Ml IHS Ei lUBfflïIHUIi M Hi: CEIEEWE EK HET imWISSmT SSEEK. 1 No. 50. D R I E E N-V E E R T 1 Q S T E 1888. N Gh Z ATIiR 1) yV d 23 JUNI, U I T DE PERS. i. 0. 5. o. o. 0. 6 u a i. r- d- a, n: J SNEEK, 22 Juni. Weer biedt de directie der Nederlandsche Tramweg-maatschappij de gelegenheid aan, om tegen zeer verlaagd tarief een uitstapje te kunnen maken naar een der schoonste oorden onzer provincie, ditmaal naar Olterterp. (zie achter staande annonce.) Wij twijfelen niet of het heerlijke weder der laatste dagen zal ook thans weer velen aansporen, van deze goedkoope reisgelegenheid gebruik te maken, om een genotvollen dag buiten in de heerlijke natuur door te brengen. OVERZICHT. Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, zal de Duitsche Rijksdag, die tegen aanstaanden Maandag in buitengewone zitting is bijeenge roepen, door den keizer persoonlijk met eene troonrede worden geopend. Daarna zal er een zitting worden gehouden voor de gewone con- stitueerende handelingen en vervolgens ter be raadslaging over een adres aan den keizer. Drie dagen later volgt de bijeenroeping van den De commissie van rapporteurs over het voorstel tot herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer, heelt de twee voorstellers van deze veranderingen, de heeren Lohman en Schaepman, uitgenoodigd tot eene conferentie op Maandag a. s. Mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, zou, volgens het Dagblad^ benoemd zijn tot lid van den Raad van State. De heer mr. C. Pijnacker Hordijk, commis saris des konings in Drenthe, is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie. De heer Pijnacker Hordij kindertij d hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, trad in 1881 op het staatstooneel. Hij nam als minister van binnenlandsche zaken de plaats in van den heer W. Six in het ministerie-Van Lynden van San- denburg, het kabinet waarin toen ook de heer Modderman zitting had en dat in Maart 1883 vervangen werd door ’t ministerie-Heemskerk, nadat de Tweede Kamer met groote meerderheid had geweigerd de censuswet, die in staat van wijzen was, met het ministerie te behandelen. Den 19 Juni 1885 was de heer Hordijk tot Te Barneveld is jl. Dinsdag het volgende gebeurd Twee venters in postpapier vervoegden zich bij den burgemeester baron VanNagell, op den huize Schaffelaar. Zij verzochten om on derstand, die geweigerd werd. Onmiddellijk daarop viel een hunner den burgemeester aan en eene worsteling ontstond. Gelukkig kwam de broeder van den heer N., op wiens tegen woordigheid de bandieten niet hadden gerekend, toeschieten en nu ontving de aanvaller een ge ducht pak slagen. Tegelijkertijd werd de klok van het kasteel geluid, waarop hulp genoeg kwam opdagen om de beide landloopers in verzekerde bewaring te nemen. Ze zijn naar Utrecht overgebracht. bekendmaking. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Personeele Belasting no. 1, dienst 1888/89, dezer gemeente aan den Heer Ontvanger der Directe .Belastingen ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 22 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. commissaris dus konings in de provincie Drenthe benoemd. ’s rijks heden nopens deze misdaad vinden wij niet werf te Amsterdam, hebben een adres aan de vermeld. 1,1 De Kamer van Koophandel te ’s Gravenhage heeft bij adres den gemeenteraad aldaar verzocht het gas voor andere doeleinden dan voor ver lichting tegen 5 cents per kub. meter verkrijg baar te stellen. zekere N. Jansen, schoenmaker aldaar, van den moord verdenkt. Te Arnhem is Zaterdagavond de heer H., kassier, terwijl hij met een paar kennissen van eene vergadering huiswaarts keerde, op verra derlijke wijze aangevallen door een schrijnwer- kersknecht en is hem eene diepe steekwond in den rug toegebracht, waarbij ook een long moet zijn gekwest. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. De dader schijnt in dronkenschap te hebben gehandeld en bevindt zich in arrest. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden de belangrijke offers, die zij eischt, aanvaarden zonder staatsdwang of staatsregiementeering. Het spreekt echter van zelf, dat ook op dezen weg geen gouden bergen kunnen worden voor gespiegeld. De nieuwe vereeniging wil, blijkens hare statuten, zich aanvankelijk tot verzekering voor den ouden dag bepalen, maar dan ook trachten, die zoo algemeen mogelijk te maken. Daaraan doet zij o. i. verstandigwant niet alles kan tegelijk worden begonnenhet noodig- ste moet vóórgaan, en tot deelneming in zieken en begrafenisfondsen behoeft de Nederlandsche werkman niet te worden aangespoord, wèl tot ouderdoms-pensioenverzekering. De eerste arti kelen der statuten stellen overigens uitbreiding van ’s Bouds werkkring tot andere takken van verzekering, zoodra het aanvankelijke doel bereikt is, vrij uitdrukkelijk in ’t vooruitzicht. In de enkele weken, die sedert de oprichting van den Werkgeversbond zijn verloopen, bleek reeds van uitgebreide medewerking. „Zal ,in- tusschen de ouderdomsverzekering werkelijk, langs dezen weg en met de krachtige hulp die de Bond aanbiedt, onder het opkomende geslacht der handarbeiders algemeen worden, zullen hetgeen in hoofdzaak wordt beoogd generation werklieden ontstaan, wien de oude dag met geene materieele zorgen meer dreigt dan is zeer algetneene medewerking noodig. Wij mogen verwachten, dat zij niet zal uitblijven. Het zou waarlijk de eerste maal niet zijn, dat de vrijwillige samenwerking van particulieren, zich uitend in een bloeiend en krachtig vereenigings- leven, in Nederland datgene tot stand bracht, wat elders, onder moeite en zuchten, door ge dwongen offers verkregen wordt.“ Men verneemt dat Z. M. de Koning, het beroep van den heer R. K. Okma, lid der Tweede Kamer voor het district ‘Wolvega, ongegrond heeft verklaard, en gehandhaafd het besluit der Staten van Friesland, waarbij hij wegens onge oorloofde leveringen van het lidmaatschap van den gemeenteraad van Wijmbritseradeei is ver vallen verklaard. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de restitutie-procedure met de gas maatschappij de Imperial, liet vounis vereenigt zich noch met de redeneeringen van de gemeente, noch met die van de Imperial, noch met die van het O. M., maar zegt ’t volgendeUit het contract kan de quaestie niet opgelost worden, daar dit te onduidelijk is. Alleen blijft dus over de zaak naar billijkheid te beslissen. Deze brengt mede, dat de gemeente geen rente betale over terreinen, welker genot zij niet bezit. Mits dien wordt de vordering aan de Imperial ontzegd. De luchtreiziger F. l’Hoste, die 11. Donder dag in gezelschap van de heeren J ubles en Wolff met den ballon „Kopenhagen" in de Zuiderzee terecht kwam, heeft bij die gelegenheid zijn jas, inhoudende een portefeuille met f 200 aan geld, verloren. De wakkere luchtschipper werd bovendien aan het hoofd verwond. De jachtopzichter Honselaers te Kevelaer moet Dinsdag jl. doodgeschoten zijn. Bijzonder- Aileen wordt meegedeeld, dat men Tweede Kamer gericht, waarin zij door voor beelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen enz. ten dienste van ’s lands zee macht, bij particulieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. Inkrimping of ophef fing dier werven is dus niet in ’s lands belang, wijl daardoor de hulpmiddelen en de onafhan kelijkheid van den staat in tijden van gevaar verminderen, en vele werklieden hun middel van bestaan wordt ontnomen. Adressanten ver zoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij ’s rijks werven of bij particulieren aan een nader onpartjjdig en zaak kundig onderzoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij vertrouwen, de gegrondheid van hun betoog zal doen blijken. In verschillende gezinnen te Amsterdam zijn, volgens de N. B. C., ziektegevallen voorgekomen, veroorzaakt naar wordt beweerd - door het gebruik van schadelijke melk. Een der aange tasten, een oppassend huisvader, die een onver zorgd gezin achterlaat, zou reeds bezweken zijn. In een vergadering van het Groot Oosten der Vrijmetselaarsorde, Zondag gehouden, is, naar de N. R. C. meldt, de heer mr. P. J. G van Diggelen herkozen als grootmeester nationaal en de heer mr. A. M. Maas Geestoranus als gedeputeerd grootmeester nationaal. Ruim vijfhonderd werklieden aan De hoogleeraar mr. A. Beaujon spreekt in het Juui-nommer van de Economist de ver wachting uit, dat de Nederlandsche Werkge- yersbond, zoo hij zijn doel bereikt, een belangrijken invloed ten