s fflIÏS- fï 1DIWMHLI0 I'm Ilf. CIKUin M KT ABRMDISSHMV SNKIL J I No. 53. DR I EE N-V E E R T I N G-. 1888. -I A A R Q I, UIT DE PERS. stere. P E. van f60,000 was. rd an .er an dd e- Volgens het Vad. zullen op de aanstaande Indische begrooting het tractement en de uit- rustingskosten voor den Gouv.-Generaal tot be langrijk lagere sommen worden uitgetrokken, dan de gewoonte is. Het tractement wordt van f160000 op f132000 teruggebracht. Nog kunnen we meededen, zegt genoemd blad, dat voor uitrustings- en reiskosten wordt uit getrokken f 20,000 en f8000, in plaats van van f60,000 en f20,000 zooals de gewoonte karakter te doen aannemen, dat zij ditmaal hadden wanneer zij in waarheid eenig hart voor de arbeiders hebben wel eens nadenken over de zee van ellende, die zij over deze arme menschen hebben gebracht. OVERZICHT,. Het officieele orgaan der D u i t s c h e regeering bevat een in de warmste bewoordingen vervatte dankbetuiging des keizers voor de talrijke, uit alle streken van Duitschland en daarbuiten ont vangen hartroerende betuigingen van leedwezen, naar aanleiding van den dood zijn vaders. Het slot dier dankbetuiging luidt aldus: „Evenals bij mijn voorvaderen zal mijn ernstig streven slechts daarheen gericht zijn, om den onge- stoorden vredelievenden arbeid en het welzijn des lands te bevorderen.” De keizer had Vrijdag een langdurig onder houd met Bismarck, die van plan is drie maanden verlof te nemen en niet mede gaat om den Rus- sischen Czaar een bezoek te brengen. Dit be zoek zul waarschijnlijk, zooals wij reeds onder de telegrafische berichten in ons vorig nummer meldden, tusschen 10 en 15 Juli vallen, doch de juiste dag is nog evenmin bepaald als de plaats waar het geschieden zal. Dat men algemeen het herstel van eene innige verstandhouding tusschen de hoven van Berlijn en St. Petersburg er van verwacht, is een zaak van groot gewicht. De toon der Russische pers is dan ook ge heel veranderd. Zoo deelt het officieele orgaan mede dat Donderdag in het paleis te Petershof een feestmaal is gegeven ter eere van generaal Von Pape, die den Czaar officieel de troonsbe klimming van keizer Wilhelm II kwam melden. Alle leden van het keizerlijk huis namen deel aan dezen maaltijd, benevens de ministers Von Giers, Wannofski en Vlangali en vele militaire en burgerlijke ambtenaren. De grootvorsten waren in Pruisische uniform met een rouwband, terwijl de dames in zwart gala-toilet waren. Generaal Von Pape zat aan tafel aan de rech terhand der keizerin. Hij bracht later bezoeken aan alle vorsten, die in de nabijheid van Petersburg wonen en werd ook door de koningin van Griekenland ontvangen. De keizer verleende hem de ridderorde van den heiligen Andreas en de Newski-orde en zijn adjudant, majoor Von Eulenburg, de Anna-orde tweede klasse met briljanten. Vriendelijker had de ontvangst moeilijk kun nen zijn 1 Van een kroning te Koningsberg moet keizer Wilhelm bepaald hebben afgezien en wel, naar BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, v j Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen, «ht jaar hare tweede zitting zal houden in’het Gemeentehuis alhier op Woensdag den Uden Juh a.s., des voormidd. ten 11 ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en ge loot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede ot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- sehng voor anderen verlangen op te treden. De belangheobenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zul len gehouden worden, geene redenen tot vrij stelling te hebben, en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 26 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad do. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herenting. Sneek den 3 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep in de bekende zaak van Enuma contra het Nieuws van den Dag en de Standaard het vonnis van de arr.