(IDM1IEI 1RR0MMH ML ims- ffl IDIWffllBLiD TOUR DR agasaisaiaa 1888. D RI E-E N-V EERTIGSTE T? G A N 5 No. 64 op !ek ge- Z T E 1< I) ti ll U I T DE PERS. BINONLOB. op - Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco por post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden* ADVEllTLNTlLN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ug. Thans is, naar ’t V. D. meldt, vast besloten, het uitgebreide station te Rozendaal te verlichten door middel van electriciteit. de de •d: rk- ins i 3e 00 oer ilo. J0. ng. an, sei :ea en f9 a 10. 00. 00. 82 3ur 4e X). Va. 50, 00. 50, Op het kerkhof te Rhenen, waar het stoffelijk oveischot rust van Simon Gorter, is thans een zerk geplaatst. Zooals men zich herinneren zal, hebben eenige vereerders deze hulde aan zijn nagedachtenis gebracht. De Locomotief bevestigt, wat reeds door Alldd. Cl. bij geruchte werd vermeld, dat minister van koloniën de opzending bevolen heeft Naar de Avondpost meldt, zou de gouvorneur- generaal O. van Rees niet voornemens zijn, na zijn aftreding terstond de terugreis naar Neder land aan tu nemen, maar voorloopig nog in Ned.-Indie, waar zich de meeste van zijn be trekkingen bevinden, blijven. Volgens het Vad. daarentegen is de heer Van Rees wel voornemens dadelijk terug te koeren en zou hij in November reeds hier kunnen worden verwacht. Te Delft is Zondag avond door het springen van een petroleumtoestel een begin van brand ontstaan ten huize van den heer v. R. in de Choorstraat. Het toestel sprong met zulk een kracht, dat al de ruiten van het keukenraam en der deur werden verbrijzeld en drie gaten in den zolder werden geslagen. Bij het blusschen verschroeide de vrouw des huizes het haar en verbrandde een gedeelte van haar japon, terwijl de dienstbode eenige brand wonden aan den rechterarm bekwam. Eenige te Maastricht wonende grondeigenaars maken in de aldaar verschijnende bladen bekend, dat zij, uithoofde der verwoestingen, die hot wild bij toeneming op hunne eigendommen in de gemeente St. Geertruid aanricht, jagers zullen aanstellen ter beveiliging. Zij noemen de ver menigvuldiging van het wild in de streken schrikbarend, zoodat landerijen, gelegen in de nabijheid der bosschen, schier niet meer vatbaar zijn voor verbouwing, terwijl zij als onmiddel- lyke oorzaak daarvan opgeven het uitgestrekte jachtterrein, dat door eenige te Meer en Eisden gevestigde groote grondeigenaars tot hun per soonlijk gerief en genoegen beschikbaar gehouden wordt. Zij noodigen andere grondeigenaars uit, met hen gezamenlijk bij de wetgevende ”macht stappen te doen ter verkrijging eener jachtwet, in overeenstemming met het algemeen belang. Binnen eenige dagen verschijnt bij don uitge ver Van Holkema te Amsterdam eon afzonderlijke uitgave van Eduard Douwes Dekker, door dr. Swart Abrahamsz. Zooals bekend is maakte deze studie in de Gids een buitengewonen opgang. Deze editie zal een nieuwe voorrede bevatten, met alle beoordoelingen, die in verschillende tijdschriften en couranten voorkwamen. Er is ook reeds een brochure tegen het artikel aangekondigd. Zij zal verschijnen bij den heer Róssing in Den Haag. De verschillende Nedcrlandscho spoorweg maatschappijen zijn door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten togen Zaterdag 18 Aug. a.s. bijeengeroepen, om in de bureaux van den raad een bespreking te houden over de volgende wiuterdieustregeling. De algemeeno vergadering der vereeniging tegen de kwakzalverij zal Donderdag 23 Aug. te Amsterdam worden gehouden. Zooals reeds vroeger word medegedeeld, komt dan in behan deling het voorstel van ’t bestuur tot opheffing der vereeniging met het loopende vereenigings- jaar. Bij aanneming van dit voorstel volgt daarna: Regeling van de wijze waarop de vereeniging op 31 Dec. a. s. zal liquideeren. Bij verwerping van het voorstel volgtbenoe ming van een nieuw bestuur in de plaats van het tegenwoordige, dat zijn taak nederlegt. Welke politiek moet de anti-liberale partij olgen in de sociale quaestie, vraagt de Tijd, én et antwoord luidt: Met do oud-liberalen bo- oort zij er naar te streven, dat een goed nderwijs zoo algemeen mogelijk onder de irbeiders worde verspreid; maar het onderwijs an zij dan slechts als goed waarmerken, wan eer het zedelijk vormend en godsdienstig is. Zijn de lagere standen des volks beter ont wikkeld, met goéde zeden toegerust on ordelijk estemd, dan is er geen bezwaar tegen, ook aan dezen meet invloed toe te kennen op het geheole loven van den Staat. I Doch de voorname zorg der anti-liberalen