If'111.111 ffl' NET IRBOiWSSEH Silffl. f MUS- ffl fflWWIHLill ÏOOR DE No. 63. D R I E-E N-V EERTIGSTE J A A R Q 1888. Jaarmarkt of Kermis alhier, op welke geene bedelaars, rijfelaars, nazardspelers of loterijen met kaartjes om Koek, vlas- en Aardewerk, Galanteriëu enz., zullen worden toegelaten, dit jaar begint op Vrijdag hen Hen Augustus, des morgens acht uur, om e eindigen op Vrijdag den 24en Augustus d. a. v., ‘des morgens acht uur, en dat vóór den 26en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. 00, 8 A. U G U 8i rT U 8». 1.50 aw nde iger ea ten sn- de sh ea Thans is bepaald dat de nieuwe gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, de heer Pijn» acker Hordijk, zich in de tweede helft van déze maand naar Batavia zal begeven. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indie (dd. 2 dezer), zijn ook de laatste twee belhamels der onlusten in Bantam onscha delijk gemaakt. Aan het dept, van justitie te ’s Hage werd in de vorige week o. a. aanbesteed het leveren van glas aan de rijks werkinrichtingen te Veen huizon. Minste inschrijver daarvoor was de hi; $1; 61 61 61 61 te ter- had iota cht. M. LUg. lis X I, EERSTE KAMER. De Kamer heeft in hare zitting van Zaterdag aan genomen de conventie tot het tegengaan van drank- verkoop aan Noordzee-visschers, na verklaring van den minister, dat een ontwerp wordt voorbereid, om ’t visschen door vreemde visschers in territoriale wateren tegen te gaan. Het ontwerp tot verlenging van den militie- dienst 1883 is aangenomen met 31 tegen 8 stemmen, na verzekering van den minister Mackay aan den heer van Roijen, dat er omtrent eene wet op de levende strijdkrachten volstrekt geen verdeeldheid in den üboezem van het kabinet heerschte. De bankwet-discussie is daarop aangevangen. De heeren van Roijen, van der Goes en Prins zouden tegenstemmen, vooral met het oog op de kapitaalvergrooting, terwijl de heer van der Goes bovendien het finantiëel belang van den Staat onvoldoende gewaarborgd achtte. De heeren van Lier en Wertheim wezen op de nadeelen van de verwerping voor den staat. De laatstgenoemde achtte uit een koopmansstand- punt de Staat in veel nadeeliger positie dan de bank met haar verleden en verband,en verbond met den handel. De heer van Swinderen betoogde, dat juist deze wet de Staat tot speculant maakt. De heeren Vening, Meinesz en Six motiveerden hun stem voor het ontwerp. De minister van Financiën verdedigde het ontwerp en speciaal de kapitaalsvergrooting, waarin hij een waarborg zag voor het goed beheer der Bank, terwijl zij een bepaald voordeel voor den Staat is van £33.000. De heer Fransen van de Putte verklaarde zich ook tegen het ontwerp, daar de kapitaal vergrooting alleen gewenscht wordt door den minister. De bankwet is aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. De kamer is uiteengegaan. UIT DE PERS. Men moet erkennen, zegt het weekbl. de Amst., dat de liberale minderheid in de Kamer van honderd in den korten tijd, dien de zitting van dit lichaam geduurd heeft, bewijzen heeft gegeven van zeer groote bedrevenheid in de parlementaire taktiek. Eerst wist zij den minister van oorlog, die een voorstander van persoonlijken dienstplicht schijnt te zijn, en die moet regeeren met een meerderheid, welke over dit vraagstuk zeer verdeeld is, bij een wetsontwerp tot verlenging van den actieven dienst der lichting van het vorige jaar in een zeer moeielijke positie te brengen. Daarna maakte zij gebruik van hare toeval lige meerderheid in de commissie van rapporteurs om op de door de heeren Schaepman en Lohman voorgestelde wijzigingen in ’t reglement van orde der Kamer zóó vele en zóó ingrijpende amendementen voor te stellen, dat het voorstel der beide heeren door de aanneming dier amen dementen zijn oorspronkelijk karakter geheel zou verliezen. Men kon dan ook met recht spreken van een tegenvoorstel der commissie van rapporteurs. De rechterzijde meende echter naast de verbeteringen, die door de commissie van rapporteurs werden voorgesteld, en onaf scheidelijk daarmede verbonden, zoovele voet angels en klemmen te zien, dat zij er de voorkeur aan gaf de behandeling van het door hare leiders ingediende ontwerp te verdagen. Zij moest zich tegenover de ervaren tactici van de overzijde der Kamer dit échec getroosten en er in berusten, dat haar voorloopig de zekerheid li ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7*/i Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden* opent nieuwe onderhandelingen met de bank. Dit schijnt te pleiten voor de meening van de leiders der gauche, dat zij belangrijker invloed in progressistische richting zouden kunnen uitoefenen. Wat is echter het gevolg van die nieuwe onderhandelingen Dit; dat het ontwerp bankwet bijna ongewij zigd opnieuw wordt ingediend en dat de gauche der anti-revolutionairen gedwóngen is om, wil zij haar minister van de droite niet laten vallen of, ten minste een zeer ernstige nederlaag laten lijden, tegen eigen overtuiging in door dik en dun met hem mee te gaan en tegenover de kiezers de verantwoordelijkheid op zich te nemen van besluiten zóó volkomen in strijd met haar democratisch karakter, dat het initiatief daartoe nooit van haar zou zijn uitgegaan. Op deze wijze wordt zij ten slotte het kind van de rekening en verliest door eigen schuld den invloed, dien zij tot nu toe had op democratische kiezers en do sympathie, die zij genoot bij vele progressisten van eenigszins andere richting. Wanneer zal zij inzien, dat de richting eener groep bepaald wordt door die van de meest conservatieve harer ledendat de leus in ons isolement ligt onze kracht, volkomen in denzelfdeu zin, waarin zij gewoon is die te gebruiken, door haar nog slechts ten halve wordt toegepast? Naar aanleiding der artikelen in Standaard en Tijd over de quaestie-Okma schrijft do Arnh. Ct.: Onderzjjds hebben wij er niet op aangedrongea dat de heer Okma zijn ontslag zal nemen; dit is een zaak, die hij zelf weten moet, en wij geven ook volkomen tóe, dat men bij zijn verkiezing wist wat hem ten laste werd gelegd en zoo goed als bewezen was, zoodat er nu geen reden be staat om van hem te verlangen, dat hij zich aan een nieuwe verkiezing zal onderwerpen. Maar is het al of niet neerleggen van zijn ontslag als lid der Kamer een daad, waarover de beslissing ten eenemale bij den heer Okma zelf berust, zoowel liberalen als anti-liberalen zullen moeten toestemmen, dat de gemeentelijke vertegenwoordiger, die by de aanvaarding van zijn ambt zich plechtig verbonden heeft aan de wetten des rijks te gehoorzamen en toch doet, wat de gemeentewet aan de leden van den ge meenteraad verbiedt, juist niet als een model- volksvertegenwoordiger kan worden beschouwd en geen onbepaald vertrouwen aan zijn kiezers inboezemen kan: wie het zoo nauw niet neemt met de gemeentewet, zal misschien ook andere wetten niet zoo streng verbindend achten. Van de vrouw van Caesar mag zelfs niets kwaads gedacht worden. De heer Okma zal wel niet veel van de vrouw van Caesar hebben, maar ook voor den volksvertegenwoordiger geldt dezelfde leer.” Onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren belanghebbenden aan de hieronderstaande bepalingen van het Reglement voor de openbare lagere scholen in deze gemeente: Art. 3. De aanvraag tot toelating op de scholen nos. 1 en 2 geschiedt bij de hoofden dier scholen. Wat school n°. 3 en 4 betreft, heeft dit plaats bij de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs in tegenwoordigheid van de hoofden der scholen. Burgemeester en Wethouders beslissen over de toelating. De toelating van leerlingen geschiedt (enmaal 'sjaars, op den eersten September. Alsdan worden degenen toegelaten, die den ouderdom van zes jaren bereikt hebben of vóór den len Januari van het volgende jaar bereiken. 1 usschentijds kunnen leerlingen worden toe gelaten, die zich in de gemeente komen vestigen, in hunne vorige woonplaats onderwijs hebben ontvangen en zes jaren oud zijn. Geen leerlingen worden toegelaten voor een enkelen dagelijkschen schooltijd of voor een of ander leervak uitsluitend. Sneek, den 20 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. Be Secretaris, BENNEWITZ. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend dat de levens wordt hierbij herinnerd aan art. 12 der Algemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op deu voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uitstallingen van goederen hebben, dan overeen komstig de aanwijzing van den Marktmeester °i» bij ontstentenis van dezen, van de Politie en ha voldoening van het marktgeld. Snee den 19 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, at het le suppletoir Kohier van den Hoofdelijken mslag, dienst 1888, goedgekeurd door Heeren vedeputoerde Staten van Friesland, bij besluit •d« 2 Augustus 11. no. 59, aan den Gemeente- utvanger ter invordering is ter hand gesteld 6u een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een Afschrift van dit Kohier van af heden, gedurende vijf maanden secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werk- ugen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. oueek. den 8 Augustus 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. werd onthouden, op het voorloopig verslag over de ingediende wetsontwerpen dien invloed te kunnen uitoefenen, waarop zij als meerderheid aanspraak meende te hebben. Eindelijk schaarde de linkerzijde der Kamer zich als een man om een door een lid der rechterzijde voorgesteld amendement, waartegen in abstracto niets te zeggen was, een amendement echter voor de tegenwoordige aandeelhouders det bank even nadeelig als óen dor amendementen over winstverdeeling enz., waartegen zich telkens een aantal leden der linkerzijde hadden verklaard, èn uit vrees dat de aandeelhouders der bank het voorgestelde contract zouden verwerpen, èn om andere redenen. Alsof men een contract sloot en alsof de minister van financiën moest onderhandelen met een abstracte bank en niet met concrete aandeelhouders, en alsof deze laatsten zich bij het beoordeelen der hun voor gestelde regeling zouden laten leiden door theoretische bespiegelingen over een ideale bank- regeling en niet door hun eigen belang. De rechterzijde der Kamer gaf hier tegenover blijk van groote partij-discipline. Ofschoon verscheidene harer leden niet behooren tot hen, die mr. van Houten indertijd zoo teekenachtig „bank vrienden” heeft genoemd, en één van hen, de heer Clerx, zelfs verklaarde voorstander van ’t amendement Haffmans te zijn, maar toch om politieke redenen, omdat hij overal voetangels en klemmen zag, daartegen te zullen stemmen, heeft zij zich nagenoeg eenstemmig tegen dat amendement verklaard en daardoor aan den minister van financiën een nederlaag bespaard, die hij als minister misschien niet overleefd zou hebben. Zij heeft daardoor de volle verantwoordelijkheid voor de nieuwe bankwet op zich genomen en zal al de impopulariteit moeten dragen, die een gevolg zal zijn van de zeer groote voorrechten, welke bij die wet aan de bank zijn toegekend. Zij heelt aan hare tegenstanders een niet te versmaden wapen in de hand gegeven, waarvan deze bij de eerstvolgende verkiezingen niet zullen nalaten gebruik te maken. Bestond de liberale party niet uit zóó hete- I rogene bestanddeelen, dat zij, behalve als oppositie, tot niet de minste krachtsontwikkeling in staat is, dan zou men van deze bedrevenheid in de parlementaire taktiek de meest heilzame gevolgen voor het algemeen belang kunnen verwachten. Nu echter kan zij slechts strekken bij de liberalen tot het bijeenhouden van bestanddeelen, die niet bij elkaar behooren en bij de rechterzijde tot het vaster samenbinden van groepen, die hoe eer hoe beter uit elkander moesten gaan. Zoo zal misschien de heillooze toestand van politieke onmacht, waarin de regeering onder ’t liberale regime zoo vele jaren verkeerd heeft, voor onbepaalden tijd verlengd worden, tenzij de groepen der rechterzijde zelf begrijpen, dat het tijd wordt uiteen te gaan. De rechterzijde heeft bij de stembus de overwinning behaald door de krachtsinspanning der katholieken en door de stemmen van de gauche der anti-revolutionairen. Gevolg daarvan is geweest de optreding van een ministerie hootdzakelijk bestaande uit mannen van de droite der anti-revolutionairen. De leiders der gauche schijnen zich daarbij de illusie gemaakt te hebben, dat het hun gelukken zou deze mannen werkelijk voorwaarts te drijven. Wat er van dit voorwaarts drijven terecht komt, is bij de behandeling van deze bankwet gebleken. De minister van financiën, behoorende tot de droite, dient het ontwerp bankwet van zijn voorganger onveranderd in. Nergens zoo groote oppositie als bij de gauche zijner eigene partij. Ten gevolge dier oppositie (het is niet gewaagd dit te onderstellen) trekt hij het ontwerp in en II I V XKAI.AA i>. .nne itsen 7 Is 8- «40 LUg8. lema is.- id. rater ae te iiike van chtg ƒ16 4 61’ 6 Sl 61’ 710 7 4» 15 0 8i. 83’ ,rlinsl'J 51 .18 18 il8 OEEKER COUROT 612 ’S, 7 2’ 81’ dool 83’ do»' Sóü do»' 911 do»' 925 r dool 94i do»’ 1 1 8 l»"11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1