JIMS-I Mlffl-O IOÖR DE 11 I No. 24 1888. ftl )0 J 3a 9,06 voei :r BERICHT. 3.00 BIX N XL AN een der ;ens ?erd teed m: ’PE ’oon j da dig it to out* elm too, lan> M. .art het van Een bewaarder in de cellulaire gevangenia in Den Haag is in hechtenis genomen wegens het bevorderen van correspondentie tusschen de gevangenen onderling. Nu bij de uitspraak van den president der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, de sequestratie der terreinen op de Hilversumsche heide is geweigerd, kan de Holl. Spoorwegmaat schappij weer voor langen tijd ongestoord het zanden voortzetten. Het bestuur van Stad en Lande van Gooiland zal wel den gewonen weg in rechten volgen, maar het geduld der zoogen. Erfgooiers zal daardoor op zware proef worden gesteld. Al jeuken de handen van velen hunner, de macht der militairen houdt hen in bedwang. Dagelijks wordt de wacht betrokken door 1 luitenant, 2 onderofficieren, 2 korporaals en 30 soldaten ook de vestingartillerie uit Naarden bewijst daarbij diensten. De spoorwegmaat schappij zorgt voor voeding en logies. Volgens de Tijd heelt aan boord van de New Castle in het westerdok te Amsterdam de bootsman een matroos, die weigerde in het want te gaan, doodgestoken. De dader is in arrest genomen. Zij die zich met het volgende kwartaal op ons blad wenschen te abonneeren, ontvan gen de tot heden verschenen Feuilleton- nummers gratis. Tevens herinneren wij nogmaals, dat de Feuilleton-nummers niet afzonderlijk ver krijgbaar zijn, maar uitsluitend aan onze abonné’s worden toegezonden. Feuilleton-nummer 6 wordt heden als bij blad bij de courant verzonden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Tijdens de opening der stembriefjes te Den Haag verklaarde de heer jhr. mr. De Savornin Lohman, advocaat-generaal bij het gerechtshof, in den loop van den ochtend, dat hij protest wenschte aan te teekenen, omdat de oudste stemopnemer de briefjes niet behoorlijk nazag. De voorzitter (de burgemeester) merkte op, dat hij met zijn protest moest wachten tot de opmaking van het proces-verbaal. Nadat de voorzitter van het stembureau echter bekend had gemaakt, dat de hh. Van Kempen en Greeve gekozen waren, zag de heer Lohman, deswege door den voorzitter ondervraagd, van ’t indienen van zijn protest af. Volgens den Haagschen correspondent van de Zaanl. Crt. heeft een der ministers dezer dagen aan een vriend medegedeeld, dat het ministerie Heemskerk voornemens is af te treden. ’’Noode, maar het moet.” Te Zwijndrecht ging het Dinsdag avond na de stemming zeer rumoerig toe. Eenige jongens trokken door het dorp, weldra door volwassenen gevolgd, en spoedig begon men hier en daar met sneeuwballen en steenen bij de liberalen de ruiten in te werpen. In den laten avond werd de toestand van dien aard, dat de burge meester het noodig achtte een detachement pontonniers uit Dordrecht te requireeren, waarna een einde aan de ongeregeldheden werd gemaakt. op sommige plaatsen nog overtroffen. Trots de bijna onbegaanbare wegen zijn de kiezers aan j de bus gekomen. De cijfers der uitgebrachte stemmen bewijzen het ten duidelijkste. Op 6 Maart zijn, gelijk men weet, gekozen 33 liberalen, 20 roomsch katholieken, 20 anti revolutionairen en 1 conservatief. Er moest over 26 zetels herstemd worden. Van deze 26 zijn gekozen ‘13 liberalen, 7 anti-revolutionairen, 5 roomsch katholieken en 1 sociaal-democraat. Enkele opmerkingen voor heden. Gelijk uit de cijfers blijkt, is de combinatie te Schoterland en Wolvega gelukt. De anti revolutionairen hebben op den sociaal-democraat gestemd en de mannen van de volkspartij op den anti-revolutionair, zoodat de beide liberale leden daar gevallen zijn. Overigens ontbreekt het niet aan verrassingen. Met groote meerderheid is de heer Veegens te Groningen gekozen, terwijl de heer Mansholt tegen den heer Zijlker het veld moest ruimen. Daar heeft de steun der anti-revolutionairen den radicalen niet voldoende hulp gebracht. In Franeker is Lieftinck, de liberaal, gekozen. lu Eist heeft de anti-revolutionaire candidaat de heer mr. W. G. baron van Dedem het van den roomsch katholieken gewonnen. De scheu ring, die daar van den aanvang af in de rijen der roomsch katholieken heerschte, schijnt voor namelijk tot deze