Bl IDIEfflmHEM I'OOR DE s CEIIEESTE BIB IRRMDISSHW SMIIL O 0 0 o lp o o e No. 37. D R I E E N-V E E R T I G S T E 1888. n e 'h MEI, 9 5 r 3 5 i BIKNENLAIVD. UIT DE PERS. S ADVEIITENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. u t In het jongste nommer van den Tijdspiegel geeft dr. S. Sr. Coronel een geschiedkundig overzicht van het vraagstuk over den kinderar beid in Nederland. Hij resumeert zijn beschou wingen in de volgende stellingen In een vergadering van het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeniging, is, naar ’t Hnd. meldt, door he t dagelijksch bestuur rapport uitgebracht over den stand der financiën, in verband met de uitgeschreven leeuing. Het is gebleken dat nog ongeveer f 30,000 bijeengebracht moet wor den, zal het plan tot onderzoek volledig kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd een algemeene vergadering der leden bijeen te roepen en daarin opening van zaken op technisch gebied te doen en de middelen te bespreken en vast te stellen om het doel dat men zich voorgesteld heeft te bereiken. De Staatscourant bevat een verslag van de hoofdcommissie voor de herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Zij stelt zich voor, na afloop barer werkzaam heden een algemeen verslag te geven. „De betrekkelijk lange duur van het werk noopt haar echter, het uitbrengen van dit verslag niet uit te stellen tot het geheele werk zal afgeloopen zijn, maar zij stelt er prijs op, reeds nu aan de regeering mede te deeleu op welke wijze de herziening is aangevangen en voortgezet, en hoever het werk gevorderd is, in het vertrouwen dat later gelegenheid zal zijn, een volledig overzicht van de uitkomst te geven. Te eer wordt dit rapport aangeboden, omdat het belang rijkste gedeelte van de taak der hoofdcommissie is voltooid. Immers, de schalen van schatting en de belastbare opbrengst der eigendommen, die als typen voor de schatting der overige moeten dienen, zijn door de hoofdcommissie vastgesteld, en afschriften dier schalen en op gaven van de belastbare opbrengst dier eigen dommen zijn naar het voorschrift van art. 22 der wet in de onderscheiden gemeenten ter inzage nedergelegd. Voortbouwend op die grond slagen, beijveren de afdeelingen der onderschei dene commission zich om de ongebouwde eigendommen, gelegen in het onderdeel van het district, waarvoor zy zijn benoemd, bij vergelijking met de vastgestelde typen in een van de bedragen der schaal van schatting te rangschikken. Van wege de directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is aan het personeel bekend gemaakt, dat het aan de restau rateurs verboden is aan het personeel sterken drank te verkoopen het personeel zal dus van de restaurateurs geen sterken drank mogen ver langen, noch in de stations-restauratien sterken drank gebruiken, al wordt die ook door derden aangeboden. Wie zich aan overtreding dezer bepaling schuldig maakt zal op zeer strenge wijze worden gestraft. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is een adres verzonden door het bestuur van de vereeniging „Algemeen Belang”, aangesloten bij het „Algemeen Nederlandsche Werklieden-Ver- bond Daarin wordt verzocht, dat de kamer moge besluiten, de tegenwoordige additioneele artikelen der grondwet ten spoedigste te doen vervangen door een kieswet, waarbij het kies recht verleend wordt, behalve aan hen die thans als maatschappelijken welstand bezittende zijn De heeren Tak van Poortvliet, lid der Tweede kamer en pres.