m 9 MBS- H Him™*ID HR DI fflHffl HBIT 1UMNS8HR SIIIIL IF No. 28 1888. D R I E E N-V E E R T I H T E J A A R G A N G. O i. ZATERDAO igd. .00 1. BWtde scheurmakerij, die het kerkelijk leven ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents* voor eiken regel meer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. eur Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.j franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden verkiezing voor een lid in het hoofdkiesdistrict dr. Bchaepman heeft wel gereed zal komeu. E te ude idl ing Tü een lier ind nië /an et- Ier 3 a 3a ,01) oer 00. tste der in. ie- iet 4. •en f9 0 a ,00 00. rd: ha- en Het Vad. zegt: Zaterdag liep te ’s Hage reeds het gerucht dat aan mr. JE. baron Mackay de opdracht was gedaan, om een voordracht te doen voor een nieuw ministerie, eu dat bericht wordt bevestigd, is het blad goed ingelicht, dan heeft de heer Mackay de opdracht nog niet definitief aanvaard, maar uitstel gevraagd met het oog op noodzake lijk overleg met zijn politieke vrienden. Men verwacht, dat de heer Mackay, die ia de laatste dagen meermalen met geconfereerd, ditmaal De uitslag van de der Tweede Kamer Ommen is als volgt Uitgebracht werden 2097 stemmen. De heer J. van Alphen (a.-r) verkreeg er 1264, de heer Van der Wyck (lib.) 833. Eerstgenoemde is dus verkozen. Bij de vorige stemming waren uitgebracht 1986 stemmen. Toen bekwam de heer Van Dedem 1137 en de heer Van der Wijck 844 stemmen. jl; De Staatscourant behelst de wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap: Ver- eeuigde Rotferdamsche Tooneelisten, te Rotter dam. In hoofdzaak geldt het hier een verlenging van de vennootschap - waarvan, zooals men weet, deelgenooten zijn mevr. Beersmans, de beide heeren Haspels, Le Gras en Rosier Fuassen voor vijf jaar. In een artikel over den staatkundigen toestand van het oogenblik, in het jongste nommer van de Vragen des 'lijds, schrijft mr. Van Houten de nederlaag der liberalen hoofdzakelijk toe aan het feit dat men haar ia de laatste jaren geheel vereenzelvigd heeft met de conservatieve partij, iets waartoe zij, door na 1879 als party af te zien van oppositie tegen Van Lijnden en Heems kerk, gereedelijk aanleiding heeft gegeven. De liberale partij is verslagen omdat zij niet meer als van ouds als de besta vertegenwoordigster der democratische beginselen werd beschouwd. Hij hoopt dat zij voortaan stellig zal breken met Heemskerk. Daarna vervolgt hij Heemskerk en het meerendeel zijner ambt- genooten kunnen na hun ontslag het staatkundig leven voor goed vaarwel zeggen. Zy hebben dienst gedaan als beschuttende dekbladen der zich ontwikkelende democratische kiemen; nu deze in vollen wasdom komen, vallen ze af. Maar uit eigen beweging in het niet te verdwij nen is tegen de natuur. Ik geloof daarom dat Heemskerk het niet tot een ernstige aanvraag van ontslag zal kunnen brengen. De portefeuilles ter beschikking van den koning te stellen en dezen alzoo te kennen te geven dat men, zij het schoorvoetend, zal heengaan, indien een ander kabinet mocht kunnen worden gevormd, schynt mij het uiterste waartoe hij het brengen zal. Wyders zal hy dan zijn best doen den koning te laten aankloppen aan deuren, dieniet geopend worden; het mocht eens zyn, dat daarin een aanleiding gevonden werd om geen ontslag te verleeneu. Met een betuiging van onverzwakt vertrouwen des konings en het uitzicht, dat de Koning Heemskerk nog eens weder een ont- bindiugsbesluit zou kunnen laten onderteekenen, ware misschien ook met de kamer van honderd het ministerieele leven nog een jaartje te rekken, als de liberale party zich maar weder stilzwy- gend de rol van regeeringspartij wilde laten aunleunen. „Ik vertrouw echter, dat algemeen bij de In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Leeuwarden een 71 jarige vrouw, terwijl zy met een doofpot in de hand naar beneden zou gaan, van de trappen gevallen. Zij was terstond een lijk. Bij deze Courant behoort als bijblad, Feui.1- leton-nummer 7. De stoomtram, die Woensdag namiddag 4.10 uit Harlingen vertrok, is onder Schettens ont spoord. De locomotief is het onderstboven over den weg geslagen. Het rijtuig werd erg geha vend. De machinist bleet wonder boven wonder ongedeerd, doch de conducteur Wolf is zwaar geblesseerd. Nadat hem heelkundige hulp was verleend, is hij per rijtuig naar Harlingen ver voerd. De reizigers