BUS- B' IDIWfflMLlD NOR Of GEffiïE II RET llffllSSEEIT SHI JI 1 No. 82. D R I E E N“V E E R T I Q S T K N 1888. KALVEItIHAIlKT Z A. T IC II) yk. 13 OCTOBER. L B op dit oogonblik aanwezig is. Het U I T DE PERS. De Wzjs blijven l 1 J Te Zuidbroek doet zich een bijzonder geval voor. Door den heer Scholten is onlangs oen uit breiding gegeven aan zijn aldaar staande fabriek „Motké,” en wel door het aanbouvven op den boord van het kanaal van een wasscherij tot het reinigen van aardappelen en een Jacobsladder, om de aardappelen uit de schepen in die was- scherij te brengen, een en ander te drijven door een machine van acht paardenkrachten. Volgens de wet van 1875 tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, mag dusdanige inrichting niet in werking worden gebracht voor en aleer de noodige vergunning daartoe aan het gemeentebestuur is verzocht en verkregen met inachtneming der wettelijke ter mijnen. In Juli 1.1, werd een onvolledige aan vrage niet overeenkomstig de wet opgemaakt en niet voorzien van de voorgeschreven stukken bij het gemeentebestuur ingediend, welke aanvrage werd teruggezonden met opgave van de gebreken bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snede maken bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 22 October. Snoek den 12 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Snede maken door deze aan de I belanghebbenden bekend, dat ingevolge artikel 27 der wet op het personeel van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), oen ieder ge houden is, aangifte te doen van de perceclen die op den 15dcn Mei dezes jaars niet ingebruik Waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van het dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien werdenvan het aanschaffen van meerdere dieust- en werkbodeu of' paarden dan op den 15 Mei werden gehouden; en eindelijk van het aanwenden tot belastbaar gebruik vau zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden die in den loop van het jaar het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten Kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat volgens hot laatste lid van het eenig artikel der wet van 20 J uli 1884 (Staatsblad no. 149) de bepa lingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grond belasting, zijn blijven bestaan voor gebouwen, zoolang deze dieueu tot landbouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijver heid, om den ontgonnen of drooggemaakten grond zelveu vruchten te doen afwerpenen dat ter bekomiug daarvan, door de belanghebben den binnen drie maanden, na de ingebruikstelling >San die perceelen, aan het Gemeentebestuur aangifte moet worden gedaan. Sueek den 12 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernomen bij deft Uitgever. Sprekende over de wijze waarop de Stand card de antirevolutionaire Kamerleden terecht gdt zegt het Vad, 1 l>e ciscben van ’t partijverband achten wij niet geiiug, en in de liberale pers hebben vele liberalen er harde woorden over moeten hooren, dat zij het zoo dikwjjls tot schade der liberale beginselen hebben miskend. Maar eer men met zulke verwijten aankomt, als de Standaard doet, moet hot al heel bar loopen. Waar de eisch gesteld wordt eeu leider steeds ook in zijn fei len te volgen, en waar een verzet uit volle overtuiging aan jaloezie en persoonlijke gevoe ligheid wordt toegeschreven, wordt het doodvon nis uitgesproken over elke zelfstandige overtuiging on worden de Kamerleden gedwongen om zich als marionetten over te geven. Zoo wordt aan de jonge garde der anti-revo- I lutionairen geleerd, dat de plicht om den-leider I te volgen geen grenzen heeft. Een leer, te ge vaarlijker, nu de partij versterkt is door tal van volmaakt onervaren krachten, door de leiders üit het niet te voorschijn geroepen, die thans gedresseerd moeten worden, om te loopen in het aangewezen gareel. „Een zaak kan ons troosten aldus besluit het blad dat nl. op zoo verregaande tyrannie de reactie niet kan uitblijven. De Wageninger denkt er al eveneens over: „Wat een tirannie! roept het blad uit Waar lijk, de heer Schimmelpenninck handelde ver standig met het koninklijk commissariaat te begeeren, en zich aan zulk een ondragelijken toestand te onttrekken. „Middelerwijl en laat ons daarmee eindi gen betuigen we den hh. Fabius en Huber onzer dank voor hun mannelijke daad. Eu we vragen hun