Minis- Ell IDIÏllTEfflHLID won lit t A* MEESTE (I HETIMNSfflMf SIM. im w No. 65, D R I E-E N~V E ERT I G 8 T E J A A R GF A N Q. W O K D A a 15 A. U <3- TU S. I tab® BIX XEy LAM», a S' a tot het resultaat geleid. r i it It aan De man werd met vair politie op het i- n die voor den „eerlijken viu- l meer in i prix nationalen arbeid, zal gewenseht zijn om de re- De stoomvaartmaatschappij „Holland" heeft zoodanige regeling getroffen met de verschillende spoorwegmaatschappijen, dat in de passage van Java naar Nederland f700 eerste klasse ën f425 tweede klasse - ook begrepen is de spoorvracht le ot 2e klasse van Genua naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag of omge keerd, terwijl de bagage kosteloos met het stoomschip wordt doorgevoerd. Door de Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij zijn voor bovengenoemde maatschappij (Holland— Indie) zes nieuwe stoomschepen aangekocht. Deze schepen, gebouwd naar de nieuwste eisehen van den tegenwoordigen tijd, zijn op uitnemende wijze ingericht, zoowel voor de vrachtvaart als voor den passagiersdienst. Zij zijn 4000 ton* groot en voeren machines van de nieuwste con structie. Even beneden de spoorwegbrug oVer de Oudé Maas te Dordrecht moest Dinsdag voormiddag do schipper J. v. M. met zijn aak zand laden van den baggermolen IJmuiden I en ging daaroni naast dit vaartuig liggen. Dewijl de bagger» molen echter in twee keeren veel meer zand gaf dan de aak bevatten kon, zonk ’t achterschip weg; De schipper wilde een gedeelte van het zand uitwerpen, maar moest die poging met den dood bekoopen, daar de golfslag eener voorbij varende stoomboot de aak verder volwierp eir deed zinken. De schipper zonk met zijn schip naar de diepte, om niet weer boven te komen. Wederom zijn eenige ongelukken met tfairi- wagens te vermelden. Zaterdag is door de stoomtram, die van Den Haag naar Delft ver trekt, op den Rijswijkschen weg een driejarig meisje overreden. Het arme kind, dat aan zwakheid van geestvermogens lijdt, stond achter een boom nabij de tramrails. Toen het wilde overloopen, werd het door de tram gegrepen. De linkervoet is afgereden. Te Rotterdam is geering aan te sporen tot het nemen van afdoende maatregelen tegen een zoo schandelijke en offici- eele concurrentie. Maar nevens protesten en om voor deze te beter grond te vinden, is het wenschelijk feiten te noemen die treffen en spreken, zooals het bovengemelde. Voor de mededeeling daarvan houden wij ons aanbevolen, met de verzekering van het medegedeelde Slechts onder het noodige voorbehoud gebruik te zullen maken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, fVanto in te zenden. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ovef den afbeid in de gevangenissen is dik WijIs geklaagd door hen die daardoor in hun financiën schade lijden. Thans schrijft de Werkmansbode het volgende! Te Breda en omstreken zijn, evenals tegen- woordig ook in dit seizoen schier overal, een groot aantal werklieden zonder werk en werk zoekende. Onder hen bevinden zich vooral timmerlieden. Deze bieden zich aan tegen het karig loon van veertien cents per uur. En veelal nog te vergeefs, doordien het werk, dat er nog is, gtootendeels in de gevangenis wordt vervaardigd tegen betaling van sleehts twintig cents werkloon per dag. Is dat niet ergerlijk? En dient aart zulke schandelijke concurrentie, vooral in dezen tijd van werkeloosheid, geen einde te worden gemaakt Misschien is men, als meermalen het geval bleek, geneigd het door ons medegedeelde als onwaar of overdreven voor te stellen. Thans is daar geen plaats voor. Wij kunnen de voorwerpen, o. a. ramen en deuren, dio aldaar vervaardigd zijn, aanwjjzen en den patroon, die ze liet ver vaardigen, noemen. Heeft de minister van justitie bij zijn bezoek aan de gevangenissen ook met dezen toestand kennis gemaakt en het voornemen opgevat de zoo lang gewenschte regeling te brengen in den arbeid der gevangenen? Wij zijn er niet gerust op. Het vraagstuk is I niet nieuw, zelfs reeds oud en een nieuw krachtig protest vau allen, die het wel meeuen met onzen d’affection dan tot de aanzienlijke waarde van het gevondene. Wanneer hij die zijn verloren eigendom terug ontvangt den „eerlijken vinder” bij toeval eens niet beloont volgens dien fancy- prijs, wordt hij er op aangezien en niet zelden als voorbeeld van gierigheid in de dagbladen aan de kaak gesteld. De meeste „eerlijke vin ders” denken als Basile met het gewijzigd