IMffi- ISIDMOT-M ïdi DE tfflffll in HET IRNNEnn SUIL Nu. 46. 1888. D R I E-E N-V EERTIGSTE J Jl l. Z T I C I t i V JÏ 9 J U M, r Domela Nieuwenhuis heeft Zaterdag het woord 1 Toezicht voor- Site M® r Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der a 3 h Idem van het programma der lessen aan y luuooiuiu, uuisua 10001000. Idem, H. B. School, cursus 1888—1889. Adres der Harddraverij-vereeniging. Idem der Zeilvereeniging. Idem van H. Postmus. Voorstel tot het aanbrengen van remmings- „de laatste stuiver”. Te Amsterdam is Zondag een diamantsnijder in hechtenis genomen, die voor een bedrag van ongeveer f 8000 aan diamanten had verduisterd t en overschrijving op de beg rooting, Het hoofdbestuur van het Pensioen-verbond heeft ook bij de tegenwoordige regeering stappen gedaan, om eindelijk een wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambtenaren verzekerd zal worden en heeft de verzekering gekregen, dat binnen betrekkelijk korten tijd een wet tot regeling van deze aangelegenheid zal worden ingediend. Door Gedep. Staten van Limburg, zoo schrijft men aan de Gemeentestem, is op 18 Mei jl. aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire verzonden „Meermalen is strijd gevoerd over de vraag, of het zegelrecht van bevelschriften van betaling ten laste der gemeente of van den belangheb bende komt. Tot dusver werd de leer gehul digd dat de personen, ten wier behoeve de be velschriften worden afgegeven, als zijnde deze in hun belang opgemaaüt, het zegelrecht hebben to dragen. Dat gevoelen werd voorgestaan door de Al- gemeene Rekenkamer, zooals hare aanmerkingen op de gemeenterekeningen, welke aan haar jaar lijks ingevolge art. 59 der wet van 5 Oct. 1841 (SM. no. 40) worden toegezonden, vaak ge tuigden. Het is ons evenwel gebleken, dat ten vorigen jare door de toenmalige ministers van binuen- landsche zaken en van financiën eene tegenover gestelde zienswijze in deze is blootgelegd, namelijk dat het zegelrecht, waarvan de rede, voor rekening der gemeente blijft. „U mededeeling doende aan den voet dezer van de betrekkelijke ministerieele missives, heb ben wij de eer u uit te noodigen om, in over eenstemming met het daarin uitgedrukt gevoelen, dat ook wij aankleven, de belanghebbenden in het vervolg niet meer met bedoelde kosten te bezwaren.” Den 25sten Mei jl. vergaderde te Arnhem de voorloopige Commissie der in Januari van dit jaar opgerichte Nederlandsche Heidemaat schappij ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden, ter definitieve constitueering der nieuwe Vereeniging. Gelijk men zich zal herinneren, zal deze op de het voetspoor barer bloeiende, en met uitnemend gevolg werkende Zustermaatschappijen in Noord- Duitschland en Denemarken, zonder zelve ont- Daar omtrent de Vrijdag aan den concierge van de Handelschool te Amsterdam in de Bank ontstolen bankbiljetten nog niets naders aan het licht is gekomen, zal, naar men verneemt, de stad Amsterdam, onder voorbehoud, de trakte menten voor de afgeloopen maand aan i' leeraren dier school uitbetalen VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 9 Juni 1888, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen, Een treinbeambte is Dinsdag, even voordat de trein het grensstation Herbesthal zou binnen- loopen, van een waggon gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hem verschillende waggons over het lijf reden en hij op do plaats dood bleef. De ongelukkige was op reis om zijn nieuwe betrekking te Herbesthal te gaan aanvaarden, waar hij als onderchef zou dienst doen. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40Cents» voor eiken regel meer 7,/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 1. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Vaststelling reglement voor ’t Gymnasium. 4. Idem van het programma der lessen aan het Gymnasium, cursus 18881889. 5. 6. 7. 8. 9. werken bij de brug 10. Vaststelling eener suppletoire begrooting, dienst 1887. 11. Aanvulling der gemeentebegrooting, dienst 1888. 