MEUÏÏS- El IDIWffllHLII) IWii M CEffiWE El III I HMM 'i IVISift 1 1 No. 15 D R I EE N-V E E R T I G S T E N 1888, •w ■i sa - W O E N S Iyk. Hi), die is a e a. e>. met aaugerand. De ongesteldheid van mevrouw Gath. Beers- I I I I In het Sociaal Weekblad bespreekt de heer J en den leer- I plicht. Hij beantwoordt daar enkele opmer kingen, door de Amst. over leerplicht gemaakt, en weerspreekt o. a. op krasse wijze de beschul diging, in genoemd blad voorkomende, dat het den liberalen zou te doen zijn om het bijzonder onderwijs te drukken. „Het bijzonder onderwijs moge, zegt de heer Kals feitelijk gevolg onzer schoolwetgeving, tegenover het openbare vaak een moeilijk bestaan hebben, laster was steeds en laster blijft nog de bewering, dat het hierop is toegelegd. Zoo de liberalen het aangeprezea subsidie- of restitucie- stelsel verwerpen, doen zij dit niet om den bloei der openbare school te verzekeren ten koste van de bijzondere, maar omdat naar hun inzicht dat stelsel den staat zou voeren op een terrein, waarop hij zich niet behoort te bewegen, gelden der gemeenschap zou dienstbaar maken aan kerkelijke overheersching, en vermoedelgk scha de zou toebrengen aan de algemeene volksont wikkeling bovendien. Terecht of ten onrechte; maar dat zijn de motieven. De Amst. weet het evengoed als wijen voor de overtuiging, welke eenmaal ook de hare was, moest zg althans zóóveel eerbied hebben overgehouden om dat niet te miskennen.” De heer F. Domela Nieuwenhuis, candidaat der afdeelingen van den bond voor algemeen stemrecht te Schoterland, zal Woensdag 22 Febr. mans blijkt gelukkig niet van ernstigen aard te zijn toch zal zij nog eenigen tijd haar kamer moeten houden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco ’n te zenden* De vereeniging „Marnix’ zal haar algemeene vergadering op Donderdag a.s. te Zaandam houden. Onder de vraagpunten komt de hou ding voor, bij de aanstaande verkiezing aan te nemen. Een der voorstellen luidt aldus „Marnix” trede zelfstandig op tegen het achterstellen van art. 171 (168) en tegen het vermengen van de zaak van den Zone Gods (Art. 37 Ger. bei.) met de zaak van roomschea en radicalen. Onder de vragen komen voor: zijn de dolee- renden uit beginsel tegen subsidie van de kerk door den staat? Of is er gevaar, dat zij voor onbepaalden tgd „voorloopig” subsidie op grond van art. 171 (198) zullen aannemeu? Is er ge vaar, dat de anti-revolutionaire politiek „de kerk der scheiding” zal rijp maken voor het stand punt der doleantie? Omtrent de uittreding der hh. Brummelkamp en Mulder zegt het bestuur o.a.„De br. B. en M oordeelen, dat het nu roeping is, om met de anti-rev. partij mede te doen, nu de leiders, tengevolge der doleantie, ook op vrij terrein zijn gekomen. Wij daarentegen zijn van oor deel, dat de Doleantie volstrekt niet geacht kan worden dezelfde politieke gedachte te vertegen woordigen als de „Vrije Kerk,” die uit beginsel zich tegen ondersteuning uit de staatskas heeft verklaard, en alleen uit de hand des Heeren wil leven, omdat zij zulks roeping acht, en daarin hare eer en kracht vindt. Den stap dier broe ders eerbiedigen wij, hoewel die ons bevreemdt en leed doet, enz.” ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/i Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De sociaal-democratische club te Amsterdam heeft Donderdag gepoogd bij de loting een standje uit te lokken, maar ’t is op niets uitgeloopen. Een der lotelingen zou het protest aan deu militie- commissaris overhandigen, maar met de woorden „Commune-boodschappen neem ik niet aan” werd t stuk ter zijde gelegd. Er was op den Singel, waar de loting is, eenig gedrang, maar daar bleef het bij. