a r a a n a. «Ml [I BET AJÏRCTlSSEÏEilT SJEF.L MIIUS 1111IIWBM1I) M 1)6 1888. No. 43. J 9 MEI. 30 WOEJNSr>A<3I onderzoek verschijnt Oncer het opschrift: Zaterdag is te Amsterdam aan den overloop Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Zuiderzee-Vereeni ging hield de heer Lely, ingenieur, chef van het technisch onderzoek der vereeniging, eene uitvoerige voordracht, die door tal van kaarten werd toegelicht. Hy behandelde de vragen waarom i is er te onderzoeken en kwam tot de conclusie BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Personeele Belasting no. 8, dienst 1887/88, dezer gemeente aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is ter hand gesteld, eu dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 28 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Ouder het opschrift: „De contra-regeering” schrijft de Kamper Ct. het volgende: Van de veranderingen in het reglement van tan het verslag 1887. Sneek, 29 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. geldige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4U. die kleeding- of uitrustingstukken, aan eea ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet tea strengste zullen worden toegepast op degenen die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek den 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEKNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, I Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 8en Mei 1.1. Ie Afdeeling M en 8' no. 402 (Prov. blad no. 51) brengen ter openbare kennis, dat het onder zoek van de verlofgangers der militie te land Sn deze gemeente zal plaats hebben op ZATER- LDAG den 23en Juni e. k.des voonniddags ten ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens Verlofgangers voor zoover zij vóór den listen April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren en alzoo die der lichting 1883 ook aan ’t voorschreven onderzoek moeten deelnemen; dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder In de inspectie van den heer Moens is een bijna evenredig getal examinatoren gekozen uit de onderwijzers aan bijzondere scholen, maar in de inspecties van de hh. Kreenen en Verheyen niemand. De inspectie van den heer Verheyen schijnt zelfs zoo arm te zijn aan geschikte exa minatoren, dat hij ze voor een gedeelte buiten zijn inspectie zoekt; o. a. is in de commissie te Arnhem benoemd de heer Bonte te Zaandam, schoolopziener in het district Hoorn, die zich indertijd als arrondissements-schoolopziener te Zaltbommel zoo gecompromiteerd heeft in de zaak van den onderwijzer Udo te Beesd. De inzender voegt er ter verklaring het vol gende aan toe De minister is omringd door een leger ambte naren, onder het liberalistische regime opge treden, die geen middelen zullen sparen om hun heilloos systema voort te zetten. Misschien is de Augiasstal nergens onreiner dan in dat gedeelte, waar het openbaar lager onderwijs woont. Laat de minister maar eerst eens beginnen met wat overbodige en schadelijke normaalscholen op te ruimen. Op dat postje van f 625,000 kan wel wat bezuinigd worden. De opmerkingen van de Amst. over den heer Beelaerts van Blokland worden door de Stand. beantwoord. Dat hij als Kamer-president toch wachtgeld als ambtenaar van justitie trok, acht het blad niet onbillijk. Indien ook ten onzent de gewoonte bestond, dat een Kamerpresident als zoodanig een zeer hoog salaris trok, zou het blad deze klacht ver staan. Thans nu dit niet het geval is, staat Beelaerts op voet van volkomen gelijkheid met alle liberale en niet-liberale Kamerleden, die als gewezen ambtenaar of officier wachtgeld trekken. En of nu Beelaerts president of gewoon Kamerlid is, maakt ten deze geen verschil. Een andere vraag is het zeer zeker, of het ooit de bedoeling van ons stelsel kan zijn, dat iemand, die uit zijn hart alle bedoeling verloor, om ooit weer in zijn ambt op te treden, wol doet en zedelijk oirbaar handelt, met levenslang zijn wachtgeld te innen. Dit gelooft de Stand, niet. Eer komt het haar