rm a fflnfïfflBfflMNSSimïïSBIL i 9 No. 52. D R I E-E N-V EER.TIÖSTE 1888. -A. T E I< I> jk. 30 J U M. BLITE.VL1A IS. K I X E Y Ij A Y II. Id 8 N E E K29 Juni. >4 De voorzitter, die door het Huis met alge- ADVEBTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. E ht <h et id e- •P rd, r» te Te Hillesberg, bij Sittard, sloeg de bliksem in de kerk. Zekere Douven, die daar bezig was zijn gebed te verrichten, werd zoodanig getroffen dat men voor zijn leven vreest. Zijn zoon, die bij hem was, werd eveneens getroffen en was voorloopig sprakeloos. Het W. v. h. R. bevat een arrest van den Hoogen Raad, waarin wordt beslist dat het bal dadig gooien met sneeuwballen naar voorbijgan gers, ook zonder dat personen geraakt zijn, straatschenderij is en als zoodanig strafbaar volgens art. 424 Wetb. van Strafrecht. kwamen, bleek hetdat de linnenkast was opengebroken en daaruit voor eene groote waarde in gouden en zilveren voorwerpen was ontvreemd, terwijl het daarin aanwezige geld onaangeroerd was gebleven. Nog dienzelfden avond of nacht gaf van Weerden hiervan kennis aan de politie te Winsum, terwijl ook al spoedig bleek, dat een bij de familie niet onbekende in den omtrek was gezien. De rijks veld wachter Taatgen arriveerde Zondag morgen te Groningen, ten einde een onderzoek naar den vermoedelijken dader, zijnde zekere KI. A., oud 46 jaar, afkomstig uit Uithuizer- meeden, thans wonende aan den Korreweg buiten de voormalige Ebbingepoort alhier, iu te stellen, doch zoo men wil weten zonder eenig resultaat opgeleverd te hebben. Gister (Maandag morgen) moet KI. A. boven genoemd, na vooraf een brief te hebben geschreven, waarin hij te kennen gaf, dat hij, nu hij toch van diefstal werd beticht, zijn leven moede was, zich door ophanging van het leven hebben beroofd, zoodat deze diefstal wel niet tot klaarheid zal kunnen gebracht worden. In de kas van den rijksbetaalmeester L. te Groningen, van wiens plotseling overlijden inder tijd gewag was gemaakt, is een tekort van f 96,000 gevonden. Daarvan zal door zakelijke borgstelling f 40,000 gedekt zijn, zoodat het rijk f56,000 bij dezen ambtenaar tekort komt. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer 13. Zij, die zich met het volgend kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de reeds verschenen feuilleton-nummers gratis. In de eerstvolgende nummers zal een begin worden gemaakt met den nieuwsten roman van de gevierde duitsche schrijfster E. Wer ner, getiteld: de feeder Alpen. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier op Woensdag den 11 den Juli a.s., des voormidd. ten 11 ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en ge loot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- seling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zul len gehouden worden, geene redenen tot vrij stelling te hebben, en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling iu een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 26 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. lijkend examen voor hoofd der school te Stavoren, te houden op den 7 Juli a. s., zijn 10 van de 54 sollicitanten opgeroepen. Op dit raindertaf komen o. a. voor de heeren J. Lindeman en J. Velsing, onderwijzers alhier. Benoemd tot 2e onderwijzeres aan eene openbare lagere school 4de klasse te Amsterdam mej, A. B. van der Meer alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Dordrecht, A. v. d. Veer, leerling van de rijksnormaalschool alhier. OVERZICHT. In de Dinsdag gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag was Bismarck met een groot aantal leden van den Bondsraad tegen woordig. De president deelde mede, dat van de Servische nationale vergadering en van vele andere zijden brieven van deelneming ontvangen zijn, waarvoor hij zijn dank heeft betuigd. Vervolgens leest de voorzitter het ontwerp- adres van antwoord voor, hetwelk met bijval opgenomen wordt. Daarin wordt dank betuigd voor ’s Keizers woorden en het vertrouwen uitgesproken, dat de vrede voor het Duitsche volk, hetwelk met den keizer en de bondsre- geeringen innig is verbonden, door niemand zal gestoord worden. Het adres werd eenstemmig aangenomen, en