MfflïS- £1 IDIMfflHLII) Mil ■I1B lillii IBiWHSSfflTSSHL 1 I ik le I No. 41. D R I EE N-V E E JR T X G S T E J 1888. Paardenmarkt te Sneek, Voorjaars-Paardenmarkt !11! 23 1 ten de uur Alle brieven in te zenden I ii ^iaSSSS J langhebbenden van af heden, zich des voormid- van het op het I van I van n vergeef deze zijn voorraad geweren en pistolen uitdeelde. Vervolgens greep hij zelf zijn dubbelloops jachtgeweer, spande den haan en liep aan de spits zijner kleine maar getrouwe schaar naar de vast gegrendelde poort, tegen welks eikenhouten deur van buiten geweldige slagen weerklonken. „Wat is dat voor een geweld daarbuiten riep graaf Wolf met helder klinkende stem maar hij moest herhaalde malen zijn stem doen hooren, alvorens' het hem gelukte het daarbuiten heerschend geweld te overschreeuwen. Toen ontstond er een oogenblik stilte. „Wat wilt gy daar buiten?* riep de graaf op nieuw. Een wild gejoel gaf antwoord op zijn vraag. „Wij willen u hebben!* „Gij zult ons niet levend ontkomen W acht maar, trotsche heer, thans is het van afrekening voor u geslagen Graaf Wolf begon trotsch en verachtehjk te lachen, waarbij hy echter toch niet verhinderen kon dat zijn gelaat doodelijk bleek werd. „Gij zyt beschonken riep hy met zooveel vastiieid ais hy op ’t oogenblik in staat was aan zijn stem te geven. „Terug zeg ik u 1 Wilt gij riet tuchthuis ingaan, dolziunigen die gij zijt Marsch, keert terug: naar uwe hutten, of Maar zijne bedreiging had niet het minste gevolg. Ken vernieuwd en nog sterker gejoel daar tusschen kraakte een en graaf vVoli kon duidelijk hooren, hoe --van de deur t rechte einde had toen het ’t bericht van het Vad. nopens de zending van de hh. Tak en Hotstede, geheel tegensprak. :t Vad. deelt nader mede, dat de Duitsche regeering bereid is voor het verkeer met Hamburg den dienst over Boxtel-Wezel te bestendigen, doch dat voorde voorloopig reeds vastgestelde zomerdienstregeling niet afgeweken wordt van het voornemen de brievenmaal naar Berlijn te leiden over Venlo- Crefeld-Keulen, waartoe een sneltrein om 5 u. 5 van Vlissingen vertrekken zal, terwijl 12 m. later de trein volgt die over Boxtel-Wezel gaat. Niet beslist echter is vooralsnog of deze regeling van het Berlijnsche verkeer blijvend zal zijn. De Ziv. Crt. meldt omtrent den te Almelo plaats gehad hebbende brand het volgende: In de chemische stoomwasscherij enz. vau Gebr. Palthe alhier, in het lokaal waar de stoffen met benzine enz. behandeld worden, ontstond Donderdag namiddag vóór 2 uur brand. De werklieden dezer afdeeling verlieten het lokaal, sloten de ijzeren deuren en ramen en lieten voortdurend stoom daarin. In het volle vertrou wen in de zoogenaamde brandvrij heid van het gebouw en in deze wijze van blussching, die bij vroegere dergelijke ongevallen doeltreffend was gebleken, werd hiermede voortgegaan. Te half zeven werd een hevige ontploffing gehoord en sloegen de vlammen naar buiten. Acht werklieden werden vreeselijk verwond; zij werden per rijtuig onder geleide van den arts De Vlieger naar het ziekenhuis vervoerd. Van twee wordt de toestand hoogst ernstig genoemd. Twee keerden reeds naar hunne woningen terug. Allen lijden zeer. De brand bleef vrij wel beperkt tot het op een paar meter van de overige gebouwen ver wijderd lokaal, maar de vuurzuilen die hieruit en uit den ketel, waarin de benzine bewaard werd, rezen, waren dikwerf angstwekkend. Den volgende ochtend is de arbeid in inrichting voortgezet. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ---- „Genadige heer, gij moogt hier niet langer blyven staan,* fluisterde de kamerdienaar hem weder toe; „hoe gemakkelijk kan een kogel door het houtwerk dringen Luister maar eeus genadige heer,” voegde hij er bij, „hoe zij met bijlen en mokers tegen de deur rameien, die reeds in hare hengsels begint te schudden.