NIEUWS- II lOffliTffllHLI» IÏHII! DI tl'imil 1 HET 111 IfflISSIHï SUIL No. 55. 1888. w o ej s r> J 1 ut? J 11 JULI. UIT DE PERS. zeer niet overbodig geacht worden dat ook buiten Kamer, zweem. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be* lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een zijner redevoeringen, hoog opgegeven van de zich niet met zulk een spreuk zal vergenoegen, maar zorgen zal voldoende op de hoogte te komen, om niet alleen het goede te willen, maar ook op practische wijze het goede te doen.” Ook het Sociaal Weekbl. en de Werkmansbode laten zich ongunstig uit over het ontwerp van den heer Domela Kieuwenhuis. Met de verschil lende beschouwingen, die wij reeds mededeelden, meenen wij het bij deze vermelding te kunnen laten. Nieuwe gezichtspunten worden trouwens hier niet geopend. Het wetsontwerp wordt thans ook nog door de N. R. Cdoor de Amst. en door ’t weekblad de Amsterdammer op verschillende gronden afgekeurd, ’t Eerstgenoemde blad qualificeert de handelwijze van den hr. D. N. als oppervlakkig en driest. tegen bepalingen, waardoor ons land begiftigd zou worden met de fameuse budget-commissie, waarvan men in andere landen zooveel ellende heeft ondervonden? Maar de Standaard toont zich ook een zeer onhandig vriend. Politieke overwegingen geven in elk parlement wel eens den doorslag, maar een slecht reglement van orde aan te nemen alleen om aan partijleiders genoegen te doen, dat is toch zelfs van hen, die zich het gewilligst aan partijdiscipline onderwerpen, wel wat veel gevergd. Blijkbaar gevoelt de Standaard zelf, dat het voorstel moet vallen als alleen op den inhoud wordt gelet, want anders zou zij tot dergelijke persoonlijke argumentatie niet haar toevlucht nemen. en vertrouwen, dat de regeering De directies van eenige schouwburgen te Amsterdam hebben thans de maatregelen toe gepast, die ter voorkoming van brandgevaar voor de bezoekers van gemeentewege waren voorgeschreven. Blijkens een rapport bij het gemeentebestuur ingekomen kunnen 800 bezoe kers het Grand Theater van Lier in 2 minuten verlaten, 700 Frascatie mede m twee minuten, 600 Tivoli in een en 500 het Salon des Variétés mede in één minuut. in dezen tijd van enquetes mag het misschien de hoofdstad het gevaar in de schouwburgzalen De mededeelingen omtrent de bankwet en de suikerwet, dezer dagen door eenige bladen gedaan, zijn volgens het Dagblad onjuist. Met betrekking tot de bankwet verneemt het blad dat, volgens het gewijzigd ontwerp, het bankoctrooi is beperkt tot een tijdvak van 20 jaren; het bedrag der buitenlandsche wisselpor- tefeuille is gelimiteerddat de verplichte metaal- dekking, in afwijking van het oorspronkelijk ontwerp, voorloopig bepaald blijft op 2/5 der opeischbare schulden, en de staat zijn deel krijgt van de vermeerdering van het reservefonds. Wat de suikerwet betreft, van haar wijziging is voorloopig geen sprakezij is dan ook niet aan de orde. Eerst moet natuurlijk worden af gewacht welke de uitslag zal zijn van de Lon- densche conferentie. In Augustus nu komen de gedelegeerden weder te Londen bijeen. Blijkt het dan dat men het eens is omtrent de af schaffing der uitvoerpremien dan zullen de verschillende gouvernementen de overeenkomst aan de goedkeuring der volksvertegenwoordi gers hebben te onderwerpen. Wordt die goedkeuring, wat ons vaderland aangaat, verkregen, dan zal natuurlijk onze wetgeving op de suiker behooren te worden herzien, wellicht ook het bedrag van den suikeraccijus kunnen worden verminderd. Volgens Gelria is de heer Huidekoper te Arnhem, onlangs op zoo’n verraderlijke wijze verwond, thans zoover hersteld dat Vrijdag de confrontatie met den persoon, dio verdacht wordt den aanval op zijn leven te hebben gedaan, kon plaats hebben. een punt van gezet onderzoek bleef uitmaken. In een der nieuwe wijken te Amsterdam verschenen onlangs een paar mannen met een handkar met huishoudelijke voorwerpen en sie raden, die zij in ’t openbaar verlootten. Wonder- lijkerwijze waren al de personen, die voor eenige centen loten namen, allergelukkigst. De een ging met een suikerpot, de ander met een meerschuimen pijp, een derde met een pakje sigaren enz. enz. weg. Toen de kar nagenoeg half leeg was en de grillige fortuin de ondernemers bleef benadeelen, keken zij elkander radeloos aan. De een haalde zijn zakdoek uit om ’t angstzweet van ’t gelaat te wisschen en bij die gelegenheid trok hij een pakje uit zijn zak, dat op den grond viel. Zijn compagnon raapte het op, bekeek het en een seconde later werd het