Fll ■ffiTE W IT 1IOOISSEMT SfflK. IBré- H IDBfflTMUD WOK DE i. No. 20. 1888. KJ i 3e 09 oei El Z TER. I> yk. O 1O MAART. 09 Dagen. Datums. la onge- 't. 6—7 5—6 stond, verzocht den bezoeker 1 er nir la 1 en 2 3 en 4 5 en 6 7 en 8 9 en 10 11 en 12 13 en 14 1b en 16 17 en 18 19 en 20 8/ en m» de >r- jjö an de en 9. Het bleek dat hij zich onbegrgpelijkerwijzo n.v« uau up uv vragen lul i. weigerde hij evenwel te antwoorden. indringer naar het commissariaat, eens weigerde op te geven wie hi 9 Maart 10 12 Uren voor- na middag. 1-5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1-3 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer (5). 1°. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 2 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) brengen ter openbare kennis dat de lotelingen dezer gemeente, lichting 1888, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór den len April e. k. ter ge- meente-secretarie kunnen aanmelden. Sneek, den 2 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. doch deze maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om een vestibule-deur te openen en on aangediend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen bezoeker en bracht hem naar de vestibnle terug, waar hij zich echter losrukte en met een loopje, de vuisten voor de oogen houdende, door de glazendeur sprong. Spoedig had men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpelijkerwijze niet gekwetst had op de vragen tot hem gericht weigerde hij evenwel te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den waar hij even- --lij was en wat hij verlangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had, een jongeling van goeden huize, die reeds geruimen tijd ma lende is en dien men thans in een ziekeninrich ting zal plaatsen. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Gelijk reeds werd gemeld is het aantal kiezers van alle gemeenten des lands voor dit jaar wat de Tweede Kamer betreft ruim 290,000. Het kiesrecht is echter al zeer ongelijk over het land verdeeld. Het loopt uiteen van ruim 3 tot ruim 10 pet. in de verschillende districten. Dit blijkt nader uit het volgende overzicht, door ’t Hand, gegeven. Het getal kiezers bedraagt Percenten. Districten, boven 10 Alkmaar, Enkhmzen. 9—10 Appingadam, Bodegraven, Goes, Hoorn, Katwijk, Middelburg. Beverwijk, Breukelea, Deutichem, Fra- neker, Haarlemmermeer, Harlingen, Helder, Hilversum, Hontenisse, Loos- duinen, Oosterhout, Sneek, Vechel, Waalwijk, Zaandam, Zierikzee, Zutfen. Amersfoort, Bergum, Breda, Brielle, Dokkum, Eist, Gorinchem, Grave, Gro ningen, ’s Bosch, Leeuwarden, Lochem, Oostburg, Sliedrecht, Winschoten, Wyk by Duurstede, Zevenbergen, Zuidhorn, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Delft, Deventer, Dordrecht, Dru- ten, Eede, Gouda, Helmond, Kampen, Meppel, Nijmegen, Kheden, Schiedam, Schoterland, Steenwyk, Tiel, Tilburg, Veendam, Wolvega. Almelo, Eindhoven, ’s Gravenhage, Haarlem, Leiden, Ommen, Ridderkerk, Venlo. Amsterdam, Emmen, Enschede, Gulpen, Roermond, Sittard, Utrecht. Maastricht, Rotterdam, W eert. Iemand, die later bleek niet wel bij het hoofd te zyn, is Dinsdag de vestibule van het paleis des Konings in Den Haag binnengedrongen en heeft toen een paar ruiten van de binnendeuren gebroken. De ongelukkige is naar het politie- bureel overgebracht en van daar voorloopig naar het ziekenhuis vervoerd. Het Dagblad geeft van het geval de volgende lezing Omstreeks 1 uur meldde zich bij den portier van het Koninklijk Paleis in het Noord-Einde een jonge en goed gekleede man, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord i compagnies aan, omdat die en gewichten, la een van justitie, kosten achtte men geen bezwaar. Er werden echter geen bepaalde voorstellen gedaan en de eerste hoofdstukken onveranderd goedgekeurd. Ook Dinsdag hield de kamer een ochtend- en een namiddag-zitting en werd de behandeling der begrooting voortgezet. Die van den mini ster van oorlog werd zoo goed als onveranderd aangenomen en o. a. ook het door den minister verlangde crediet van 100,000 francs toegestaan voor de vijf nieuwe posten van generaal-inspec teur, die ongeveer met den rang van maarschalk gelijk zullen staan. De begrooting voor landbouw kwam daarop in behandeling en ook daarvan werden de eerste 12 hoofdstukken ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van het in het Engels cho Lagerhuis gedane voorstel om over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling der begrooting van oorlog, stelde de afgevaardigde Barthelot Maandag voor een commissie te benoemen tot onderzoek van de middelen der landsverdediging. De regeering bestreed dit voorstel, omdat zulk een onderzoek de meerdere of mindere sterkte vanEngelands verdedigingskracht voor de geheele wereld openbaar zou maken. De minister W. H. Smidt was echter wel bereid zulk een on derzoek toe te laten, doch alleen voor zoover betreft de vraag of de inrichting van leger en vloot aan de landsbehoeftea voldoet. De regee ring kon zich echter met het voorstel-Bartnelot als zoodanig niet vereenigen. Het debat werd daarop tot Donderdag verdaagd De Duitsche Rijksdag heeft Woensdag de overeenkomst tot verbod van den handel in sterken drank onder de visschers in de Noord zee bij eerste en tweede lezing goedgekeurd. De ziekte van keizer Wilhelm heeft plot seling een zeer ernstige wending genomen. W oensdag bevatte de Reichsanzeiger daaromtrent de volgende mededeeling: „Sedert Zaterdag 3 dezer vertoonden zich, bij de algemeene ver schijnselen van verkoudheid, aandoeningen van de slijmhuid en prikkeling der