-comm. van de mpij. „Zeeland”, en Hofstede, hoofd-ingenieur der posterijen, zyn, naar het Vaderland verneemt, naar Berlijn ver trokken, om bij de Duitsche regeering de bezwa ren der Nederlandsche regeering tegen de door Duitsehland gewenschte verlegging van den maildienst tusschen Berlijn en Londen van de lijn BokstelWezel over de lijn Venloo Keulen nader te verklaren. De tegenwoordige regeering toch blijft even als de vorige zich nadrukkelyk verzetten tegen het Duitsche verlangen om den mail-dienst te verleggen. Zij moet van oordeel zijn, dat er zoowel op technische gronden als op gronden van billijkheid bezwaar bestaat Duitschlands verlangen in te willigen. Men leest in ’t Dagblad Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat men aan de candidaten voor baas schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda de vraag had gedaan, of zij bekend waren met (dubbel) boekhouden. Uit de voorloopige aan stelling, die heeft plaats gehad, bleek dat het wel degelijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sollicitanten was een 6tal opgemaakt en uit dit een 3talonder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich hadden toegelegd, was er toch een en wel oen Bredanaar, die, behalve kennis van het schoenwerk, ook bekend was met het gewoon (eenvoudig) boekhouden. Maar neen, dit was nog niet genoeg voor de gevorderde administratieve bekwaamheidslechts het dubbel boekhouden kon in aanmerking komen, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en voor drie maanden is aangesteld iemand, werkzaam op een gemeente-secretarie, die wel dubbel boek houden, maar weinig van het schoen vak verstaat, reden waarom een tijdelijke benoeming heeft plaats gehad. Aan hot artikel is een naschrift toegevoegd met het oog op het nieuwe kabinet en het op treden van den heer Ruys van Beerenbroek als minister van justitie. De heer Ruys was lid der enquete-commissie en uit de eenstemmig heid, waarmede de commissie zich over sommige hoofdpunten heeft uitgelaten, is op te maken, dat zyn zienswijze omtrent het vraagstuk in menig opzicht verschilt van die zijns voorgan gers, zoo omtrent de aanstelling van fabrieksin- speeteurs als wat betreft de regeling van den veldarbeid. De heer Coronel hoopt dat de heer Ruys het ontwerp van zijn voorganger zal intrekken of wijzigen. Liever zou hij zien dat de minister van justitie met dezen arbeid wachtte tot de enquete-commissie haar taak geheel volbracht heeft, om daarna met de hoofden van de depar tementen van waterstaat en binnenlandsche zaken een nieuw ontwerp samen te stellen. Met ’toog op de veranderde omstandigheden luidt des schrijvers eind-advies: geen overhaasting, geen overlading, geen wet zonder speciaal toezicht. In t jongste nommer van do Vragen des Tijds komt een artikel voor van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. van Eyk, getiteld: „Na 25 jaren.” Het is gewijd aan de wet op het middelbaar onderwijs, die den 2den Mei 25 jaar oud is. De heer Van Eyk geeft een overzicht van hare werking en wijst tevens aan op welke punten naar verbete ring moet worden getracht. Uit een aan het artikel toegevoegde tabel blijkt, dat do 62 open bare en bijzondere hoogere burgerscholen, die thans voor jongens bestaan, in den cursus 1886/87 te zamen 5053 leerlingen en 366 toehoorders telden, tegen 1418 en 215 in 1885/86. BEKEND MAKING. SCHUTTERIJ. TWEEDE KAMER. Omtrent de „voltooiing van het werk door de commission® zegt het verslag o. a.„Met de vaststelling van de schalen van schatting en van de belastbare opbrengst der typen is voorzeker het belangrijkste gedeelte van de taak der hoofdcommissie afgeloopen. De afdeelingen der commission hebben nu. de overige ongebouwde eigendommen, bij gelijkstelling met de gekozen typen, in de bedragen der schalen te rangschik ken. Dit is reeds geschied voor ruim 700 kadastrale gemeenten. Het nauwkeurig invullen vau schattingstaten en kennisgevingen vordert echter veel tijd. Daaraan is het toe te schrijven dat de voltooide staten voor niet meer dan een vijftigtal kadastrale gemeenten bij ons bureau zijn ingekomen. Dat de commission ook de schatting bij vergelijking met de gestelde typen zorgvuldig, eerlijk en ijverig zullen volbrengen, mag om de wijze, waarop zij zijn samengesteld, worden verwacht. Bovendien geven de personen, tot het gewichtig ambt van voorzitter der com missie geroepen, door hunne toewijding en hunne onpartijdigheid