Minis Bl IIIIWBIHLII) WR BE WIBIIHIlffllRRfflBISSMW SIBIL Cl a a m m x M X M lig No. 26 D R I E-E N-V E E R T i (1 K T E J 1888. MB BERICHT. X M Z AT ER I) yV <r i rt. kennisgeving. NATIONALE MILITIE. OEEK t (01 MB ■«SKI bereiking ,00 besluit het blad «IVAl'ALl V B. Bij ’t departement van Binnenlandsehe Zaken S 6 inr 4o Alle brieven in te zenden. n« io- iet 00. an- iï. 3o ,50 oer lat ft. a n o- et en f9 )h 0. ,50 00. ird: ia ën van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» 7Va Cents. Lij abonnement is de prijs be- L_ 2j te vernemen bij den op ons blad wenschen te abonneeren, ontvan gen de tot heden verschenen Feuilleton- nummers gratis Tevens herinneren wij nogmaals, dat de Feuilleton-nummers niet i krijgbaar zijn, maar uitsluitend abon né s worden toegezonden. noek is 11 liel afzonderlijk ver- I -L aan onze i e ei elani hel Naar men verneemt, kan de opening van de nieuwe Kamers der Staten-Geueraai in de derde week van April tegemoet worden gezien. De minister van binnenlandsehe zaken heeft bepaald, dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Steen wijk zal plaats hebben op Dinsdag 10 April e. k. en de herstemming, is die noodig, Dinsdag 24 April d.a.v. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post f 1.25. en stukken, uitgave ol redactie betredende, franco Het Centrum het orgaan van dr. Schaep- man is van oordeel, dut de minister Heems kerk nog wel eenigen tijd aan het bestuur kan blijven als hij daartoe roeping gevoelt. De rechterzijde zou echter zoo nadrukkelijk mogelijk doeu uitkomen, dat zij dit kabinet niet voor het hare erkende. Men zou de daden naar haar waarde en beteekenis blijven beoordeelen, maar men zou onzijdig blijven: das Gewehr am Fusz und das Pulver trocken. „Wanneer echter zoo besluit het blad de heer Heemskerk de ten volle verdiende rust zou willen gaan genieten en de Koning wendde zich tot de rechterzijde, dan bleef er voor de rechterzijde geen keuze over. Zij zou dan ver plicht zijn de opdracht des konings aan te nemen en te vervullen. Wij voor ons veimogen geen anderen weg te zien. Iedere weigering, iedere aarzeling zelfs zou als een bekentenis van zwak heid en van machteloosheid worden opgevat. Zij zou niet anders kunnen worden opgevat en men zou het recht hebben aan de rechterzijde te zeggenindien gij de gevolgen van den ver kiezingsstrijd niet berekend hadt, dan hadt gij d en niet moeten voeren. Wij hebben den strijd gevoerd, wij hebben overwonnen, laat ons nu ook toonen dat wij de overwinning weten te gebrui ken. Een ongebruikte overwinning is erger en gevaailyker dan een nederlaag. De geschiedenis van 1886 moet niet worden herhaald. Ook wanneer men een duisteren kabinetsbrief ont vangt, staat het vrij, eerbiedig een verstaanbare uitgave te vragen.” De Tijd wijdt een hoofdartikel aan den uit slag der verkiezingen voor de Eerste Kamer. Die uitslag heeft het roomsche blad niet bevre digd. De rechterzijde in die Kamer todh werd met slechts twee leden vermeerderd, terwijl de liberale partij met de negen overige nieuwe leden werd versterkt. „Omzetting” der Provinciale Staten zegt de '■i\,d moet onzerzijds doel blijven, ondanks de vele bezwarende uitkomsten, bij de vorige verkiezingen in de provinciën Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht leeds bereikt, in andere „In de geschiedenis des volks, die nog ge schreven moet worden wat er nu voor wordt uitgegeven, is het maakwerk van eenige betaalde dienaren van het kapitaal zal dien datum eenmaal schitteren met zeldzamen glans. „Vielen die mannen en vrouwen als ware helden, wij zullen kracht putten uit de herin nering aan hun toewijding en opoffering voor het algemeen belang.” Op den eigen dag, dat dit door den heer Domela Nieuwenhuis zelven, of door een ander te zijner volle verantwoordelijkheid werd op het papier gebracht, gevoelde de anti-revolutio- naire kiesvereeniging „De drie gemeenten” te Heerenveen „zich gedrongen”, bij haar partij- genooten den heer Domela Nieuwenhuis tegen over den heer Heldt aan te bevelen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Onder meer met deze zinsneden „Berden staan in beginsel vijandig tegenover onsdit wenschten wij te constateeien. In de wijze, waarop beiden strijd voeren, is echter een groot verschil.” ’t Is zooeven groot als kenschetsend is het verschil in de wijze van strydvoeren tusseben de beiden. Geleidelijke hervorming predikt de een van wettelijke middelen alléén wil hij weten. Vaandeldrager der revolutie noemt zich de ander. En de anti-revolutionairen waren het, die, aan den