MB'S- HW11Ï1M1I) IM IIS 1 CT L r 1 It ft No. 29. 1888. >,ek.\ J CT U I T DE PERS. JO, B I A A K A S. A A fiS. M) 1. - te net tea r’» lac •a ia tea in 53 ed- lod oor ?en aar ,akt op ;en. en ate irt, di jk are an en oe- de absolutie van den Amsterdamscheu paus met voldoende is om hun vrgüeid te geven hun Jn 1 I 1 Lr- .-..I A 1_ I II gezag uit God is met ruwe hand in Een treurig ongeval had eenige dagen geleden te Dordrecht plaats bij een brand van weinig beteekenis. Zekere H. van Nijmegen bood ng het blusscUen de behulpzame hand en was te dien einde in de goot geglommen. Wellicht door een duizeling bevangen, viel de ongelukkige ruggehngs op straat en was kort daarna een lijk. Hg laat vrouw en kinderen na. Te Amsterdam is voor den tijd van 25 jaren een vereeniging opgericht onder den naam van „Vereeniging het Buitenland". Zij heeft kan toren te Amsterdam en te Rotterdam. Het doel dezer vereeniging is Nederlandsche jongelieden behulpzaam te zijn, om zich buitenslands te bekwamen in handel en nijverheid. Waar dit vereischt wordt, verstrekt zij hun, bij wijze van voorschot, het noodige geld voor de passage en een tegemoetkoming gedurende een korten tgd in de kosten van verblyf. Het lidmaatschap wordt verkregen óf door de betaling van een jaarlijksche contributie van f 25, óf door een gift in eens van f250. schap en was reeds meermalen door hem bedreigd. Toen nu de artillerist Donderdag avond zijn vader van de fabriek afhaalde en Schetsmeger dezen te lijf wilde, kwam hij voor zijn vader op en ontving toen van S. een steek met een groot mes in het linker oog, die tot in de hersens doordrong. De dader is gearresteerd. De Bred. Ct. meldt omtrent den moord het volgende Woensdag jl. ontstond er tusschen de werk lieden H. en 8., werkzaam in de lucifersfabriek van den heer Logens alhier, een geschil over het doen van eenige kleine werkzaamheden, hetwelk de een vermeende dat de andere moest doen. Den daarop volgenden dag daarover weer woordenwisseling krijgende, werd 8. door den meesterknecht dier fabriek in het ongelijk gesteld, waardoor deze zich opwond en H. eenige be dreigingen toevoegde. Toen nu ’s middags H. ging schaften, vertelde hg, thuisgekomen, het gebeurde, en verzoent tevens aan zijne zoons, waarvan de oudste bij de vestingartillerie diende en thans met verlof thuis vertoefde, om hem ’s avonds van de fabriek te komen af halen, daar hij vermoeden hgd, dat genoemde 8. de gedane bedreigingen wel eens zou kunnen uitvoeren. Beiden voldeden aan dat verzoek en wachtten hun vader aan de fabriek op. Omstreeks negen uur was deze met zgn werk gereed en keerde met zijn zoons huiswaarts, op den voet gevolgd door 8. Op een paar honderd passen van de fabriek, tegenover de nieuwe bierbrouwerij van den heer 8mits gekomen zijnde, vroeg de oudste zoon aan 8. wat zgn vader hem wel ia den weg gelegd had, omdat 8. hem reeds den geheelen dag met een pak slaag bedreigd had. Zonder dat 8. hierop eenig antwoord gaf, sprong deze eerst achteruit, toen vooruit, en stootte hem vervolgens met een scherp voorwerp, langs het linkeroog af, zoo diep in de hersenen, dat het in het achterhoofd uitkwam. Oumiddellgk zonk de jongeling ineen, terwijl de moordenaar ijlings de vlucht nam. Door den meesterknecht en den concierge van de naastbyzyude bierorouwerij werd dadelgk de meest mogelgke hulp verleend, waarna men den ongelukkige op een handwagentje naar het hospitaal vervoerde. Reeds den volgenden morgen te vijf uur was hij overleden. De ver- slagene, nog slechts 21 