oogvliezen en de daarop volgende dagen herhaaldelijk pijnlijke onderbuiksaandoeningen. Sedert gisteren was de eetlust verdwenen en zijn de krachten gevoelig afgenomen. Eerst had ’s keizers ziekte den geneesheerou weinig bezorgdheid ingeboezemd, daar zu te doen hadden met verschijnselen die bij den bijna 91jarigen monarch bij verkoudheid meer malen voorkwamen en gewoonkjk spoedig weder verdwenen. Woensdag ochtend echter begon men zich ernstig ongerust te maken. Hij had sedert den vorigen middag niet meer gegeten en toonde aanhoudende neiging tot slapen. De geneesheeren vonden des ochtends de krachten geducht afgenomenbehalve de keizerin werd blJ bcm toegelaten. Ook prins Wilhelm niet, die uit San Remo teruggekeerd was en den geheelen ochtend in het keizerlijk paleis bleef, waar ook Bismarck, Moltke en de minister van oorloggeneraal Bronsard von bchellendorff, geruimen tijd doorbrachten. Tegen 1 uur ontwaakte de keizer en gebruikte hij tot groote voldoening der geneesheeren, eenig voedsel. De krachten schenen toen terug te keeren en daarop trachtte men toen verder te werken. Bismarck verliet het paleis om 2 uur en had* een conferentie met den minister van binnen- landsche zaken Von Bötticher, die toen in den Rijksdag, waar men veel belangstelling toonde, mededeelde dat er een kleine verandering ten goede in den toestand gekomen was. Tegen drie uur werd prins Wilhelm eenigen tijd bij den zieke toegelaten. He dochter van den keizer, de^ groothertogin van Baden, is t eeu extra De rechtbank te Dordrecht heeft, overeen komstig het requisitoir van den officier van justitie, het vonnis van don kantonrechter aldaar bevestigd, waarbij de heer W. K. M. Vrolik, directeur-goneraal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, werd veroordeeld tot 71 geldboeten elk van f 15, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, en in de kosten van het geding iu beide instantiën, wegens „het, als bestuurder van den spoorwegdienst, in gebreke blijven, binnen den gestelden tijd te voldoen aan de beslissing van den Minister van Waterstaat, houdende bevel tot uitvoering van hetgeen, naar bet oordeel van den minister, tot instandhouding van den spoorweg en de behoorlijke uitoefening van den dienst, behoort te worden gedaan (het aanbrengen der noodige versterkingen aan de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht.)“ SNEE K, 9 Maart. Alle 26 sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan de Tusschenschool alhier, sa laris f 600, worden de een na den ander opge roepen, om bewyzen te geven van practische bekwaamheid. Welk een verschil bij voor eeni- ge jaren, toen men big was, als er zich één sollicitant opdeed, wiens getuigschrift alleen vol doenden waarborg opleverde om hem te benoe men. t Voor ’t toelatingsexamen aan de Rijksnor- maalschool alhier hebben zich drie leerlingen aangegeven; voor de voorbereidende klasse slechts éen. t Baarderadeel. Voor een lid van den Raad van onze gemeente moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. IJkema (lib.) en F. Algera (a. r.), beiden van Bozum. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat voor den herijk der maten in deze gemeente zal worden gevaceerd in der lokalen van het Paleis in orde als volgt Wken. dat verkoopers van nieuwe maten en gowich- ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en wel onge schonden en iu den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan; dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rgks kas, door den ijker worden gejusteerd; dat alleen behoorlijk schoon- en drooggemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht; dat de gewichten beneden het gram (milligram gewichten) alleen aan de vaste ijkkantoreu kun nen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging en dat de ijkplichtigen, die van de voor hen ge stelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het ykkantoor aan de Ousterkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van uur’ t01" b October dezes jaars. Sneek, den 28 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis te Bolsward, op Donderdag den 22en Maart 1888, des voormiddags ten 10ure in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: 1°. de verschenen vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3°. de lotelingen, die in de termen „van uitsluiting vallen”; en 4U. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen OVERZICHT. De Fransche kamer van Afgevaardigden hield Maandag voor het eerst de beide zittingen die men besloten heeft dagelijks te houden tot dat de definitieve begrooting voor 1888 gereed is. Tegen veler verwachting waren de leden reeds om negen uur in voldoend aantal present en kon de vergadering doorgaan. De laatste hooidstukken van de begrooting voor openbare werken werden aangenomen en de algemeene beschouwingen over die van oorlog namen eeu aan vang, doch werden in de ochtendzitting niet ten einde gebracht. Dit was in de namiddagzitting wel het geval, i Men drong by den minister op versterking der i i vaQ ^ie'; Duitsche ueu aeizer, ue grootHerto^in van even te wachten, I leger ook meer manschappen tellen: de meerdere j Woensdag met den groothertog Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag 21 Donderdag 22 ten, hunne voorwerpen B 1 .1 K M. .4 A SJ. 8—9 7—8 4—5 3—4 .1 MM 90. in- ju 16 17 19 10—12 10—12 10—12 10—12 10—12 10—12 10—12 10—12 10—12 leic !öd: l,in JE 9 i. 1 12 ,00 00. d: la- 2 17 .5 »r »r >6 ir 1 >r 5 r 2 ir NATIONALE MILITIE. SNEEKER (OIRiï y> -a—o NATIONALE MILITIE. ft.' I T M A L A A 1».

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1