zijn er goed afgekomen. Slechts een bekwam eenig letsel. S N E E K, 6 April. Gisteren avond ontstonden in onze gemeente van Marken en Post bijeengeroepen, was onbe vredigend. In weerwil eener sterke aanbeveling van Van Marken’s voorstel om het werk tegen een zeer geringe loonsverlaging te hervatten, is dit met overgroote meerderheid verworpen.” Een nabetrachting over de verkiezingen wordt door de Arnh. Ct, aldus besloten „Men zou grovelijk dwalen met te meenen, dat alle kiezers, die hunne stemmen op ultra- montaansche candidaten, anti-revolutionaire of liberale candidaten uitbrengen, daarom voorstan ders van de ultramontaansche, anti-revolutionaire of liberale politieke beginselen zyn, tot de partij- erganisatie van een dezer drie partijen behooren. Zulk een splitsing van de Nederlandsche staats burgers in onderling vijandige partijen bestaat Op last van den officier van justitie te Assen is, naar de N. R. Ct. meldt, te Beilen aange houden en gevankelyk naar Assen overgebracht de geagreërde klerk van den ryksontvanger te Emmen. Bedoelde persoon had volgens zeggen eeu tekort in de kas van t 800. Zondag namiddag werd, naar de N. R. Ct. meldt, op den spoorweg Nymegen—Kleef het lijk gevonden van den spoorwegwachter R. Lucassen. Aanvankelijk dacht men, dat de man met een trein in aanraking was gekomen eu dientenge volge het leven had verloren, doch bij onderzoek bleek, dat hij plotseling aan een hartziekte was overleden. Gelukkig ontdekte men de afwezig heid van den seinwachter vóór de aankomst van een der treinen anders had wellicht ter plaatse, waar de man zyn tunctien moest vervullen, gevaar voor een trein kunnen ontstaan. Te Lankendijk onder Rozendaal zijn de gebrs. V. N. bij een twist elkander zoo hevig te lyf gegaan, dat een hunner voor dood is opgenomen. De dader, die ook ernstige verwondingen heeft bekomen, is in handen der politie. Twee messen en een hooivork, waarmede de verwondingen zijn toegebracht, werden in beslag genomen. De platen door onze weekbladen aan den uitslag der verkiezingen of den stand der zakeu gewijd, winnen het in aantrekkelykheid ver van de beschouwingen in de pers, ’t Weekblad de Amst. vooral geeft een geestige plaat. Men ziet er Heemskerk als minnezanger. Hij tokkelt de mandoline en brengt zijn uitverkorene „de liberale partij” een afscheidslied. Droef klinkt het Achter de pilaren op het Binnenhof staan een ultramontaan, een calvinist en een sociaal-demo- eraat dr. Schaepman, dr. Kuyper en Domela Nieuwenhuis zijn er voor gekozen op de wacht om vooruit te treden, als de droeve zanger het veld ruimt. De Spectator vertoont ons de „Paaschos van Staat”. Omkransd door het „ministerie-Heems- kerk” wordt het dier door dr. Schaepman eu mr. De Savornin Lohman, als slagerknechts, ter slachtplaats geleid. Do heer Keuchenius houdt ’t dier bij den staart vast. Onder de plaat leest met ’t volgende, ontleend aan hot „Boek der Spreuken”: De Lantaarn geeft ons „een Friesch laudschap na de Maartsche verkiezingsbuien.” Een enkele kraai wederom met de bekende gelaatstrek ken van dr. Kuyper zweeft over ’t dorre veld. Men leest als bijschrift de woorden uit Tollens „Overwintering op Nova-Zembla” Dezer dagen is gemeld, dat een bewaarder in de cellulaire gevangenis nabij Scheveningen, zelf voorloopig werd gevangen gezet, omdat hy heimelyk brieven of' boodschappen van een gevangene naar buiten bracht. De feiten hadden zich als volgt toegedragen. W., de gevangene met wien de bewaarder zich in betrekking had gesteld, had tegen zijne veroordeeling wegens den bekenden straatroof hooger beroep aangeteekend, bij de behandeling waarvan hij getuigen a décharge zou oproepen. De opgeslotene had een reeks van vragen klaar gemaakt, welke hij ter terechtzitting voornemens was te doen en tevens de antwoorden daarbij gevoegd, die hij wenschte, dat een of meer getuigen zouden geven en die allen gericht waren op zyne vrijspraak. Die questionnaire met gereed gemaakte antwoorden heeft da gevangenbewaar der overgebracht aan een der getuigen, die omtrent het alibi verklaringen moest afleggen. De justitie, op de hoogte van hetgeen er gebeurde, heeft inmiddels het plan verijdeld eu den bewaarder, die bekend heeft, in arrest genomen. liberalen de noodzakelijkheid wordt ingezien, die rol niet weder te aanvaarden. Dan zal Heemskerk echter zijnerzijds met recht de Kroon aanraden, ook aan de