jaar, die zijn leven liet en waarschgnlgk dat van zgn vader gered heeft, stond bekend als een oppussend jongeling. De moordenaar, een vader van zeven kinde ren, werd Vrydag ochtend te 6 uur in verze kerde bewaring genomen en heeft reeds de bekentenis afgelegd, dat hij met een mes om zich heen heeft gestooten, waarvan H. het slachtoffer werd. ;3' Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden was van De kantonrechter te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de bekende quaes tie of de quitanties voor duinwater voorzien moeten zijn van een 5 cents zegel. Het geval deed zich voor, dat iemand gecontracteerd had voor de waterleve- rantie gedurende éaa jaar voor f 36.84 en dat hij zich bezwaard gevoelde over het betalen van zegelrecht over een driemaandelyksche termijn- quicantie, groot f 41.21, omdat die som beneden 110 was. De kantonrechter besliste echter dat het zegelrecht wei, verschuldigd was, omdat het Spoedig zal een gedeelte der Kalverstraat te Amsterdam eiectrisch verlicht zijn. Er is namelijk voor dit doel opgericht eene maat schappij, genaamd „Electra”, met een kapitaal van f 600,000 op aandeelen van duizend, en het voornemen bestaat nu het deel Kalverstraat, Jonge Roelensteeg Sint Luciensteeg, eiec trisch te verlichten, in zooverre natuurlijk als de bewoners zich bij de nieuwe maatschappij zullen abonneeren. Alle eigenaars van perceelen in dit deel der Kalverstraat hebben verlot gegeven den kabel over hun terrein te leggen, zoodat allen gemakkelyk kunnen worden aange sloten. Het licht zal nacht en dag verkrijgbaar wor den gesteld. schap der Kamer ernstig in aanmerking is gekomen. Waarschijnlijk zal het geval, hetwelk zich thans heeft voorgedaan met den heer Veegens, zich in de toekomst herhalen. De kiezers in het eene of andere district naar een candidaat zoekende, welke buitengewone kunde en parlementaire ervaring bezit, zullen al spoedig tot de ontdekking komen, dat het bekleeden van het griffiersambt bij de Tweede Kamer voor beiden den meest hechten waarborg levert. Volstrekt niet ónmogelijk moet ook de veront schuldiging geheeten worden, dat iemand, die eerzucht of roeping gevoelt om later als leider op te treden, zich door den invloed zijner politieke vrienden voor enkele jaren tot griffier der Kamer laat benoemen, om in die betrek king zijn politieke opleiding te voltooien en zich die geheel grondige kennis van détails en van intieme bijzonderheden te verschaffen, welke alleen een griffier der Kamer zich in zijne betrekking verwerven kan. Het vooruitzicht om eerst eenige jaren in een eervolle betrekking met f 4500 a f 5000 tractement werkzaam te zijn en gedurende dien tgd met alle leden, als zelf geheel buiten gevecht, op den besten voet te staan en dan, verrijkt met de opgedane ken nis en ervaring, als partyman naar een der beide kampen over te gaan en daar als vanzelf den hoogsten officiersrang terstond iu te nemen, is zeker verleidelyk genoeg. Doch niet alleen is het een voordeel voor den persoon zei ven, aan wien zoodanige carrière te beurt valt, het is ook een voordeel voor de party, waartoe hij behoort. En om die reden achten wij het in de gegeven omstandigheden niet langer een on verschillige zaak, of wel een liberaal dan wel een anti-liberaal met het griffierschap der Kamer belast wordt. ALVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In de Kroniek” uit dr. Bronsveld’s Stemmen verdedigt zich de redacteur tegen het verwijt o. a. van de Amst. dat hij godsdiensthaat opwekt door zijn