■BIÏ Ell BET BIMNSW SBl fflWS- £1 fflimiMlD IflOfi DE No. 27. bribe N-V EERTIGSTE 1888. BERICHT. ren 00, zijn adres .50 of irt. teren van hetgeen door hem in de Kamer zal Idel, vele slijk ehjk van sten ikeu cun hen heid ver- tige zynl ong icbt ■zeul smt end hot het jde 311. re- igd ieQ zvJ I Kuypeiianen zijn het insgelijks of h dat de niet afzonderlijk ver- aan onze „De anti-revolutionaire Kamerclub was zeer krachtig in de oppositie, maar, wanneer 1 beste en bekwaamste mannen in ’t kabinet zullen zijn overgegaan, dan zal de invloed dier club niet van zoo groote beteekenis meer zijn. De droite zat Kuyper altijd dwars in den weg. Haar leden uitwerpen dorst hij niet, hoe gaarne hij ’t ook wilde en hoezeer hij hen ook in stilte tegenwerkte. Haar leden zijn hem te voornaam, te voorzichtig, te weinig volgzaam, niet radicaal genoeg. Kuypers invloed onder de geringere klassen der maatschappij is zeer groot, maar onder de mannen van stand en beteekenis be- trekkelijk gering, al tracht hij ook van het te gendeel den schijn te geven. Wie eenigszins van nabij met den werkelijken staat van zaken bekend is, weet dit even goed als wij.“ Het blad vermoedt dat de Stand, eerst bedekt en zacht, daarna fel en openlijk dit kabinet zal bestrijden. Zoo zal men, naar ’t meent, allengs komen tot het optreden van de partij, die zich de nationale noemt. Het Vaderland wijst er op, dat, indien de heer Mackay geroepen wordt om den koning in de tegenwoordige ministerieele crisis te raden, men er zeker van kan zijn, over enkele weken het ministerie-Heemskerk op nieuw aan de groene tafel te zien zitten. Wordt daarentegen de heer Lohman of de heer Schaepman met de vorming van een nieuw Kabinet belast, dan mag men verwachten, dat binnen een week een clericaal ministerie in de Staatscourant zal staan. Zelfs is het een publiek geheim, dat reeds buiten de Kamer verschillende personen zijn gepolst, of zij eventueel bereid zouden zijn, in een dergelijk ministerie plaats te nemen. Aan de katholieken zouden minstens drie plaatsen worden toegekend, waarvoor meer in het bijzon der in aanmerking komen Wester wondt (finan ciën), Luyben (justitie) en Van der Hoeven (koloniën)dr. Schaepman zou geen portefeuille wenschen te aanvaarden, maar daarentegen op de groene banken als verdediger der regeering optreden. Op dit oogenblik is echter, naar het schijnt, nog niemand geroepen, en er zijn velen, die er vast op rekenen, dat het weer zal gaan als in 1886, toen wel de heer Mackay in de gelegen heid werd gesteld zijne partij aan de regeering te brengen, maar onder reserves, die hem van den beginne at de handen bonden, terwijl hij overleg pleegde juist met die partijgenooten, van wie men kon verwachten, dat zij voor de verantwoordelijkheid zouden terugdeinzen. ’t Komt het Vad. voor, dat ’s lands belang eischt dat niet op nieuw den koning een zelfde handelwijze worde aanbevolen. Als het ministe- rie-Heemskerk weer blijft na een weinig ernstige poging om de rechterzijde te doen optreden, dan is er aan de constutioneele eischen niet voldaan. Niet zij, die bij de verkiezingen slechts een passieve rol hebben gespeeld en zich nolens volens door dr. Kuyper en dr. Schaepman op sleeptouw hebben laten nemen, maar wel zij, die zich ook buiten de Kamer als leiders hebben opgeworpen en door hun drijven de Kamer hebben omgezet, zijn de aangewezen mannen, om thans te toonen wat zij kunnen. Door uit liefde voor het gezag in anderen ziu te adviseeren, zou het ministerie-Heemskerk een groote verantwoordelijkheid op zich laden. De Wageninger sehrjjft: Dr. Kuyper beschuldigde ons en de onzen de oorzaak te zijn, dat vooral te Breukelen, Loos- duinen en in Haarlemmermeer roomschen zouden verkozen worden. Hadden wij er de anti-rev. caudidaten gesteund, dan zouden daar In Recht voor Allen plaatst de heer F. Do- mela Nieuwenhuis een schrijven aan de kiezers van Schoteriand. Hij zegt daarin dank voor het in hem gesteld vertrouwen en verheugt zich over zijn verkiezing als een zegepraal der sociaal democratische beginselen. Hij waarschuwt in- tusschen allen geen hooge verwacnting te koes teren van hetgeen door hem in de Kamer zal en^ kan worden gedaan. Wat toch vermag één enkele tegenover al de anderen? Hoe zou één mensch alleen de hervormingen kunnen brengen, die zoo hoogst noodig zijn. Daarom zul ik niets kunnen doen dan te protesteeren tegen onrecht