rm ■ffi- EJ .111 WHÏIMLIII Ml DE (HEESTE IIIII,’ IWIDISSHfflT SIBIL 1 No. 48. DR I E<E N- 1888. Nationale Militie. J 16 J U TV I. leton-nummer 12. IS. en spelen. en ?7 a er 16 ik at r- le )0 e Alle brieven in te zenden Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- De Stand, besluit haar artikel als volgt „Onze groote pers, hoewel zij ónmogelijk hier omtrent onwetendheid kan voorwenden, zwijgt. Ook aan den tegenwoordigen minister van Kolo niën zal hetgeen in de Antillen onder Neerland’s heerschappij geschiedt, niet onbekend blijven. En zal men het dan met koude onverschilligheid aanzien, hoe daar ginds onder de fiere driekleur het gezag wordt geprostitueerd „Wel geldt het hier geen werkstaking in onze veenstreken, geen arbeiders aan ’s Rijks werf waarover aanstonds een interpellatie noodig werd geacht. Maar in ernst, is er niet één enkel onder de leden van de Kamer van Honderd, die den moed heeft den minister van Koloniën te verzoeken het volle licht over de Cura^aosche toestanden liever schrijven wij schandalen te werpen „Arme Kolonie Wel is uwe toekomst donker, waar voor u het schoone woord niet schijnt te gelden„Gerechtigheid verhoogt een volk Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager, ^oerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. arbeid der landbouwcommissie monnikenwerk In laatste instantie hebben de land- rug is bouwers zelve bet antwoord op die vraag in hiet de jonge leden met de hunne hand. Laten zij en allen wien de kwyning drinken De Uitslag der verkiezing voor een lid der Provinciale Staten te Dokkum, is als volgt: Geldige stemmen 3256. Gekozen de heer’ P. J. Meidertsma (a. en /c.) met 1721 stemmen. De heer A. H. Wijnia (k) had 1605 stemmen. Benige invloedrijke personen uit verschillende plaatsen des lands heb ben nabij Harskamp en Otterloo, gemeente Ede, een groot stuk heide grond (225 heetaangekocht, met het doel werk te verschaffen aan landloopers en bedelaars, door ontginning van heidevelden enz. Onder Eindhoven, in het gehucht Zeilberg, zijn Dinsdag 4 bouwhoeven met stallen enz. in weinig tijd in de asch gelegd. Slechts 2 boer derijen waren verzekerd. Uit Groningen wordt aan het Hblad. gemeld, dat de rijks-betaalmeester aldaar zicii van her leven heeft beroofd. Een aanzienlijk tekort in zijne kas zou hem tot die waunopige daad gedreven hebben. Omtrent de oorzaa.c van dit tekort is nog niets met zekerheid bekend geworden. Uit Montreux is de treurige tijding ontvangen van het overlijden van den bekenden letterkun dige mr. C. Vosmaer, die aldaar ter herstelling zijner gezondheid vertoefde. Vosmaer bereikte den ouderdom van62jaar. Het meest is hij bekend doorziju„ Vlugmaren" in de Nederlaudsche Spectator, de rubriek waarin niet alleen de letterkunde werd behandeld maar waar elk belangrijk onderwerp een plaatsje vond. Politiek en kunst, historie en oudheid kunde, nieuwtjes van den dag en hoogst belangrijke onderwerpen wisselden in bonte elkander af. Met zeldzame begaafdheid geschreven, frisch gedacht en uitstekend gestyleerd, vormen deze vlugmaren misschien de bron voor de historie van Nederland, gedurende de laatste dertig jaren. Een reeks ernstige geschriften over kunst is aan zijn vaardige pen ontvloeid. Zijn studie over Rembrandt noemen wij alleen. „In vogels van diverse pluimage” zijn onderscheiden van zijn schetsen en losse stukken saamgebracht. De tegenwoordige redactie van de Dageraad heeft haar mandaat neergelegd. Met 1 Julia.s. wordt het tijdschrift veranderd in een veertien- daagsch blad, onder redactie van dr. P. C. F. De Prov. Gr on. Ct. betoogt, naar aanleiding der verzekering van de regeering in de ope ningsrede op 1 Mei jl.dat „de nog steeds gedrukte toestand van den landbouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volkswelvaart te ont wikkelen en te bevorderen", dat het genees middel van dien toestand voor het grijpen ligt en geen voortgezet onderzoek vordert. Bescher ming heeft de landbouw noodig. Wel te verstaan: niet de bescherming, die de heffing van graan rechten te bieden heet, in werkelijkheid niet verschaft. Belastingheffing ter ondersteuning niet van eenig publiek