Bl I. II If B Illi lIMIIISSEffiff SBH. i. Mil US B IDIWEfflS -MIWB lil No. D R I k-e n-v E E R rP I 1888. BERICHT. 25 0. o >0 :f. sad Ila en re te irs nt no er b- je de in g- in de ch f’s te de in. m in >3 an ig 11- Zij die zioh met het volgende 1 op ons blad wensehen te abonneeren, ontvan gen de tot heden verschenen Feuilleton- nummers gratis. Tevens herinneren wij nogmaals, Feuilleton-nummers niet i_',1 krijgbaar zijn, maar uitsluitend abonné s worden toegezonden. dat de afzonderlijk ver- aan onze Houd, rekening met dit alles, maar erken dan toch, dit de verkiezing van den hoofdman der soc!.,.ul-democraten in de staatkundige geschie denis van ons vaderland is een werk waardig en teekenend feit. Een feit intusschen, waar over wij veeleer geneigd zijn ons te verheugen dan rouw te dragen. binnenland, Te Nieuwer-Amstel wordt eene adresbeweging op touw gezet om bij de nieuwe Kamer te protesteeren tegen de verkiezing in het district Amsterdam, pp grond dat de stembriefjes van Amsterdam, ia strijd met de wet, het gedrukte stadswapen, en niet het zegel droegen. Adres santen vragen onderzoek der stembriefjes en ongeldig verklaring er van. Met het maken ijzeren bekapping De Wageninger, over het gebeurde in Scho- terland sprekende, zegtLaat dr. Knijper zich dan in zoovele bochten wringen als zijn vernuft weet uit te denken al ’t water van de zee wischt deze misdaad niet uit. Onder al de ellenden, die deze vreesdijke man over ons land en volk gebracht heeft, moet nu ook deze gerekend worden het ontsluiten van de raadzaal op ’c Binnenhof te ’s Gravenhage voor den soc.- democraat Domela Nieuwenhuis. Kuyper pre- dikt het van de daken „Volk van God, de strijd gaat om de eere van Koning Jezus!” en openlijk reikt hij de hand aan een man, die God hoont, Christus verloochent en ons land en volk ten verderve wil voeren, en helpt hem verheffen op ’t eergestoelte. „Heer, tot hoe lange De Werkmansbode, het orgaan van den heer Heldt, laat zich over den uitslag in Schoterland aldus uit; Dat Domela Nieuwenhuis in Schoterland gekozen is, hadden wij niet verwacht, vooral niet van h riezen, wier geschiedenis van vroeger dagen getuigenis van karakter en groote wils- kracht geeft. Daar moet het zaad van haat verdeeldheid en wrok al zeer sterk wortel heb ben geschoten om zulk een uitslag mogelijk te maken. Overigens zien wij dien man niet ongaarne in de Kamer, ’t welk voor velen en voor veler lei goede gevolgen kan hebben, ziende hoe men daar zal moeten inbinden of binnen de perken zal blijven; ziende dat er nog wat anders en wat meer toe behoort dan schelden en schimpen om iets te beteekenen. Het Sociaal Weekblad vindt D. N.’s verkie zing merkwaardig en teekenend. Zeker, zegt het blad, op lange na niet allen sociaal-democraten zijn zij, die op hem hun stem hebben uitgebracht. Der anti-revolutionairen hulp, welke den doorslag gaf; de stoffelijke ongunst der tijden, die ontevredenen den ver kondiger van het „evangelie der ontevredenheid” in de armen dreef; ’s mans toeven in de ge vangenis waarvan wij eenmaal schreven: „nu is hij een onbillijk en onredelyk veroordeelde in de oogen van talloozen, die niet naar hem luisteren of het tot dusver niet deden;” sommiger wensch, dat hij toone wat hij kan in ’s lands vergaderzaal dat alles heeft mede gewerkt. van de fundeering voor de - van het Centraalstation te Amsterdam gaat het thans voorspoedig. Van de 1313 palen zijn thans