SIHJÏÏS- ffl IIHJJ1II Hlf IJI.lfl ÏÜ0R OS i No. 88. D R I EE N-V EERT I G S T E JAARGANG. 1888. lei 3i O V F 3I B E IS, 3 A 400,— Te zamen ƒ225183,55. UIT DE P E 11 8, dan I 1000,— 10,- Tot lid der Tweede Kamer is te Lochem gekozen de heer mr. W. G. baron Brantsea van de Zijp (candidaat der anti-rev. en kathol.) 340,— 200,— 90,50 200,— I. •cl Io. 50, 3430,— ,24525,— 300,— 250,— 755,— 400,— 400,— 2040,— 1381,55 50. '13 3o JO, iei nir 4o DO, JO. OO a 790,— 1125,— ƒ17795,— n zijn de club te verlaten. De Indische bladen werpen bij het vertrek van den heer Van Hees een blik op hot tijdstip, gedurende ’t welk hij als gouverneur-generaal in Indio vertoefde. De Javabode laat zich als volgt uit: „Als ambtenaar had hij zich den bijnaam verworven van kouing Otto, als onderkoning was hij de opperste der ambtenaren, die zijn ondergeschikten onmiddellijk terugbracht onder de tucht, waaraan zij door zyn voorganger ’s Jacob geheel waren ontwend, die do meesten hunner persoonlijk min of meer kende, die op de hoogte was van hun wenschen en behoeften, die daardoor bijzondere aandacht wijdde aau benoemingen en personeele zaken. Als auto cratisch stond hij bekend en streng, tevens als iemand, die niet afkeerig was van gunstbetoon en nepotisme, en zonder twijfel heeft hij ook als gouverueur-generaal zich als zoodanig doen kennen; maar al ging er bij zijn benoeming een rilling door de ambtenaarswereld en al had zyn kracntige hand spoedig de meosten tot hun' plicht gebracht, toch is van hem geen algemee- ne zuivering uitgegaan; hij heeft velen bevoor recht ten koste van anderen; den geheelen staatsdienst hervormd heeft hij niet. Is zijn goede wil misscuien ook in dit opzicht afgestuit op den tegenstand van den heer Sprenger van Eyk, en belioort een voorstel van deze strek king tot het kleine dertigtal, dat op de bureau’s in Den Haag rustig is neergelegd, en dat, ware het algemeen bekend, een anderen dunk van: den heer Van Rees zou geven dan nu de meea ten hebben? Want te ontkennen vult het welke terecht zoo hooge verwachtingen van den heer Van Rees heeft doen koesteren, heeft dan ook veel meer gewrocht en uitgewerkt, zij het niet op het hem versperd terrein der aigeriieene politiek, dan sommige partijdigen beweren en vele oningewijden hen nabauwen; zonder veel kans op succes evenwel, sedert de plotseling verstoorde rust op Java in een oogwenk her steld is en diezelfde oogwenk allerwege een officieole waakzaamheid heeft verwekt, welke de handhaving van het gezag waarborgt. „Ziedaar aldus besluit het blad een samenwerking in de ure van gevaar en paniek, wolke niet verkregen wordt zonder volmaakt gezag en stipte gehoorzaamheid. Waar beide in zoo opvallende mate bestaan als onder het bestuur van den heer Van Rees, daar is Polen nog niet verloren. He: mjjstjrschap, door den aftredendeu landvoogd in dezen getoond, doet hem waardeeren als den uitblinkenden dirigent van een talrijk orkest, wien om zyn heerschappij over het ensemble gaarne de hem als solist aanklevende gebreken vergeven worden. Ondanks die gebreken, ondanks de felle cri- tiek, welke hem rechtmatig heeft getroffen durven wy dun ook voorspellen, dat er heel wat tijd zal moeten verloopen eer het gemis van den aftredendon landvoogd vergoed zal zijn.” ADVERTKNTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Volgens een gerucht, dat ’t Handelsblad ter oore komt, zou de regeering aan de Staten- Generaal weldra het voorstel doen Atjeh te ontruimen en enkel ecu bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Ofschoon het moeite kost aan de waarheid van dit gerucht te gelooven, meent het blad het te moeten mededeelen, omdat het door gewoonlijk welingelichteu als geenszins onwaarschynlyk wordt beschouwd. Ook in Indie loopen, blijkens de laatste mail, zulke berichten, ’t Schijnt dat het staken der voorbereidende werkzaamheden voor den opbouw van een nieuw cavalerie-kampement er aanleiding toe heeft gegeven. Do Standaard spreekt echter beslist dit gerucht tegen. Bij doze Courant behoort als bijblad, Peuilleton-nummer Begrootiiig der Ontvangsten: Batig saldo over 1887 Openten grondbelasting, Hcofdelijke omslag Belas ing op de Honden Opbrengst bruggelden enz. Men meldt dut de toestand van Z. M. den koning in do laatste dagen minder gunstig is. De koning houdt nagenoeg den geheelen dag het bed; de eetlust is weinig en Z. M. ondervindt hinder bij het