waarborg, dat bij de verdere schatting op do vastgestelde grondslagen zal worden voortgebouwd. Op die gronden is aan te nemen, dat dit groote werk, ondanks de moeilijkheden die te overwinnen waren, een deugdelijken maatstaf tot heffing der grondbelasting zal geven, en die uitkomst zal te meer de aandacht verdienen, omdat het werk wordt uitgevoerd, niet onder toezicht van den fiscus, maar door onafhankelijke mannen, uit de grondbezitters zelven gekozen, in commission en afdeelingen georganiseerd. Hoe wel veelal karig bezoldigd en voor reis- en verblijfkosten onvoldoende schadeloos gesteld, brengen zij met prijzenswaardig plichtbesef, dikwijls met opoffering van eigen zaken, een werk tot stand, dat vermoedelyk wederom ge durende tal vau jaren niet alleen aan ’t samen stel van belastingen, maar ook aan de waarde bepaling der eigendommen in het maatschappe lijk verkeer ten goede kan komen. De hoofdcommissie stelt een voorstel in uitzicht tot verhooging van do belooning en de vergoe ding van de leden van vele afdeelingen van commission en de bezoldiging der voorzitters. Wij lezen in de Amst. Ct.: Vóór de echtheid van officieele stukken achten wij niet alleen een duidelijk handschrift ver- eischte, doch vooral do handteekeningen van ambtenaren dienen duidelijk leesbaar te zijn. Pit althans zou men met grond kunnen ver wachten. De meeste ambtenaren schijnen er zich echter op toe te leggen, hun handteekeningen in eenige krabbels en strepen te stellen, meenende dat men maar weten (of raden moet wie de on- derteekenaar is, iets dat tot vervalsching van stukken niet weinig kan bijdragen. Zoo zagen wij dezer dagen een authentiek afschrift van een akte in Indië opgemaakt. Daarop kwam het volgende voorde ambte naar „onleesbaar®; Gezien door „onleesbaar®; de resident van„onleesbaar®; voor den Minister van Koloniën en secretaris generaal „onleesbaar®. Gezien voor zegel enz. de ontvanger „onleesbaar”. Is het nu te verwonderen, dat er zoo dikwijls, bijv, bij dienstneming, gebruik gemaakt wordt en kan worden van valsche stukken. Niet onvermakelijk was vóór eenige jaren een circulaire van een Minister, waarbij de amb tenaren aangemaand worden, hun haudteekening duidelijk leesbaar te schrijven, terwijl de onder- teekening van die circulaire niet te ontcijferen was SNEEKER URAlf A i, i 1. De ingeslagen weg van een parlementaire enquetc dient voortgezet te worden onder een staatscommissie met de be voegdheden eener parlementaire commissie. 2. De verkregen resultaten moeten in een volledig systems- tiseh overzicht gerangschikt worden, toegelicht door de noodige statistische gegevens, waarop verder voortgebouwd kan worden. 3. Eerst dan kan er sprake zyu van goed gemotiveerde voor- stellen tot uitbreiding der wet-van Houten. 4. Zulk een uitbreiding moet geleidelijk en voorzichtig plaats hebben en volkomen op algemeen waargenomen feiten berus ten. Geen bepaling moet in een nieuw ontwerp voorkomen, die niet de zekerheid geeft, dat zij goed gecontroleerd en zon der veel belemmering nageleefd kan worden. 5. Die uitbreiding moet uitgaan van de departementen van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid. Bij die departementen of bij een hunner moet dan ook het toezicht en beheer eener zoodanige wet geplaatst worden. 6. Elke uitbreiding, die met een organisatie van den arbeid in verhand staat, moet aan speciaal daarvoor opgeleide of op andere wijze bekwame en verantwoordelijke ambtenaren wor den opgedragen, die jaarlyks aan den Koning een beredeneerd verslag, zoo noodig met voorstellen, uitbrengen, welk verslag in handen van het wetgevend lichaam gesteld moet worden. 