■imfflBmOISSBWSHL a I No. 51. D R I F>E FJ-V E E R T f G S T I' J A A R Q 1888. AV O E A SI) A (1 27 JUN I. >0 ii. i^y^TTU aan van i- ’s qj n id hi la in st ,k t. a in >3 die in tegenwoordigheid van getuigen bekende zijn bruid D. B. vóór eenige weken onder de gemeente Laren te hebben verdronken (welke dood door verdrinking destijds is geconstateerd), is gevankelijk naar Zutfen gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar. SN E E K, 26 Juni. Tot ons leedwezen zijn we genoodzaakt mee te deelen, dat ’t aantal tram-ongelukken in Te Haarlem is in de vorige week de zaak behandeld tegen een opzichter, die het toezicht had op het afbreken van een pakhuis van de firma Wessanen en Laan te Zaandam en wiens onvoldoende voorzorg het instorten ’t gebouw is geweten, bij welk ongeval twee werklieden den dood vonden. Het openb. ministerie meende, dat de man het ongeval had moeten voorzien. Dat hij een vak uitoefende, waarvan hij niet al de moeielijk- heden doorgrondde, daarin ligt juist zijn schuld. De beklaagde staat zeer gunstig bekend. Het is niet aan onverschilligheid of inhaligheid van zijn kant te wijten dat die voorzorgen niet zijn genomen, doch alleen aan het onbekend zijn met de gronden van het vak. De reden dat deze vervolging is ingesteld vond dan ook, naar het openb. ministerie deed opmerken, zijn grond hierin, dat men in den laatsten tijd steeds meer ongelukken ziet voorkomen bij het bouwen en sloopen. Daaraan paal en perk te stellen, de bouwopzichters te wijzen op hun zware verant woordelijkheid en de onbekwamen af te schrikken, dat is het doel geweest. De straf die de recht bank zal opleggen is niet de zwaarste straf voor den beklaagde; zijn zwaarste straf is gelegen in het bewustzijn dat er twee menschenlevens verloren zijn gegaan, die bij meer zorgvuldig heid waren te behouden geweest. De eisch is veroordeeling tot een hechtenis van 3 weken. De uitspraak is bepaald op 5 Juli. Op de uitnoodiging der verveners in Scho- terland, om hun duidelijk te maken hoe een vervener in dezen tijd, met 60 man werkende, per dag f 98.40 kan verdienen, heeft de heer Domcla Nieuwenhuis ’t volgende geantwoord Moeilijk kou ik gelooven, dat de zoogenaamde-ultnoodiging“ die de rondte deed in de couranten, werkelijk afkomstig was vau personen wier namen er onder stonden, en Ik hield haar voor een grap der pers, om mij er in te laten loopen. t Zou wel zoo eenvoudig zijn als de heer D. N. begon met zijn gegevens aan een onpartijdig onderzoek te onderwerpen. Tot dusver is het steeds gebruikelijk geweest dat de aanklager de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden BC5 f E 5 L .4 W. OVERZICH- T De Duitsche Bondsraad hield jl. Donderdag na den dood van keizer Frederik zijn eerste zitting. Bismarck zelf presideerde en deed mededeeling van den dood des keizers en de troonsbestijging van zijn opvolger en knoopte daaraan een overzicht der jongste geschiedenis vast met een blik op den politieken toestand van het oogenblik die veel waarborgen voor het behoud van den vrede aanbiedt. Keizer Wilhelm heeft besloten, dat zijn plech tige kroning tot Koning van Pruisen, in de oude kroningstad Koningsbergen, in het najaar zal geschieden. Het Berliner Tageblatt voorspelt binnenkort eene nieuwe crisis. Graaf Walderseo, de aan gewezen opvolger van von Moltke, wiens vrouw op Keizer Wilhelm, naar men zegt, grooten invloed heeft, zoekt zijn steun bij de ultra conservatieven en Stöckerianen. In deze krin gen heeft men den Rijkskanselier meermalen tegengewerkt, omdat hij zijn politiek naar de omstandigheden inricht en nu eens met de eene dan eens met de andere politieke partij regeert. Bismarck zou daarom trachten den nieuwen keizer te onttrekken aan den invloed van mevrouw Waldersee en hij moet zeer ontstemd zijn geweest over onvoorzichtige uitlatingen van graaf Waldersee in den winter van 1887, toen tusschen frankrijk en Duitschland eene vrij ernstige spanning bestond, en over zijn intimi teit met den beruchten hofprediker Stöcker. „Naar men ons verzekert” schrijft het Berl. Tageblatt „is de quaestie-Puttkamer met de quaes tic-Waldersee verbonden geweest, en kent de Rijkskanselier aan de laatste eene grootere betoekenis toe dan aan de eerste De militaire positie van graaf Waldersee loopt geen gevaar; generaal kwartiermeester zal hij blijven. v\ ei bestaan er bezwaren tegen zijne politieke betrekkingen met de hoofden eener uiterste paitij, die Vorst Bismarck, zooals men weet, te zenden. Vier uur later komt hij se rt jaren met meer als zgne politieke vrienden plaatse, om op de hoogvlakte van beschouwt. Nu is het echter bekend dut graaf j de divisie in oogenschouw te nemen. Zij, die zich met het volgend kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de reeds verschenen feuilleton-nummers gratis. In de eerstvolgende nummers zal een begin worden gemaakt met den nieuwsten roman van de gevierde duitsche schrijfster E. Wer ner, getiteldde fee der Alpen. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen, cut jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier op Woensdag den llden Juli a.s., des voormidd. ten 11 ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en ge loot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummer ver wis seling voor anderen verlangen op te treden. De belangheobenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zul len gehouden worden, geene redenen tot vrij stelling te hebben, en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden Sneek den 26 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Volgens ’t Dagblad zal waarschijnlijk de iweede Kamer der Staten-Generaal op 4 Juli a. s. bijeenkomen. De minister van W., H. en N. heeft, in overleg met zijne ambtgenooten, bepaald, dat, te rekenen van Zondag 15 Juli e. k., des Zondags geene bestelling of afgifte zal plaats vinden van brieven of stukken, welke portvrij verzonden zijn, (dienstbrieven of dienstpakketten), tenzg de behandeling daarvan bijzonderen spoed vereischt en ter aanduiding daarvan het woord „spoed” op het adres vermeld is. Van dezen maatregel zijn, uit den aard der zaak, uit te sluiten de brieven en andere stuk ken voor Z. M. den Koning en het Ht. Ds. Huis, en zullen daarin tevens niet moeten worden begrepen, die bestemd voor het kabinet des Konings en de brieven en stukken uit het buitenland verzonden aan het Departement van buitenl. Zaken. De directeur der weesinrichting te Neerbosch, de heer Van ’t Lindenhout, heeft, bij gelegen heid van het 25jarig bestaan van deze stichting, aan feestgaven uit geheel ons land ontvangen de som van ruim f26,000. De vrouw van een baanwachter op de lijn ■öreda—Rozendaal (nabij Zegge) wilde Donder- a& de hekken sluiten, toen zij op eenigen atstand een kind tusschen de rails opmerkte, dat daar lag te slapen. Hoewel de trein nabij was, hep zij er heen en had het genoegen het ma te redden. De vrouw werd evenwel door e locomotief gekwetst, doch gelukkig niet ernstig. HoÏÏlerW°rtdt 8?meld dat- de JachtoPzichter die°dh esc^°^e^’ °°k eeu sDg heeft ontvangen J. v. d. W., onze gemeente weer met een is vermeerderd: een jongentje van 4jaren werd Zaterdag middag t rechterhandje afgesneden, ’t Ventje zat, naar men ons meedeelt, met eenige zijner kameraadjes in den onderwal en kroop juist weer naar boven, toen ’t stoomtuig kwam aanrollen en in ééne seconde de toekomst van een mensch vernietigde. W ij bekennen gaarne dat de onderwal voor de jeugd geene plaats is, en wel vooral daar niet, waar de tram passeertmaar toch gevoelen we ons verplicht er op te wijzen, dat we nog een aantal onheilen in ’t verschiet hebben, als er aan t snelle rijden van af de Kalkoven tot de brug geen paal en perk worde gesteld. Alhoe wel de gemeenteraad o. i. in deze weinig kan doen, is ’t.toch hoogst wenschelijk dat autori teiten er bij de T. M. op aandringen om, evenals m de stad, een conducteur op genoemden weg voor den tram te laten loopen. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd geduren de de maand Mei in de Rijkspostspaarbank ingelegd f3336,53 en terugbetaald f3075.89. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1608. In de maand Mei werd in het gansehe rijk ingelegd f625.949.685; terugbetaald f648 843.81s. Het gezamenlijk tegoed der verschillende in leggers bedroeg aan het einde der maand Auril f 11.875.771.896. P Gedurende die maand werden 12083 nieuwe boekjes uitgegeven. ADVLRTBNT1LN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7,/J Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Waldersee zich verheugt in de hooge gunst (des Keizers), en men zal dus met spanning af wachten, op welke wijze het conflict afloopt. Dat de staatsman Bismarck de beteekenis der nieuwe omstandigheden ten volle erkent, zal men geen oogenblik kunnen betwijfelen, en dat hij als staatsman het gepaste middel zal vinden, evenmin. Voor het oogenblik komt het ons, in het belang van de openbare zaak, niet wenschelijk voor iets naders over deze veel besproken quaestie te zeggen”. Gisteren, Maandag, hield de Rijksdag zijn eerste zitting onder keizer Wilhelm II en er was niets gespaard om dit met bijzonderen luis ter te doen plaats hebben. De bij deze gelegenheid uitgesprokene troon rede zegt o.a. dat de keizer den vrede wenscht met iedereen. Zijn liefde voor het leger zal hem nooit in verzoeking brengen