No. 30. D RI E-E N-V E E R T I G 8 T E J 1888. 0 5 w Z T EK I> >0 ■w gewijd, deelden wjj reeds den hoofdinhoud mede. X 1. 1. 2. 3. :e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden h a 0 ar n 5 b. 0. te 0 J. I: n r- r- k ADVERTENT1ÈN nbul 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. de combinatie zal opnemen, daar men de kamer zelve niet van haar beste krachten ontbloten wil. Ook wordt thans betwijfeld, of de heer Buys een portefeuille zal erlangen en wordt voor justitie zelfs de heer Lobman genoemd. In elk geval, men verkeert nog in het stadium der onderhandelingen en de samenstelling is nog geheel onzeker. Wordt de heer Beelaerts te Steen wijk gekozen (wat sedert gebeurd is), dan is het waarschijn lijk, dat zijn vrienden zullen trachten hem op den presidentszetel te brengen. Doch ook de heer A. Schimmelpenninck komt in aanmerking. De kansen voor den heer Schaepman moeten minder goed staan. In dienzelfden geest ongeveer schrijft de Haag- sche correspondent van de Zutf. Ct. Namen als Ruys, Godin de Beaufort, Schimmelpennick van der Oye hebben een goeden klank, maar mannen naar het hart van dr. Abr. Kuyper zijn het nu juist niet en het is de vraag of dr. Kuyper en zijn staf zich er rustig bij zullen neerleggen, dat de mannen, die slechts schoor voetend den Kuyperiaanschen zegewagen zijn gevolgd, tot regeeren worden geroepen, terwijl de mannen, die de kamer hebben omgezet, op den achtergrond blijven. De Standaard noemt hetgeen het Vaderland schrijft „een aaneenrijging van onjuistheden* en spreekt met name de volgende tegen. „Het is onwaar zegt zij dat de heer Mackay allereerst heeft aangeklopt bij den heer Hartsen. Onwaar dat de portefeuille is aangeboden aan den heer Van der Hoeven. Onwaar dat de heer Gericke te Madrid voor buitenlandsche zaken is aangezocht. Onwaar dat kolonel Schim melpenninck of generaal Van der Beek zijn aangezocht voor oorlog. Onwaar dat aan dea heer Wirix de portefeuille is aangeboden van marine.” De Tijd zegt, dat in tijden van crisis zelfs geruchten zekere waarde hebben, en neemt de bedoelde mededeelingen over, „met het grootst mogelijke voorbehoud en zonder eenige verant woordelijkheid omtrent den inhoud te aanvaarden. Van het artikel, door mr. Van Houten in het jongste nummer der Vragen des Tijds aan den veranderden politieken toestand van ons land In de openbare school, die slechts neutraal mag zijn in dien zin, dat geen onderwijzer de gods dienstige overtuiging van andersdenkenden mag krenken, js die opleiding zelfs bij de wet verplicht gesteld, zoodat onderwijzers, die er niet aan voldoen, hun plicht verzuimenmaar in de bijzondere kerkelijke scholen zal, naar men mag verwachten, die opleiding evenmin verwaarloosd worden. Welnu, als dat waar is, dan heeft ook een protestantsch vader niet daarom alleen be zwaar zijne kinderen naar een katholieke school te zenden, omdat de opstand tegen Spanje daar anders wordt verteld, dan op een protestantsche school, maar dan is het bezwaar veel meer hierin gelegen, dat hij zijn kroost niet wil op gevoed hebben in het katholieke geloof, dat hij niet verkiest dat aan zijn kinderen wordt inge prent, dat de katholieke kerk de alleenzalig makende kerk is, dat hij verkeerd vindt, dat tegen zijn zoon over de protestanten wordt gesproken als over ketters en ongeloovigen. Zal nu de heer Heineken willen beweren, dat onderwijs, waarbij geloofsdogma’s, strijdig met onze overtuiging, op den voorgrond treden, toch altijd nog de voorkeur verdient boven neutraal onderwijs, waarbij alle godsdienst is uitgesloten? Zoo ja, dan zou hij zijn plus clérical que les cléricaux mêmes. Zoover gaan zelfs dehh. Lohman en Schaepman niet, dat zij een protestantsche school voor de katholieken en een katholieke voor de protestanten voldoende achten. Maar boven dien is het niet waar, dat alle godsdienst van de openbare school is uitgesloten. Of is het onmogelyk van godsdienst te spreken, zonder de overtuiging van andersdenkenden te krenken De ervaring leert het tegendeel, en aldus besluit de schrijver zoolang de ervaring nog zoozeer ten gunste der openbare school blijft getuigen, zoolang zal het den clericalen zelfs met den steun