meent, de groote onbillijkheden, waarover thans met recht geklaagd wordt, verdwynenzal er een betere, een meer rationeele verhouding ontstaan tusschen de uitgaven welke het ryk en de ge meente voor het onderwijs zich getroosten zal de gemeente niet alleen belang hebben bij het betrachten van een gepaste zuinigheid, maar tevens bij het heffen van een billijk schoolgeld; zal de mededinging tusschen openbaar en bij zonder (kerkelyk en onkerkelijk) onderwijs by- dragen tot ontwikkeling van het onderwijs. Het bijzonder onderwijs in kleine gemeenten zal een prikkel hebbea er naar te streven, ook aan de behoeften van andersdenkenden te voldoen, ter wijl bet openbaar onderwijs op gelijke wijs, nog om andeie redenen dan omdat de wet het voor schrijft, gedwongen zal zijn de geloofsovertui gingen niet te kwetsen. Toch zoude nog tweeërlei bepaling door ’t blad noodig geacht worden, om er voor te zorgen, dat niet plotseling, ondoordacht en tot schade van het onderwys zelf een nieuwe regeling toepas sing ken vinden. Wenschelyk zou het zijn, dat bijzondere scholen eerst recht verkregen op resti tutie van Staats- en op subsidie van gemeente wege, na een vol jaar in werking te zijn geweest; terwyl het bedrag van restitutie of subsidie voor het tweede jaar geregeld werd naar het getal scholieren, dat gedurende het eerste jaar van die inrichting had gebruik gemaakt. En voorts zouden niet mogen ontbreken bepalingen betreffende een tijd van overgang, gedurende welken het tot stand komen der nieuwe ver houding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs werd voorbereid. Het blad wil echter niet verdacht worden van pogingen om het openbaar onderwijs zelf te kleuren, naar gelang van de partij, die in een gemeente den boventoon voert. Welke richting de bijzondere school voorstaat, kan de gemeente onverschillig zijn, mits het onderwijs voldoende is. Maar op de gemeentelyke school zelf zij men zeker geen bepaalde richting aan te treffen. De i openbare school moet een veilig toevluchtsoord zijn en blijven voor allen, die van godsdienstig onderwijs afkeerig zijn. De gemeente als zoo- K E N N I S G E V I N G. Loting voor de Nationale Militie BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat do loting voor de lichting der Nationale Miiitie van 1888 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 23 Februari e. k., des voormiddags ten 9 */2 ure dat op den 24en Februari d. a. v. ter ge- meente-secretarie door of van wege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van don dienst Wegens broederdienst of als eenig wettige zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mi litairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werkely- ken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter secretarie voornoemd moeten Worden ingeleverd. Sneek den 15 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMABurgemeester. BEivNEVVliZ, Secretaris. SXEEliER C ÏI R A1 )D, i 3. jn, te le 0. IT 1 .9 •i®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1