* „Kom, maak u maar niet ongerust met uw hazennatuur*, antwoordde de graaf. „Die zware deur kan langen tijd weerstand bieden. „Maar, ’t is waar, hier kunnen wij niet blyven voegde hij er kort en vastberaden bij, wij „moé ten ons aan de toegangen verdeelen en ook de uitrij poort van het park moet vooral scherp bewaakt worden Voor de laatste maal zeg ik u, gaat vreedzaam heenriep hij nogmaals met luid klinkende stem tot de oproerlingen daar buiten. Maar toen hij daarop nogmaals met een veelstemmig geschreeuw beantwoord werd, zei hij vastbesloten tot zijn klein troepje mannen„thans heeft ieder van u zich als een man te gedragen. Ieder die het wagen durft het slot binnen te dringen, schiet gij neer als een dolle hond op myne verantwoording Vervolgens verdeelde hy zeer voorzichtig zyne bedienden en knechten in de verschillende ge deelten van het slot, terwijl hij-zelf, door zijn kamerdienaar gevolgd, zich naar zijn echtgenoote spoedde. Toen echter de opstandelingen hunne pogingen verdubbelden en luidkeels huilende en schreeuwende met bijlen en mokers tegen de deur beukten, bleef hij staan en slaakte een diepe zucht. „Had ix maar gehoor gegeven BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend, dat de ditjaar invalt op Woensdag den 30 Mei, en dat oveieenkomstig artikel twee der Verordening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd tien cent marktveld verschuldigd is. Sneek den 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. KENNISGEVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SA EEK brengen ter openbare kennis, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, hue zitting zal houden ten gemeenteliuize op oensdag den 30 Mei 1888, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk den Schutterijdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden Ier bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be- dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie kunnen aanmelden. Sneek, 15 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BEN N WITZ, Secretaris. K iiolitilssinciderij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 8 der wee van 2 Juni 1875 (Staatsblad worden g®eue redenen van vrijstelling te hebben. ten deze no. 95) ter openbare kennis, dat zij aan LAM MERT DE JONG, Smid alhier en zyne recht verkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten eener Kachels meierij, in het thans door hem bewoonde huis, staande in de Bosch- straat, wijk 16 no. 133, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie O no. 512. Sneek den 19 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B EKEND M A KIN G Aangifte voor do bevolkingsregisters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting tot het doen van aan gifte voor de bevolkingsregisters, inzake verhui zing, nummering van huizen, stichting van nieuwe woningen, woonplaatsverandering, ver andering of vermeerdering van het aantal leden des huisgezins en vestiging in de gemeente, alles omsebreven in de artikelen 2, 3 en 4 alinea 1 der algemeene politie-verordening dezer gemeente en in artt. 1—8 van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141). Wordende overtreding van gemelde artikelen der politie-verordening met geldboete van ten hoogste tien gulden en die van genoemd Ko ninklijk besluit gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van hoogste honderd gulden. Sneek, 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B I V V K ra k A A De stembiljet-quaestie te Amsterdam heeft een staartje. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten der provinciën een aan schrijving gericht, waarin wordt te kennen ge- ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. geven dat men voortaan den stempel op het stembriefje de zegelafdruk niet mag aan brengen door middel der boekdrukpers. Door dien zegelafdruk wordt een waarborg verlangd dat het stembriefje inderdaad door den voorzitter van den gemeenteraad is verstrekt. Een wapen- afdruk, die door iedereen kan worden gebruikt, levert zoodanigen waarborg niet op. Volgens bet gewone spraakgebruik wordt door de woorden „net afdrukken van een zegel” stempeling aan geduid. Het schijnt dus oirbaar, dat het afdruk ken van het door de