-rechtbank bevestigd, op grond dat het doel om te beleedigen ontbrak in het bericht, ’t welk op instignatie van den commis saris van politie Stork in het belang van vrouwen en meisjes was geplaatst. Den appellant werd zijn vordering (f2500 en de kosten) ontzegd. Naar de Amet. verneemt is eene instructie geopend tegen den heer J. A. Fortuyn, wegens eene voor den burgemeester van Amsterdam beleedigende uitdrukking, gebezigd in eene der verkiezingsmeetings. De Amsterdamsche afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heelt het plan opgevat om, vermoedelijk in April 1889, ia een daarvoor geschikt lokaal een aan plantendecoratie gewijde tentoonstelling tot stand te brengen. Als voorloopige en vluchtige schets van dat, wat op bedoelde tentoonstelling o. a. zal kunnen verwacht worden, noemt zijEen verzameliQg van fraaie kamerplanten. Bouquetten voor iumssunen m verschillende gelegenheden, Bloemkransen ben gebruikt Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. SNEEK, 3 Juli. Gisteren namiddag had een oppassend huis vader, S. D., bij een op het Achterom alhier in aanbouw zijnd huis het ongeluk van een vrij hooge ladder naar beneden te vallen. De on gelukkige moet zich zoo ernstig aan hoofd eu hand bezeerd hebben dat hij per ziekenmand naar zijn woning moest worden vervoerd. —Bij het eindexamen aan ’t gymnasium alhier, waaraan door 18 candidaten werd deelgenomen, zijn allen geslaagd, en wel voor acte A. en B. R. Geelvoor acte A., J. D. Dardenne An- kringa, R. Enderlé, Tj. Gonggrijp, A. H. van der Heij, H. C. II. Moquette, J. Posthumus, A. van der Sluis, P. H. Veen, N. Warmolts, W. Warmolts en J. A. Wartenavoor acte B., J. G. M. Schotborgh Conradi, W. Hingst, B. de Jong, F. B. Mossel, J. H. Selhorst en D. E. L. Breunissen Troost. ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. schuldigd is bij zekere sterkte klimt het ineens tot f 20, doch dan blijft verder dit bedrag het zelfde, hoe ook de sterkte toeneemt. Nu wordt in de laatste jaren uit Duitschland bijzonder sterke azijn aangevoerd, met dit gevolg, dato. a. voor dien, welke per liter 900 gram watervrij zuur bevat, f20 wordt geheven, terwijl voor den binnenlands vervaardigden van gelijk gehalte de accijns f 24 beloopt. Naar aanleiding hiervan vroegen wij toen: „wie is er, die dit niet zal noemen een ave- rechtsch protectionisme Welkom is ons dan ook het wetsontwerp, dezer dagen door de re geering ingediend, om daaraan een einde te maken. Of het ook den protectionisten naar den zin is? Vermoedelijk niet erg, en stellig niet geheel. Gelijk wij reeds aanstipten, stijgt thans bij een watervrij zuurgelialte van 150 gram per liter, het invoerrecht op azijn met een grooten sprongzoodat om maar weer éen greep te doen bij een sterkte van 300 gram voor het inlandsch fabrikaat f 8 aan accijns moet worden opgebracht, tegenover f20 bij invoer uit andere landen. Ook daarmede wil de regeering breken. Zij wenscht een geleidelijke en zeer langzame opklimming van het invoerrecht van f3 tot f28.50; bij elke verhooging maat en tred hou dend met den stijgenden accijns. En waarom is dit haarwensch? Omdat het, zooals het nu is aldus schrijft zij in haar memorie van toelichting „voor sommige azij- nen met een verbod van invoer gelijk staat.” Voor de protectionisten een opmerkenswaardig argument. Een bewijs, dat ook de tegenwoordige minister van financiën hun ware broeder niet is. Men schrjjft uit Heerenveen: De naweeën der werkstakingen doen zich voor velen nog steeds gevoelen. Geen zitting van onze rechtbank wordt gehouden of er zijn onder de beklaagden eenigen, die terechtstaan wegens in dien tijd gepleegde gewelddadigheden En telkens weder komt het ‘aan den dag met met wat verregaande ruwheid de belhamels te werk zijn gegaan, De vorige week werd de zaak behandeld van een zestigjarig werkman, die door grove lichamelijke mishandelingen gedwongen was geworden zich bij de werksta kers aan te sluiten; ditmaal stonden drie kerels terecht, die eenen goedgezinden makker, die niet met hen wilden gaan, bij de beenen mee sleepten. In zijn requisitoir wees de officier van justitie er op, hoe allen, die wegens deze gebeurtenissen terecht staan, de schuld op anderen zoeken te werpen. Niet een is er onder, die niet tracht zichzelven als een slachtoffer in plaats van een raddraaier te doen voorkomen. Natuurlijk baat die taktiek hun weinig. Ook ditmaal was de eisch weder: acht maanden gevangenisstraf. Uit hetgeen in deze zittingen aan den dag komt, blijkt intusschen hoe de regeering zeer terecht krachtige maatregelen genomen heeft. Intusschen mogen zij, die hunnen invloed heb- i om de werkstakingen het ernstige voor id. Gevulde bloemtafels en vazen. 