SN 1 l 1 jl - No. 83. D R I E-E N-V E E R. T I G S T E 1888. KALVERMARKT 5 L 17 OCTOBER. IA. woordvoor- 1.00 uit JB I N ar K AL A MB. izer bij 5 \i. Jet. na izer bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 22 October. Snoek den 12 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. den izer end n. kele 1 te ren, Een zeldzaam voorkomend geval in de rechts praktijk heeft zich, naar men aan de Midd. Ct. schrijft, te IJzendijke voorgedaan. Een zevental personen, waarvan de meesten ‘,'18 2 •W: L Donderdag is te Amsterdam behandeld de zaak tegen den betaalmeester van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij wegens valschheid in geschriften. Hij had op de werkbriefjes der sjouwers de cijfers van de uren vervalscht en daarvoor telkens f 40.50 meer dan hij uitkeerde in rekening gebracht en ontvangen. Bij de ontdekking bekende hij, dergelijke oneerlijkheid reeds lang te hebben bedreven en aldus onge veer f 10,000 te hebben verduisterd. Daar die feiten echter niet meer te bewijzen waren, stond hij enkel terecht voor het laatste feit. Tegen hem werd een gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. De tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in den Koekamp in den Haag zal Zondag 21 dezer gesloten worden. van de regeering. En laat ons bij al het tegen- dier geruchten getwijfeld, tot dat genoemde heer jl. Woensdag avond onverwachts in zijne woning word gevangen genomen en naar de cel over gebracht. Welke feiten hem eigenlijk worden ten laste gelegd, is nog niet met zekerheid bekend wel spreekt men van valschheid in geschriften en verduistering van gelden, doch dit eischt nadere bevestiging om als waar te kunnen worden aangenomen. Men schrijft aan het Politienieuws uit Utrecht: Sedert eenigen tijd liepen alhier voor den heer baren 8, thoe H. zeer booze geruchten en wist men zelfs te vertellen, dat hij zich in zijne betrekking van penningmeester eener instelling van liefdadigheid zooverre zoude hebben verge ten, dat de justitie zich in de zaak had gemengd en reeds een onderzoek had bevolen. Toch werd nog door velen aan de geloofwaardigheid ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. naire partij mei elkander op gelijken voet moeten samen werken, zoowel bij de stembus als in de Kamer, op krachtige aaneensluiting heb ik altijd aangedrongen en ik hoop dat nog lang te kunnen blijven doen. Doch door deze bepaling in het reglement vau orde op te nemen, zou deze aaneensluiting verbroken kunnen worden en daartoe wilde ik mijn stem in geen geval geven. „Is dat groote beginsel van vrije aaneensluiting nu gered De bestrijding, den heer Fabius en mij ten deel vallende, maakt mij nog niet gerust. Geheel ongevoelig laten mij de dikwerf schan delijke ontboezemingen en verdachtmakingen, die ik lees. Dat zjjn uitdrukkingen die den schrijver onteeren. „Doch bedeukelijk vind ik dat roepen van altijd gezamenlijk te moeten optrekken met onze „woordvoerders.” Wat zij zeggen, het woord dat zij „voeren”, wordt geacht de uiting van de anti-revolutionaire partij te zijn. Het is mij alsof men door al dat rumoer, dat gemaakt wordt, er bij de anti-revolutionaire kamerleden den schrik wil aanbrengen, vooral niet anders te stemmen dan de „woordvoerder” aangeeft, vooral geen eigen opinie te hebben en een overtuiging te hebben als was, dat men bij lauwe tempera tuur kneeden en vervormen kan, als men wil. „Anders begrijp ik ook al die drukte en be weging niet, want het geval, dat wij nu gehad hebben, kan zich immers niet meer voordoen, dat de „woordvoerders" niet door alle leden der rechterzijde worden gevolgd. Immers, wat nu verder te behandelen is in do Kamer, komt Door Z. M. den Koning is aan de Neder- laadsche Heidemaatschappij, als blijk van zijn belangstelling in deze zaak, de belangrijke gift geschonken van f 25,000. Do orde mag te Zuidbroek als hersteld worden beschouwd. Vrijdag middag om 12 uur werd door het gemeentebestuur de noodige vergun ning verleend en dadelijk is met het werk begonnen, ’t Zal met alle kracht worden voort- gezot om do vorloron schade in te halen. Er zijn daarvoor voldoende aardappelen aanwezig en in aantocht. De aangevraagde rijkspolitie is tot nader order vertrokken. De heer W. A. Scholten schrijft een artikeltje in de N. R. Ct. ter woerleggiug der mededee- ling, dat hij onwillig zou geweest zijn om aan do wettelijke voorschriften te voldoen, ’t Blijkt, dat hij de aanvrage, indertijd wegens eon gebrek in den vorm terug ontvangen, vergat. Zoodra