spreekwoord! „ce qui est bon a prendre est bon a garder’’ en wanneer zij het gevondene aan den verliezer tefiigbrengen, beschouwen zij dat eigenlijk als een verkoop van hun wettig eigendom en verwachten zelfs eeu koopprijs boven do waarde. Dat zulk een Opvatting met de nauwgezetheid en eerlijkheid in strijd en in de hoogste mate onzedelijk is, zal men gemak kelijk inzien. „Het verwondert ons daafom, aldmi besluit hec blad, dat dit verhaal voorkomt ineen anti' revolutionair blad, en nog meer dut het van een antirevolutionair staatsman kan verhaald worden. Want al mag over den grondslag van zedelijkheid verschil bestaan, wat zedelijk en eerlijk is weet toch de liberaal even goed te beoordeelen als de anti-revolutionair ën de ul- tramontaan. Wij zouden daarom van ëen staats man van het „christelijk bewustzijn” niet hebben verwacht, dat hij een bedrieger van het gou vernement en arglistig bemachtiger van ’s lands penningen, ook al was die door een geestverwant- evangeliedienaar bekeerd, met een misplaatste en tegenover de zonde ongeoorloofde zoetsappig heid beloond, „om zijne eerlijkheid” niet slechts voor de verdiende straf behoed, maar zelfs voor het verlies van de onwettig genoten gelden schadeloos gesteld zou hebben. Dat dit niette min geschied is doet ons leed, niet omdat de bedrieger in plaats van straf belooning kreeg, maar omdat de daad van den minister, door de dagbladen zijner richting uitgebazuind, moet leiden tot bevestiging van de wonderlijke, gevaarlyke en hoogst onzedelijke begripsverwar ring, die bjj een groot deel van het Nederlandsche volk ten aanzien van eerlijkheid en het mijn en dijn bestaat. Eenige dagen geleden kwam in de Stand, een mededeeling vooruit Zwartsluis betreffende zeker ex-koloniaal, die door woorden van ds. I'ernhout, doleerend predikant, tot inzicht van vroegere verkeerdheden was gebracht. Hij had een lichaamsgebrek voorgewend als gevolg van een bekomen wond, en was aldus bedriegeljjk 1D ’t genot van een pensioen gekomen. Door de prediking van ds. E. tot betere inzichten gebracht, begaf hjj zich naar Den Haag naar den minister Keuchenius en had bij dezen de belijdenis zijner zonde aigelegd. De minister ken niets anders doen dan den man het, op bedrie- gelijke voorgevens indertijd gevraagd en onwet tig toegekend, pensioen afnemen, maar was zoo getroffen door ’s mans „eerlijkheid”, dat hjj hem hetzelfde pensioen uit eigen middelen toe legde. De Arnh. Ct, meent tegen dit begiip van „eerlijkheid” te moeten waarschuwen. Is het verhaal gedaan om bewondering op te wekken voor den deugdbeloonehden minister des Konings 0 sympathie voor deu tot deugd bekeerden ge- pensioneerde of gepensioneerden bekeerde, dan Weent het blad dat de bedoeling mislukt is. heide handelwijzen zijn uit een zedelijk oogpunt verre van correct, en de eenige die ia het ver haaltje een goed figuur maakt is de dominé, die door zjjn welsprekend woord den ouden zondaar en bedrieger ten goede heeft bekeerd. Er bestaan, naar de A. C. verder doet op merken, bjj het groote publiek,en vooral by de agere klasse, wonderlijke, maar vooi'al gevuar- Wke dwaalgrippen omtrent eerlijkheid, die niet belden worden gevoed van eeu zijde, waarvan men juist een' ernstige bestrijding verwachten zou. Dat de vinder rechtmatig eigenaar wordt van gevonden voorwerpen, kan men menig klein man niet uit het hoofd praten, en indien ge vonden zaken aan den verliezer teruggebracht 'vorden, geschiedt dit niet uit eenig besef van Phchc, maar hoofdzakelgk uit speculatie op de „goede belooning”, die voor den „eerlr1-*- her” wordt uitgeloofd en in den regef m» erhouding staat tot den onbegrensden bezwaar zal maken om bed inrichting als dö Quellinusschool, welke vau groot ën blijvend nut kan zijn voor de ontwikkeling onzer kunst nijverheid, op onbekrompen wijze té blijven steunen. De notaris A. in Den lïadg, houder vad ëëd jarenlang zeer gezien kantoor, heeft, naar wij in een paar bladen lezen, wegens financieels moeilijkheden de stad verlaten. Naar hét Vad. nader verneemt had hij had den officier van justitie verlof gevraagd voor 1 maand, tot herstel van gezondheid, terwijl hij notaris Westerouën van Meeteren aanwees oni zijd minuten te bewaren. De officier had geed redën het verzoek te weigeren. Eerst later is gebleken, dat dö Hëef A. geed orde heeft gesteld op het beheer zijner zakeii en belangen, zoodat het noodig werd bewind voerders aan te wijzen. De rechtbank heeft daartoe