■IS- EI IDWfflmUD W DI ffllfflï ffl BIT WIDISSBIT Sill. k I 1, No. 16 1888. si D RI E E N 1 ZATERDAO 25 FEBRUARI. roer 00, KVIIJBNDAN». ib. 20 April uitspraak doen. zeggen. Blijft dit uit, *5 eur 4e om on- 'ije> beid eeds aatn BE. 00. .an aar he ag JÜ- o Ai ren f9 0 a )0. je- re ien De [de iat Ük >k- -,00 ,00. rd :ha- j eeniging nog altijd uitgaat in den lande, ook na j i vrijmoedigheid haar te verlaten en tot eene, in myn oog bedenkelijke, scheuring in de liberale partij mede te werken. Vergeet niet dat er tusschen het uiteengaan Voor de Rechtbank te ’s Haga ia gisteren behandeld de zaak-Willink Ketjen, beklaagd wegens smaad den Minister van Koloniën aan gedaan, door aan diens woning te komen en op te eischen stukken, die hij zeide hem door den Minister ontstolen te zijn. Beklaagde be weerde slechts te hebben gesproken van mede plichtigheid aan roof en trachtte in eene lange zelfverdediging te bewijzen, dat hij recht had den Minister te beschuldigen. Het Openbaar Ministerie vorderde een maand gevangenisstraf. Uitspraak 1 Maart. Op de kiezerslijst vcor Amsterdam, zocals die in de vorige week door burg, en weth. is vastgesteld, na aangevuld te zijn volgens de besluiten van den gemeenteraad, is bij vergissing een dame onder de kiezers opgenomen, vermoe delijk wegens haar weinig gebrnikelijken voor naam. BIWaïEltTDAAf». De zegelquaestie nopens de quitanties van de Amsterdamsche Duinwatermaatschappij zal aan leiding geven tot een rechtsgeding. Een der geabonneerden heeft namelijk de Duinwater maatschappij gedagvaard tot terugbetaling van de som van vijf cent, wegens onverschuldigd betaald zegelgeld voor een quitantie niet hooger dan f 10. De vraag, of in dergelijke gevallen niet elke termijn van betaling een afzonderlijke schuld is, zoodat van geen betaling op rekening sprake kan zijn en dus geen zegelrecht verschuldigd is, zal dus nu in rechten worden uitgemaakt. Het is dezelfde vraag die zich voordoet bij huurover eenkomsten die voor langen tijd zijn gesloten, maar waar bij kleine termijnen betaling is be dongen, en bij andere abonnementen van dien aard. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer (4). Het artikel van dr. F. van Eeden „de psy chische geneeswijze,” voorkomende in het jongste nommer der Nieuwe Gids, is thans afzonderlijk verschenen, ’t Is een voordracht, door dr. v. E. hier en daar in den lande, o. a. in het Genoot schap „Oefening en Wetenschappen” te Haarlem, gehouden. ADVEIITENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer T’/j Cents. Bij abonnement is de prijs be” langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zaglijk verschil bestaat. Kerkelijke eenheid, het Katholieke ideaal, is niet noodig voor ontwik keling van het godsdienstig leven en wordt zelfs gevaarlijk zoodra de godsdienstige overtuiging, de meest individueele en subjectieve die er bestaat, door een gemeenschappelijke confessie aan banden wordt gelegd. Staatkundige eenheid daarentegen moet tusschen hen, die in hoofdzaak dezelfde richting volgen, zoolang mogelijk wor den bewaard, met het oog op de practische belangen die men samen heeft te behartigen, zoowel als op de gevaren die dreigen van de zijde der clericalen en socialisten. „Candidas” antwoordt kortelijks. Hij heeft uit de denkbeelden, door den heer Hugenholtz hier ontwikkeld, echter zooveel verschil bespeurd met die, welke in het program van „Amsterdam” zijn uitgesproken, dat hij niet verder op toe treding aandringt. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen da navol gende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 16 Februari 1888, no. 49, le afdeeling B, zoomede op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de kooieenden in deze provincie, voor het jaar 1888, door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van Zoudag den 1 April tot Dinsdag den 1 Mei en van Zondag den 15 Juli tot Woensdag den 15 Augustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden fifgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 18 Februari 1888. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Snoek, den 24 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. gerplicht voor het meer was, maar hij heeft, toen het op een scheiding r waar hij zoolo Deswege in een vorig nummer van door „C on met aandrang uitgenoodigd zich nog bij de nieuwe groep aan te sluiten, zet hij deze week de kleine aderlating die zij onderging, heb ik geen 2ön oordeel over den toestand nader uiteen. „Neg nooit schrijft hij o. a. heb ik gehoord, dat de voorhoede en het centrum van een leger tegen elkaar overstaan, omdat zij niet ..v. dezelfde plaats innemen. Ik meen integendeel I op kerkelijk en op staatkundig gebied een out- Een paar dagen geleden had bij den heer R. te Breda een tragisch voorval plaats. Mevrouw kwam des middag ten 2 ure in de keuken, gaf een gil en viel in onmacht; haar echtgenoot, gelukkig thuis, kwam terstond aangeloopen, vond mevrouw op den vloer liggen en de meid aan een bovenkastdeur hangen. Hij sneed eerst de meid los, haalde hulp en hielp toen zijn echtgenoote bij, terwijl anderen de levensgeesten der meid trachtten op te wekken. De dokter slaagde daarin, waarna de dienstbode naar het ziekenhuis werd vervoerd. Naar het bleek had zij het touw niet genoeg aangetrokken. De oorzaak dezer wanhopige daad was gelegen in een schoenmakersrekening, die nog al hoog was, waardoor bij haar vrees ontstond van vervolgd te zullen worden. SNEEK, 24 Februari. De R. K. kiesvereeniging Gelijk Recht alhier stelde den heer Oppedijk met algemeene stemmen tot haren candidaat voor de Tweede Kamer. Ook in de heden alhier gehouden centrale vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeui- gingen in ons hoofdkiesdistrict is de heer W. M. Oppedijk te IJlst tot candidaat geproclameerd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengeu ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van Jan Walles Oppedijk te Schraard, om vergunning tot het opzichten eener Slagerij in het gebouw, staande in de Groote Kerkstraat alhier, Wijk 7, no. 19, ka dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 2789. Dat op Zaterdag den 10 Maart 1888, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn, om tegen die oprichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 25 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. UIT DE PERS. OVERZICHT. De Russische voorstellen, die ten doel hebben om den Coburger uit Bulgarije te ver wijderen, zijn thans ter kennis van alle groote mogendheden gebracht. Het Europeesche con cert kan dus beginnen, maar het blijkt reeds terstond, dat de stemming der grootmogende muzikanten te wensehen overiaat en er "meer dissonanten dan harmonische accoorden te wachten zijn. Volgens het Berl. Tgbl. zal Oostenrijk Ruslands voorstellen wel niet direct van de hand wijzen, doch voordat men diplomatieke stappen tot verwijdering van vorst Ferdinand doet, wenscht men toch overeenstemming tusschen de mogendheden te verkrijgen ten opzichte van den toekomstigen vorst, zoowel als ten opzichte der uitvoering vap eventueele Europeesche be sluiten. Oostenrijk wenscht dus een breedera basis voor de onderhandelingen dan Rusland voorstelt, omdat er anders toch geen goede afloop kan verwacht worden. Oostenrijk zou ook wel geneigd zijn voor een congres of een conferentie, als men het eerst over een uitvoer baar programma eens kon worden. Engeland en Italië zijn het in dit opzicht, altijd volgens het Berl. Tgbl., geheel met Oostenrijk eens. Frankrijk daarentegen is direct bereid om de Russische voorstellen aan te nemen. Van elders komen omtrent Rusland’s voor stellen, in verband met de Bulgaarsche quaestie en de antwoorden der mogendheden daarop, reeds eenige nadere ophelderingen. Te Weenen beschouwt men deze voorstellen op zichzelf reeds als een gunstig teeken, afge scheiden van het onthaal dat zij vinden zullen. Volgens de Presse zijn de mogendheden nu in het bezit van een ofücieele Russische uitnoodi- ging, om door middel van een collectieve nota te verklaren, dat de regeering van den hertog van Coburg over Bulgarije in strijd is met het verdrag van Berlijn en dus onwettig. Meer wil Rusland op dit oogenbiik niet; maar het blad begrijpt dat men zich daarbij de vraag doet, wat zal er moeten gebeuren als, ia weerwil van de collectieve nota, prins Ferdinand en zijn raadgevers zich ongeneigd toonen om aan den wil der mogendheden te gehoorzamen. Dat de s,--. .1 worden ia waarschijnlijk, maar welk practised gevolg zij j hebben zal, is niet te zeggen. Blijft dit uit, 1 Het