belang, maar van eenige weinige particulieren daarop komen de graan rechten neer en daarmede zijn zij veroordeeld. Neende bescherming, welke do landbouwer het recht heeft te eischen, is die tegen zijne onkunde. Onder het licht van al de gegevens, die het allerbelangrijkst rapport bevat, dat door de landbouwcommissie is ingediend aan de regeering (waaronder eene nota, door den tegen woordigen minister van financiën mede onder- teekend, waarin als een treurig feit geboekstaafd wordt, dat de vroeger hier bloeiende zuivelindu strie door de buitenlandsche is overvleugeld enkel tengevolge van onkunde), ontkent de Pr. Gr. Ct. de houdbaarheid der stelling van het gou vernement, dat het middel tot opbeuring van den landbouw nog moet worden gezocht. Het middel is gevonden. Het heetlandbouw onderwijs. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SN EEK, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 8en Mei jl. Ie Afdeeling M en S no. 402 (Prov blad no. 51) brengen ter openbare kennis, dat het onder zoek van de verlofgangers der militie te land m deze gemeente zal plaats hebben op ZATER DAG den 23en Juni e. k., des voormiddags ten 9'/ï ure; <lat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren en alzoo die der lichting 1883 ook aan ’t voorschreven onderzoek moeten deelnemen; dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertaek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der w et op de N ationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2“. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4U. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen die zonder geldige reden met verschijnen. Sneek den 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN E W1TZ, Secretaris. UIT DE PERS. De Standaard blijft haar aandacht wijden aan het Bai.koctrooi en geeft den minister van hnancien de noodige voorschriften hoe te handelen om zijn fout - want als zoodanig beschouwt het blad zijn verklaring dat hij in hootdzaak met het ontwerp van zijn voorganger instemt en het weder by de Kamer aanhangig heeft gemaakt te herstellen. Ter versehoo- nuig van den heer Godin de Beaufort kan dienen, dat de heer Bloem verzuimd heeft tegenover de. Nederlaudsche Bank een flinke houding aan I te nemen en tijdig een tegen-ontwerp voor een staatsbank gereed te hebben. Toch kan nog alles terechtkomen, indien de Kamer zich thans maar kras en duidelijk uit spreekt en aan het kabinet dien noodzakelijken steun tegen de bank verleent, die aan den Minister van financiën zijn vryheid van handelen kan en zal hergeven. Ben verlenging van het estaande octrooi voor twee jaren wordt het este middel geacht om tijd te winnen. Inmid- kan de muntquaestie geregeld worden. Bij de regeling dezer quaestie onder de vorige kabinetten leed men f30,0u0,000 schade. Men rekke de muntbiljetten in en late de circulatie aan de Bank over. Als dit achter den acht de Standaard den tijd daar om Bank te onderhandelen over een nieuw octrooi. De tegenwoordige waarborg is fictie, want de 100,000,000 zilver, welke de Bank in haar kelders moet hebben, brengen bij realisatie niet meer op dan 72,000,000. De Standaard noemt het verkeerd eerst het bankoctrooi te verlengen en dan de muntquaestie te regelen. Zoo spant men de paarden achter den wagen. De Amst. geeft als haar meening te kennen dat verhooging van het schoolgeld voor hooger onderwijs hoogst wenschelijk is voor vermogende ouders, In de eerste plaats is het onbillijk heel de natie dat deel der uitgaven te laten betalen, ’t welk vermogende ouders wordt kwijtgescholden. Ten andere zal het betalen van een aan het vermogen geëvenredigd hoog schoolgeld over het algemeen niet anders dan gunstig kunnen werken op de buitensporig weelderige levenswijze van een deel der studeerenden. Voorts zal opdrijving der kosten meerdere belangstelling wekken voor het hooger onderwijs bij het bezittend deel der natie en een zekere hervorming in de hand werken. Het blad acht het voorts wenschelijk dat de universiteiten kosteloos toegankelijk worden gesteld voor onvermogenden en minver mogenden, die men waarlijk ook onder de zoogenaamde beschaafde standen genoeg