goede op de sociale toestanden in Nederland zal uitoefenen. Dat doel ishet bevorderen der pensioenverzekering van werk lieden, door werkgevers, vrijwillig en zonder staatsdwang. Het is bekend, dat van de gele genheid tot verzekering van werklieden tegen ouderdoms-invaliditeit, die hier te lande in ruime mate bestaat, tot dusverre zeer weinig gebruik wordt gemaakt. Bij het Nederlandsch Werk liedenfonds waren einde 1887 nog geen duizend verzekeringen loopende, en daarvan waren 635 gesloten alléén voor uitkeering bij overlijden slechts even 200 werklieden waren verzekerd voor pensioen, de meesten daarvan nog met overlijden vereenigd. De opmerkelijke voorliefde haast zou men kunnen zeggen: hartstocht van den minvermogenden Nederlander voor een „eigen, lief begrafenisgeldje", (door Hildebrand’s diaconiehuismannetje zoo naief beleden) spreekt uit deze cijfers weder even sterk, ais helaas zijne onverschilligheid voor de nooden van den ouden dag. Hierin zou de staat, door gedwongen pen- sioenverzekering, verandering kunnen trachten te brengen. Het voorloopig ontwerp eener zoodanige verzekering, thans in Duitschland aan de orde, is echter voldoende, om de aandacht te vestigen op de overwegende moeilijkheid juist van dezen tak der Regeering-sociaal-politiek. De Unfall- en de Kranküeitsversicherung kwa men in het Duitsche rijk tot stand, voor zoover tot dusver kan worden nagegaan zonder over wegend bezwaar. De geprojecteerde Alters- und Qvaliditatsversicherung daaroü togen belooft} tegen niet onaanzienlijke offers (de zwaarste, die men meende te kunnen vergen), zóó onbeduidende ouderdoms- en invaliditeits pensioenkassen, dat de maatregel, zoo hij ooit tot wet wordt, geheel het karakter zal dragen van eene reorganisatie van het armwezenen wel in dien zin, dat (afgezien van zekere voor den werkman onaan nemelijke bijkomstigheden) de kosten eener uiterst magere armverpleging, die thans ten laste van allerlei openbare instellingen komen, voor gebracht worden ten laste van den aroeider zelven den candidaat-pensioen- trekker. Zoo het voorbeeld van het Duitsche regiementeerende staatssocialisme al op eenig punt tot navolging moge opwekken, in deze materie zeer zeker niet. Meer Nederlandsch is het in elk geval, dat de werkgevers zelven de zaak ter hand nemen, en De heer Domela Nieuwenhuis is nu door de gezamenlijke veenbazen per aangeteekenden brief uitgenoodigd tot het bij wonen eener ver gadering te Heerenveen, ten tijde door hem zelf te bepalen, om aan hen als vakmannen duidelijk te maken, hoe een vervener om dezen tijd met 60 man werkende, per dag f'98.40 kan verdienen, zooals de heer Domela Nieuwen huis in zijn bekende interpellatie in de Tweede Kamer beweerde. Bij het binnenloopen van den laatsten snel trein uit Amsterdam is Maandag op het station in Den Haag een conducteur uit den bagage wagen gegleden en overreden. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Het eenvoudig gedenkteeken, op ’t graf van Simon Gorter te Rhenen te plaatsen, is gereed. In de steenhouwerij van den heer Scholtz te Amsterdam is het vervaardigd, bewerkt naar een teekening van den heer Bart van Hove. Het is een eenvoudige steen van arduin, die in een gebeeldhouwden bladerrand, met wijsheidsvogels in de hoeken, het volgende opschrift onder een gouden ster draagt „Simon Gorter. 11 Dec. 1838 5 Juni 1871. Al wat hij schreef getuigt van een ernstig streven om reine gedachten in schoone vormen uit te drukken. Eenige vrienden en vereerders." Binnen kort wordt deze steen op het kerkhof geplaatst. Zij, die zich met het volgend kwartaal op ons blad abonneeren. ontvangen de reeds verschenen feuilleton-nummers gratis, In de eerstvolgende nummers zal een begin worden gemaakt met den nieuwsten roman van de gevierde duitsche schrijfster E. Wer ker, getiteld: de fee der Alpen. Nadat voor onze provincie verscheidene jaren 47 opcenten op de grondbelasting der gebouwde en ongebouwde eigendommen en 27 op het personeel waren geheven, zullen, volgens de ontwerp-provinciale begrooting voor 1889, in dat jaar onderscheidelijk 44 en 25‘/a worden geheven. 4 S1EEKER OIRIVT juuilli ■jr, B IX XEAL1V È5. B L I T K ALAA 1). hi j- r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1