bestrijding van Rome en dr. Schaepman bij de jongste verkiezing. Hij schrijft „Hebben wij eenig dogmatisch stuk aange roerd of op den voorgrond gesteld bij deze verkiezings-campagne? Hebben wij de mis bestreden, en gewezen op haar afgodisch ka rakter Hebben wij de vereering van Maria en van de heiligen aangevallen, of de verdien stelijkheid van de goede werken aangevochten Hebben wij den paus het Groote Beest uit de Openbaring gescholden, of de leer van ’t vagevuur en de afiaten wederstaan? Niets van dat alles. „Wij hebben gewaarschuwd tegen het ultra- nwntanisme d. i. tegen de roomsche kerk, gelijk zij als politieke macht optreedt in de v ereld, en streeft naar de opperheerschappij. W ij hebben de stembus niet willen overbrengen naar de erve der theologische polemiek, maar aangetooud, dat wie met Rome, zooals bet nu is, een verbond sluit, positie neemt tegen ge wetensvrijheid, en tegen al die vrgheden, welke mee het erfdeel zijn der Kerkhervorming. Wij willen als belijders der waarheid, welke in Christus is, geen priesterdwang over pers en katheder, over harten en gewetens. Rome vraagt geen rechten, maar voorrechten, geen vr.jheid voor allen maar voor zich. En het is tegen die politiek-godsdienstige kerk, tegen die theocratische macht, tegen welke onze voorva deren 80 jaar gestreden hebben, dat wij ons hebben verzet, en zullen blijven verzetten. Dat heeft niets van godsdiensthaat prediken, of tot religie-oorlog opwekken, ’t Is niet anders dan helpen verhoeden, dat wij, eerst zijdelings en bedekt, en eenmaal voor aller oog zouden komen onder de roede van een kerk, die nog nooit een volk gelukkig heeft gemaakt, en de slechtste van alle regeeringen is. Ik leef iu ’t vertrouwen, dat de oogen van vele protestanten zullen opengaan voor het groot gevaar, dat ons bedreigt en tot mijne vreugde kan ik vermelden, dat onze stem niet meer is als een stem des roe penden in de woestijn.” De Tijd maakt eenige opmerkingen aangaande het griffierschap der Kamer. Beu griffier is, behoort althans bij de uitoefe ning van zgn ambt een volkomen neutraal persoon te zgn. Tegen de benoeming van een bekwaam en eerlgk liberaal voor den post van griffier zou dus op zich zelf weinig te zeggen zijn, indien men wist dat de man griffier bleef. Hetgeen thans echter met den heer Veegens gebeurd is, geeft te denken. De heer V eegens, de tegenwoordige griffier, welke onlangs te Groningen tot lid der Kamer gekozen werd, zal in de Kamer terstond onder zijn partijgenooten een hooge positie innemen. Waarom? Wegens zijn bekwaamheden? Gedeeltelyk; maar ook en voornamelijk omdat hg tydens zyn griffierschap van alle onderwer pen, die by de Kamer in behandeling zyn geweest, omdat hy van personen en zaken een ervaring heeft opgedaan gelyk maar zeer weinig oude en zeker geen enkei nieuw lid bezitten zullen omdat hy het voorrecht heeft gehad, voor het lidmaatschap der Kamer een opleidings cursus te doorluopen, zooals niemand vóór hem heeft gedaan, Toen de heer Veegens tot grif fier benoemd werd, ia zeker aan de metamorphose lot Kamerlid met gedacht. Het antecedent echter is gesteld, terwyl ook de vroegere le commies-griffier, de heer Cort van der Linden, te Groningen, als candidaat voor het lidmaat- nende van het feit, dat de socialist Nieuwenhuis is gekozen, erkennen wij niet, het waarschuwen de van het slagen dezer protest-candidatunr erkennen wij ten volle. Waarom het ontkend, dat de liberale partij in de laatste jaren te kort geschoten is, waar zij, om maar iets te noemen, leerplicht