12. Af- dienst 1887. zijn Woensdag en Zaterdag, ’s namiddags na 3 uur en verder alle avonden. Op school no. 2, dagelijks van 912; de le en 2e klasse van 9 IIs/,; bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, ’s namiddags van 24 uren, voor de 5e en 6e klasse ook Woensdagsnamiddags van 2 tot 4 uren. Op scholen nos, 3 en 4 dagelijks van 9— 12, de le en 2e klasse van 9 tot 11 ‘/2, bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, ’s na middags van 2—4 uren, voor de meisjes 3e tot 6e klasse ook Woensdagsnamiddags van 2 tot 4 uren. De uren voor godsdienstonderwijs bestemd, zijn op de scholen 2, 3 en 4, Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, ’s namiddags van 56 uren. Art. 6. De vacantiën zijn de volgende a. Paaschvacantie, twee dagen vóór Paschon, de Paaschweek tot en met den volgenden Maandag (11 dagen) b. Zoinervacantie, voor de scholen 1 en 2 vier, voor de scholen 3 en 4 drie weken, aan vangende den eersten Maandag in de maand Augustus c. Kerstvacantie, van 24 December tot en met 2 Januari d. a. v. Bovendien wordt vacantie gehouden op de algemeen erkende christelijke feestdagen. Bij overstelpende hitte, ijsvermaak en buiten gewone gelegenheden is de Voorzitter der Com missie van Toezicht voornoemd, bevoegd voor enkele schooluren vacantie te geven. Wanneer de onderwijzers der verschillende scholen één dag verlof wenschen, kan hun dit verleend worden door het hoofd der school. Bij langere afwezigheid behoeven zij de toe stemming van Burgemeester en Wethouders. De hoofden der scholen behoeven bij afwezig heid de vergunning van Burgem. en Weth. Wordt die verleend voor langer dan drie dagen, dan geven zij kennis aan den Arrondissements- Schoolopziener en aan den Voorzitter der Com missie van Toezicht voornoemd. Art. 7. Een kwartieruurs voor den aanvang der lessen moeten de lokalen voor de leerlingen geopend zijn en zijn de ouderwijzers verplicht, zich in de hun aangewezen klassen te bevinden. Na het uur van aauvang worden geen leer lingen meer toegelaten. Art. 8. De noofden van de scholen nos. 1 en 2 zijn gehouden, zoodra mogelijk na 1 Maart en 1 September aan Burgemeester en Wethou ders te doen toekomen, eene Ijst van kinderen, die op genoemde tijdstippen hunne scholen bezoeken. Het hoofd der school no. 3 zal ia de eerste week van iedere maand eveneens aan Burge meester en Wethouders eene lijst toezenden, inhoudende eene opgaaf van de leerlingen zijner school. Abt. 9. De hoofden der scholen kunnen, zoo noodig, leerlingen hoogstens voor één dag van de school verwijderen. Voor langduriger verwijdering behoeven zijde goedkeuring der Commissie van Toezicht voor noemd. Art. 10. Aan de verschillende scholen zijn leesbibliotheken verbonden, waaruit de leerlingen op de door het hoofd der school te bepalen dagen, boeken ter lezing kunnen bekomen. Art. 11. Dit reglement treedt in werking den 1 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Voorzitter. BENNEW1TZ, Secretaris. gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter secretarie dezer gemeente vat) Zaterdag den 9en tot en met Zaterdag den 16en gevoerd in een te Middelburg gehouden verga- Juni 1888, des voormiddags van 9 tot 12 uur; dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag den 27en Juni daaraanvolgende, des voormiddags elf uur, voor hen dio geboren zijn in het jaar 1863, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk Be sluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6) ingeschrevenen van de jaren 1854 tot en met 1862. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, rede nen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek, de i 8en Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. dering van den Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht. Daar werd door hem ook de school- quaestie besproken. Hij wenschte haar opgelost te zien door toepassing van het restitutie-stelsel, zooals het in sommige Staten van Amerika bestaat. De kosten voor onderwijs aan allen worden per kind hoofdeljjk omgeslagen, en in verhouding van het aantal kinderen dat de school bezoekt uitgekeerd. Spreker stelde tevens in het licht, dat alleen bij een dergelijken toestand de invoering