van den heer Heineken c. s. niet gelukken haar op te heffen of te ondermijnen.” De uitslag der Dinsdag gehouden verkiezin gen van, een lid der Tweede Kamer in de vol gende hoofdkiesdistricten is aldus: Breda. Uitgebracht 2753 stemmen. Geldig 2736. Gekozen de heer mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen (kath.) met 1945 stemmen. De heer mr. P. F. Gooth (lib.) verkreeg 596 stemmen. Druten. Geldig 1863 stemmen. Gekozen de heer mr. J. A. N. Travaglino (kath.) met 1501 stemmen. De heer mr. M. Tijdeman Jr. (lib.) verkreeg 216 stemmen. Steenwijk. Uitgebracht 2598 stemmen. Ge kozen de heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (anti-rev.) met 1400 stemmen. Op den heer mr. W. H. de Beaufort (lib.) waren 1184 stemmen uitgebracht. De aanvullings-verkiezingen, die hiermee zijn afgeloopen, hebben in de samenstelling der nieuwe kamer geen verandering meer gebracht. De niet herkozen leden 2E. baron Mackay, jhr. mr. Beelaerts van Blokland en J. van Alphen zijn daardoor weder in de kamer gebracht Verder de nieuwe leden Brantsen van deZijpe, Hintzen, Travaglino en Michiels van Verduynen. In ’t geheel zullen er 36 nieuwe leden in de Kamer komen, van welke er echter 6 vroeger reeds zitting hebben gehad. De samenstelling blijft thans 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 26 katholieken, 1 conserva- terwoudt bepaald bedankt, terwijl het twyfelach- I tiet en 1 sociaal-democraat. tig is of men den heer Godin de Beaufort in Het optreden van een ministerie uit de rech- BEKENDMAKING. BUBGEMEESTERen WETHOUDERS der gemeente Sueek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad so. 55), roepen op, alle personen, welke als ge huwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, *en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven, vóór den 15en der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben vol eindigd of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30en Juni aanstaande ter Secretarie aan te geven. Sneek den 13 April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. langer, gelijk van ouds, beschouwd werden als de beste vertegenwoordigers der democratische beginselen. Wat de toekomst betreft, hij schijnt het mogelijk te achten dat een anti-liberale kabinetsformatie niet tot stand komt, dank zij het antagonisme tusschen de christelijk democra tische elementen van de anti-revolutionaire groep en het conservatisme, dat zich vooral ia de katholieke groep weet staande te houden. In dat geval zou er plaats zijn voor een vooruit strevend ministerie, daar de linkerzijde der anti revolutionaire partij en deze heeft bij de verkiezing getriomfeerd allicht liever daarmede zou samenwerken dan met de conservatieve groep, die in de meerderheid der katholieke leden den toon aangeeft. Eenigszins anders luidt het oordeel dat in hetzelfde nummer van dat tijdschrift door mr. W. Heineken wordt geveld. Na de nederlaag der liberalen te hebben geconstateerd, een neder laag, welke in hoofdzaak aan de houding der liberalen in de onderwijsquastie is toe te schrijven, stelt hij als feit, dat de nieuwe kiezers tegen de bestaande richting van het onderwijs hebben partij getrokken en de tegenstanders der school wet tegen haar voorstanders in het gelijk hebben gesteld. Met dit feit men moge het betreu ren dient rekening te worden gehouden, Het valt gemakkelijk te decreteeren dat het neutraal staatsonderwijs aan de behoeften van het volk voldoet, dat het is het symbool der volkseenheid, dat de staatsschool de plaats is waar de kinderen leeren verdraagzaam te zijn, wanneer blijkt dat die school niet een instelling is die ons het meest vereenigt, maar de twistappel, die ons het meest verdeelt, en de meerderheid der kie zers haar niet wil, moet een staatsman, die dezen naam verdient te dragen, daarmede rekening houden. De heer Heineken wenscht dat de wetgever rekening zal houden met dien wensch van de nieuwe kiezers, van het payslégal. Het dwaze standpunt van hen, die de staatsschool als het symbool der nationale eenheid bewonderen, zal men moeten laten varen. En is men het er over eens dat het even goed mogelijk is de kinderen het lezen, schrijven en de andere