zal door het bureau aan den keizer worden aangeboden. Bismarck verliet daarop de zaal en Von Bot- ticher las de keizerlijke boodschap tot sluiting van den Rijksdag voor, waarop de voorzitter en de leden een drievoudig Hoch op den keizer uitbrachten. Woensdag werden de zittingen van den Prui- sischen Landdag met een troonrede geopend, waarin o. a. het volgende wordt gezegd De koning zal met volkomen onpartijdigheid de rechten van de volksvertegenwoordiging eu die van den troon handhaven en aan de belijders van alle eerediensten gelijke bescherming ver- leenen. Het verheugt hem dat de nieuwere kerkelijk- politieke wetgeving de betrekkingen tusschen staat en kerk in orde heeft gebracht. Den kerkelijken vrede wenscht hij iu stand te houden. De financieele toestand is bevredigend. Naar verlaging der belastingen van de gemeenten en van minder gegoeden zal hij blijven trachten. De koning besloot zijn rede met het woord van den grooten Frederikde koning is de eerste dienaar van den Staat. Men weet dat keizer W ilhelm in de toespraak tot den Rijksdag gewaagde van zijn persoonlijke gevoelens van vriendschap voor den Czaar. Thans is reeds bepaald dat hij reeds in den loop der maand Juli den Czaar een bezoek zal gaan brengen. De Köln. Ztg. ziet daarin een feit van groote politieke beteekenis en twijfelt niet of daardoor zal elk misverstand uit den weg worden geruimd, dat misschien een schaduw zou kunnen werpen op de betrekkingen tusschen beide landen. Ook iu dit opzicht, zegt het blad, zal Wilhelm II de voetstappen van zijn groot vader weten te drukken en een vredespolitiek blijven volgen. Na de openingsplechtigheid hielden het Huis der Afgevaardigden en het Heereuhuis elk een afzonderlijke zitting. In het Huis van Afge vaardigden wijdde de voorzitter eenige woorden van diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van keizer Frederik en van gehechtheid en Met het oog op de premie-leening door „het Witte Kruis” uitgeschreven wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de vereeniging de be schikking over een zeer aanzienlijk stichtingsfonds verkrijgende, daardoor niet meer afhankelijk van wisselvallige inkomsten zal zijn, waarmee zij tot dusverre zich heeft moeten behelpen. Zij zal dan een machtige vereeniging worden en groote diensten kunnen betoonen tot welzijn des volks. Het tegenwoordig hoofdbestuur is samengesteld als volgt: Jhr. Mr. J. W. H. Schorer, Com missaris des Konings in de provincie Noord- Holland, eere-voorzitter, dr. P. J. Barnouw, voorzitter. Dr. C. J. F. Blooker, secretaris, ds. M. A. Perk, penningmeester, dr. P. Ankersmit, magazijnmeester, dr. G. A. N. Allebé, eerelid van het hoofdbestuur, dr. J. Teixeira de Mattos, adviseerend lid en eerelid, dr. Stephan, te Koog a,d Zaan P. J. van Eldik Tnieme, burgemeester van Overveen; mr. M. Donker, te Zaandijk; H. F. Donath, arts te Wormerveer J. Bourlage, te Zand voort. „Waarheen dit jaar op reis Wat zal mij dat kosten is de titel van een nieuw soort reisgids, samengesteld door „een spoorwegamb tenaar" en verschenen bij M. M. Couvée in Den Haag. Degenen, die reisplannen hebben, maar niet recht weten waar zij zullen heengaan, kunnen zich de keus aldus gemakkelijk maken. Zij vinden er de opgaven van route en reiskosten (le, 2e en 3e kl.) in voor rondreizen door Ne derland, Belgie, Duitschland, Oostenrij k-Honga- rije, Zwitserland, Frankrijk en Italië, alsmede uitstapjes naar het Harzgebergte, Saksisch Zwitserland, Thüringen, Tyrol en langs den Rijn. Ons vorig bericht omtrent ’t tram-ongeluk dient in zooverre te worden verbeterd, dat de gekwetste niet uit den onderwal kroop, maar met een kameraad op ’t hekwerk zat, toen ’t stoomtuig kwam aanrollen. Terwijl dit laatste misschien geen 5 meter van de knapen verwijderd was, springt de kleinste, nadat hij zijn vrindje met een stokje even getikt had, op den grond en vliegt, zonder te merken welk gevaar hem dreigt, op de rails. De ma chinist, die aangeschreven staat als een zeer accuraat persoon, remt en schreeuwt zoo hard hij kan, maar te laat, de locomotief heeft hem reeds te pakken, neemt hem mee onder zich door en eischt, voor zij haar prooi loslaat, zijn