reeds ongeveer 1250 stuks voor de penanten ingeslagen. Het laat zich dus aanzien, dat de aannemer van dit deel het werk eenh»e maanden vóór 1 September 1888 gereed zal komen. Voor elke week, dat hg eerder dan dien datum gereed is, ontvanat hij f 1000 premie. Door de locomotief van den sneltrein, die Zaterdag avond van Venloo vertrok, is een lyn wachter in de nabyheid van het station Kempen aangegrepen en overreden. Zondag jl. kwamen te Haaksbergen, uit de buurtschap Marktveld, gemeente Diepenheim, een boerenknecht en eene boerenmeid, de laatste om zich te verhuren, ’s Avonds om 6 uur zijn zij samen nog geweest in eene herberg op om streeks een half uur afstand van het dorp aan den weg naar Diepenhei m, terwijl zij ten 9 ure nog aan eene boerenwoning zijn geweest, in de richting hunner woonplaats. Het schijnt'dat zij toen door den sneeuwstorm afgedwaald zijn, en daar zij Maandag niet terug waren, is er dadelijk door de politie een onderzoek ingesteld, en werden beiden dood gevonden in de nabijheid van het gehucht de Rietmolen. Zij schijnen door do koude bevangen te zijn en zoo den dood gevonden te hebben. U I T D E PERS. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco m te zenden. i dat de meesten het even sterk af keuren als wij I en zich schamen over den steun, uit hun midden J aan een belager van ons koningsgeslacht en een ondermijner van staat, godsdienst en maatschappij. Maar die afkeuring kan het feit niet ongedaan maken, dat de stemmen, van anti-revolutionaire zijde op den heer Domela j Nieuwenhuis uitgebracht, hem zijn toegevallen l door toedoen van het hoofdorgaan dier partij, I de Standaard. Niet enkel door de dagelijks herhaalde krijgsleusNooit op den liberaal wat enkel tot onthouding bij de herstemming had kunnen leiden maar door de duidelijke aansporingdes noodig wel op den sociaal de mocraat Alle latere betuigingen, alle adver tenties van het centraal-comité en brieven van anderen, kunnen niet uitwisschen, wat de Stand. onder de oogen der kiezers heeft gebracht, door de verkiezing van den socialist Nieuwenhuis als een veel geringer kwaad te doen voorkomen dan die van den liberalen volksman Heldt. Dat feit werpt over den verkiezingsarbeid van de Calvinistische partij, waaraan toch al slijk genoeg kleeft, een onuitwischbaren smet in de oogen van al wat nog gevoel heeft voor waardigheid en vaderlandsliefde 1” Ook de N. R. C. laat zich in dien geest uit. „Wat erger is, het bedrijf zelf, of de pharizeesche schijnheiligheid waarmee men de medeplichtigheid aan het bedreven stuk afschudt, zouden wij niet weten te zeggen, zegt het blad o. a. Maar één ding is zeker: Domela Nieuwenhuis heeft zijn zetel te danken aan de anti-revolutionaire partij!” En de Arnh. Ct. schrijft „Hopelooze pogingen wendt de Stand, aan om de anti revolutionairen vrij te pleiten van mede plichtigheid aan de verkiezing van Domela Nieuwenhuis. Zij beweert nu dat een deel van hen, welke bij de eerste stemming Heldt kozen, bij de herstemming hun stem op Domela Nieuwenhuis uitbrachten; evenzoo zy die bij de eerste stemming thuisgebleven waren, terwijl nu op hun beurt de anti-revolutionairen, op 62 na, zich van stemming zouden hebben onthouden „Het is even moeilijk gesloten stembriefjes te lezen als in het hart van den mensch wij zouden anders wel eens willen weten of de vader van de cyfergroepeering, waarop de bewering rust, zelf een woord gelooft van hetgeen