1 erraria. Vestibule-, balcon-, deur- ot poort-, venster-, schoorsteen-, canapé-, spiegelversierin- gen, enz. - Tafeldecoratien. Rijtuiggarnee- ringen. Graftooisels, enz. Aan bekende tuinbouwvereerders en kweekers is de vraag gericht of op hun medewerking kan worden gerekend. Vindt het denkbeeld bijval, dan zal het plan doorgaan. Zondag is een baanwachter op den Ooster- Schelde-dam door een trein overreden en gedood. Een oppassend huisvader van een talrijk gezin, de huisschilder M. van Groningen, kwam op treurige wijze om ’t leven. Terwijl hij onder Haren bezig was te visschen, is hij door een onbekende oorzaak in ’t water gevallen en in het slijk gestikt. Een aantal gasgebruikers te Groningen hebben aan den raad een adres gericht om verlaging van gasprijs. Uit een rapport, betreffende den prijs van het gas te dier stede, uitgebracht in de vergadering van het departement Groningen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, blijkt h.i. duidelijk, dat de prijs van het gas veel te hoog is, daar, terwijl de fabriek het vrije eigendom der gemeente is, en bovendien eene zuivere winst van bijna anderhalf miliioen gulden heeft opgebracht, het gas, dat volgens daarin gemaakte berekening slechts 3 cent per stere kost, nog maar steeds voor 7 cent wordt in rekening gebracht. De groote winst, die daardoor in de gemeentekas vloeit, wordt hoofdzakelijk opgebracht door industrieelen en neringdoenden uit den kleinen burger- en middenstand, die voor de uitoefening hunner zaken veel gas moeten gebruiken en daardoor, in den vorm van gasprijs, een veel grooter aandeel in de gemeentelasten betalen, dan met hun werkelijk inkomen overeenkomt, terwijl, geheel in strijd met het heffen van den hoofde- lijken omslag, deze winst juist ten bate komt der hoogstaangeslagenen in den hoofdelij ken omslag. Zij veroorloven zich de vrijheid, den raad beleefd te verzoeken, den prijs van het gas met 1 Januari te stellen op vier cent per De Wageninger wijst op de uitspraak in de zaak van het kamerlid R. K. Okma, en noemt hem „daardoor openlijk geschandvlekt." Hij heeft een wet des lands, die hij gezworen had te zullen handhaven, met listig overleg trachten te schenden. Pleit dit niet vcor zijn persoon en mag men hem nu moeilijk langer den titel van Hoogedelmogende toekennen, hes pleit evenmin voor de moraliteit zijner kiezers. Toen nj candidaat gesteld werd, lag hij reeds onder verdenking van gedaan te hebben, waarvoor hij gestraft is met vervallen-verklaring van het idmaatschap van den Raad zijner gemeente. En toch ijverden zijn geestverwanten voor hem en riepen ze zelfs de hulp der radicalen in. Van de „oprechte" Friezen had men iets beters niogen verwachten. »En zal deze man, vraagt het blad, nu nog uen moed hebben lid der Kamer te blijven Het zou de spuigaten uitloopen." -Naar aanleiding van ue voorstellen der regee- rjug in zake van azijn-accijns schrijfthet Sociaal weekblad-. „In October laatstleden gaven wij een paar voorbeelden tot toelichting onzer meening, dat al behoort het stormloopen op de vrijhandels politiek te worden weerstaan zeer zeker ge- ^chtvaardigd is de aandrang tot wijziging van zoodanige invoerrechten, die werken als een ochtstreeksche bescherming van den bui tenlander. Een dier voorbeelden was het invoerrecht op zyn, vergeleken met hetgeen de Nederlandsche i worikant aan accijns te betalen heeft. Bedoeld voerrecht is in dezer voege geregeld, dat voor 1JÜ van gewoon gehalte f 3 per hectoliter ver- SHEERER OURO Id '0IÏ BINNOLAND. 6’ D" if, te 3P 'E hi Id, !H1T E V L i> IJ.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1