het hom mogelijk was, heeft hij alles gedaan om het verzuim te herstellen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1,25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De geneeskundige inspecteur te Groningen heeft de ingezetenen aldaar gewaarschuwd togen hot gebruik van ongekookte melk. In don laatsten tijd zijn n.l. aldaar weder gevallen van typhus voorgekomen, die blijkbaar in verband staan met het nuttigen van melk uit eone mel kerij in die stad, waar voor eenige wekon een verdacht ziektegeval is voorgekomen. Door de melk to koken en gedurende ton minste 5 minuten aan do kook to houden, kanhetgovaar van besmetting langs dezen weg worden voor komen. Met het oog op het herhaaldelijk voorkomen van typhus in Groningen, tengevolge van het gebruik van melk, in de laatste jaren, blijkt de wenschelijkheid, dat melk nooit anders dan gekookt worde genuttigd. woordige geschetter niet vergeten, dat onzo leiders, onze woordvoerders, nu het ministerie uit de meerderheid is voortgekomen, in don regel de ministers zijn. Do quaostio of eon kamerlid moot worden gevolgd zal zich dus wel niet spoedig weder voordoen, tenzij hij oppositie gaat voeren tegen do regeoring. „Hot blindelings volgen van de „woordvoer ders"’ in de Kamer of van de besluitende club, van mannen dus, die de verantwoordelijkheid der regeoring niet hebben, zoo iets heeft „de gevaarlijke strekking om van menschen werk tuigen te maken, die zich hunner eigen verant woordelijkheid onbewust worden en zich laten leidenhet kan daarom slechts oen tijdlang werken, maar moet noodwendig leiden tot uiteenspatten van de groep of partij, welke men waande door hare voortreffelijke organisatie tot bijzondere kracht gebracht to hebben. „Trouwens met die bedoeling, om die doodendo eenheid te erlangen, is de club ook nooit opgericht. Er is werkelijk een warme aaneen sluiting verkregen tusschen mannen van ver schillende opvoeding, verschillend beroep, samen gekomen uit verschillende oorden van het land, eon warmo aaneensluiting ten bate van het vaderland. Doch eon eenheid, die doodt, is nimmer bedoeld, integendeel ieders gepaste vrijheid is verzekerd. „Over het bestreden artikel van don heer Lehman is zelfs niet een clubbosluit gevallen, hij diende hot in op eigen risico. „Do afstemming van het bekend artikel over do commission van voorbereiding heeft dus don gezonden toestand, waarin wij ons thans bevinden, doen voortduren. De individuoole vrijheid en werkzaamheid is verzekerd, en in de club zullen do gauche en droito kunnen en moeten samen werken, zonder dat de eene kunstmatig een overwicht op de andere verkrijgt. „Dat is het gevolg van het gevallen besluit en do tijden zullen weldra aanbreken, dat men onzo daad, hoo pijnlijk die ook voor ous is geweest, zal zogenen.® Volgens ’t „Algemeen verslag der afdeolingen van den gemeenteraad te Amsterdam over do eeineonte-bogrooting voor het jaar 1889“ hoeft cen lid do wenschelijkheid uitgesproken, dat voortaan in de voorwaarden van aanbesteding voor do uitvoering van gemeentewerken de bepaling worde opgenomen, dat de aannemer verplicht is de werklieden, bij do uitvoering van hot werk gebezigd, te verzekeren tegen ongelukken, buiten hun schuld op het werk hun overkomen. Bravo, zegt hierop het Sociaal Weekblad. Doch hot zou hot nog vrij wat luider zeggen, zoo do wensch van dat ééno lid door dagelijksch beduur cn gemeenteraad blijkt te worden beaamd, en dientengevolge verwezenlijkt wordt. Want dan zal de hoofdstad cen voorbeeld geven, haar tot eer strekkend. Of zal ’s lands regeoring er voor zorgen, dat het is, die - door een verplichting als de be loeide op te leggen aan aannemers van werken voor rekening van het rijk in dit opzicht vóórgaat ton goede Vermoeden mag men, dat bÜ behandeling der staatsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer daarop met klem is aungedrongen. En vermoeden ook, dat een icgcering, welke bij haar optreden belijdenis deed van haar inzicht in de sociale eischen van onzen tijd, bereid zal worden bevonden om aan uien aandrang gehoor te verleenen. Als het komt tot een dwingend gebod van den wetgever aan particuliere arbeidgevers, wat zal men dezen u»yue vaste wuiamgiug, uai> uo dan kunnen antwoorden, zoo zij tegenwerpen verschillende nuanceeringen in de anti-rovolutio- Sli) die met uw wetgevend gezag ons dwingen *■”- 3~~ wilt, waarom hebt gij, als werkgever, niet reeds lang gedaan, hetgeen ons thans door u wordt opgelegd F Inderdaad, het had reeds gedaan moeten zijn sedert lang. Reden te meer, om het nu eindelijk liever hedeu te doen dan morgen. Het Weekblad van het Recht dringt bij den minister van justitie aan op daden. ”^e re(4evoer*,|g» waarmede de gewone zitting en der Staten-Generaal 18 Sept. jl. namens den koning door den minister van biunenlandsche taken werd geopend, bevat van wege het de partement van justitie alléén de toezegging: joon wetsontwerp, houdende bepalingen tot het logengaan van overmatigen arbeid van jeugdige Personen en vrouwen zal u eerlang bereiken.