HF J IHB £1 MfflïlMUll IWIl K No. 57. 1888. D RI E-E N-V E E R T 1 G S T E J R G A N G. - ij 18 JULI* N CO 1 .00 U I T DE PERS. tor 'I len r.'.fel - ADVEBTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be* lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. vaa tot ing net Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per poet f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden* zetten Gelukkig Nederland!” KAMER. lo er, de itigi slag huil ion aam ihai n ei 311(1 ere eert eten Zul ver 35. W A. O- Met ingang van 15 Juli jl. is voor het eerst in werking gekomen een tarief voor het vervoer van bestelgoederen, levende dieren, yl- en vracht goederen enz.in rechtstreeksch verkeer tus- schen de stations der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen eenerzijds en de stations der Holl. Ijzeren Spoorwegmaatschappij anderzijds, via Stavoren—Enkhuizen. Naar de Arnh. Ct. verneemt heeft de heer A. W. Sijthoff te Leiden het voornemen opgevat om als blijvend aandenken aan mr. C. Vosmaer een hem gewijd In Mem'oriam in het licht te geven, waarvan de heer J. E. Sachse de samen stelling heeft op zich genomen. Ieder, die bij het verscheiden van Vosmaer zijn nagedachtenis Het Hbld. maakt naar aanleiding der beslis sing, door de Tweede Kamer Dinsdag genomen over de herziening van het reglement van orde, de opmerking, dat de meerderheid een middel heeft gevonden om zich voocloopig althans te redden uit de moeieljjkheid, waarin hare twee medeleden, de heeren Lohman en Schaep- man, haar gebracht hadden. Als men geen raad met een zaak weet, stelt men de beslissing uit; dan is men er voorloopig van af'. Fraai is zulk een beslissing, die niets beslist, niet; maar wie in verlegenheid verkeert, heelt weinig keus en moet zich wel eens belachelijk maken om uit een benauwde positie te geraken. Toch ware er wel eene betere oplossing te vinden geweest. Het heette, dat de commissie een geheel nieuwe reglementswijziging had voorgedragen ofschoon over alles in de afdee lingen reeds was gesproken. Welnu, als het een nieuw voorstel was, waarom dan niet een nieuw onderzoek in de afdeelingen voorgesteld en doorgedreven? Dan had men de zaak met een schijn van enrst behandeld en zou men in September een overvolledige voorbereiding heb ben verkregen. Nu echter is enkel verdaging tot September uitgesproken en staat men dan voor dezelfde moeilijkheid als thans! Een fraai begin voorwaar! En nog wel bij de regeling van de wijze, waarop de kamer werken zal. Wie er lust in heeft, kan zich nu, zooals de Standaard het noemde, „verkneuke len” in de onbeholpenheid der nieuwe kamer meerderheid, nog wel door de schuld van twee harer leiders: Lohman en Schaepman! Het eerste politieke debat, in de Tweede. Kamer gevoerd, heeft de Standaard en de Tijd vrij wel voldaan. Zij zijn beiden van oordeel dat de aanval, door de liberalen met felheid ondernomen, zoowel door de regeering als door sprekers der rechterzijde met succes is afge slagen. „Mocht het gerucht waarheid bevatten, zegt o. a. de Tijd, en de minister van oorlog persoonlijk een voorstander van de afschaffing der plaats vervanging tot dusver wezen, er kan voor hem geen oneer in gelegen zijn, zich door de resul taten van het onderzoek eener staatscommissie te laten overtuigen van den niet weg te nemen strijd tusschen die afschaffing en verschillende maatschappelijke belangen. Zeer terecht werd voorts door dr. Schaepman aangetoond, dat niet militaire onderwerpen, maar wel het-onderwijs;-, vraagstuk en de behartiging van de sociale be- Men schrijft aan het U. D. De nieuwe regeling van het kiesrecht heeft aan ’s lands kas eene niet onbelangrijke schade berokkend. Voor de heffing der grondbelasting nl. heeft tweemalen ’sjaars, in het voor-en najaar, eene opneming plaats van nieuw gebouwde of verbouwde perceelen. De najaars-opneming nu heeft in 1887 niet plaats gehad, omdat de formaliteiten, die aan het ten kohiere brengen der posten moeten vooratgaan, niet konden zijn afgeloopen vóór het tijdelijk gewijzigd tijdstip waarop het kohier voor 1888 moest zijn in orde gebracht en aan den rijksontvanger ingezonden, ten eiude dezen ambtenaar in staat te stellen, de gevorderde opgaven aan het gemeentebestuur voor de samenstelling der kiezerslijsten te doen. Hierdoor is veroorzaakt, dat voor huizen, in of na Juni 1887 gebouwd, in dat jaar evenmin als in 1888 eenige grondbelasting is betaald, en de opneming, die omstreeks Sept. 1887 had moeten geschieden, ten einde de belastingschul digen op het kohier der grondbelasting voor 1888 te kunnen brengen, thans eerst plaats vindt of onlangs is verricht, om ze op dat voor het jaar 1889 te plaatsen. Aanvullings-kohiereu, zooals voor de personeele en patent-belasting worden opgemaakt, vervaardigt men ter invor dering van grondbelasting niet. Als men nu weet, dat de grondbelasting voor gebouwd eigendom ruim 7 pet. bedraagt van de huurwaarde, dan kan men nagaan, dat er nog al wat voor’s rijks schatkist is verloren gegaan. Natuurlijk hebben ook de financiën der gemeenten, die opcenten heffen op de grondbelasting, door den maatregel geleden. TWEEDE K BEKENDMAKING. De BURGEMEESTE R der gemeente Sneek, irengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Personeele Belasting no, 2, dienst 1888/89, lezer gemeente aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is ter hand testcld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 16 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA langen der natie bovenaan stonden op het program der tegenwoordige regeering. Van de regeering vertrouwt de Tijd dat zij zich door geen vijan delijke bejegening van het spoor zal laten leiden, maar zeer spoedig door het indienen van wets ontwerpen zal toonen, dat inderdaad het streven naar rechtsgelijkheid op het gebied van onderwijs en do verbetering van sociale toestanden door haar als de den meesten spoed vereischende volksbelangen worden aangezien. Ook de Standaard constateert met genoegen dat de regeering zeer stellig heeft geweigerd zich een program te laten opdringen door de liberale party. Het was al te duidelijk dat men de regeering wenschte te verzwakken reeds eer zij haar voorstellen deed. De premier toonde zich, volgens de Stand., ook een behendig staatsman, door zijnerzijds te herinneren dat ook de regeering de regeling der detentie had opgenomen onder de onderwerpen, die voorziening vereischen, maar nooit als eenig belang de landsverdediging in de allereerste plaats had genoemdook de regeering hield vast aan haar program, in de openingsrede ontwik keld, en niets rechtvaardigde de aantijging, dat zij daar van wenschte af te wijken. Tegen de beschuldiging van uitstel te zoeken, kwam zij ten sterkste op, al was het nu de tijd niet om de vragen van den heer Rutgers te beantwoorden. De indruk dien de houding van regeering en meerderheid op de liberale bladen heeft gemaakt, is een andere. liet Hand., ’t welk reeds de houding der heeren Schaepman en Lohman bij het reglement van orde weinig eervol vond, doet uitkomen, dat bij de jongste verkiezing van liberale zijde met vrij groote eenstemmigheid op afschaffing der plaatsvervanging is aange drongen, terwijl van auti-revolutionaire zijde hetzelfde is vernomen. De roomsch-kat kolieken daarentegen wilden handhaving der tegenwoor dige regeling. Ware eik der clericale fraction dus geheel vrij, dan zou binnen kort door liberalen en anti-revolutionairen te zamen, met groote meerderheid, een