voor, dat zedelijk alle recht op wachtgeld eindigt met het eigen oogenblik, waarop men in zijn hart met zijn ambtelijke positie brak. Het zou h. i. aanbeveling verdienen, dat de wet een uitersten termijn voor zulk wachtgeld, b.v. op tien jaren, stelde. Zoolang eenter zulk een bepaling niet bestaat en alle Kamerleden van alle partijen er geen been in zagen jaar in jaar uit hun wachtgeld te innen, ziet de Stand, ter wereld niet in, hoe het Kamer-presidium oorzaak kan worden om bij Beelaerts een anderen maatstaf aan te leggen dan bij andere leden. Met de Amst. is de Stand, het voorts eens, dat hoe eer hoe beter een officieele betrekking tnsschen onze regeering en die van Transvaal moet ontstaan en er dan spoedig iemand aan gesteld moet worden, daar de heer Beelaerts, door zijn optreden als minister-resident van Transvaal, feitelijk de republiek onvertegen woordigd laat bij ons hof. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van bneete brengen^ ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn aan den Gemeenteraad aangeboden van den toestand der gemeente over dat de afsluitingslijn N.-HollandWielingen I Friesland de voorkeur verdient. De lengte van j dezen dijk zou bedragen 29 K.M. en de lengte der kust die daardoor beschermd wordt ongeveer 321 KM. De afstand van Leeuwarden over dien dijk via Alkmaar en Zaandam naar Am sterdam is 142 K.M. Een sneltrein kan dus het traject in ongeveer twee en een half uur afleggen thans vordert de verbinding via Enk- huizen minstens 4 uur en in den winter is die verbinding langen tijd gestremd. Wordt met het oog op het algemeen belang de afsluiting van rijkswege tot stand gebracht, dan kunnen daarbinnen eenige droogmakingen uitgevoerd worden. Deze moeten niet te klein zijn, omdat ook de dijken in die binnenzee betrekkelijk kostbaar zullen zijn. Voor zoover de kennis van den bodem strekt, zullen vermoe delijk vier indijkingen binnen die afsluiting uit gevoerd kunnen worden, namelijk: 1°. eene indijking van het zuidwestelijk gedeelte; 2°. eene indijking van het zuidoostelijk gedeelte, met behoud van een open stroombaan tnsschen deze en de vorige indijking, ter breedte van bijv. 1500 M, ten dienste der scheepvaart3°. eene indijking van het Wieringermeer4°. eene indijking van den hoek ten noordoosten van Urk, wanneer daar namelijk, zooals ondersteld wordt, vruchtbare gronden zijn. De scheepvaart op de Zuiderzee is hoogst belangrijk; het is voornamelijk een binnenvaart tusschen Amsterdam en de noordelijke en ooste lijke provinciën. Voor elk ontwerp tot droog making der Zuiderzee dient men daarom ais eisch te stellen, dat de scheepvaart onbelemmerd moet blijven, zoowel gedurende als na de uit voering. Spreker toonde aan, dat het door hem voorgestelde ontwerp daaraan voldoen zal. Van de Oranjesluizen is in de richting Urk een open stroombaan gehouden, ter breedte van min stens 15 meter, die dus te bezeilen is. De belangrijke vaart tusschen Amsterdam met den Ketel, het Zwolsche diep en den Lemmer kan dus geheel onbelemmerd over het binnenmeer, zoowel gedurende als na de uitvoering, zonder sluizen plaats hebben. De schepen komende van Harlingen zullen slechts een schutsluis moeten passeeren om op het binnenmeer te komen. De overige plaatsen zullen door ringvaart kanalen of door dwarskanalen met het binnenmeer in verband worden gebracht. Het in te stellen onderzoek, zegt spreker ten slotte, zal volledig en onpartijdig moeten zijn. Prof. Donders te Utrecht herdacht Zondag zijn 70sten verjaardag. Met welke gevoelens de wetenschappelijke wereld in Duitschland deelneemt aan ’t jubileum van prof. Donders blijkt uit de Vossische Ztg., die o. a. schrijft: Donders eeredag zal ver buiten de grenspalen van Utrecht volle belang stelling wekkenhet meest echter bij ons in Duitschland. Donders behoort geheel tot de onzen. Uiterlijk heeft hy van deze verhouding tot Duitschland doen blijken, door in zijne we tenschappelijke werkzaamheid zich naast de Duitschers te scharen, en door wat hij te zeggen had voor