7. Bij de keuze van ambtenaren dient niet op eenzijdige, maar op veelzijdige bekwaamheden gelet te worden, Men moet zich niet uitsluitend bepalen tot een engen kring van personen, die krachtens hun staatsambt met een onderdeel der fabriek in aanraking komen, omdat zij slechts daarvoor opgeleid zijn. 8. Nauwkeurige kennis van de heerschende toestanden in fabrieken en werkplaatsen, alsmede oen juiste kennis van het aantal werklieden, van de verschillende leeftijden en van de beide seksen kan eerst verkregen worden door langdurige, ern stige studie op de plaats zelve, door gestadigen omgang met de personen, die beschermd moeten worden, en met hen, die deze beschermelingen aan het werk zetten en houden. Noch parlementaire noch plaatselyke enquêtes kunnen daaromtrent voldoende licht verschaffen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van S n e e k roepen by deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1888 hun 25e jaar waren ingetreden.?—en mitsdien allen, die geboren zyn in het jaar 1863 om zich voorden Schutterlijken dienst te doen inschrijven, zuliende daaitoe ter Secretarie dezer gemeente worden gevaceerd: WOENSDAG 16 MEI 1888, des morg. van 9 tot 10 uur voor die van Wijk 1, 2, 3, 4 en 5 n 10 11 n n n n 6, 7, 8, 9 en 10 11 »13 11. 12, 13, 14en 15 midd. ,12 1 16, 17, 18, 19 en 20 Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat degenen, welke vroeger in andere gemeenten ingeschre ven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten laten inschrijven, in het register, ioopende over een der jaren 1854 tot en met 1862, waartoe zy volgens hun ouderdom behooren; dat een ieder, hetzij hii al Of niet vermeent tot de vrijge stelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen wórden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemde lingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voorne men, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zyn binnen die gemeente, alwaareene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e,k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schuttery zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet gebo ren is, wordt aangemaand zich tydig van eene geboorteacte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verze keren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. SNEER, den 20 April 1888. Burgemeester en Wethouders voomoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De heer van der Schrieck heeft in de zitting van gisteren Maandag, met eene hartelyke toespraak het voorzitterschap overgegeven aan den heer Beelaerts Van Blokland, die, het presidium aanvaardende, een beroep deed op de medewerking der Kamer, vooral nu de medewerking van een beproefden griffier hem ontbrak. Zijn streven zou zyn met onpartijdigheid de beraadslagingen te leiden, wetende dat elke overtuiging, In mits voorgedragen in behoorlijken vorm en uitgesproken ter juister tijd, recht heeft te worden gehoord en onderworpen is aan een vuurproef in zffn debat. Daarby zou by zich spiegelen aan zyn voorgangers, vooral aan den heer Cremer. Wy staan aan den ingang van een nieuw tijdperk van ons staatsleven. Moge het gemeen overleg rijke vruchten dragen tot heil van het vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid en moge de beraadslagingen bevorderlijk zyn aan den goeden naam der vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk. Ingekomen is een voorstel Lohman-Schaepman tot wyziging 4 van het reglement van orde. Gesolliciteerd is naar het griffierschap door de heeren mrs. i Arntzenius, referendaris bij binnenlandsche zaken, Snijder van i Wissekerke, referendaris by justitie, van It singa,hoofdcommies by binnenl zaken, advocaat te Koek en den kapitein dor mariniers Versley. Gekozen zyn tot voorzitters van de nieuwe afdeelingen, de heeren Rutgers, Lohman, van der Schrieck, E. Cremers en van Baar. Tot leden der huishoudelyke commissie, de heeren graaf Sch immelpenninck en Veegens. Heden, Dins- j dag. te 3 uur benoeming van een griffier. De heer Domela Nieuwenhuis heeft verlof gekregen eene interpellatie op een 'i naderen dag aan den Minister van justitie te richten, naar aanleiding der werkstakingen in de veenkoloniën.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1