behoort er aan gewijd te zijn om, mot behoud ■er verschillende standen, dezo onderling te ver soenen en harmonisch te doen samen werken. l)e rechtvaardigheid moet worden gesteld tegen over ongerechtigde exploitatie, de naastenliefde logenovcr het egoïsme, do eerbied voor het Eozag, de erkenning van zijn meerderen tegen over de overdreven zucht tot zelfstandigheid der ninderen. Een ontzettend ongeval had Zaterdag avond jl. naar het Centrum meldt, te half elf in een woning aan de Koningstraat te Utrecht plaats. Een 22jarige, hoogst zwangere en ongehuwde moeder viel met haar tweejarig kind van de trappen, die naar den zolder leiden. De bureu, welke den geweldigen slag hoorden, snelden toe om te helpen en lieten onmiddellijk den dokter ontbieden, dia dadelijk kwam en heel- en ver loskundige hulp verleende. Vóór dien tijd moest deze echter don dood der moeder constateeren. Het tweejarig kind was zonder eenig letsel gebleven en ook het pasgeborene leeft. De man, waarmede de ongelukkige leefde, moest in de kroeg gewaarschuwd worden. Bij dezo Courant behoort als bijblad, Feuil- ston-nummer 16. Is de vlekziekte der varkens (Rothlauf) be- niettelijk Die vraag heeft ook een punt van overweging uitgemaakt bij de staatscommissie, lenoemd bij Kon. besluit van 7 Jan. 1887, tot lerziening van het vroeger geldende besluit van 14 Maart 1880, betreffende het nemen van voor- crgsmaatregelen bij ’t voorkomen vau besmette- ijke veeziekte. Genoemde commissie nl. heeft bij brief bij de iistrictsveeartson en door tusschenkomst van dezen >ok by de plaatsvervangende districtsveeartsen stichtingen ingewonnen betreffende hunne er- aring aangaande het voorkomen hier te lande >n hunne meening over de besmettelijkheid en iet ontstaan van deze varkensziekte. In een lijvig verslag zijn thans de meeningen initrent deze zaak van de districtsveeartsen en lunne plaatsvervangers (7 districtsveeartsen en >8 plaatsvervangers) openbaar gemaakt, als bij- age van het pas verschenen jaarverslag van het feoartsenijkundig staatstoezicht in Nederland over iet jaar 1887. Kortelijk samengetrokken, komen ie verstrekte mededeelingen op het volgende neder Van do 58 plaatsvervangende districtsveeartsen z!)n zeer velen niet in de gelegenheid geweest eigen ervaring omtrent het voorkomen van do varkensziekte op te doen, omdat de eigenaars in den regel hunne aan deze ziekte lijdende of Vermoedelijk lijdende varkens niet in behandeling geven, maar ten spoedigste slachten. Voor de overigen bopalen zich de waarnemin gen in deze meestal tot weinige, soms slechts enkele gevallen. Hunne mededeelingen evenals die der districtsveeartsen, hebben groótendeols slechts betrekking op een en ander, wat hun Vroeger of later, toevallig of bij navraag, bekend 13 geworden, zoodat een geschiedkundig overzicht van het voorkomen der varkensziekte hier te lande paar tijd, plaats en omvang, daaruit niet 18 op te maken. Uit deze mededeelingen blijkt echter voldoende, dat sedert langen tijd do vlekziekte (Rothlauf) soer ongelijkmatig verspreid, door geheel Neder- Und is voorgekomendat zij in eenige provin- vien reeds sedert 4, 5 en meer tientallen van Jaren is opgetreden en dat zij in sommige j aren, bepaaldelijk in heete zomers en nazomers,meer “i minder uitgebreid geheerscht en groote ver hezen berokkend heelt. Het meest wordt dienaangaande vermeld uit Naar men verneemt, zijn door de Holl. Ijze ren en Nederl. Rhynspoorweg-maatschappyen aan de regeering voorstellen gedaan, om bij wijze van proet gedurende de maanden Decem ber, Januari en Februari a. s. op de Zondagen aan het personeel meer rust te geven door die dagen eenige treinen te laten uitvallen. Maandag avond brak in de Theodorusstraat, nabij het Tuinpad onder Nieuweramstel, een hevige brand uit in oen groot huis, door vele gezinnen bewoond. In de benedenverdieping werd een water- en vuurnering gedreven. De vlam breidde zich zeer snol uit, zoodat volo be woners uit de bovenramen naar beneden moesten springen, daarbij gekwetst en naar het gasthuis vervoerd werden. Het naast gelegen perceel, een herberg, brandde mede geheel af, zonder dat de Nieuweramstelsche brandweer in staat was dit te beletten. De brand is vermoedelijk door het omvallen van een petroleumtoestel ontstaan. Uit nadere berichten blijkt dat de brand eon zeer ernstig karakter hooft gedragen, terwijl er ook eon meisje bij is omgekomen. De beide huizen, die vernield werden, stonden onder één lijst. De trap naar de bovenwoningen was in het midden aangebracht en was de