hij zyn lezers wil doen gelooven.” De lijd is zeer ontstemd door de keuze van den heer Domela Nieuwenhuis en acht zijn ver schijning in het parlement een bedenkelyk teeken. Wat den algemeenen afloop der verkiezingen betreft, erkent het blad dat de hooge verwach tingen, door de verkiezing van 6 Maart bij sommigen verwekt, niet geheel vervuld zijn by de herstemmingen. De houding der anti revo lutionaire bondgenooten is daaraan veel schuld. De afloop versterkt de meeniug dat de stelregel der antirevolutionairen: „bij eerste stemming altoos een eigen candidaat„’ voor de rechter zijde, en inzonderheid voor de katholieken, een dure stelregel is. Waarom te dezer gelegen heid daarvan niet mocht worden afgeweken, byv. in de provinciën Noordholland en Utrecht’ terwijl dit wél het geval was in een deel van Overijssel, waar ter gunste van den katholieken caudidaat mr. Cremers een uitzondering gemaakt werd, verklaart de jfydniet te best te begrijpen. Over den loop der zaken voor de toekomst laat de Tijd zich met groote reserve uit. Een voortzetting van het ministene-Heemskerkschynt het blad niet unmogelyk te achten. Het Centrum daarentegen jubelt, nu eindelijk, dank zy de door velen zoo gevierde grondwets herziening, Nederland van het liberale juk is verlost. Er is een anti-liberale meerderheid ver- - waar een meerderheid van acht i stammen, maar in elk geval groot genoeg om verder kwaad te keeren, wat op politiek gebied leeds machtig veel is; en in staat om voor het onderwijs, eon eerlijke verdeeling van kiesdistric ten, volksbelangen, ’s lands financiën en meer, veel goeds ie doen. Een krachtiger meerderheid zou toch niet in etaat zyn in korten tijd alles te verbeteren wat verbeterd moet worden. Het goede en verbete ring gaan uit hun aard langzaam, en niet met schokken of geweld. Onder de zeer verblijdende verschijnselen rekent het blad voorts liet niet-herkiezen van den grootmeester der vrijmetselarij in Nederland en van mr. Levy, den man van het dreigement. De Amst. eindelijk neemt het den liberalen kwalyk, dat zij bij de herstemmingen hun tegenpartijen de zetels hebben betwist, daar de kerkelyken wel een meerderheid hebben gekre- maar blJDa tö zwak om te reoeeren. De N.R. C. is laastgenoemde meening niet toege daan. Het blad had verwacht dat het mini sterie de portefeuiles reeds ter beschikking van den Koning zon gesteld hebben. Voor den jO?.0.0a S<^aS van zaken toch is het onvermij delijk dat de vereenigde clericale partijen het bewind overnemen. In onderscheiden bladen vindt men, nu al de herstemmingen achter den rug zijn, beschouwin gen over den uitslag der verkiezingen en over den staatkundigen toestand. Het Haagsche Dagblad meent dat, nu geen zeer krachtige anti liberale meerderheid is ver kregen, de rechterzijde een bezadigd en gematigd gebruik van de verkregen macht zal moeten maken. „Wellicht was hot ’tbest, zegt het blad, om mr. Heemskerk aan ’t bestuur te laten, en hem in de gelegenheid te stellen, door recon structie van zyn bewind, een waarlijk oprecht verzoenend ministerie te vormen. Een zuiver kabinet uit do rechterzijde zou met groote n.oeielijkheden te worstelen hebben. Aanvaardt zy echter de regeertaak, dan zal zy een kabinet hebben samen te stellen uit de gematigde ele menten harer richting. Een ministerie van de uitersten zou tegenover de nieuw gekozen Kamer geen raison d’etre hebben, omdat tot de rech terzijde ook beslist