om de welda den vau den vrede op het spel te zetten als een oorlog hem niet door een aanval tot plicht wordt gemaakt. Een aanvallende oorlog ligt ver buiten de bedoelingen des keizers. Duitsch land behoeft noch nieuwen krijgsroem, noch veroveringen. De Keizer houdt vast aan het verbond met Oostenrijk als de basis van het Europeesch evenwicht, als een legaat der Duitsche geschie denis, gedragen door den Duitsche geest. Dezelfde historische betrekkingen en nationale behoeften verbinden Duitschland met Italië. Deze verbonden veroorloven tot ’s Kiezers be vrediging een zorgvuldige aaukweeking van persoonlijke vriendschap met den Czaar van Rusland en de sinds honderd jaar bestaande vriendschapsbetrekkingen met het Russische rijk, zoowel met de eigen gevoelens des Keizers als met de belangen van Duitschland overeen stemmende. De Keizer wijst met vreugde op do traditie- neele betrekkingen met de overige buiteulandsche mogendheden, waardoor de belangen des vredes bevorderd worden. In de Franse he Kamer van Afgevaardigden werd Donderdag de behandeling vau het wets ontwerp op de arbeidersverzekering geschorst en de begrooting voor 1889 iagediend. ’t Gewone budget raamt de inkomsten op 3,011,392,675 francs, de uitgaven op 3,010,375,6o2 francs. Op de buitengewone begrooting komen alleen uitgaven voor eens voor ten behoeve van leger en vloot en wel respectievelijk 178,654,260 eu 14,298,000 francs. De Senaat heeft Vrijdag beraadslaagd over het wetsontwerp, waarbij de buitengewone begrooting van oorlog wordt vastgesteld. De rapporteur Roger zeide dat het nieuwe comité van liquidatie het beuoodigde bedrag voor artillerie en genie op 370 millioen had bepaald. De minister van oorlog, De Freicinet, ver klaarde dat men rekening moest houden met den vooruitgang der wetenschap, en wat daarvoor benoodigd is had groote wijziging gebracht. Hij voegde er bij, dat men de uitgaven op 900 millioen zou moeten stellen. Het ontwerp werd met algemeeue stemmen aangenomen. Freycinet moet van plan zijn om eerstdaags een mobilisatie-proef bij te wonen met de elfde divisie, die op een enkel bataljon na te Nancy en daaromtrent ligt. De dag zal geheim gehou den worden en Freycinet zal uit Chalons per telegraaf het bevel zenden om de troepen ge reed temaken om ze onmiddellijk naar do grenzen daar ter Malzéviel De reser- plaatse, om op de hoogvlakte te Kevelaer, die Dinsdag werd juistheid van zgu aanklacht bewees. scharenslijper te Lochem, *'l. 10 6 IB 6 i 113 <1. an ip- Se- Of- >rg let ijj- ,ke us, in tje de :r- in n n 8» OEKKER COURO HI® 1.1' lllll.liniffl. lll.lll 1(1911 DE x 11 1 I IIP IVu ik echter een schriftelijke en door 20 verveners onder- teekeude herhaling van die uitnoodiging ontving, moet ik aannemen, dat het u en de anderen ernst is met die uitnoodi ging. immers, hoe kon ik, die natuurlijk onderstel dat gij in staat zijt om te lezen, vermoeden dat gij zulk een vraag kondt doen? Gij toch vraagt aan mij om u als vakmannen duidelijk te maken, hoe een vervener in dezen tijd mettiOman werkende per dag fSW.40 kan verdienen. Ik verwijs u ter beantwoording dier vraag naar mijn gespecificeerde opgaven in de Handelingen of liever naar de gerectificeerde in no. 62 van het blad Recht voor Allen, dat ik hier insluit, leder die lezen kan, vindt die opgave aldaar. Het zou dus overbodig zijn mondeling te komen herhalen, wat reeds sehriftelijk door mij is medege deeld. Gij zijt echter volkomen in uw recht om die opgaat onjuist te vinden, maar dan staat het aan u om zulks te bewijzen. Doet gij dit, ik zal niet achterwege blyven om te verdedigen, of zoo ge mij overtuigt dit openly k. te erkennen. Nooit is er door mij beweerd, dat ik op de hoogte van uw vak zou zijn, maar mijn gegevens zyn afkomstig van personen, die zelven steeds in het vak waren, en gij zult toch zeker begrijpen, dat ik niet lichtvaardig ben afgegaan op het zeggen van dezen of genenneen, uit opgaven van verschillende personen is door mij het gemiddelde genomen. ik verklaar mij dan ook bereid mijn gegevens aan een on derzoek te onderwerpen en dit kan dunkt mij het beste op deze wijzegij, onderteekenaren, legt uw boeken over aan een commissie van 5 personen, waarvan er twee door ulieden en twee door my worden aangewezen, terwyl deze vier gezamen lijk een vyfden zullen kiezen. Aan het oordeel dier commissie, die verslag van hare bevinding zal doen, verklaar ik mij te zullen onderwerpen. My dunkt dat dit de eenige en beste waarborg is om achter de werkelijke waarheid te komen. In afwachting van uw antwoord op dit voorstel noem ik my, enz. B I V .V E V L A A I». >Q had verbrijzeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1