uitkomst te hebben geleid. In Doetinchem bleef de liberale candidaat met een betrekkelijk klein aantal stemmen in de minderheid. Te Alkmaar won van der Kaay (liberaal) het met belangrijke voorsprong en te Breukelen behaalde mede de liberale candidaat, de heer Rooyaards v. d. Ham, de overwinning op de gecombineerde groepen. Te Amsterdam werd mr. de Beaufort en te Haarlemmermeer de heer Reekers, gelijk zich liet verwachten, gekozen. Dr. Schaepman kreeg, door de hulp der anti revolutionairen, te Wijk bij Duurstede een zetel. In de Zuidhollandsche districten ging het om en om. Den Haag koosnaast den reeds verkozen conservatief, éen liberaal en éen anti revolutionair. Bodegraven koos een auti-revol., Schiedam een liberaal, Loosduinen een roomsch katholiek, Katwijk een anti-revolutionair en Dordrecht weder een liberaal. In Bergen op Zoom eindelijk werd de heer de Ram gekozen, die, hoezeer roomsch katholiek, ook door de liberalen werd gesteund. De cand. van de Tijd bleef in de minderheid. In ’t geheel zijn alsnu gekozen 46 liberalen en 54 anti-liberalen. In een zevental districten zal een nieuwe stemming moeten plaats hebben, en wel in Sneek (de heer Oppedijk koos voor Harlingen); Dokkum of Steenwyk (de heer Huber heelt nog geen keuze gedaan); Ommen (de heer A. van Dedem koos voor Zwolle); Amersfoort (de heer van Asch van Wijck koes voor Kampen); Druten (de heer Reekers, daar gekozen, verwierf ook te Haarlemmermeer de meerderheid en heeft beloofd voor zijn oude district te zullen opteeren); Breda (dr. Schaepman, ook te Wijk bij Duurstede gekozen, heeft toegezegd voordat district zitting te zullen nemen) en Rotterdam. Z. M. heeft aan Z. S. de Haan, op zijn ver doek, eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwarden. - De ijver bij de stemming voor de Tweede Kamer op 6 Maart overal in den lande aan den •taggelegd, is zoo mogelijk bij de herstemmingen Te Deinum heeft een drukfout den doorslag gegeven. In de anti-revolut. Kleine Standaard werd nl. de heer Lieftinck „deze beer" genoemd in plaats van „deze heer“. Dit is schelden, meenden de Deinummers, en de aarzelenden werden daardoor zoo geprikkeld, dat 260 van j de 288, in weerwil van sneeuw en wind, naar de stembus togen, om den heer Lieftinck te stemmen. Te Schiedam deed „de Zwijger" dienst als verkiezingsagent. Aan het bureau der Schied. Ct. (te Schiedam) was nl. zijn beeltenis vóór het winkelraam geplaatst met het opschrift daarboven: „De Vader des Vaderlands" en daaronder: „Kiezers, gedenkt zijner!" „Tot veler verwondering, schrijft echter de N. Schied, Ct. ontbrak het busje, dat men in den regel bij een dergelijke opwekking tot liefdadigheid pleegt te zetten." Het volgende viel dezer dagen aan politie-bureaux te Amsterdam voor: Eenige opgewonden jongelieden hadden op een - tijdstip, waarop de passage aldaar niet bijzonder de baten harer uitvoering te besteden ter leni- De houding, die de Standaard aanneomt, nu de uitslag der verkiezing te Schoterland bekend is, verdient de aandacht. Het blad schrijft „De uitslag in Schoterland zal intusschen eenige sensatie wekken. Metterdaad hadden ook wij niet vermoed, dat de heer Domela Nieuwenhuis reeds zoo spoedig in de Kamer zou komen. Of nog enkele anti-revolutionairen hem hielpen, is niet uit te maken. Een vorige maal kreeg hij 769 stemmen, thans 361 stemmen meermaar op 6 Maart waren er 524 kiezers thuis gebleven. Een steun, die noemenswaard is, kreeg hij derhalve van onze zijde waarschijn lijk niet. Ditmaal schijnt bij velen onzer het i thuisblijven regel te zijn geweest.” Tot recht verstand van deze „redeneering” diene dat de anti-revolutionaire candidaat op 6 Maart jl. 587 stemmen verkreeg dat er ditmaal in het geheel ruim 200 stem men minder zijn uitgebracht dat Heldt 27 stemmen minder en Domela Nieuwenhuis 392 (niet 361, gelijk de Standaard schrijft) meer verwierf dan op 6 Maart jl. Volgens de gewone wijze van becijfering zou men o. i. tot de conclusie moeten komen dat van de 587 anti-revolutionairen circa 200 gehoor hebben gegeven aan den raad van mr. F. H. Huber en thuis zijn gebleven, terwijl de overige 387, conform ’t advies van het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging „de drie gemeenten”, hun stem op