gematigde mannen behooren. V oorloopig zou zulk een bewind zich moeten bepalen tot het streven naar vereenvoudiging in het staatsbestuur, verbetering van ons belasting stelsel, versterking onzer defensie, decentralisatie met betrekking tot het bestuur van gewesten en gemeenten, herziening van het tarief, tegemoetko ming aan sociale moeilijkheden en wijziging in vryheidlievenden zin der schoolwet van 1878. Gaat een nieuwe regeering bij dat alles werke lijk irenisch te werk, dan zou zij succes kunnen hebben met naar bestuur. Een tijdperk van be vrediging ware dan aangebroken. Wellicht zou mr. Heemskerk bereid worden bevonden de hier omschreven taak te aanvaarden.” Het Hand, ziet de toekomst treurig in, met het oog op het louter negatief karakter der leuze, die de vei bonden groepen samenhield. Hoe een gemengd katholiek-anti-revolutionair kabinet de groote vraagstukken zul kunnen oplossen, is een raadsel zoo ingewikkeld en moeilyk, dat het land vei moedelijk een hoogst treurigen tijd tegemoet Gelukkig is de liberale partij niet zoo verzwakt un den strijd te voorsehyn gekomen, dat zy machteloos staat tegenover de ongelyksoortige elementen der meerderheid. En wat haar vooral verheft, is in het oog van het Hand, het gehalte barer leden. De keus van mannen als Tak van Poortvliet, Ruigers van Rozenburg, Levysohn Norman, bmidt, Veegens, Patyn, Roëll,«eijffardt, enz allen bekend om hun groote bekwaamheden, steekt gunstig af tegenover velen der nieuwelin gen, me van katholieke en vooral van, anti-revo- lutionaire zijde in de Kamer zyn gebracht en het prestige der vertegenwoordiging waarlyk niet kunnen verhoogen De verkiezing van Domela Nieuwenhuis keurt het blad op zienzelf niet af. Had in ons land uen proportioneel kiesstelsel gegolden, dan ook zou hy verkozen zyn. Maar dat hy verkozen is uit liberaleu-haat, uoor de hulp van een deel üer anti-revolutionaire partij, is iets ongehoords, i y stellen, schryft het blad, volstrekt niet de geheele anti-revolutionaire partij voor dat schandaal aansprakelijk. Wij zyu overtuigd, kregen, wel is In Den Haag is op nieuw bij den raad een adres ingekomen tot herstel der kermis. Daarin worden 54 bedrijven genoemd die door de af schaffing der kermis schade lijden. No. 48 op deze lijst is de bank van leening S N E E K, 27 Maart. In de jl. Vrijdag avond gehouden algemeene vergadering van de Sneeker Zwem- en Bad inrichting bleek dat de vereeniging voortdurend in bloeienden toestand verkeert. De ontvangsten over het jaar 1887/88 hadden bedragen f 1948 96 de uitgaven f1608,78, sluitende de reken’ing’ alzoo met een voordeelig saldo van f314 18. Het getal genomen binnenbaden bedroeg 8973. Het dividend voor de aandeelhouders werd op 4% bepaald, zijnde f2 per aandeel, ’t welk van af heden betaalbaar is gesteld in ’t Badhuis. De voordracht voor onderwijzeres aan School No. 3 alhier, bestaat uit de volgende dames: 1. J. Heemstra te Menaidum, 2. A Haagsma te Zaandam, 3. S. E. ter Haar té Stad Vollenhove, 4. G. Kleinbentink teAkkrum 5. T. Buiskool te Belling wolde, 6. T. Bonsema’ te Rotte valle. Aan het in de jl. Zaterdag gehouden vergadering der coöperatieve vereeniging „Self- f rai CU 4.1UL1 kwartaal verleend 0* 4 '11 i 60 IS- js. 5 12 6 27 15 or 36 or 55 or 11 or 25 or «2 or ’0 10 an □a, sr, leu an, 25 ;en m- ie, rk, in, srl. jrl. es, te ID te at st NEEKER CRERAAT. n 8:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1