éénige uitgang dus voor alle deze woningen ten getale van vier. Daar do brand aankwam in een der benedenhuizen on de trap al spoedig in vlam stond, moesten do bovenbewoners, die niet dade lijk het gevaar bemerkten, uit de vensters sprin gen. De familie Verwoert, een gezin met zes kinderen, is door de ramp het ergst getroffen; want de moeder, die met twee kinderen het venster wilde uitspringen, een in de armen hou dende en het andere om haar hals vastgeketend, kon den sprong alleen doen met bet kind in den arm, daar het oudste, dat haar om den hals vasthield, bij den sprong naar binnen De 24jarige knecht van den roggonmolenaar te Ilaulerwijk geraakte Dinsdag, naar wij in de Leeuw. Ct. lezen, terwijl hij den molen zou smeren, tusschen da raderen beklemd. Op zijn angstgegil kwam men toeloopen, doch daar de molenaar niot thuis was, kon men hem niet helpen voor en aleer een ander molenaar, die oen kwartier verder woont, gehaald was. In middels was de ongelukkige onder de afgrijselijk ste pijnen bezweken. Woensdag ochtend is op don Centraalspoorwcg nabij Utrecht een bejaard manspersoon, zekere Vi, meubelmaker van beroep, overredon. Do ongelukkige is kort na het ongeval overleden. Onder de gemeente Maasland is een werkman van oen zandtrein gevallen. Hij werd overreden en bleef op de plaats dood. do provinciën Noord Holland, Zuid Holland on Zeeland, verder uit Friesland en Groningen, minder daarentegen uit Drente en Overijssel en luidens do opgaven zeer afwisselend naar tijd en streek uit de provinciën Gelderland, Utrecht, Noord Brabant en Limburg. Van de 38 berichtgevers, die hun oordeel over hot al of niet besmettelijk zijn kenbaar maken, heeft zich do kleine meerderheid vóór, de groote minderheid tegen die meening ver klaard. Velen hunner, die een smetstof als oorzaak der ziekte aannemen, meenen deze echter niet als de eenige oorzaak te kunnen erkennen en plaatsen daarnaast als oen andere oorzaak een miasma, waaruit zich in het zieke dier de smet stof zou ontwikkelen. Anderen zien in dat ondersteld miasma blijkbaar niets anders dan de in den bodem gedrongen en bewaarde, wellicht ook menigvuldige, maar in elk geval van vroe gere dergelijke ziektegevallen afkomstige smetstof. Zij, die de ziekte niet voor bosmettelijk houden, leiden haar ontstaan af uit schadelijke invloeden, die inzonderheid in bederf van voeder en in vervuiling van voederbakken en stallen zouden gelegen zijn. Betrekkelijk hot ontstaan der ziekte wordt door onderscheiden veeartsen opgegeven, echter meerendeels op grond van de meening der veehouders, dat varkens, die met dierlijk afval gevoed werden (zoogenaamde bloedvarkens) voor de ziekte niet of weinig vatbaar zouden zijn. torugviel. Dit meisje, zeven jaar oud, kwam in de vlammen om. Het lijkje is nog niet gevonden. Juffrouw Verwoert en het jongste kind liggen ernstig gekwetst in het gasthuis. Van de andere personen, die of intijds van de trap ontkwamen óf den sprong naar beneden waagden, zijn enkele slechts licht gewond. De brand ontstond door het vallen van een brandende petroleum-hanglamp in de water-en vuurnering, die in een der benedenwoningen wordt uitgeoefend. In de nabijheid van de plek, waar de lamp viel, bevond zich een bus met petroleum, voor den verkoop bestemd, waardoor de vlam zich in een oogwenk uitbreidde. Gelijk zich liet verwachten moet de Nieu weramstelsche brandweer het noodige hooren over dezen brand. Spuiten, slangen enz. waren slecht in orde. Men dient echter te letten op de allerongelukkigste gelegenheid, daar het een zeer smalle straat was. De Amsterdamsche brandweer was gealarmeerd maar bleef aan de grens der gemeente staan. Dit schijnt bard, maar die maatregel is noodig, daar indertijd de overeenkomsten met naburige gemeenten tot het verleenen van hulp bij brand zyn opgezegd. Toch wordt die hulp nog verstrekt waUneer de burgemeester der gemeente, waar de brand woedt, ze aan het hoofd der gemeente Amsterdam vraagt. Dit is sedert 1874 al een paar maal geschied, zelfs door do gemeente Utrecht bij de brandende kazerne aldaar, en steeds is daaraan dadelijk voldaan. Ook is na 1874 die hulp eens ongevraagd verstrekt in Nieuwer-Amstel, hetgeen toen, als het Hand, zich wel herinnert, niet zeer dankbaar werd opgenomen, ’t Heette toen dat men het wel alleen afkou. 1 EM io e'.nj I !1 9 i I ia ën, 115 1- iW 612 76 7 27 815 doot 8 36 doot 856 doot 911 doot 925 door 912 doot n n lo’ll 615 6 31 6W 719 7 45 u 8- 8 29 8 30 tyeii r 16 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1