liberale partij gelegenheid te geven, uit haar midden een ministerie te voimqn. In de dubbele onderstelling, dat èu de clericalen bepaald weigeren op te treden, èh de Kroon aan de liberalen haren steun -verzekert, zoodat in geval van conflict met de anti-liberale meerderheid een Kamer-ontbinding door de liberale ministers volgt, is het mijne meening dat de liberale partij het bewind behoort te aanvaarden. Door lamlendigheid heeft zij den steun der openbare meening verloren, door een energieke houding kan zij dien spoedig herwinnen. Juist op het punt, waarop zij zich voor Heems kerk en voor haar eigen conservatieve elementen heeft gebogen, nl. het kiesrecht, kan zij haar lauweren plukken. Het voorloopig kiesreglement moet door een definitieve kieswet worden ver vangen. Deze tot stand te brengen zij het hoofdpunt van haar program.” Voorts constateert mr. Van Houten met vol doening dat bij de nieuwe kiezer» geen richting minder steun heeft gevonden dan de protectio nistische. Dinsdag is te Almelo de volgende circulaire verspreid Vergadering werkstakers. „De ondergeteekenden, door de gezamenlijke wevers der firma’s gebrs. Scholten Co. en H. B. Scholten gekozen tot scheidslieden in het bestaande geschil met hunne patroons, noo- di^en de volwassen werkstakers uit tot eene vergadering op Woensdag 4 April, ten 2 ure, in het lokaal van F. ten Bruggencate. Almelo, 3 April 1888. J. C. van Marken. L. Post.” Omtrent den afloop van deze vergadering ontving de Zw. Ct. het volgende telegram „De uitkomst der vergadering, door de hh, opV^vVS^^^ KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsbl. no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis van Schoterland te Heerenveen op Vrijdag 13 April e. k. ’s voorthiddags ten 10ure en in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwieseiaar verlangen op te treden. Sneek den 23 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA,' Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. van ons land besmet, is gelukkig in de politiek nog niet doorgedrongen. Bij Nederlandsche verkiezingen wordt, en wij hopen dat het zoo blij ven zal, de doorslag gegeven door dien breeden zoom van rustige, nijvere burgers, die, niet ingewijd in de geheimen der politiek en polemiek, vervuld zijn van den wensch, dat rust en orde in het land gehandhaafd worden on de staat met kracht, beleid en oordeel ten meesten nutte der vrijheid en ontwikkeling wordt bestuurd. Al heeft deze staat van zaken het nadeel dat deze kiezers, onverschillig tot zekere hoogte voor den partijstrijd, wel eens in de dwaling vervallen van de regeeringsbeginselen alleen naar de uit komsten en naar zekere daarvan in ’t minst niet afhankelijke sociale en economische toestanden te beoordeelen, zoo zijn de daaraan verbonden voordeelen onwaardeerbaar. Want aldus worden de verkiezingen op den langen weg, schoon met mogelyke tijdelijke afdwalingen, beheerscht en geleid, niet door partydrift, maar door het gezond verstand, dat niet schroomt zijn dwalingen te erkennen, en wanneer het inziet zijn vertrouwen geplaatst te hebben waar het niet is verdiend, de eerste gelegenheid aangrijpt om de fout te herstellen en de meerderheid te geven aan hen, die daarvan ten meesten nutte des lands gebruik weten te maken. Een sterke prikkel voor de politieke partyen, tot welke als het ware de bezadigde bevolking met andere woorden zegt, wat Thiers over den repubiikeinschen regeerings- vorm telkens tot de Frausche Kamers zeide „Si vous êtes bien sages, je vous donnerai le pouvoir.” UIT DE PERS. SNEE k ouiivr BISSI E .\LA JI D. 2 I® 8 t i- 5 J jea 18- &h 15 je 112 '6 27 115 3OC 1 36 oor 56 >or 11 >or 125 >or 42 )or ’ll JÜ 7“ Moet ik weg, moet ik weg van het Binnenhof, van het Binnenhof, En gy, myn schat, blijft hier? Ja ik kies, als ik kom, als ik wederkom, als ik wederkom, Toch bij u weer mijn kwartier Hoe ge weent, hoe ge weent, dat ik zwerven moet. Als waar’ thans onze liefde voorbij Zijn er ginds, zijn er ginds, ook meisjes genoeg, ook meisjes genoeg, Er is maar één voor mij! Er ia een weg, die recht ia in iemands oog, Toch siju de paden des doods er het uiteinde van. Ook onder het lachen wordt ons hart bedroefd, Eu het einde van do vreugde ia verdriet. ’tls alles doodsch en leeg eu onbezield en naar Alleen een enkle kraai vliegt hongrig hier en daar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1