van leerplicht zonder partijen te grieven mogelijk was. De heer Nieuwenhuis vond tevens nog gele genheid om te doen uitkomen dat veel wat in couranten omtrent de bekende quaestie over de verveners vermeld werd leugen is. Geen enke le vervener heeft zich tot nu toe tot hem gewend met verzoek zijn becijferingen te staven, becijferingen die men van zelf kon begrijpen dat niet uit de lucht waren gegrepen, maar op goede gegevens steunden. B E K END MAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat in hunne vergadering van den 26 Mei 1.1. is vastgesteld het volgende reglement REGLEMENT voor de OPENBARE LAGERE SCHOLEN IN DE GEMEENTE SNEEK. Art. 1De openbare scholen voor lager on derwijs in deze gemeente zijn No. 1. de Meisjesschool, waar onderwijs wordt gegeven in de vakken ak, lo, q en t', No. 2. de Jongensschool, alsvoren in de vakken i, l, P, q en s No. 3. de Tusschenschool, alsvoren in de vak ken ak, q en s No. 4. de school voor kosteloos onderwijs, alsvoren in de vakken ak, q en s genoemd ia art. 2 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no. 127). Art. 2. De in het vorig artikel genoemde scholen zijn toegankelijk: No. 1 uitsluitend voor meisjes. No. 2 uitsluitend voor jongens. Nos. 3 en 4 voor jongens en meisjes. Art. 3. De aanvraag tot toelating op de scholen nos. 1 en 2 geschiedt bij de hooiden diep scholen. Wat school no. 3 en 4 betreft, heeft dit plaats bij de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs in tegenwoordigheid van de hoofden der scholen. Burgemeester en Wethouders beslissen over de toelating. Art. 4. De toelating van leerlingen geschiedt éénmaal ’sjaars, op den eersten September. Alsdan worden degenen toegelaten, die den ouuerdom van zes jaren bereikt hebben, of vóór den eersten Januari van het volgende jaar bereiken. Tusschentijds kunnen leerlingen worden toege laten, die zich in de gemeente komen vestigen, in hunne vorige woonplaats onderwijs hebben tn,vangen en zes jaren oud zijn. Geen leerlingen worden toegelaten voor een enkelen dagelijkschen schooltijd of voor een of ander leervak uitsluitend. Art. 5. Het onderwijs wordt gegeven: op school no. 1, dagelijks van 912; boven dien Maandag, Dinsdag, Donderdagen Vrijdag, namiddags van 24 uren. Up school no. 1 duurt de morgenschooltijd voor de leerlingen van het 5e tot en met het ihe leerjaar van 9 tot 12 */a uren en zullen alle klassen van na de Paaschvacantie tot 1 October I oen half uur vroeger beginnen en eindigen. De uren voor godsdienstonderwijs bestemd, j Ter beoordeeling van de werking van het verhoogd telegraaf tarief kunnen de cijfers dienen, ontleend aan een opstel van den heer Linckens, ambtenaar bij de telegrafie en samensteller van den bekenden „Telegraafgids." Zjj bewijzen dat het binnenlandseh verkeer per telegraaf onder de werking van het verhoogd tarief in de tweede helft van 1886 is achteruit gegaan. In dat eerste halve jaar na de verhoo- ging zijn er 11,344 telegrammen over handel en nijverheid meer gewisseld, maar 1753 over dagblad-nieuws en 6600 van gemengden aard min der. De meerdere handelstelegraminen werden zeker niet aangeboden omdat het tarief hooger was, maar omdat daaraan in weerwil van den duurderen prijs behoefte bestond, zoodat zij ook onder de werking van het vorig lager tarief niet zouden zijn weggebleven. Daarentegen kan de vermin dering van de beide andere soorten van tele grammen met 8353 stuks, zeer wel een gevolg zijn geweest van den verhoogden prijs. In ’t geheel is het getal telegrammen voor binnenlandseh verkeer in dat halfjaar met 8348 vooruitgegaan. Maar als men daarbij bedenkt, dat tevens nieuwe kantoren zijn geopend, welker verkeer op 10000 stuks geschat kan worden, dan is het hooger getal van 8384 waarlijk niet als een vooruitgang te beschouwen. Verreweg de meeste telegrammen der nieuwe kantoren zouden niet zijn verzonden, als die kantoren niet waren geopend en daaruit volgt dat aan de oude kantoren de verzending niet is gestegen, maar veeleer is verminderd. OEEKER OI RAAT u BINNENLANffi. i r .W 3 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1