benoemd de heeren mrs. Stipriaan Luis- eins en Van Rossem. Men spreekt van ëën passief van ecu half1 millioëd. De juiste om vang der verbintenissen is echter nog niet bekend. Jannetje Struik, de voormalige millioenën- juffrouw, thans uit de gevangenis ontslag n, heeft zich gevestigd te Apeldoorn. Vfijdag werd te Amsterdam een suikerbakker doot drie zijner kameraden in de Lauriergracht geworpen, omdat hij slechts f3 van zijn week geld aan zijn vrouw gaf, om het overige sterken drank te besteden. - - - - veel moeite door een agent makers aangevoerd tegen de Quellinusschool. Zij droge gebracht. Onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren belanghebbenden aan de hieronderstaando bepalingen van het Reglement voor de openbare lagere scholen in deze gemeente Art. 3. De aanvraag toi toelating op de scholen nos. 1 en 2 geschiedt bij de hoofden dier scholen. Wat school n°. 3 en 4 betreft, heelt dit plaats bij de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs in tegenwoordigheid van de hoofden der scholen. Burgemeester en Wethouders i beslissen over de toelating. ,,Art. I. De toelating van leerlingen geschiedt I eenmaal ’sjaars, op den eersten September. Alsdan worden degenen toegelaten, die den ouderdom van zes jaren bereikt hebben of vóór I den, len Januari van het volgende jaar bereiken. Tusschentijds kunnen leerlingen worden toe gelaten, die zich in de gemeente komen vestigen, in hunne vorige woonplaats onderwijs hebben ontvangen en zes jaren oud zijn. Geen leerlingen worden toegelaten voor een enkelen dagelijkschen schooltjjd of voor een of ander leervak uitsluitend. Sneek, den 20 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. UIT DE PERS. Do regeering heeft bij de Kamer ingediend een ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappij „Zeeland" betreffende het postvervoer, tweemaal per etmaal, ingaande 1 October 1888, voor tien jaar. De maatschappij zal ontvangen voor de Nederlandsche brieven malen f 40,000 per jaar, voor de buitenlandsöhë brievenmalen een gewaarborgd minimum Van f260,000 en voor de pakketpost 5 cent voor lichte en 10 cent voor zware pakketten. Het contract is opzegbaar bij niet nakoming der voorwaarden ot bij aanzienlijke daling der transit- rechten wegens buitenlandscho brievenmalen. Volgens de Haarl. Ct. zijn er valsche gouden tientjes in omloop. Zij zijn te onderkennen aan den klank en aan de kleur, die lichter geel is dan die van de echte. Een diamantwerker uit Amstefdani, die jl. Woensdag de kermis te Haarlem bezocht, kwant tot de ontdekking dat hij ruim 300 ronde, ruwd diamanten had verloren, 180 karaats, ter waarde van f3000. Tot heden zijn alle nasporingeri vruchteloos gebleven. Naar trien verneemt, zal, als hët önhVefp def winterdienstregeliug der staatsspoorwegen onver anderd wordt vastgesteld, dat zëer waarschijnlijk is, in den loop der treinen, zoo als die thans is geregeld, geene noemenswaardige verandering worden gebracht. Naar men verneërtlt wordt de bekëndé zaak van den kapelaan te Bornebeek 24 dezer voor de rechtbank te Amsterdam behandeld» kortdn tijd geleden benoemde de i-aad van Amsterdam een commissie om de juistheid te onderzoeken van eenige grieven, door meubel- wenschten de subsidie, van ^gemeentewege aan deze inrichting verstrekt, voórtaan geschrapt te zien» De commissie heeft rapport uitgebraeht.- Hoe wel zij de bedenkingen en bezwaren van de adressanten wel wat overdreven acht, erkent zij evenwel dat er grond voor aanmerkingen bestaat. Zij doet eenige wenken aan de hand, waardoor alle gedachte aan concurrentie voortaan zal wor den buitengesloten. Onderhandelingen over eën ën ander hebben -vou.-uuv gv.&iJ, dat het bestuur der vereeniging Qnellinuszieh bereid heeft verklaard: 1. den omzet van het werk op de meubelma kers werkplaats, voor particulieren te verrichten, te beperken tot een maximum van f 6000 ’s jaars 2. aan de werkplaats niet meer dan twee werklieden (meubelmakers) in dienst te hebben; 3. maatregelen te treffen, waardoor het aandeel in de winst, tot nu toe door de leeraren en den administrateur genoten, vervalt. Ten slotte zegt de commissie te vertrouwen, dat de raad met dit resultaat barer onderhan- delingen tevreden zal zijn en dan ook geen '■W SSÉ6O a wil 3 1 1 15 W OEEKER (H RAX rm 612 76 7 21 815 loot S 86 loot 8 56 loot 911 loot 9 25 loot 942 loot 615 534 >49 r io 145 I- 20 131) 40» I. ■3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1