laatste met nadruk de voorkeur gevend voor zijn verkiezing in de bres sprongen Dat geschiedde wel is waar naar den vorm slechts door een plaatselijke kiesvereeniging. Ook is men in het hoofdkwartier voor een aan beveling met zooveel woorden teruggedeinsd. Maar tien maal tien keer handiger zou dr. Kuyper moeten zijn dan hij is, om zien en het centraal- eomité, dat onder zijn roede de leiding van het yerkiezingswerk voor de anti-revolutionaire partij in handen had, van zedeljjke medeplichtigheid vrij te pleiten. Al was het maar, omdat ge schreven blijft wat geschreven werd, hoewel men wist wat er gaande was: „Voor Sohoterland kunnen wij geen advies geven/ Tot Rotterdam wel een rechtstreeksche aanbe veling door dat centraal-eomité van de Roomsch- Catholieke candidaten, toen de kiesvereeniging der partij ter plaatse daarvoor niet te vinden was. In Schoterland zelfs geen advies om te verhin deren, dat de man, die onbeschroomd tracht voor te bereiden den dag des gewelds, die op zyn vijandschap tegen koning en koningschap roem draagt, die 'sedert jaar en dag met straat- en schimptaal de menigte opzet tegen alle bestaand gezag zelfs geen advies om te verhoeden, dut die man mede op anti-revolutionaire schouders werd gedragen naar het Binnenhof! En dat om, door een ruilhandel in stemmen, een man als den heer Okma gekozen te krijgen in Wolvega. Alles Gode ter eer, en onder aanroeping van zijn naam I provinciën voorbereid, hebben bewezen dat de Zij die zich met het volgende kwartaal .^reikinS vaa dit doel allerminst onmogelijk en ---- u S kwartaal iliusonsch moet genoemd worden, maar dat wij j dat, en verlangen ook niet anders- het met volharding en vasten wil eenmaal zóó i—«n>.--j ver brengen kunnen. Diezelfde verkiezingen hebben evenwel ieder, die daaromtrent nog kon twijfelen, ook geleerd, dat bet „omzetten der Provinciale Staten in de meeste provinciën niet is een overwinning, die op één dag of in één enkelen verkiezingsstrijd kan bevochten worden. Tijd, veel tijd betrekkelijk, zal daartoe noodig zijn. En vóór het zóó ver is, kan van een anti-liberale meerderheid in de beide Kamers, kan derhalve van de krachtige, rustige en systematische invoeringen van hervormingen in anti-liberalen geest, kan van de toepassing van een anti-liberaal stelsel van staatsbeleid geen sprake zijn. Elke regeering onverschillig van welke kleur, die haar voorstellen moet aangenomen zien door twee Kamers, van welke de eene liberaal, de andere anti-liberaal is, zal nooit vrij de vleugels kunnen uitslaan, zal altijd het oog op de beide zijden van het binnenhof tegelijker tijd moeten gericht hebben en altijd wel moeten bedenken, dat wanneer zij rechts wordt geprezen, dit storm voorspelt links en omgekeerd. Het artikel eindigt aldus Wat de toekomst ons brengen zal, weten wij niet. Of het den koning zal goeddunken, de samenstelling van een nieuw Kabinet op te dragen aan een of meer leden der rechterzijde, dan wel of het zijn verlangen zal zijn, dat het tegenwoordige Kabinet, al dan niet door opname van enkele katholieken en anti-revolutionairen gewijzigd, zóó dat het een Kabinet, ten deele bestaande uit anti-liberale elementen, maar daarom nog niet een Kabinet der rechterzijde zou mogen heeten - de regeeringstaak zal voortzetten, is ons tot dusver onbekend. Rustig atwachten is hier geboden. De voorwaarden en omstandigheden, welke aan een partij ot enkele leden van een party, hetzij tot aanneming, hetzij tot eerbiedige weigering van een koninklijke opdracht tot aanvaarding van het bewind of van enkele portefeuilles den doorslag moeten geven, zijn van dien aard, dat zy zich aan elk openbaar debat vóór de genomen beslissing te eenenmale onttrekken. Het voorbeeld om deze zaak in discussie te brengen, zal dan ook door ons niet worden nagevolgd. De Arnh. Cl. wijst er op, dat de zoogenaamde „rechterzijde” alle bestuurskracht mist, omdat zij niet rust op gemeenschappelijke overtuiging. Daarom heeft zij reeds vroeger gezegd, dat het votum van 6 en 20 Maart alleen kan beteekenen, hoe Nederland in de volgende vier jaar niet zou worden geregeerd. „Er is echter meer. In de laatste weken zijn er omstandigheden voorgevallen, die den toestand voor de zoogenaamde „rechterzijde” hoogst hachelijk en gevaarlijk hebben gemaakt. Het beginselloos geschacher in stemmen, in twee Eriesche kiesdistricten gedreven, waardoor in W olvega een auti-revolutionair door de stemmen der radicalen, in Schoterland de voorganger van de sociaal-democraten de partij van hoon en laster zonder eergevoel noch fatsoen door de stemmen der anti-revolutionairen in de Kamer gebracht zijn, brengt eene groote verandering in de verhouding der partijen. Over het onze- delijke van dit spel kunnen wij thans zwijgen, maar vestigen de aandacht op het domme er van, op het nadeel, dat de dus handelende partij roekeloos aan hare eigen zaak heeft toegebracht. Zeker, er is eene meerderheid, die de vrij zinnige partij in de Kamer van Honderd in getalsterkte zal overtreffen aan de eene zijde BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Stieek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsbl. nu. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis van Schoterland te Heerenveen op Vrijdag 13 April e. k. ’s voormiddags ten 10‘/2 ure en iu die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Snoek den 23 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. ADVERTENT1ÈN voor eiken regel meer 7' langrijk lager. Voerwaarden daaromtrent Uitgever. 55, aan de andere 45 de vrijzinnigen kunnen dus hunne beginselen niet toepassen. Wij weten i"l i -- indien wij het konden verhinderen, zou de uitverkorene van de anti-revolutionairen en sociaal-democraten uit Wolvega in de Kamer altoos vlak tegenover de vryzinnigen staan, en in het gezelschap van de heeren Schimmelpenninck, Huber en Schaep- man steeds ia anti-liberalen zin stemmen. Maar de eenige band van gemeenschap, die thans nog tusschen de twee gecombineerde anti-liberale partijen kon bestaan, is door de opneming van het sociaal-democratisch element verscheurd. Het bezigen van den deftig en voornaam klinkenden naam „rechterzijde” zal nu wel uit zijnden steun van troon en altaar, den uit sluitenden bezitter van oranjeliefde en godsdienst kan de aldus gevitieerde coalitie zich voortaan bezwaarlijk meer noemen. De opsnijders van het „nimmer den liberaalzullen zich weldra, wanneer en zoodra zij den staat van zaken kun nen overzien, over de begane fout beklagen, waardoor wel is waar de vrijzinnige partij met twee stemmen is verminderd, maar de los samen- hangendemeerderheid verzwakt door de opneming van twee zulke compromitteerende elementen als den radicalen anti revolutionair uit Wolvega en den sociaal-democraat uit Schoterland. Ver zwakt zoowel in de oogen van het weldenkend publiek, als ten aanzien der parlementaire werkzaamheid, maar vooral ook verzwakt tegen over het hoofd van den Staat. Zal do benoe ming van een ministerie uit de triomfeerende meerderheid zoo gemakkelijk gaan, indien men den koning zal moeten zeggen dat het nieuwe Kabinet, om te kunnen regeeren, ja zelfs om te kunnen staande blijven, den steun en de stem behoeft van den „gewezen pensionaire van de bekende rijksinstelling te Utrecht”, die onder de leuze „Nederland en Oranje” door de anti-re volutionaire partij de Kamer is binnengedragen Ook in dit opzicht herhalen wij de vraag „wat nu?” Rechtstreeks betrokken bij deze vraag is de vrijzinnige partij niet moer dan elk Nederlandsch burger. Zy mag bij de stembus overwonnen zijn, het moet erkend worden dat zij na deze nederlaag krachtiger staat dan ooit. Wat wij vooral te danken hebben aan deze verkiezing, waarbij van deze zijde door de meeste candidaten de hoofdbeginselen en het streven der vrijzin nige partij open en zonder terughouding in het licht gesteld zijn, is de vestiging van een dui delijk en uitgewerkt vrijzinnig regeering-pro gramma, een vaste gemeenschappelijke overtui ging betrekkelijk de hoofdpunten van staatsbeleid, lot dusver was in het gemis daarvan de zwak heid der vrijzinnige party in de Tweede Kamer gelegen; hare aanwinst zal aan de 45 van de 160 eene groote „kracht schenken, waarmede wy met volkomen gerustheid het antwoord kunnenafwachtenop de netelige vraag„wat nu?” Onder het opschriftAlles Gode ter eer schrijft het Sociaal Weekblad Als naar gewoonte behelsde Recht voor Allen van 11. Maandag, het jaarfeest der Parijsche Commune vierend, een verheerlijking van die donkerstebladzydeder jongste wereldgeschiedenis. Deze datum”, zoo heette het „deze datum is de revolutionaire geboortedag van het proletariaat der geheele wereld. Daarom moet hij gegrift staan in het hart van eiken proletariër, foen ging te Parijs voor een oogen- blik de zon op van gerechtigheid, om helaas spoedig weer onder te gaan. Hoopvol zien de arbeiders van alle landen uit naar het tijdstip, waarop zij wederom zal doorbreken door het I is van den heer Domela Nieuwe Nieuwenhuis fivers van nevelen waarachter zij is verborgen.j uit Zwitserland bericht ontvangen, dat hij het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1