geraas van eed geweldige oorveeg gehoord. De stoffelige kameraad had aan’t heele pakj e met nieten niet gedacht en de bus bevatte daardoor enkel prijsnummers. De Spectator geeft naar aanleiding van het artikel van dr. Th. Swart AbrahamL over Multatuli in de Gids van deze maand als teeke- ning „Droogstoppels Ideaal". Ed. DouwesDekker ligt daar als dik en vet op een luierstoel, onder genot van een manilla en een glas champagne, te genieten van een pensioentje van f20,000. „Wat had er heel wat anders kunnen groeien uit den talentvollen knaap, wanneer hij onder strenge tucht en gezonde lichaamsdiaetheliek wat langer onderwijs had kunnen genieten" woorden ontleend aan het artikel leest men onder de geestige teekening. In ’t Maandblad van de vereeniging tegen de kwakzalverij wordt gemeld dat de algemeene vergadering voor dit jaar is bepaald op Donder dag 23 Augustus te Amsterdam. Op deze vergadering zal worden behandeld het voorstel van het bestuur tot opheffing van de vereeniging. Mocht dit voorstel worden ver worpen, dan komt aan de orde benoeming van een nieuw bestuur, daar het tegenwoordige zijn taak niet wenscht voort te zetten. Van vele zijden is reeds nu het bestuur aan gezocht het voorstel in te trekken, doch het kan dit onmogelijk doen. Het bestuur acht, bij de nu gebleken opvatting van do rechters over het doel der vereeniging, het niet mogelijk de vereeniging eenigszins krachtig tegen de kwakzalverij te doen optreden, zonder elke maand gevaar te loopen voor kostbare processen. Het bestuur kan daarom de verantwoordelijkheid voor een langer voortgaan op den tot nu toe gevolgden weg niet dragen en blijft zijn, voorstel handhaven. „Er is, naar het ons voorkomt, aldus vervolgt het blad, slechts eén middel om de vereeniging te doen blijven voortbestaan. Dit is, da't er onder al degenen, die het te niet gaan met ons zeer zouden betreuren, een vijftal leden gevonden worde», die voor het vervolg als bestuurders van de vereeniging de verantwoordelijkheid op zich willen nemen; in het bijzonder, dat een tweetal leden worden gevonden, een medicus en een chemicus, die de Redactie van het Maandbl. willen aanvaarden en een rechtsgeleerde’, die elke maand de daarvoor bestemde stukken wil nazien. Gaat deze verandering van bestuur en redactie zooals te verwachten is gepaard met een verandering van de plaats waar het Maandblad wordt uitgegeven, dan zullen even- tueele toekomstige processen bovendien door andere rechters moeten worden beslist, wat mede zeker een zaak van groote beteekenis is." Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden, Over de bescherming en meer bijzonder over de graanrechten sprekende, vroeg mr. Haffmans de vorige week in’t Venloosch Weekblad: Wie bindt de kat de bel aan Hij voegde er bij, dat iets moest gedaan worden in dien geest, met ’t oog op de kiezers. „Wij vinden, dat de heer Haffmans van zijn standpunt volkomen gelijk heeft, schrijft het Sociaal Weekbl. Maar hoe zullen zijn katholieke mede-afgevaardigden er over denken „Onlangs heeft de heer Schaepman, in eensgezindheid aller katholieken in de Van verdeeldheden op hoofdpunten geen Integendeel: één ziel en één beleid. „Moet men daaruit afieiden, dat in het Venl. Weekbl heden slechts is uitgesproken wat ganscii de katholieke fractie morgen doen of althans steunen zal Dan wel omgekeerd is „de oude" (zooals de heer Haffmans eens zichzelven heeft genoemd) hier maar heel eventjes uit den band gesprongen, zoodat het „den docter" wel gelukken zal hem klein te krijgen en tot rede te brengen „Als wij het voor het wedden hadden zouden wij aan dit laatste liever ons geld wagen dan aan het eerste. Die kat zal nog wel wat bij ven rondloopen zonder bel." Het Vad. noemt den raad vermakelijk, die door de Stand. gegeven is aan de leden van de rechterzijde, welke.niet ingenomen zijn met de wijze, waarop de heeren Lohman en Schaepman het reglement van orde willen herzien. Dien leden wordt de raad gegeven om toch maar voor te stemmen, omdat ja omdat het hun leiders zijn, die het voorstel hebben ingediend. Niet dat critiek tegenover leiders ten allen tijde onvoeg zaam zou zijn, maar in dit geval - meent de Stand. moeten de anti-liberalen hen steunen, omdat de liberalen hen bestrijden Vreemde redeneering inderdaad, schrijft het Vad. Is dan dr. Kuyper zulk een vreemdeling in Jeruzalem, dat hy niet weet, dat het voorstel van den beginne af zoo mogelijk nog sterker bestrijding heeft gevonden bij de vrienden van de voorstellers dan bij hunne politieke tegen standers? Is