aantreft. De Tijd acht over ’t geheel deze opmerkingen wel juist, maar waarschuwt tegen overdrijving. Met den laatsten wensch kan het zich overigens al zeer slecht vereenigen, wijl daardoor het wetenschappelijk proletariaat in de hand zal worden gewerkt. In Duitschland en Rusland heeft het schrikbarende proporties aangenomen. Neen, volgens de Tijd, moet het genot van gratis hooger onderwijs aan rijks- en gemeente-instel- lingen een gunst blijven, welke slechts bij uitzondering en in zeldzame gevallen wordt verleend. I- opzichter toegekend, Het van niet van den landbouw aan het hart gaat, bij de regeering aandringen op verwezenlijking van die voorstellen der commissie, die voor uitvoering rijp zijn. Laten zij daarbij toonen, dat het particulier initiatief ernstig wil medewerken in deze richting. De petities aan de regeering om, op den grondslag van ’t rapport der landbouwcommissie, de regeling van het landbouwonderwijs en vooral de verstrekking van wetenschappeltjken raad aan de tegenwoordige landbouwers tot stand te brengen, moeten letterlijk toestroomen. Dat is de weg om te geraken tot het doel. Dat is bovendien het middel om de regeering te over tuigen, dat de protectionistische wind in het grootste deel van het land niet waait en dat de bevolking doordrongen is van het besef, dat de Staat de. eigenkrachtsontwikkeling van den individu iu één opzicht slechts kan, maar ook tot eiken prijs steunen moet: door de verstrek- king van goed, goedkoop, onder ieders bereik vallend ouderwijs. Dat deze regeering eens ontwaart, dat dergelijke overtuiging krachtig heeft post gevat bij het volk, heeft ook indirect en in ander opzicht zijne goede zijde. In de Standaard zijn een tweetal artikelen geplaatst over onze koloniën Curasao. ’t Zijn hoogst ernstige zaken waarop het blad hier de aandacht vestigt, zaken die het prestige van ons gezag in de kolonie op schromelijke wijze kunnen en moeten benadeelen. Klachten worden in de bladen der kolonie gehoord over het verregaand nepotisme, tegen welke ellendige kwaal niet genoeg schijnt te worden gewaaktschier van de daken wordt gepredikt dat men „geen rekening houdt met verkiegen rechten, met billijke verwachtingen, met de mogelijke gevolgen van ondervonden teleurstelling met nadruk wordt er op gewezen dat alle redenen van ontevredenheid onder de ingezetenen van zekere zijde zooveel mogelijk dienden vermeden te worden, vooral nu de tijden meer dan drukkend op Curasao zijn en de gemoederen door wrevelig makende zorgen reeds in een staat van spanning verkeeren. Als een welsprekend staaltje wordt daarop het onderwerp meegedeeld van de drukpers vervolging, wier weerga zeker moeilijk te vinden 1S* ■^■ót Weekblad van het Recht deelde onlangs de hoofdinhoud van het delict mede, ’t Blijkt daaruit, dat in het blad uitvoerig is gesproken over de zeer zonderlinge gedragingen van ’s ko- nings vertegenwoordiger op Curacao. Op hondsche wyze zou hij o. a. zijn adjudant hebben behandeld, zoodat deze hem had doen weten dat hij hem een oorveeg zou hebben gegeven, als hij het niet had gelaten van wer,e de straf die er opstond, terwijl hij verder wei gerde dienst te doen. Voor een raad van eer gebracht, werd de adjudant in ’t gelijk gesteld on had de Gouverneur hem zijn excuses moeten aanbieden. Nog een ander feit werd den Gou verneur verweten. Hij zou een tractements- yerhooging van f 400, een opzichter toegekend, hebben geschrapt, omdat gezegde opzichter iets gedaan had wat hem mishaagd had, enz. Hof van justitie sprak den beklaagde vrij schuld, omdat de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen waren. Een ander feit wordt door de Standaard bygebracht. Men heelt nl. in de lijdensweek een pic-nic gearrangeerd, aan welk feestje ook v_. i geestelijk heer deelnam. Onmiddellijk na Zal vraag deProv. Gron. Ct., debe angnjke Op Goeden Vrijdag het Heilig Avondmaal bediend *k m hebben, had hij zich naar de buitenpartij g spoed en toen in den nacht daaropvolgende nog na 12 ure blijven Eroweiu. blijven SYEKk URO M I .V A E Al Ij V A ii. 2 1 t ig 2 :7 5 >r 6 r 6 r 1 r 5 r 2 it- in L- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1