rechterhandje. f Dinsdagavond had op ’t Hoogënd alhier een opstootje plaats, dat zeker alles behalve alledaagsch kan worden genoemd. De agent H. zou ’t bekende dronken sujet K. S. arresteeren, doch de kerel was hem te glad af, en er ontstond een worstelpartij. By de brug van de wed. Hingst gekomen, schenen 8. en zijn kornuiten ’t er op begrepen te hebben, den agent over de leuning in ’t water te werpen. Zeker was hun dat gelukt, indien de heeren H. en B. niet ter redding waren toegeschoten. De agent werd vreesdij k gehavend uit zyne benauwde positie verlost. Zijn sabel, die hy ter verdediging had gebruikt, was hem door de juichende volksmenigte ontfutseld en in optocht werd dat wapen als een overwinnings- teeken naar de woning van den veroveraar gevoerd. In een volgend nummer hopen we uitvoeriger dit schandaal mee te deelen. f in ’t begin dezer week werd hier met een bootje binnengebracht ’t lijk van den zeer op- passenden jongeling R. D. De ongelukkige, die in den laatsten tijd, naar men ons meedeelt, niet wel bij ’t hoofd was, schijnt door verdrin king een einde aan zijn leven te hebben gemaakt, trouw aan zijn opvolger. Thans meldt het Dagblad nader, dat de Tweede Kamer 10 Juli bijeen zal komen. Dit is in overeenstemming met ’tgeen het Vad. heeft vernomen. cijfers, de feiten, de redeneeringen van dienzelfden man, al worden zij ook nog zoozeer op den toon van meest stellige zekerheid geuit, waar hij de groote menigte van weinig en half ontwik kelden tracht te verleiden om het geheele gebouw der tegenwoordige samenleving omver te halen en een nieuwe maatschappij, volgens zijn plan nen ingericht, in de plaats te stellen?” Inmiddels meldt men uit Heerenveen dat de verveners besloten hebben het voorstel van Do- mela Nieuwenhuis om een scheidsgerecht van 5 personen te benoemen, aan te nemen. Men zal moeten erkennen dat hem hier de maat wordt volgemeten. Het antwoord van den heer Domela Nieuwen huis op de uitnoodiging der verveners om zijn beschuldigingen waar te maken, geeft ook de Tijd aanleiding tot eenige opmerkingen. Ook dit blad wijst er op dat de bewijslast door den beschuldigde eenvoudig op den hals wordt gescho ven van de beschuldigden: ik, die van uw bedrijf eigenlijk niets afweet, beweerde dat gij zóóveel daags daarmee kunt verdienen; bewijst mij door volledige inwijding in uw geldzaken dat het anders is; zoo niet, dan heb ik gelijk. De Tijd brengt daarbij nog iu herinnering dat ongeveer een maand geleden een vervener te Heerenveen vrijwillig den heer Domela Nieu wenhuis aanbood zijn boeken voor hem open te leggen, teneinde hem van zijn ongelijk te over tuigen. Toen werd echter door D. N. hooghartig verklaard dat hij van het aanbod geen gebruik zou maken en zijn tijd beter kon gebruiken. „Het komt ons voor voegt de Tijd aan deze herinnering toe, dat wie door dergelijke ervaringen nog niet overtuigd wordt van het volstrekt valsche en leugenachtige van de belof ten der socialisten en hun aanhang, lijdende moet zijn aan een beklagenswaardige verblindheid. „Indien de oppervlakkigheid van kennis, het gebrek aan stellige gegevens, maar vooral de volkomen onbetrouwbaarheid en lichtzinnigheid der beschuldigingen van den leider der sociaal democraten, den eenigen wetenschappelijk ge- vormden man dien zij in Nederland aan hun hoofd hebben, zóózeer aan den dag treden bij een klein onderdeel, waaromtrent hij alle inlich tingen betrekkelijk zonder moeite had kunnen verzamelen, wanneer hij zóó jammerlijk figuur maakt in een quaestie betreffende den voor- naamsten tak van landbouw-industrie in het j istrict, dat de twijfelachtige eer geniet hem tot I nende op de Winsummer-Meeden, ging Zaterdag ertrouwen mag dan nog gesteld worden in de sum-Obergum. Toen zijdes avonds weer tehuis Voor het mondeling gedeelte van het verge- Men schrijft uit Groningen, d.d. 26 Juni jl. De landbouwer Willem van Weerden, wo- o asvertegenwoordiger gekozen te hebben, welk 1 met zijne vrouw naar de harddraverij te Win- VCrtrOLlWAn TTLUCr dun llA.r rroairklrl ir» rln t fTT "I Ai. 1-1 11 SOEK I(OIRiV I sms- n iDiwm-M took je 311! "W CP-- f XX4VU &JUU VAVW w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1