onaangeroerd liet, de hervorming van ons belastingstelsel achterwege bleef en voor de. oplossing van de sociale qnaestie veel te weinig gedaan werd. Neen, het ligt niet aan onze beginselen, die goed zijn, en het waarachtig heil des volks bedoelen, maar goed en krachtig I zij dan ook hunne toepassing. Een heerlijke I schoone roeping, maar tevens een zware taak heeft de liberale partij in Nederland nog te vervullen. Daaraan wijde zij, daaraan wijde elk barer leden, zich met alle krachten, dan is de toekomst ons. De verkiezing van den soci alist Domela Nieuwenhuis is een feit, dat niets beduidt, het slagen van de protest-candidatuur Domela Nieuwenhuis is een waarschuwend tee- ken des tijds, een teeken, dat door geen ernstig man kan worden miskend.” Gepasseerden Maandagavond is zekeren Vene- rius aan den Parkweg door 2 personen onver wachts een messteek in de bnik en een boven aan den arm toegebracht; iu weerwil dat V. met een paar meisjes liep, die eenigszins achter hem waren, zyn de daders, die zich snel ver wijderden, niet herkend. De toegebrachte buis- I wond was levensgevaarlijk, zoodat hy dan ook - -- „.v. reeds is overleden; vóór zijn overlijden zou hy zekeren feehetsmeyer, leefde met dezen in vijand- aan zijn moeder een der betrekkelgke daders de verkiezing van den man, die jaren lang eeneu strijd voerde op leven en uood tegen de gestelde ,4 het is een feit, dat Domela Nieuwen- eene vechtpartij door een messteek ook te danken heeft aan dr. Abraham Kuyper. De heer van deze woorden: „En nu Het Hbld. vermeldt, echter onder voorbehoud, dat de heer Mackay de opdracht tot vorming van een Kabinet zal nederleggen. De heer J. G. van den Berg te Knijpe schrijft in de N. R. Ct. een uitvoerig stuk omtrent de verkiezing in Schoterland, en komt tot deze conclusiën „1°. dat er geen sprake van is, dat de soci alist Domela Nieuwenhuis gekozen is, maar dat hier alleen gedacht kan worden aan het slagen van eene protest-candidatuur, die slaagde in weerwil van de socialistische denkbeelden van den candidaat, zoodat we dan ook bij ons ge voelen blijven, dat er volstrekt geeue reden is om met mr. Kerdijk te erkennen, dat de ver kiezing van den hoofdman der sociaal-democraten een merkwaardig en teekenend feit zou zijn in de staatkundige geschiedenis van ons vaderland; „2°. dat Domela Nieuwenhuis onmogelyk had kunnen worden gekozen, zonder den steun der clericale kiezers „3°. dat er ook onder de anfi-revolutionairen nog velen worden gevonden, die begrijpen dat I voldoende is w ,ulm.uulu u poiitiek levensbeginsel de erkenning, dat alle contract was gesloten over óen jaar voor f36.85 k '“J höt en de f9.21 dus een gedeelte was van een aangezicht te slaan, door meue te werken tot verschuldigde som, grooter dan f10. n - - - -Een vesting-artillerist, in garnizoen te Utrecht, machten. Dan j en te Breda by zijne ouders met verlof, is by „4 het is een feit, dat Domela Nieuwen- i eene vechtparty door een messteek zoo hevig huis zijnen zetel in de Tweede Kamer vooral gewond, dat hg, naar het hospitaal vervoerd, ook te danken heeft aan dr A hMham affiaar reeds is bezweken. De aanleiding tot van der Berg besluit zgn artikel met den moord was de volgende De vader van den t verslagene, in dezelfde fabriek werkzaam met ten slotte. JNog eens, het beteeke* - £3-». .- .1 STOKM inms i bit iBWMSWffli sim. I I en An* 03 HU i i« iet Hi ke jert Ho- jr. 115 nd, i 5 ska ou neo (jbe en eta aua eil> nla can ger Zu- Q U1AI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1