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een letterzetter van Holdert Co., zekere J. Harttorff, lid van de sociaal-democratische schermclub en de sociaal-democratische jonge- lingsvereepiging, verdacht dat hij Dinsdag nacht den 17-jarigen F. van Leeuwen, op den Nieu- wendijk, in een twist met een messteek zoodanig heeft verwond, dat de getroffene kort daarna overleed. De uitslag der beraadslaging, in de kiesver- eeniging „Amsterdam” gevoerd over de motie- Jelgersma stemmen op de lijst wordt door de Amst. betreurd, ’t Blad schetst aldus den loop der zaken „Het bestuur nam de inleiding van de motie- Jelgersma over. Het zette als dr. Jelgersma zich in beweging, onder luid Hoezee van alles wat beginselen waardeert; uien zei bij zichzelf: flmk zoo, dut zal een stap worden maar ziet, na een even beslist uitstrekken van den voet als dr. Jelgersma trok het dadelgk het been weer terug en riep der vergadering toelaat ons blijven staan op ons beginsel, staan is beter dan gaan. En de vergadering vond dat ook. Het beginsel was gered. Het werd En geen schepsel zou er BEKENDMAKING. j’ - - Oproeping Vrijwilligers voor de Nationale A Kerdijk de schoolregeling Militie. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 9 van het Kon besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127); Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te tredeu, om zich daartoe aan te geven ter Secretarie der gemeente in de gewone bureau-uren. Om als vi ij williger bij de Militie te kunnen Worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste l.oö M. lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar iiigetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht nebben, tot op het tydstip der optreding aan 1 zijne verplichtingen ten aanzieu van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, verkrijgbaar op plaats en tgd bovenvermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Overzeesclie bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, be halve een bewijs van ontslag van den bevel hebber, ouder wien hij laatstelijk hoeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek, den len Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De bekrompen opvatting van de regeering waar zij uitvoering moest geven aan ’t voorschrift der Grondwet, om categoriën aan te wijzen, •verkiesbaar voor de Eerste Kamer, wordt door eenige bladen ’t Vad. en ’t Hand. o. a. m het licht gesteld. „Door zulk een bekrompen uitvoering der nieuwe Grondwet heeft het tegenwoordig mi nisterie zijn voortbestaan onmogelijk gemaakt tegenover een nieuwe Kamer, waarin het liberale element de meerderheid mocht hebben, zegt o. a. het Hand. Het zal tot de taak der nieuwe ver tegenwoordiging dan ook belmoren, te zorgen dat de wet, door de additioneels bepaling der Grondwet binnen twee jaren gewenscht omtrent de verkiesbaarheid tot de Eerste Kamer, zoo spoedig mogelijk het enge besluit vun 14 Febr. 1888 vervangt.” Ook het Vad. laat zich in dien geest uit. 11 tBlad schrijft: „De bestuursmaatregel is weder I een treurig bewijs, op hoe bekrompen wgze de I legeering genegen is de bepalingen der nieuwe I Grondwet toe te passen. Is het wellicht haar I bedoeling duidelijk te maken, dat de nieuwe I toestand nieuwe mannen eischt, dan hebben wg II daar vrede mee.” I iets kwaads mee kunnen doen, men stond er immers op.” Het besluit der kiesvereeniging is slechts twee candidaten te stellen, ’t Klinkt, naar ’t blad nog doet opmerken, theoretisch zeer goed, maar practised heeft het geen beteekenis. Het wil zooveel zeggen als „liberalen, doet voor ditmaal wat u lust, wij zullen u niets in den weg leggen. theoretisch staan wij tegenover u, practisch zullen wij u helpen meerderheid te blijven.” Het Hand, is daarentegen van meening dat voor de nu gevallen beslissing zeker deugdelijker gronden zijn aan te voeren dan voor het stemmen op candidaten, met wier richting de vereeniging niet instemt. De kapitalisten mesten zich vet van het zweet en van het bloed der arbeiders dat is het hed, herinnert het Sociaal Weekblad hetwelk door de sociaal-democraten op alle tonen den volke wordt voorgezongen. Achten zij dat soms ook toepasselijk op de genen, die nu wederom, door volteekening van een leeniug van f 300.000, de koninkl. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben op de been geholpen In die fabriek zijn in de jaren 1872 tot 1887 werHoonen uitbetaald tot een bedrag van ruim tien midioen gulden. Doch hoe staat het intusschen met de aandeelhouders? Geloof het vrij, dut zij hun aandeelen voor luttele percenten van de som, die zij er op hebben gestort, volgaarne zullen afstaan aan wie zoo dwaas ware ze te koopen. Ook zij, die in de jaren 1883 en 1884 deelnamen in de toen gesloten hypothecaire leeuingen, kunnen hun obligation niet meer van de hand zetten dan met een verlies van dertig ten honderd of meer, waardoor duidelijker dan door iets anders in het licht treedt, wat dengeuen te wachten staat, die thans de bovengenoemde som hebben bijeen gebracht. Maar in de circulaire, waarin op hun medewerking een beroep werd gedaan, werd gewezen op de „nijvere, arbeidzame en flinke werklieden”, wier belang bij het voortbestaan der fabriek zoo benauwend nauw betrokken is, en de drie ton zijn gevonden. t Is waardat kapitaal-bezitters dikwerf slechts denken aan hun eigen belang. Maar waar is het gelukkig toch ook, dat het somtijds door hen wordt ter zijde gesteld ten bate hunner medeburgers. Te Leiden is een geval van trichiueuse ziekte voorgekomen. Zeven personen uit één gezin zijn er door aangetast, maar gelukkig niet het geheele gezin en op het oogenblik niet hoogst ernstig. De infectie schijnt gering geweest te zijn, lot geruststelling van het publiek en in het belang der slagers, deelt dr. Rutgers van der Loeff aldaar mede, dat het triebineuse var- kensvleesch (waarvan slechts weinig in den vorm van gerookte, maar ongekookte boterham menworst gebruikt is) niet te Leiden, maar te Noordwijk-binnen gekocht, is. In het vleescli, van daar afkomstig en. gelukkig nog overge bleven, is de trichino microscopisch aangetoond, en kan men nu verdere nasporingeu aldaar doen. Toch blijve men steeds den raad opvolgen nim mer rauw varkenvleesch, ham, worst (al is het ook gepekeld of gerookt) te gebruikenmaar het altijd eerst te koken of te braden. Onder zeer vele blijken van vriendschap heeft de heer J. J. A. Goeverneur (Jan de Rijmer) in de vorige week te Groningen zijn 80en geboortedag gevierd. Te Groningen is Zaterdag onverwacht overleden de heer J. C. Wichers, commissaris van politie aldaar. De heer Johannes Cornells Wichers was in 1837 geboren en had ruim den leeftijd van 50 jaren bereikt. Hij begon zijn loopbaan bij de politie als inspecteur te Rotterdam; daarna werd hij commissaiis van politie te Sneek, Vlaardin- gen, Leeuwarden en sedert 1 September 1877 te Groningen. De Spectator wijdt een plaat aan de protectie. Een vrouw uit de volksklasse is bezig voor haar kinderen een flinke stoete op te snijden. o„uu.uuu Gij kunt nu nog een goede boterham worden genoodigd: 1°. zij, die van hun voornemen ^rl)een ze=t ZÖ- Als de kiezers er niet op passen gaan „de Heeren“ de rijke graankoopers beschermen en dan moeten de arme bloeden er door lijden1” De vereeniging Algemeen Kies-en Stemrecht te Amsterdam zal kort vóór de verkiezingen een groote samenkomst beleggen in het Paleis voor Volksvlijt, waar eenige barer candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer als sprekers zullen optreden. «I Naar het Centrum verneemt bestaat bij de Exploitatie-maatschappij het plan eenige rijtuigen Van binnen electriscn te verlichten. Van wege de Vereeniging ter behartiging van de Nederiandsche belangen op de Parijsche tentoonstelling in 1889, zal op 23 Februari in het Caie Krasnapolsky te Amsterdam een alge meene vergadering wordeu gehouden, waartoe om in te zeuden reeds hebben doen blijken 2°. zij, die vóór of op de vergadering dat voor nemen alsnog te kennen geven 3°. zij, die als leden of begunstigers wenscheu deel te nemen. Deze verklaringen kunnen worden geadresseerd aan den heer mr, D. Josephus Jitta, Westeinde 12, Amsterdam. De vergadering zal de statuten vaststellen, een bestuur kiezen en voorts alles behandelen wat het voorloopig bestuur zal ter tafel brengen. Reeds hebben zich 47 firma’s als inzenders aangemeld. «BE Hl fflfSEJftBOSKSS TTWaiHI I I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1