een deel in de Duitsche vereeniging van oogartsen en in de Duitsche tijdschriften bekend te maken. Donders heeft zich in dubbel opzicht een duurzaam aandenken verzekerd. In de geschie denis der biologische wetenschap zal hij onder de voorgangers in de physiologie in onze, eeuw vermeld wordenen de oogartsen tellen hem onder de grondleggers hunner wetenschap en kunst in hare nieuwe gedaante. is een nieuw onderzoek noodig en wat I .1-I.nmm <1 a r.lnuiI orde der Tweede Kamer, door de heeren Lohman en Schaepman ingediend, is wel de j belangrijkste die, volgens welke de begrootings- wetten in handen zouden worden gesteld van eene commissie van onderzoek van 15 leden, benoemd voor den geheelen duur eener zitting en aan welke commissie mede het onderzoek van alle suppletoire begroetingen zou worden opgedragen. Over deze verandering, die in hare gevolgen zoo hoogst gewichtig zou zijn, zeggende heeren in hunne memorie van toelichting niets anders dan dit: „De instelling der Commissie voorde Staatsbegrooting moet, naar de meening der voorstellers, leiden tot een klaarder en gemak kelijker overzicht van den geheelen toestand des lands. De verschillende takken van het staatsbestuur behoeven dan niet als afzonderlijk en op zich zelve staande stammen te worden behandeld.'’ Wij zullen deze woorden niet gaan ontleden om het zinledige daarvan aan te toonen. Dat mag geacht worden overbodig te wezen, omdat, zoo deze woorden al eenige beteekenis hebben, het deze is, dat zij bestemd zijn de gedachte der heeren Lohman en Schaepman te verbergen. Wij halen deze zinsneden uit de Memorie dan ook alleen aan om te doen zien, hoe hier in werkelijkheid alle toelichting ont breekt. Zouden de beide heeren zich in der daad verbeeld hebben, dat zij zoo gemakkelijk de Kamer er kunnen laten inloopen? Om een overzicht te verkrijgen van den geheelen toestand des lands heeft men deze permanente budget-commissie niet noodig. Maar de rechterzijde heeft deze commissie noodig, om het ministerie-Mackay onder voogdij te brengen. En voor dit doel is, van het stand punt der voorstellers, het middel inderdaad zoo dom nog niet verzonnen. In de volle Kamer zitting zou het misehien niet zoo heel gemak- kelyk gaan, de regeering te dwingen tot onder werping aan al wat de leiders der meerderheid mochten beschikkenmaar zoo in klein comité zal dat gemakkelijker gaan. De commissie van vijftien zal eenvoudig eene contra-regeering zijn de Kamer-regeering tegenover ’s Konings regee ring. En aangezien deze contra-regeering, zich gesteund voelende door de meerderheid in de Kamer, veel machtiger zal wezen dan ’s Konings regeering, zal zij aan het ministerie de wet kunnen voorschrijven. De geheele Staats-huis- houding zal worden ingericht zooals zy het hebben wil. Er zal besnoeid en ingekrompen worden, overal waar zij besnoeing en inkrim ping noodig oordeelt; zij zal de posten, die zij niet wil, schrappenen nieuwe posten, zoo zy die wenscht, op de begrooting brengen. Kortom: deze commissie zal hebben te gebieden, en de regeering te gehoorzamen. De heeren Mackay c s. verwezen tot de rol van klerken van deze commissie van vijftien! Wij verwachten niet, dat dit voorstel van de heeren Lohman en Schaepman veel bijval inde Kamer zal viuden. Ook onder de rechts gezeten leden zullen er velen zyn, die voor de nieuw opgetreden ministers te veel respect hebben om hun eene zoo vernederende rol te kunnen opleg gen. En aan de linkerzijde zal de meening wel algemeen zyn, dat het voorstel wegens zijn revolutionair karakter onvoorwaardelijk afkeu ring verdient. UIT DE PERS. Over de benoeming der examen-commissien voor ’t lager onderwys schrijft men aan de Stand. ’t volgende De commission voor de hoofdacte tellen dit mar nog even weinig bijzondere (kerkelijke) Ouderwijzers als onder het vorige ministerie. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71/J Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ISVIEkER 4 01 H I Vi' B I N A K A L A X E>. Jft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1