en willlekeur, dan op te komen tegen alle i en wetsverkrachting. Al wordt het lijden dan niet weggenomen, het zal niet langer zwijgend worden geleden.” Domela Nieuwenhuis verwacht van de clericalen geen beterschap in den toestandhuu onmacht zal spoedig blijken en dan zal het volk inzien, dat een geheel andere weg moet worden inge slagen. Om goed op de hoogte te blijven van de grieven en wenschen van het volk, maakt D. N. bekend, dat hij een informatiebureau zal openen, waar ieder mededeelingeu kan doen. Men richte daartoe alle brieven aan in den Haag, Malakkastraat 88. Naar men verneemt, zal de 70e geboortedag van den Utrechtschen hoogleeraar dr. F. C. Donders, die op 27 Mei e. k. een Zondag' invalt, den volgenden dag feestelijk worden herdacht. De vereerders, vrienden, oud- en tegenwoor dige leerlingen van den hoogleeraar, voor zoover zij tot de „Dondersstichting“ bijgedragen hebben, zullen in de groote zaal van Tivoli te Utrecht bijeengeroepen worden, om den jubilaris hunne hulde te brengen. Woensdag zou een jolleman te Amsterdam drie Engelschen naar een stoomschip roeien dat in het Oosterdok ligt. Voor zij aan boord gingen wilde de man betaling hebben. Men kreeg twist en alle vier sloegen over boord. Ken der Engelschen verdronk, de drie anderen werden gered, maar door de havenpolitie in arrest genomen. I De Wageninger meent dat de hh. Mackay en I Beelaerts het meest in aanmerking zullen I komen voor ’t vormen van een ministerie. Op I de vraag: hoe zal het kabinet er dan uitzien I antwoordt het blad I volstrekt niet zoo bar. De Roomschen I zullen daarbij niet ’t onderste uit de kan begee- I ren en met drie, misschien zelfs wel met twee I portefeuilles zich tevreden stellen. En de vijf I a zes anti-revolutionaire ministers zullen vol- strektelijk niet allen Kuyperianen zijn: niet ia alleen uit vrees van de publieke opinie al te Deze COUR ART verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Men meldt uit Valkenburg (L Een daad, die getuigt van verregaande on- menschhevendhêid, deed zich Dinsdagochtend aimer voor ter gelegenheid van het verdrinken van een 22jarig meisje. Genoemd meisje viel in de Geul, terwijl zij een stuk linnengoed trachtte te grijpen, dat aan haar handen ont gleden was. Het achttien jarig kindermeisje, dat met haar in denzelfden dienst was, was getuige van het ongeluk en riep om hulp. Een groot aantal personen was spoedig op de Brug in de hoofdstraat vergaderd. De ver ongelukte, door den snellen stroom meegesleept zag men komen aandrijven. Zij had^het be wustzijn nog niet geheel verloren en gaf voldoende teekenen door het opheffen van hoofd en handen. Deze gebaren waren blijkbaar een smeekbede tot de toeschouwers gericht, om haar toch hulp te verleenen. Men bleet echter gevoelloos en liet het met den dood worstelend meisje gruwzaam aan haar lot over; geen der daarbij aanwezige personen scheen een greintje menschlievendheid of naas tenliefde te bezitten. Bij peiling bleek dat de rivier dien dag slechts 4 voet water bevatte, zoodat de niet-hulpver- leening hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de vrees, die men had voor een nat pak en een eventueele verkoudheid. De drenkelinge vond derhalve geen redder zij dreef onder de brug door en haar doodstrijd werd met kalmte aangezien. Na een tijdsverloop van 10 a 15 minuten haalde men haar nabij de nieuwe brouwerij in de Plenkert uit het water. Het lichaam was nog warm en men liep om een arts. Dr. J. F. Piet was spoedig ter plaatse, doch mocht or niet in slagen do levensgeesten weder op te wekken. Volgens zjn verklaring- was de dood sedert 8 a 10 minuten ingetreden” waaruit blijkt dat zij het leven zou behouden hebben, indien men haar hulp had verleend nabij de Brug, welke op circa 15 minuten van da Plenkert verwijderd ligt. Zij die zich met dit kwartaal op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot heden verschenen FeuiUetonnummers gratis. Tevens herinneren wij nogmaals, Feuilleton-nummers i_l_l krijgbaar zijn, maar uitsluitend abonné’s worden toegezonden. K E N N I S G E V IN G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Mdffie van den 19den Augustus 1861 (Staatsbl. no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen- tehms van Schoteriand te Heerenveen op Vrijdag April e. k. ’s voormiddags ten 10ure en die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger nummerverwisselaar verlangen op te treden. öneek den 23 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend dat voor het dienstjaar 1888, tot schatter en nerschatter der huurwaarde van perceelen waar sterken drank in het klein wordt verkocht, zijn benoemdW. van der ZEE en M. E. PING. Sneek, den 3 April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be- lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. hnar «ee11 ]*beralen, maar anti-revolutionairen tegen- plichtverzuim haar over de roomsche caudidaten zijn komen te staan. k ui. °er~.a ve de schuld der „overloopers.” Zij hebben Rome in de kaart gespeeld. De lurksche regeering eischte eens van de Grieken schadevergoeding voor ’t vergaan van een iurksch schip op de kusten van een Grieksch eiland, want had dat eiland daar niet gelegen dan zou bedoeld schip niet vergaan zijn. Zulk soort argumentatie houdt nu ook de Stand, er op na. Met beleediging van de pro- testantsche aspiraties, die, Goddank, in de natie nog leven, wekt ze dringend haar volgelingen op de roomschen te stemmen, om daardoor aan de protestanten de nederlaag toe te brengen. En wanneer ge daarover uw smart en veront waardiging uitspreekt, voegt ze u toe: „Wel had mijn mannen gestemd; wij zouden dau u geen ergernis hebben behoeven te geven Derhalve verloochent uw eigen beginsel en stemt de mannen, wier streven ge even gevaarlijk acht als dat der liberalen, dan zouden die mannen zijn gekozen wordeu. Maar zóó kan men zelfs den duivel te vriend houden. Neen, heer Kuyper, wij zijn vrne mannen, die er een eigen geweten op nahouden, en het in onszelf zonden verfoeien, wanneer wij nog langer iu uw kaart speelden. De verant woordelijkheid voor de verkiezing der geestver wanten van dr. Schaepman komt op uw rekenino-, niet op de onze. Wij zullen niet ophouden dit den volke bekend te maken. Men leest in de Maasbode, onder den titel: „Professorale Razernij”: „Ja zeker, het was razernij, waarin onderscheidene professoren der hoogescholen vervielen, toen de dag der verkie zingen, vooral der herstemmingen, naderde. Zulke taal was nog niet aan professorale pennen ontsnapt, als nu aan het verbaasde volk te lezen werd gegeven. De laagste hartstochten schenen zich meester gemaakt te hebben van mannen die, gewoon de wetenschap te verkondigen, in’ een sfeer van rust en vrede leven en hunne kennis mededeelen aan studenten, bij wie zelfs de gedachte aan tegenspraak niet opkomt. Spruyt en Cannegieter, van Leeuwen en de ’d Aulnis liepen met zooveel anderen als razenden rond van Buitendijk naar Bronsveld, en van Bronsveld naar Buitendijk, en zij namen hier met zich zeven geesten, nog boozer dan zij, en ’t scheen alsof werkelijk het zoo kalme Nederland aan alle verschrikkingen der razernij was overgeleverd. „Wat lage, gemeene taal werd ’door die mannen In dien trant gaat de Maasbode voort, om te eindigen met de bedreigingWij zullen het dulden, zoolang wij niet anders kunnen, maar als wig de macht hebben om te straffen zullen wij het den professoren afleeren Een slot dient hun op den mond gelegd, als zij doen wat zij bij de jongste verkiezingen gedaan hebben I A dan uitzien, De Roomschen en met drie, misschien zelfs wel met a zes anti-revolutionaire ministers zullen zijn; alleen uit vrees van de publieke opinie al zeer tegen zich in te nemen, maar ook omdat deze fractie zoo weinig mannen telt, aan wie men met eenig goed fatsoen een portefeuille kan toevertrouwen. De Geer zal er op zijn of| leeftijd wel geen begeeren; Keuehenius is al te ii I excentriek en Seret en Fabius hebben een nog te lagen rang om voor minister van oorlog ernstig in aanmerking te kunnen komen. Tlu Heemskerk is een nieuweling en de overige - - u -f op één of twee uitzonderingen na onbekwaam om aan t hoofd van een ministerieel departement op te treden. O. i. kan men er zich van verzekerd houden, dat schier al de komende anti-revolu tionaire ministers uit de gelederen der droite zullen gekozen worden. En wat wij ook tegen deze mannen mogen hebben in zake huu mee- gaan met de partij, dat zij als ministers t land en onze kerk ten verderve zullen voeren, achten we een ongerijmdheid en een onmoge lijkheid. SI o !U BB ■on op in ns. 00 is- 5 rt.— te >stra, te nna, tcob, kjcn tel usti- gou- KER COUB1IT. 25 or 42 or vm I M A E 31 JL A JW I>. 27 15 tor 36 •or 56 or

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1