den sociaal-democraat hebben uitgebracht. ADVEBTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. druk meer was, in de Kalverstraat eenige bran dende gaslantaarns uitgedraaid, en gingen daar mede nog ijverig voort toen uit een donkere straat niemand wist van waar een gehelmde handhaver der orde en openbare veiligheid kwam aanschieten en beslag legde op den vermoedeljken pleger van het boevenstuk. „Jou heb ik het zien doen,” dondert hij zijn arrestant toe, dien hij fluks bij de kraag had, „as je mij maar volgen wilt.” Dat nu wilde de delinquent wel allerminst en hij werd krachtig bijgestaan door enkele zijner makkers en een paar nieuwsgierige omstanders, onder wie een oud heertje, dat nog zoo laat op straat was „om zijn hondje even uit te laten.” Men trachtte den agent duidelijk te maken, „dat menheer den verkeerde voor had.” „Ik geloof het ook, agent,” zegt gemoedelijk het oude heertje, „hij, die het gedaan heeft, is op je komst snel de St. Luciensteeg in geloopen.” „Menheer, jij weet er niks niemendal van en bemoei jij je met je eigen bemoeisels”, ant woordde de agent. „Nu, maar dan ga ik meê als getuige,” zegt de oude, die, eensdeels geprikkeld door het ver zet van den agent en anderdeels uit een zuiver rechtvaardigheids-motief, „In t er nu niet bij laten zal”. Zoo gezegd, zoo gedaan. Allen gaan in optocht naar het bureau: de oude heer met zijn hondje en de agent met zijn prooi, dien hij stevig vast houdt, voor op. Daarna de overigen. Inmiddels werd de optocht gelijk van zelt spreekt (het was juist het sluitings uur van de koffiehuizen in den omtrek) niet on aanzienlijk versterkt door nog meer nieuwsgierigen. Onder het gezang: „Lang leve de politiebe reikte men weldra het politie-bureau. Aangezien allen niet konden worden toegelaten, kwam men overeen, dat alleen de arrestant en de oude heer, die getuigen zou, zouden binnen gaan. „Met pleizier,” zegt de oude, en zich tot een der omstanders wendende „als u dan zoo lang mijn hondje zoudt willen vasthouden.” „Met alle genoegen,” is het antwoord, maar genoegelijk scheen het hondje zelf zijn positie niet te vinden, ten minste, het maakte van een onbewaakt oogenblik bij zijn bewaker gebruik om weg te loopen, zijn baas achterna, het politie bureau in. Ongelukkigerwijze voor laatstgenoemde had het lieve diertje geen belastingpenning aan den halsband, zoodat (je moet maar rechtvaardigheid willen betrachten) aan het oude heertje werd aangezegd, dat hij zich des anderen daags, even als zijn cliënt, ten wiens opzichte zijn getuige nissen van nul en geener waarde werden geacht, had voor te bereiden op het ontvangen eener bekeuring wegens overtreding van het politie- reglement. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsbl. no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis van Schoterland te tieerenveen op Vrijdag 13 April e. k. ’s voormiddogs ten 101/» ure en in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 23 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Een onder-officier van de marine, de konsta bel Jacobs, was Maandag op den Zuidwal, een bij het Nieuwediep bij laag water droogliggende vlakte, bezig vogels te schieten. Eensklaps zakte hij gedeelteljjk in den drassigen bodem weg en, door de strenge koude bevangen, geen kracht bezittende om zich uit het zand los te werken, bezweek hij, eenige oogenblikken nadat hij uit zijn benarden toestand verlost en naar het fort de Harssens vervoerd was. SNEEK, 23 Maart. In de heden morgen gehouden centrale vergadering van de liberale kiesvereenigingen in ons district, is voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer op Woensdag 28 Maart e.k. tot candidaat gesteld de heer mr. W. J. baron van Welderen liengers. Volgens Ons Noorden is iu eene ver gadering der R. K. en Anti-revolutionaire Kiesvereenigingen alhier tot candidaat gesteld de heer mr. W. G. baron Brantsen van der Zijp. f Ging de vereeniging Concordia reeds voor met ■mHiwiwmssiHwsiffl. i ifest 1 45 30 tout 1» i« ,J4 3 I /10 t 2 i i 8 1 L U« J |6 leeo ins* ftg»* 45 9 20 30 i. I 7,50 i,(J0. jrd: cha- go- 612 7 6 Vil' 813 loof b dó Loor 8 55 Loof 911 ,oor j 2;> .oor 9 42 Loof ren 301 oJ. -XI ^■?l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1