* »Die voordracht wordt zeker in deze dagen, mi men zich zoo druk bezig houdt met wat men is overeengekomen te noemen de sociale viaag, niet zonder groote belangstelling tegemoet gezien. Maar, aldus vervolgt het blad, hebben Wij van den minister van justitie in de tegen woordige zitting der Staten niets anders te wachten, geene voorstellen tot herziening van ons burgerlijk, audels- en procesrecht, geen wederiudiening viin wetsontwerpen, door zijn ambtsvoorganger oeds aanhangig gemaakt bij de vorige Kamer, laar vervallen door hare ontbinding, bij name dat tot regeling van het notariaat De mie van 18 beptember bewaart omtrent dit 'Hes het stilzwijgen. Wij willen echter hopen Het weekblad do. Amsterdammers heeft een bijzonder goed geteokende plaat gewijd aan het bezoek van keizer Wilhelm te Rome. Men ziet Wilhelm tusschen den Paus en koning Humbert van Italië. Blik ou houding stemmen overeen met het onderschrift; „Entre ces deux mon coour balance.” De prijs van f 100,000, benevens do premie van f 30,000 der Ned. Staatsloterij zijn Zater dag te Rotterdan gevallen bij do collecteurs Bonenkamp Liebert, op no. 20215, gesplitst 20/20 loten, zoodat menigeen eeu vroolijken dag heeft. Een arme schoenmaker moet Vrijdag avond zijn twintigje nog verkocht hebben voor f85. De gelukkige kooper moet hem echter thans nog f 200 cadeau gegeven hebben. Donderdag is de zoutfabriek „Eos” van den heer Beins te Essen (Groningen) door een onbekende oorzaak een prooi der vlammen ge worden. Hoewel de fabriek in volle werking was en de stoomketels onder volle spanning stonden, is niemand gekwetst geworden. Ge bouw en machinerieën waren verzekerd alle andere goederen niet. en vertrouwen dat, zoo vroegere ministers wel eens meer hebbeu beloofd dan zij hebben gegeven, jhr. Ruys van Beerenbrook nu eons moer zal geven dan hij belooft." Evenals de heer Fabius in de Delvenaar heeft de heer mr. U. H. lluber in het Noorden zijn houding in de Tweede Kamer bij de behandeling vau het reglement van orde tegen do aanvallen van do Standaard verdedigd. Ditmaal heeft do Standaard het geheel betoog overgedrukt. De heer Huber begint met oen kort overzicht van den loop der zaak, ter onderrichting van degenen die oen oordeel over het geschilpunt willen vellen. Daarop doet hij uitkomen dat het voorstel van do hh. Lohman en Schaepinan, waar hij zich tegon verzotte, niet alleen onpractisch was voor de behandeling der zaak, maar buitendien gevaarlijk voor de tegenwoordige omstandigheden. De anti-revolutionaire partij telt in de Kamer 26 loden, de roomsche staatspartij eveneens 26. Daar groepjes van 20 loden een lid voor do commissie van rapporteurs zouden aanwijzon, bleven er bij elke lijst 6 loden buiten mede werking b.v. de ledon, die naar het oordeel van do zoogenaamde „woordvoerders” te veel een eigen opinie hadden, niet gedwee genoog met hen medegingen. Had b.v. do gauche in de anti-revolutionaire club de meerderheid, dan kon dit artikel een geschikt middel zijn om de meest geprononceerde leden dor droite buiten allen invloed op de totstandkoming van allo eenigszins belangrijke wetsontwerpen te houden. Mr. Huber zegt niet, dat de heer Lohman dat bedoelde, want dan zoude hij het hebben moeten zeggen in het schriftelijk of mondeling debat, maar het kon van deze bepaling ’t gevolg zijn, on er waren buitendien teekenen die hem daaromtrent niet gerust deden zijn. De felheid, om geen ander woord te bezigen, waarmede de hoer Fabius en hij later werden bestreden, heeft hem zeer versterkt in zijn opinie, dat hij juist heeft gezien. Daarna vervolgt hij -Het is mijne vaste overtuiging, dat de IS SNEER It linns i iDBwiHUD m m «fflmïwwmMDranwsM. ■ea ■s® Jr." f w’i K 8 b v. -Jan g0. izifl) jriu do urt. be- ,77^ kc, ts rsma r en cuw* linke SijbJ 8, te 1, to □ten. n. - £•- eeg. Ji 7! m doo doe 8-3 dod 91 doe 92 doe 91 dofl :i 6‘lil 710 745 8^ 824 §80 Uj«: .I..S.V- 10 10 7 8 2 ié>. '10 2 mm a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1