vak ken van het lager onderwijs te leeren in een school met den bijbel of een katholieke school, komt men bovendien tot het inzicht dat neutra liteit door mannen van overtuiging alleen kan worden voorgestaan omdat niets beters te ver krijgen is, maar niet omdat zij op zichzelf be geerlijk is, dan is de eerste stap gedaan om tot een nieuwen toestand te komen. Het is waar, dat het voor de a. s. minderheid in de Tweede Kamer wel zoo gemakkelijk is van tijd tot tijd een philippica te houden tegen de clericalen en haar politiek en te vlassen op de fouten welke de meerderheid zal begaan, maar het is te hopen dat er onder de leden der minderheid in de Kamer van Honderd eenige wijzen zullen worden gevonden, die van een andere opvatting der belangen van het Neder- landsche volk doordrongen zijn. De Haagsche correspondent van de Zutf Ct. is reeds tegen deze redeneering in verzet gekomen. Hij wijst er op dat mr. W. Heineken droomt van een geestdoodende neutraliteit in de school, een neutraliteit die de wet niet kent, omdat zij op het op voedend karakter van 1 prijs stelt. Hij vergeet geheel en al dat het lager onderwijs niet alleen bestemd is om kun digheden in te prenten, maar ook om op te leiden tot alle maatschappelijke en christelijke deugden. van den VERGADERING UN den Gemeenteraad van Sneek, De heer Van Houten schrijft de nederlaag der op Zaterdag 14 April 1888, ’s namidd. 7 uur. liberalen grootendeels toe aan ’t feit dat zij niet Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van eene onderwijzeres aan ichool no. 3. 4. Adres verlenging studiebeurs-Bumaleen. 5. Voorstel tot deelneming in de rentelooze [eldieeniug der Zuiderzee-vereeniging. 6. Rekening Old Burger Weeshuis, over 1887. 7. Af- en overschrijving Schutterij-begrooting, ienst 1887. 8. Alsvoren begrooting der algemeene Arm- oogdij, dienst 1887. 9. Vaststelling van het kohier loofdelijken omslag, dienst 1888. 10. Adres van den Gemeente-Ontvanger. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen onder de aandacht van legenen, die, gedurende het jaar 1887 iets voor ie gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, fat hunne pretentiën, voor zoover ze niet vóór >f op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en vernietigd. folgens art. 228 der gemeentewet, in verband net de wet van 8 November 1815 (Staatsblad io. 51). Sneek den 13 April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ Secretaris. Als ’t geen het Vad. meedeelt over de kabi- nets-for ma tie juist is, dan blijken de bezwaren niet gering te zijn. De heer Mackay moet het allereerst hebben aangeklopt by den heer Hartsen, die, zooals men zich herinnert, door dr. Kuyper te Alkmaar is gesteund, nadat hij een langen brief had geschreven over het program van actie. Van dezen conservatief is de heer M. gegaan naar den koloniaal-liberalen staatsraad Van der Hoeven, doch geen van beiden mocht hij overhalen. Verschillende conservatief-clericale staatslieden zijn daarop door hem gepolst, sommigen met succes, zoodat men aan ’t eind der vorige week meende te mogen verzekeren, dat het kabinet gereed was. O. a. zou de heer Buys, justitie bekomen; de heer Westerwoudt of Godin de Beaufort, financiën; Gericke, onze gezant te Madrid, buitenlandsche zaken; Havelaar, water staat; kolonel Schimmelpenninck of generaal Van der Beek, oorlog; kapitein ter zee Wirix, marine. Daarna schijnen er echter moeilijkheden te zijn gekomen. De leiders der anti-revolutionaire partij kwamen er tegen op, dat de gauche in deze combinatie geheel was weggecyterd, en van een zijde, die te vriend moet worden ge houden, werd de eisch eener reorganisatie gesteld. Daarop is de portefeuille van koloniën aangeboden aan den heer Keuchenius, die bereid het onderwijs is haar te aanvaarden, doch zijn voorwaarden stelt. Over die voorwaarden is men thans in onderhandeling. Inmiddels heeft de heer Wes- tig is of men den heer Godin de Beaufort in fiiS# OEEKBR CO iims- bi loiimmuii ïiior de ■imwmofflMMTsiffl. BI N I E JLAAf I». 2 11 ir >e s- 3. .2 :7 .j »r i(5 ir 1 •r 5 >r .2 •r n k 4 vuiuuu zuaJ C4C41A UVU UQt/A AXUUUUUUtUöj IA1U UülVAU k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1