RlffllS- H MifTBTIMLIB IWIi BE CESEEKTE EI JJ8T MU! SIM L Si No. 40 n Tv I RE N-V E E R T I Q S T E 1888. J H i 3e 5i). jor Paardenmarkt te Sneek, Voorjaar»-Paarden markt Nationale Militie. Z jA. T 12 I1 Iy yV O 19 Ai rc T. 7 i. ren la. iO. >n 9 a liek 'dé le e- nd, en 25, ie er en 50 0. Io. d: a- 3U sur 4o van die reeds laug dood j J van onze dagen, die er even onschuldig aan zijn als In de Gids is eenmaal een artikel verschenen Men zou een hoofdstuk kunnen over de „christelijke" manieren van de Stand., het blad dat kwaad spreken van zijn De spreokwoordelijke eerlijkheid der Amster- damschc kruiers heeft een nieuwe proef doorstaan. Een kruier op den Haarlemmerdijk gaf Woens dag der politie kennis, dat hij twee bankbiljet ten, een ad f 1000 en oen ad t 25, had gevon den. Als eigenaar van dit geld meldde zich een notaris aan, wiens bediende het had verloren. De waarde is aan den eigenaar teruggegeven, die den kruier met f 50 heelt beloond. „De fout der Christenen ook in onze Noorder- streken was, dat ze, zoolang het volk zich in zijn druk stil hield, verzuimden Gods Woord aan de machthebbers aan te zeggen, en dat ze daarom thans den schijn op zich laden van meer Gods Woord als wapen tegen den kleinen man te bezigen, dan uit stille geloofsgehoorzaamheid bij grooten en bij kleinen op te komen voor de eere Gods.“ 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4U. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Do verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek den 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. TWEEDE K A M E R. UIT DE PERS. Naar aanleiding van de laatste bittere woorden, bij de jongste verkiezingen in de Standaard voorkomende, waarvan wy in ons vorig nummer melding maakten, wordt aan het U. 1). het volgende geschreven „Men zou bijkans geneigd zijn te denken, dat er voor bladen als de Standaard niets meer ten nadeele van de vrijzinnigen valt te zeggen. In de laatste dagen toch worden zij geregeld bestreden met hetgeen hunne voorgangers in de dagen van 1845 tot 1848 hebben gedaan. „Men herinnert zich hoe de Arnh. Crt., en met haar de partij, tot wier orgaan zij behoort, werd verdacht gemaakt, door op te warmen wat meer dan veertig jaar geleden een inzender in hare kolommen geschreven had een inzender, die niemand minder bleek te zijn dan de oud- minister Donker Curtins. Op dat thema wordt voortgeborduurd eu zelfs schaamt de Standaard zich niet te schrijven: „Onze liberalen zijn sedert 1848 de baas in het land geworden, o.a. daardoor, dat ze koniug Willem II met moord en doodslag hebben gedreigd." „Om haar arsenaal van dergelijke strijdmid delen te voorzien, schijnt de Standaard in de laatste dagen druk aan het snuffelen te zijn goweest in oude, muffe couranten van het jaar 1845 af. Geen enkel minder gepast woord, destijds in de hitte van den strijd aan dezen of genen publicist ontvallen, schijnt haar te zijn ontgaan, en dat alles moet nu dienen om de gemoedelijke, eenvoudige volgelingen te doen gruwen, niet van de schrijvers, van wie die woorden afkomstig zijn en a - en begraven zijn, maar van de vrijzinnigen de Stam/aan/-schrijver zelf. over de slechte manieren in de pers. geldige redenen, niet voorzien is van de hiervoren toevoegen Plakzegeltjes In 1884 werden uitgegeven 16,273,711 plak- zegels van 5 cents, in 1885 15,741,342 en in 1886 15,950,914, wat alleen in het laatstgenoem de jaar der schatkist f797,545,7O opleverde. Het zegelrecht op effecten heelt in 1886 bedragen f 542,948,78, wat een nominale waarde in effecten vertegenwoordigt van niet minder dan 193b millioen gulden. Dit cijfer vertegenwoordigt alleen de nominale waarde der effecten, welke vóór 1 Juni 1886 niet ter zegeliug waren aan geboden. De opening van de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in Den Haag is thans door het uitvoerend comité vast gesteld op Zaterdag 2 Juni. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer 10. De spoorwegarbeider J. T. is Woensdag nabij het station Aubel (Limburg) door een goederen trein overreden. Hij bleef op de plaats dood. Woensdag is te Hillegersberg een jongetje van den arbeider K. de Jong door den bliksem doodelijk getroffen. In den loop dezer week is te middernacht eene gasontploffing aan de gasfabriek te Gorin- chem ontstaan, waardoor het gaszuiveringshuis met muur en al uit elkaar is geslagen. Do ontploffing veroorzaakte een donderenden slag. Vier personen zijn deerlijk gewond eu in het gasthuis opgenomen. De hevige vlam veroor- naasien als een der heiligste christenplichten schijnt te beschouwen.” Herhaaldelijk is gewezen op ’t feit, dat de rechterzijde der anti-revolutionaire partij bij de kabinetsformatie met de winst is gaan strijken, terwijl juist de linkerzijde het werk heeft gedaan. De Stand, wijdt eenige aandacht aan dit punt. ’t Blad begint met de juistheid toe te geven van de opmerking. De gauche is verreweg het sterkste, van haar is bijna uitsluitend de actie bij de stembus uitgegaau, haar mannen waren het die het meest ij verden, het best organiseerden, kortom zij beet de spits af. In de club staat het dan bijna een derde om twee derde. Het gaat echter niet aan om de gauche te beschuldigen, dat zij wrok koestert over den loop dien do zaken hebben genomen. Integendeel. Er is geen oogenblik sprake goweest van strijd. De eenheid der partij is niet uit het oog ver loren. Alles wat daaromtrent wordt uitgestrooid, rust op pure verzinning. iocli meent do Stand, er even op te moeten wijzen, dat de gauche er sög is, al heeft zij op ’t oogenblik het werk aan do droite harer partij overgelaten. „Zoo in het land als in do pers en in do Kamer blijft daarom de gauche ook onder dit kabinet een zeer ernstige roeping behouden aldus luidt het slotwoord. „Ze heeft met sympathie te steunen, maar ook onverbiddelijk den toets der beginselen aan te leggen. Ze zal ia haar critiek van de regeerings- voorstellen en regeeringsmaatregelen zoo zacht, meegaande en toegeeflijk zijn, als die beginselen slechts even gedoogenmaar geen oogenblik mag ze uit het oog verliezen, dat als dit kabinet tot het verleden zal behooren, de anti-revolutionairo partij blijft en aan haar taak heeft voort te spinnen. „Juist omdat baar positie ongedwongen is, zal er niet dan in zeer zeldzame gevallen strijd of botsing kunnen ontstaan tussehen dezen dubbelen plicht, om eonerzijds haar vrienden in het kabinet den last niet zwaarder te maken, en anderzijds haar vrienden onder het volk niet in den steek te laten. „Ze komt er voor uit en ze verheelt het niet, dat dit kabinet der rechterzijde nog iets anders is, dan wut we van een anti-revolutionair kabinet hopen zouden. „Maar juist daarom baart het haar geen zaakte geen brand, moeilijkheid en kost het haar geen verkropte teleurstelling, om tegelijkertijd èn voor dit kabinet der rechterzijde in de bres te springen, èu meteen indachtig te blijven aan haar roeping als anti-revolutionaire partij.” Op de Standaard rust voorwaar geen gemak- kelyke taak. Nu de nieuwe leden in de Tweede Kamer zijn gebracht, moeten ze ook verder worden onderwezen. Oppedijk’s maidenspeech bij de werkstaking-interpellatie geeft het blad aanleiding tot eenige nuttige wenken. Het blad brengt hulde aan het „echt Friesche korte maar krachtige woord", waarin den heer Domela Nieuwenhuis onder het oog werd gebracht dat hij de geestelijke macht niet ziet, die ons volks leven regeert, maar laat er dan op volgen „Toch zal de anti-revolutionaire partij in de Kamer mogen toezien, dat zij niet op haar buurt ia een ander uiterste overslaat, door alleen voor den geestelijken ondergrond van het volksleven een oog te hebben. „Dit verbiedt de Heilige Schrift, die in de hardste en sterkste bewoordingen alle onder- drukking afkeurt, en voel meer nog voor den kleinen man tegen den grooten, dan voor den grooten bij den kleinen opkomt. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Reeds sedert eenigen tijd was de herbergier Pieter Louter te Roon ongesteld en ondanks de hem toegediende geneesmiddelen kwam in zijn toestand geen verbetering. Ten einde de oorzaak daarvan op te sporen, deed de geneesheer de aan L. toegediende spijzen scheikundig onderzoeken. Daarin werd een hoeveelheid loodwit gevonden en de justitie te Dordrecht stelde een voorloopig Bill Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van IJlst, de heer T. E. van Fopta. In de Amst. Cour, komt een artikel voor van den heer M. J. M. Kriens, waarin een treffend tafreel wordt opgehangen van de wijze op welke men in ’t fort Oostoever te Nieuwediep met kruit omgaat. Zooals men weet is er on langs weder een ongeluk bij gebeurd. De heer Kriens schrijft boven zijn artikel „met vuur gespeeld” en als ’t geen hij zegt juist is, dan is deze titel volkomen goed gekozen ter qualificatie van de werkzaamheden aldaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend, dat de dit jaar invalt ojj Woensdag den 30 Mei, en dat overeenkomstig artikel twee der Verordening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd tien cent marktgeld verschuldigd is. Sneek don 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. BEKENDMAKING Aangifte voor de bevolkingsregisters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting tot het doen van aan gifte voor de bevolkingsregisters, inzake verhui zing, nummering van huizen, stichting van nieuwe woningen, woonplaatsverandering, ver andering of vermeerdering van het aantal leden des huisgezins en vestiging in de gemeente, alles o inschreven in da artikelen 2, 3 en 4 alinea 1 der algemeene politie-verordening dezer gemeente en in artt. 18 van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141). Wordende overtreding van gemelde artikelen der politie-verordening met geldboete van ten hoogste tien gulden en die van genoemd Ko ninklijk besluit gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete vau ten hoogste honderd gulden. Sneek, 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op het besluit van den Commissaris des Koiiings dezer Provincie van den 8eu Mei 1.1. Ie Afdeeling M en S no. 402 (Prov. blad no. 51) brengen ter openbare kennis, dat het onder zoek van de verlofgangers der militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op ZATER DAG den 23en Juni k.des voormiddags ten 9’i2 ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nomen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. iu het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren en alzoo die der lichting 1883 ook aan het voorschreven onderzoek moeten deelne men 4 dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der vet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan Worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2“. die, daarbij verschenen zijnde, zonder daaraan gevoeglijk vermelde voorwerpen e JOB Ek J MiniM'IIMBm.l ililll.h lUUilllllUHIlim i 1 'iii 8 8 It i. s 9- i- e 2 7 •r 6 >r 6 r 1 r 5 r 2 24. JO. ate LIT. CAUL JU- De heer Heldt interpelleerde in de zitting van jl. Woensdag, over het ontslag van een au-tal vaste werklieden aan ’s Rijks marinewerf te Amsterdam en ook te Willemsoord en Hellevoet- sluis, en hun aanstelling tot losse werklieden, waardoor zij vele voorrechten moeten derven, ofschoon zij jarenlang dienst had den en trouw en eerlijk waren. Waarom niet de jongst aangestelde vaste werklieden het eerst ontslagen? De eerstge- uoemden kunnen elders moeilijk werk vinden en loopen kans spoedig geheel hulpeloos te slaan. Door ontslag aan een oud gediende wordt de aangenomen onderstandswet een wassen neus. Spreker vraagt herstel der onbillijkheid en maatregelen om gratificatiën te geven aan ontslagen werklieden tussehen de 4u en 60 jaar De Minister van marine had nu pas de vragen ontvangen en dus geen onderzoek kunnen instellen. Hij wees er op, dat recht op vast werk niet bestond; dat door de besluiten der Kamer ten aanzien van de werven, het werk was verminderd en ontslag van zelf moest volgen. Hel denkbeeld van grati ficatiën is niet in do onderstandswet opgenomen. De Minister zou onderzoeken of bij het ontslag onbillijkheden zijugepleegd. Do heer Borgesius constateerde, dat de hoofdgrief is, achter uitzetting van werklieden, ofschoon er wol werk was, daar ze als los zijn behouden. De lieer Laud drong sterk aan om niet verder te gaan met de inkrimping van werklieden, met het oog op de plannen tot verbetering der defensie. De heer Heldt was niet voldaan. De heer Viruly meende, dat de in- lerpellant niet genoeg lette op de belangen der schatkist. De Minister beloofde een nauwkeuiig onderzoek en, als onrecht .geschied was, herstel. De Kamer is tot nadere bjjeenroeping gescheiden. 2°. f ,'j Z ----- - I Mil I ■nu I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1