uitvoerend comité voor de kunstnijver- heid-tentoonstelling te ’s Gravenhage heelt een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een eere-diploma. Een prijs van 1 100, of wei een premie van t 50, is beschikbaar gesteld. Inzen dingen moeten vóór 1 April ten bureele Kapels- brug no. 1 zijn ingekomen, en de jury zal voor j collectieve verklaring verkregen zal hebben zal, is niet te De heer P. Hugenholtz Jr. besprak in j Amsterdam in de gelederen der liberalen is halverwege mogen staken, om in hun isolement geprononceerde program ^-et doctrinarisme van sommige oud-liberalen, met name ten opzichte der beide genoemde quaestien, aankwam, geen reden gevonden de vereeniging j stuit °°k iU1J tegen de borst, maar als ik in aan lang deel van uitmaakte te verlaten. me-k-ng neem, hoe „Burgerplicht” zich in den dat blad i laatsten tijd in progressieve richting heeft be- Candidas" ter verantwoording geroepen wogen en hoeveel kracht er van deze kiesver- dat zij voor elkaar onmisbaar zijn. Nog altijd zio ik tusschen de zoogenaamde radicalen en liberalen minder ean specifiek, dan wel een gradueel verschil. Beiden zien in de eersten klaarder dan de laatsten dat oplossing van de school- quaestie noodzakelijk is. De eersten evenwel zijn altijd op het papier met het middel gereed zij deinzen niet terug voor het denk beeld dat de staat aan scholen van katholieken, doleerenden, confessioneelen, ethiech-irenischen, conservatief-en geavanceerd-modernen, radicalen, socialisten, anarchisten en wie zich meer mogen aanmelden, subsidie zal verleenende laatsten, die den steen der wijzen niet gevonden hebben, verklaren zich bereid mij al te schroomvallig eventueele voorstellen tot oplossing in over weging te nemen. Beiden willen uitbreiding van kiesrecht, buiten de grenzen door de grondwet gesteld, maar terwijl de eersten willen gaan tot de uiterste grens van het zoogenaamd algemeen stemrecht, dat ik voor mij alleen als een toe komstige noodzakelijkheid aanvaardenmaar nooit als het gezegend redmiddel van allerlei maatschappelijke kwalen begroeten kan, wen- schen de laatsten geleidelijk voort te schrijden en naderen alzoo, bij een eventueele nieuwe uitbreiding, tot den „gezeten werkman.” Beiden erkennen principieel de noodzakelijk heid der scheiding van kerk en staat, maar terwijl de eersten daarnaar krachtig willen streven, opperen de laatsten daartegen allerlei opportuniteits bezwaren. Beiden stemmen over een in den wensch naar eene wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse, naar leerplicht, naar persoonlijken dienst plicht, naar meerderen invloed van de koloniën zelve op haar bestuur enz. Alleen wensehen de eersten te reizen met een bliksemtreia, op gevaar af van te derailleeren, de laatsten, met wat langzamer vaart, aan te leggen bij de hoofdsta tions, om de eventueele passagiers mede te nemen. Bedrieg ik me niet, dan ligt het verschil meer in persoonlijke veeten en in ouderlingen naijver, dan in quaestien van beginsel. Die persoonlijke naijver werd door de beide Amsterdamsche hoofdorganen dapper aangestookt. In het eene werden de oud-liberalen telkens voorgesteld als oudwijfsche kniezers, als tandelooze bestjes, zoo versuft en verkindsoht, dat hun aanblik enkel deernis wekken kon. In het andere werden de radicalen van dag tot dag geteekend als socialisten, anarchisten, nihilisten, terroristen en ik weet niet welke ge vaarlijke isten meer. Zoo stond men in de be slissende vergadering met een schat van wrok en wrevel tegenover elkaar. Dat intusschen de radicalen zeiven het verschil niet als zoo principi eel beschouwden, blijkt hieruit dat velen hunner zich koit te voren aan „Burgerplicht” hadden aangesloten en dien stap rechtvaardigen met de verzekering, dat zij toch ook behoorden tot de liberale partij en zich geroepen achtten die in en door „Burgerplicht” voorwaarts te stuwen, het weekblad de Amst. de scheiding die in ^aar mijne overtuiging hadden zij dit werk niet -ut. '...UI l'HXy/ WtC/. 1.Ï 1 v ontstaan. Hij was een dergenen die in Bur= hunne kracht of hunne zwakheid te vinden. opzichte der beide genoemde quaestien, imw SlEEKSa QURAN e i 1» te» D9* igS* 45 20 30 [5 0 512 16 '27 iló ooi >36 oor 56 oor Hl oot 125 >or )42 oor I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1