niet uit het reeds publiek gemaakte verslag van de conferentie gebleken, dat de Roomsch Catholieke leden van de commissie van rapporteurs het eens waren met hunne vrijzinnige medeleden in die commissie, dat het voorstel, om aannemelijk te worden, op ver schillende punten en zelfs op de hoofdpunten wijziging behoorde te ondergaan? Ook van vrijzinige zjde is zeker het voorstel niet gunstig ontvangen, maar aan wie de schuld Kunnen de vrijzinnigen het helpen, dat twee eminente leiders der rechterzijde zoo gebrekkig en slordig werk hebben geleverd? Is het hunne schuld, dat schier de geheele kamer zich verzet Ook het Vaderland bespreekt het wetsont werp van de gedicongen winkelnering. Het blad, dat uit de woorden van den heer Domela Nieuwenhuis bij zijn interpellatie had meenen te moeten afleiden, dat hij zich tevreden stelde met den onwil der regeering te constateeren, erkent gedwaald te hebben. De heer D. N. heeft inderdaad een wetsontwerp ingediend en deze daad op zichzelf verdient zeker lof. Het is bovendien goed dat de sociaal-democraten eons toonen waartoe zij in staat zijn. Daaropl vervolgt het blad „Dat deze eerste proeve nu bijzonder geluk kig is uitgevallen, kan moeilijk worden beweerd. Dit is geen bezwaar, als het de sociaal-democraten tot de overtuiging brengt, dat het nog zoo’n gemakkelijk werk niet is als wetgever op te treden en dat men om iets te kunnen ook iets moet kennen. Wij vreezen echter dat die heeren het noodzakelijk mislukken van deze wetgevende poging niet aan hun onbekwaamheid maar aan der kapitalisten onwil zullen toeschrijven. Toch zullen misschien velen argelooze volgelingen en bewonderaars van den heer Domela Nieuwen huis de oogen opengaan. En dat is zooveel gewonnen. Het wetsontwerp toont o. a. hoe volkomen onbekend de heer Domela Nieuwenhuis is met het bij ons heerschende strafstelsel. Hij wil de overtreding straffen met een boete van 100 tot 250 gulden: hij weet dus niet, dat onze wetge ving een algemeen strafminimum aanneemt; hij wil die boete bij wanbetaling vervangen door hechtenis, van ten hoogste 25 dagen: hij weet dus niet dat het Strafwetboek zelf de verhouding aangeeft tusschen geldboete en vervangende hechtenis; hij stelt voor ’t uitbe talen van loon in kroegen de tappers aanspra- 'Wkelijk: hij weet dus niet, dat dit volkomen strijdt R met de beginselen van schuld en medeplichtig- j heid in het Strafwetboek aangenomenhij verliest eindelijk bij de straffen op herhalingen een gepaste J evenredigheid uit het oog: eerst slechts geldboete en dan bij eerste herhaling (binnen hoeveel tijd?) terstond gevangenisstraf. Het wetsontwerp is in de tweede plaats vol maakt onpractisch: men behoeft slechts te wijzen op de bepaling, dat het loon aan alle personen, die in dienst zijn (behalve inwonende dienstbo den), wekelijks en zonder uitzondering in geld moet worden uitbetaald, wat onwetendheid Verraadt omtrent geijkte en noodzakelijke gewoon ten in verschillende dienstbetrekkingen. Dan op het onzinnige voorschrift, dat wie tot een werkgever in betrekking van bloedverwantschap staat en een winkelnering drijft, alleen mag veikoopen tegen prijzen, door den burgemeester vastgesteld, een bepaling waaronder al spoedig I alle winkeliers zouden vallen. r Het wetsontwerp haspelt verder verschillende zaken dooreen, die zeker gewichtig genoeg zijn om afzonderlijk te worden behandeld. En wat ot hoofddoel betreft, wering der gedwongen I winkelnering, dat zal, bij het eenvoudig verbod I i.aa uitoefening van dwang, gemakkelijk ontdo- I sen kunnen worden. De heer Nieuwenhuis gevoelt misschien, dat I “ij weinig succes zal hebben, en troost zich met keen Bjn niagnis voluisse satest.” Een zonder- I lnge stelling in zijn mond. In de eerste plaats I ou dat het hier volgens hem niet iets groots, maar een doodeenvoudige zaak betreft. In de L weede plaats, omdat hij gewoon is nooit bij een ander eenigen eerbied te hebben voor den goe- I ntn ze^8 maar eea goeden wil te erken- Wij hopen Men schrijft van Terschelling dd. 6 Juli aan ’t Handbl.De stoomscheipenzuiger Eriesland was heden weder boven da Lutine werkzaam, toen de groote zuigbuis door midden brak en een belangrijke averij ontstond. De boot gaat nog heden nacht naar de werf aan den Kinderdijk om te repareeren. De schade is nog al aanzienlijk. De opbrengst van het kuilzuigen is van zeer geringe beteekenisslechts nu en dan wordt een enkele Spaansche mat opgehaald. SNEEK OIHi I ■I"-BMHB ■0 B I V E XLA N il, V'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1