op dien weg voort te gaan, zich niet voor marionetten te laten gebruiken. Een Christen is geen dienstknecht van menschcn, maar een vrij man. En laat dan het lidmaat schap der Kamer en ’t uitzicht te ceniger tijd met een hoogo staatsbetrekking begiftigd te worden, er mee gemoeid zijn, wat nood 1 de gunst Gods, het getuigenis van oen vrij geweten en de achting van weldenkenden zijn daarvoor tot een meer dau overvloedige vergoeding.” Het D. v. Zuidh. ziet met vertrouwen do regeeriugsvoordracht omtrent de splitsing dor groote kiesdistricten tegemoet. Niet enkel de kiestabel van de Tweede Kamer eischtherziening. Het blad hoopt, dat de regeering zeer spoedig, zoodat zij nog zal kunnen werken bij de Mei- verkiezingen van 1889, zal komen met een voorstel tot herziening der kiestabel voor do Provinciale Staten. De tegenwoordige indoeling laat veel te wenschen over. Z j is geantiqueerd en beantwoordt dus niet langer aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd. Gok voor de verkiezingen van de Staten zou men tot splitsing der groote steden kunnen overgaan. Wat men daaromtrent ook wil of noodig oordeele, do herziening der kiestabel is een onafwijsbare eisch van het oogenblik. Do uitbreiding van het kiezerscorps mist voor de samenstelling der Staten en bijgevolg voor do Eerste Kamer alle beteekems, als de kiestabel niet wordt veranderd. Ten aanzien der wijziging van de kiestabel voor de Tweede Kamer doet het blad nog uitkomen, dat haar aanneming volstrekt niet zou leiden tot Kameroutbinding. Alleen in die steden, waarin do enkelvoudige districten worden inge voerd, zouden nieuwe keuzen moeten plaats hebben. Vuu zulk eeao wijze van behandeling bestaan antecedenten. moesten worden bij do aanvrage om een be schikking van het gemeentebestuur te kunnen erlangen. Dezo nieuwe, op den voet der wet geschoeide aanvrage bleef steeds op zich wachten, terwijl inmiddels de inrichting werd voltooid. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen aan de opzichters, werd do inlichting in werking gesteld. Den 27 September 1,1, kwam bij het gemeentebestuur het verzoek in om vergunning naar het voorschrift der wet opgemaakt. Den 28 September werd procesverbaal opgomaakt wegens het in werking brengen der inrichting zonder vergunning, „terwijl na dien dag maar steeds wordt voortgegaan mot werken, ook na de waarschuwing op order van den burgemeester door do politie gegeven, dat iederen dag pro cesverbaal zou opgomaakt worden. Op grond hiervan is Maandag 8 October door den burge meester, in tegenwoordigheid van rijks- en gemeentepolitie, namens burgemeester en wet houders, do voortzetting der werkzaamheden in de nieuwgebouwde inrichting verboden, op straffe van sluiting dier inrichting of verzegeling dor daarin aanwezige werktuigen. Naar de A'. Gr. Ct. verneemt, heeft do fabri kant persoonlijk aan het hoofd van het gemeente bestuur verklaard, dat met werken in de nieuwo inrichting zou worden opgehouden eu gaf hij order tot sluiting dcrgeheele fabrieken afdanking van het werkvolk. lot juist vorstand der zaak diene dat het hier alleen betreft de inrichting voor de reini ging der aardappelen en de zoogenaamde Ja cobsladder, niet do aardappelmeelfabriek. Wan neer die werkeloos blijft, m. a. w. wanneer de fabriek zolvo niet in werking wordt gebracht, wat mon met eon geringe moeite op den ouden voet kan, dan wordt het werkvolk de dupe van dit geschil. Maandag avond begaven zich een lOOtal arbeiders naar de woning van den burgemeester om te vragen of de fabriek niet weer zou kunnen werken. Do burgemeester verklaarde, met het oog op de bepaalde wetsvoorschriften, daartoe niet te mogen overgaan, wat betreft het nieuw bijgebouwd stoomwerktuig, doch dat overigens de werkzaamheden in de fabriek zelve konden doorgaan. Er werd toen gezegd, dat dadel ijk beproefd zou worden hetgeen zeer goed zou kunnen de Jacobsladder door het groote stoomwerktuig in beweging te doen brengen. Dinsdag ochtend echter om half 7 kwamen de arbeiders weder in groeten getale bij den burgemeester en do beide wethouders. Op order van den burgemeester werden diverse gelegenheden tot vergunning gesloten, omdat zich een onrustige geest begon, te openbaren. De Commissaris des Konings te Groningen was Dinsdagmiddig, zooals toen reeds door ons gemeld werd, naar Zuidbroek vertrokken. Woensdag ochtend zijn oen groot