nieuwe militiewet tot stand zijn te brengen. Dat gaat nu echter niet. De beide clencale partijen kunnen enkel te zamen regeeren; zonder wederzijdscue hulp zijn zij machteloos Zonder de 25 of 26 katholieken kunnen de 27 of 28 anti-revolutionairen niets uitvoeren en omgekeerd geldt hetzelfde. Zij hebbon elkander naar de oogen te zien en het ministerie, dat zij te zamen hebben gevormd, kan geen enkel lid der beide fraction missen. Waar een dezer partijen zich dus halsstarrig tegen een hervorming verzet, is de geheele meerderheid machteloos. „Zoo is het thans bij de militaire quaestie, vervolgt het blad. Daarin wordt het geheele land nu feitelijk geregeerd door ongeveer een kwart deel dor kamer; de 25 of 26 katholieken! En ziedaar, waarom men de legeruervorming op de lange baan heeft geschoven, door het benoe men eener staatscommissie. Een fraaie toestand voorwaar, wel geschikt om de oogen der kiezers te openen voor de gevolgen hunner keuze in Maart! Een hervorming, die door de groote meerderheid, blijkens de verklaringen tijdens de verkiezingen, wordt verlangd, ziet men nu tegengehouden ter wille van het clericale partij- verbond! ’s Lands belang, de waarborgen voor de nationale weerbaarheid en onafhankelijkheid zijn bijzaken die wachten kunnen en moeten, als maar het clericale bondgenootschap in den eersten tijd geen gevaar loopt Ziedaar de eerste bittere vrucht trouwens geen onverwachte en duidelijk genoeg voor spelde van den uitslag der jongste verkie zingen. Nederland geregeerd door een verbond van onderling oneenige minderheden, die bij een der hoogste staatsbelangen elkander schaakmat De „zomermaand” van 1888 is ook voor de rijksschatkist een zeer schrale maand geweest, De voornaamste middelen hebben aanmerke lijk minder dan in Juni 1887 in de kas gebracht, zoodat te zamen een nadeelig verschil van ruim 9 ton valt aan te teekenen. Voornamelijk heeft het grillige successierecht weder de schuld: het gafin Juni 1888slechts 642,000, tegen t 1,420,500 in Juni 1887. Maar ook de accijnzen toonen een vermindering met bijna 4 ton, voornamelijk wat de suiker betreft. Intusschen levert het overzicht van het ver kropen halve jaar een betere uitkomst, dank zij de gunstige cijfers van Mei. Ia ’t geheel is reeds 52.1 millioen ontvangen, tegen 50.2 in het vorige jaar, dus nog een voordeelig ver schil van ongeveer 16 ton, tegen 2*/a millioen op 31 Mei j.l. Dit is grootendeels verkregen uit de indirecte belastingen, die te zamen bijna l’/2 millioen meer hebben opgeleverd. BEKENDMAKING. temtlelijke ziekten onder fle Mens. De BURGEMEESTER der gomeente Sneek naakt hiermede de houders van varkens opmerk zaam op het Koninklijk besluit van 27 Maart [1888 (Staatsblad No. 67), waarbij onder de lesmettelijke ziekten van het vee ook zijn opge- liumen de varkensziekte (namelijk de besmettelijke vlekziekte en de besmettelijke borstziekte der varkens), alsmede de trichinenziekte bij de var kens. Ook ten aanzien van deze ziekten moeten flus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131), het volgende worden n acht genomen a. dat, wanneer zich bij eenig stuk vee ver- ichijnselen van eene besmettelijke ziekte open- )aren, daarvan door den houder of hoeder ou- niddellijk kennis moet worden gegeven aan len Burgemeester der Gemeente, waar het vee sich bevindt b. dat zulk een stuk vee onmiddellijk van iet overige vee moet worden verwijderd en dgezonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke lekte lijdend stuk vee is gestorven, de houder >f hoeder verplicht is daarvan onmiddellijk kennis geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het gestorven dier zich bevindt. legen overtreding van het onder a vermelde s bedreigd eene geldboete van