wet voorgeschreven zegel op de stembriefjes voortaan door stempeling geschiede. Algemeene voorschriften omtrent de inrichting van het gemeentezegel bestaan niet: dit kan dus geheel aan het inzicht van dè ge meentebesturen worden overgelaten. lu navolging van art. 2 van het Kon. besluit van 13 Maart 1844 (Staatsblad no. 18) kan het zegel der gemeente bestaan in haar wapenteeken; daaromheen kan eenig randschrift aangebracht worden; hoofdzaak is, dat de zegelstempel blijke dat der gemeente te zijn. Artikel 31 dor kieswet zegt nog dat bij ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de Twee de Kamer het stembriefje moet vertoonen het zegel van het hoofd- en onderkiesdistrict. Het stembriefje zal dus in deze gevallen van twee zegels moeten voorzien zijn, ook in die onder kiesdistricten, welke bestaan uit een gedeelte van een gemeente. Dan is het gemeentezegel het zegel zoowel van het hoofd- als onderkiesdistrict, en behoort dit dus stembriefje tweemaal afgedrukt te worden. Art. 37 der kieswet bepaalt verder dat de stembriefjes worden verzonden bij gesloten brief van oproeping. In eenige gemeenten meent men, dat het voldoende is die sluiting door in- schuiving in een briefomslag te doen gescheiden. Die wijze beantwoordt echter niet aan het voorschrift. Sluiting van den brief of van den briefomslag acht de minister onvermy’delijk. Nu blijkt dat ook het Dagblad het niet bij „Vooruit, doe open, of wij slaan de deur in schreeuwde een ruwe stem, waarin de graaf al spoedig die van den heereboer herkende. „Zoo, zijt gij er ook al bij, Severin Katzen- bergerriep graat Wolf terug. „Ik had gedacht dat uwe grijze haren u voor die dwaasheid zouden hebben bewaard Man, span mijne lankmoe digheid niet tot het uiterste 1“ „Wacht maar, mijn jongen,* riep de heereboer met gillende stem, „thans komt gy er zoo niet af met uwe mooie praatjes Thans zullen wij u wel krijgen, reken daar maar op.“ „Wat wilt gij van mij „Wraak wraak!* klonk het daarbuiten in veelstemmig koor. „Het bloed van mijn zoon zult gij mij ver gelden riep de heereboer. „Oog om oo» tand om tand, bloed voor bloed „Gij hebt uw verstand verloren,* stamelde graaf Wolf, een stap achteruit gaande. »Als gij niet vrijwillig opendoet dan dringen wij met geweld naar binnen klonk de stem van den heereboer op nieuw. „Wéé dan u en uwe familie; gij zult ons kennen leeren.* „Voor die beleediging zult gij boeten,* knarse tandde graaf Wolf, zyn kamerdienaar terug- stootende, die fluisterend aan zijn zijde stond. „Voor de laatste maal beveel ik u, u te ver wijderen en in vrede heen te gaan.* „Neen, neen, wij willen bloed, bloedklonk het terug. Weer kraakte een schot en op nieuw sloeg de kogel in de deur. ons onze sefjutoen I Roman van Georg Höcker. VI (Vervolg.') ’s Avonds om negen uur echter verhief zich plotseling voor het slot zulk een oorverdoovend gehuil en geschreeuw, dat graaf Wolf zichtbaar Verbleekte. Maar zelfs toen zyn vrouw en zijne kinderen verschrikt en angstig bij hem kwamen vluchten, wilde hij nog geen geloof slaan aan net ernstige van den toestand, maar zei hij verachtelijk, dat een paar goed toegediende zweepslagen voldoende zouden zijn, om de weer spannige bende vol vrees naar net dorp terug te jagen. Toen er echter eenige schoten vielen en te midden van een vreeselijken aanvalskreet een door het venster vliegende kogel de kostbare kristallen lichtkroon, die midden in het vertrek king, in duizend stukken versplinterde, eerst toen begon graat Wolf ook aan het ernstige van den toestand te gelooveu. Ijlings zorgde hy er voor, dat zijn radelooze Vrouw, zyne beide jammerende kinderen bene vens het vrouwelyk dienstpersoneel, naar een antwoordde hem, Veilige plaats in de benedenverdieping werden schot en uulurau gebracht, terwyl hij zyne mannelijke bedienden 1 de kogel in het dikke eikenhout eu knechten rondom zich verzamelde en aan drong. 3 SNEER QURAN n 3 I i 3 J 1, 11 0 r, ii ii d |S- ra, lo :e i- i» i- 3 I’ <i| n •k t J DI I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1