deel der werklieden door den fabrikant aan het werk gezet met het schoonmaken. Een gedeelte na melijk van de grondstof is natuurlijk steeds onderweg, d. i. in verschillende onderdeden van de machine aanwezig en wordt bedorven wanneer het daarin aanwezig blijft. Desmeden en meer vaste werkers zijn werkeloos. Naar de N. Gr. Ct. verneemt zal de fabriek, wanneer deze schoon maak is afgoloopen, blijven stilstaan, Of dit zal duren tot Vrijdag middag e.k., wanneer de termijn verstreken is, waarop door het gemeen tebestuur vergunning kan verleend worden, of wel voor vast, is onbekend. Van ruim 20 schepen met aardappelen, bij do fabriek aanwezig, zijn 18 ’Woensdag morgen vertrokken naar de -be,——fabrieken van den heer Scholten te Meeden en en van de formaliteiten, die in acht genomen te Foxholsterbosch, drietal werkvolk is rustig. Do hoeren Diepenheim en do Wijs, die do bekende vergadering van ridders der Militaire Willemsorde bijeenriepen, hebben aanstoot ge nomen aan hetgeen de heer Huber in de Tweede Kamer over die vergadering zoide. „Wanneer - zoo sprak de heer Huber ik het oog vestig op die irréguliere vergadering van ridders der Militaire Willemsorde, bijeenge roepen om to doen wat do taak van het kapittel der orde is, zoo het bestond, dan is het, geloof ik, beter hieromtrent hier het stilzwijgen te bewaren." De heeren D. en d. W. achten ’t bevreemdend en voor hen grievend dat de heer Hubor deze afkeuring van de bekende vergadering zonder voorafgaand grondig onderzoek heeft uitgesproken. Van het ontridderen van den hoer de Rochemont kon geen sprake zijn, omdat zelfs een kapittel der orde daartoe niet het recht zou hebben. Niet met dat doel is de vergadering belegd. De briefschrijvers vragen dus aan don heer Hubor of hij wel het recht had te spreken van eene „irréguliere vergadering”, en om het doel dezer vergadering te laken. Overigens verklaren de hoeren vöorbopig nog het stilzwijgen te zullon bewaren over hetgeen ia bedoelde vergadering besproken is, De heer Huber heeft op dit schrijven geant woord. Hij wjjst er o. a. op, dat de wet van 30 April 1815 door die van 15 April 1886 in zooverre gewijzigd is, dat het ontecrende vonnis, dat eene ontriddering van een ridder der Militaire Willemsorde ten gevolge kan hebben, plaats heeft gemaakt voor „eene onherroepelijke ver- oordeeling tot gevangenisstraf van 3 jaron of tot zwaardere straf". Voornamelijk echter verdedigt de heer Huber zich tegen do meoning der heeren De Wijs en Diepenheim, dat hij in zijne inter pellatie de vergadering wanordelijk zou genoemd hebben, omdat hij geloofde, dat zij geroepen was, om den heer De KocUemont te „ontridde ren". „Mijne bedoeling", zegt do heer Huber, „was even eenvoudig als mijne woorden. De verga dering van eonige ridders, in de aangelegenheid De Rochemont samengeroepon, kon geen ander doel hebben dan om samen te beraadslagen over do gemeenschappelijke belangen, die der orde, of hare eer en hare waardigheid. Welnu, eeno dorgelijke vergadering kent het statuut der orde niet. Zoo het noodig is, kan de koning daarvoor een kapittel benoemen, doch het kapittel bestaat thans niet. De koning acht en te récht - door de individueele leden de eer eu de waar digheid der orde genoegzaam verzekerd. Doch nu dit kapittel niet bestaat, mogen eonige ridders maar niet samen komen, om de belangen der orde te behartigen. Daarom noemde ik bet eene irréguliere (wanordelijke) vergadering. En ik sprak de woorden openlijk uit, omdat ik meen, dat het ook de plicht van den volksver tegenwoordiger is, de regeering indachtig te maken op irréguliere zaken, dio in de samenleving voorvalien. Wanneer toch dergolijke vergaderin gen meer geschieden en er alzoo behoefte bleek te bestaan aan een kapittel, was het de taak van de regeering, om voor de benoeming van eon kapittel zorg te dragen. Of dat nu inde orde was bij deze interpellatie kunnen wij gerust aan den voorzitter overlaten. Ik verzeker u, in het handhaven der orde is mijn hooggewaardeerde vriend niet erg meegaand. De leiding der vergadering is bij hem iu uitste kende handen." De heeren Diepenheim en De Wijs blijven zoodat nog slechts een 1 de heer Huber het antwoord niet schuldig. NVEBK J B A K I H,lli;iaJi'1:iiili;i;h:iaiiiiiiflili|feig ■SB U 1 Al A ifi IV Lt A Al I». I I. I. Io !f ir ■e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1