ten hoogste f75, m tegen overtreding van het onder b en c ver melde een hechtenis van ten hoogste één jaar )f geldboete van ten hoogste f500. Voorts wordt verwezen naar art. 63 van ^oornoemd Koninklijk besluit, betrekking heb- lende op de besmettelijke vlekziekte en de be- miettelijke borstziekte der varkens, en luidende: «Eigenaars van zieke of verdachte dieren, die cze slachten, moeten vóór of onmiddellijk na het slachten hiervan kennisgeven aan den Bur gemeester der Gemeente, waar de zieke of ■terdachte dieren zich bevinden. I geslachte zieke dieren mogen niet vervoerd, Bioeh in consumtie gebracht worden, dan nadat VB door de zorg van den Burgemeester en op I Os^en van den eigenaar door een geexamineerden eearts gekeurd en door dezen voor consumtie I geschikt geoordeeld zijn. 1I. Het bloed en de ingewanden der zieke dieren, I vanP. de voor consumtie afgekeurde of gestor- I rn11 diereQ en overblijfselen van zoodanige dieren, Ijs oeten worden verbrand of op andere wijze, S gem don «districtsveearts te bepalen, onschadehjk 1 Pe houders van varkens worden ten slotte jl,1U’ eP 8 e wezen op het hoog belang van de I es lijding der bovengenoemde ziekten, die ook mr te lande reeds, vooral in den zomertijd, ^Kruote verliezen hebben berokkend. I Sneek, 17 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. I I'S OEEKËR CtURAfl M;- «■miwimomssBiwsiira. K IV\i: LIXÜ likk' 6 J 9 ’ll 0 Jfl A ill. 12 '6 2l iló oor 36 >or 56 >or 11 >or 25 ►or -12 )or i Tereenigde zitting van de L5 !4 9 5 l, 10 d. - li.- ;a, te •.hve, »r. - enje •n te t’snia iwke ei .Uk! erd< <5011 i. net it 6 2 a beide Kamers der .Stateja-Generaal boden de Ministers van binnenlandsche zaken en van justitie het ontwerp op de voogdij van prinses Wilhelmina aan, waarbij de koningin tot voogdes wordt aangewezen, bijgestaan door een raad van voogdij, waarvan 4 leden worden benoemd door den koning en 5 hooge staatsambtenaren door de wet worden aangewezen. Nadat de heer Veiling Meinesz in eene afzonderlijke zit ting der Eerste Kamer was toegelaten, werd inde vereenigde zitting de voogdij wet ingébracht door de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie. De minister Mackay hield een rede, waarin hij herinnerde aan de lotgevallen van het ontwerp der voogdij van 1850, dat verworpen werd wegens bezwaren. De Grondwet laat thans vrij een of meer voogden te benoemen. Eene beslissing dienaangaande viel de regeering niet moeielijk. Waar Nederland het grooXe voorrecht heeft eene vorstin te bezitten, die met zooveel toewijding en moederlijke zorg waakt voor de opvoeding der jeugdige prinses, meent de regeering zonder aarzelen te mogen voorstellen de voogdij op te dragen aan de konlngin-moeder. Ten einde te voorzien in de toeziende voogdij en tevens rekening te houden met de bevoegdheid van den vader om aan de langstlevende moeder een bijzonderen raadsman toe te voegen, wordt voorgesteld oen raad van voogdij. De heilige rechten van den vader zullen daarbij het best worden geëer biedigd, door aan zijne wijze keuze de benoeming van vier leden over te laten, terwijl vijf hooge staatsdienaren, die mogen geacht worden aan hun ambt voldoenden waarborg te ontleenen voor eene nauwgezette vervulling, mede zitting zullen hebben in dien raad. Overigens zijn met enkele nood zakelijke uitzonderingen de bepalingen van het Burg, Wetboek betrekkelijk de voogdij toepasselijk verklaard. Moge het ont werp nimmer of slechts in de ver verwijderde toekomst behoe ven in werking te treden. Het ontwerp is verzonden naar de afdeelingen. Eene commissie is benoemd tot wijziging van het reglement van orde voor vereenigde zitting. 111 de gisteren, Maandag gehouden y Co"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1