slikken. De koning is echter niet lusteloos. De toestand wordt ernstig inge zien. Delyfar's dr, Viuknuyzen is gisteren tele grafisch ontboden en naar het Loo vertrokken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco •n te zenden. ---- Het Staatsblad no. 157 bevat het kon. besluit van den 30 Oct. j.l., ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Sept. j.l. (Stbl. no. 150) tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den troon. Bij dat besluit zijn aangewezen tot leden van den Raad van Voogdij: mr. W. baron van Golstein van Oldenaller, Onzen Kamerheer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. j. Roëll, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, Oazen kamerheer in buitengewonen dienst. Gomeente Sneek voor 1S8D. Uitgaven: Jaarwedden en presentiegelden Kosten van bestuur Drukkosten, advertentiën enz. Onderhoud gemeentehuis Burgerlijke stand Verkiezingen Staatsblad, boekwerken enz. Zegels, reiskosten Wegen, straten, wallen, bruggen, plantsoen enz. enz Gasfabriek Gemeentereiniging Begraafplaats Brandweer Onderhoud gemeente-eigendomraen Belastingen Kamer van Koophandel Arm voogdij en Werkhuis Geneeskundige dienst krankzinnigen Hooger onderwijs Middelbaar onderwijs Lager onderwijs Bewaarschool Kunsten en wetenschappen Militie en Schutterij Uitkeeringen Kleeding politie, invordering middelen, brandassurantie enz Rente en aflosssing Pensioenen Proceskosten Subsidiën V ergaderingkosten Onderhoud rechtsgebouw Gezondheidspoiitie Onvoorziene uitgaven Te zamen ƒ225183,55 niet, dat wel degenen, die dadelijk en veel met hem in aanraking kwamen, in hem goede trouw en ernstige zorg voor ’s lands belangen opmerk ten, maar dat hij zich bij de groote menigte meer om zijn uitstekende bekwaamheden dan om zijn schitterende daden een naam heeft gemaakt. Toch is dat oordeel waarschijnlijk 1050,—»’ onbillijk, en wanneer eenmaal een betrouwbare geschiedenis van zijn beheer kan worden ge schreven, zal bijna zeker de heer Van Rees onder de landvoogden van Indie geen slécht figuur maken. Door den afstand zullen dan zoovele handelingen, die persoonlijke antipathie hebben opgewekt en hem de achting van velen hebben doen verbeuren, hare afmetingen ver liezen en zal alleen overblijven het beeld van een gouverneur-generaa), die in moeilijke tijden Indie voor erger heeft weten te behoeden. En zelfs zij, die de voorteekenén meenen te zien eener ontbinding van ons koloniaal bezit, zullen moeten toegeveu, dat die ontbinding door den heer Van Rees wel is tegengehouden, maar niet verhaast; niet zoozeer door hetgeen aan zijn persoonlijk initiatief is te danken, als dooi de krachtige wijze waarop hij het bestuur voerde.” Het Bat. Hand, is nog iets warmer in zijn huldebetoon. Dat Van Reos’ bestuur niet vruchtbaarder is geweest, schrijft het toe aan de weinige medewerking die hy heeft gevonden bij de regeering in Nederland, speciaal bij den vroegeren minister van koloniën, den heer Sprenger van Eijk. „Inderdaad heeft men schrijft het blad groote verwachtingen gekoesterd van zijn be stuur, maar men deed dit in de stille gedachte, dat hij, en niet de zooveel jonger en zooveel minder ervaren, door hem op het kussen gebrachte minister, toon en kleur zou geven aan het ko loniaal beleid. Nu dit laatste intusschen heeft plaats gehad, nu de heer Sprenger van Eijk als minister alle zelfkennis en bescheidenheid ter zijde heeft gesteld en voortdurend zijn wil heeft doen gelden boven dien van den heer Van Rees, in die mate, dat niet minder dan zestig regeeringsvoorstellen, door laatstgenoemde ont worpen, grootendeels met het doel om de kolo niën te hulp te komen en zooveel mogelijk voor verderen achteruitgang te bewaren, door den minister onder het loodje zijn gelegd; nu kortom de oppermacht gedurende de laatste vier jaren voortdurend is uitgeoefend door den minister en hierdoor de landvoogdij over deze koloniën op het stuk van regeeren gedwongen is geworden haar taak op te vatten als een bloote figuratie, nu gaat het niet aan te beweren, dat de altre dende gouverneur-generaal de in hem gestelde verwachtingen heeft beschaamd en hen, die haar koesterden, teleurgesteld. Om dat te kun nen doen, had hij, zoo al geen initiatief, dan toch genoegzamen invloed moeten kunnen uit oefenen op den door hem gecreöerden minister, om het beleid in zijn richting te doen sturen.’ Een en ander leidt het blad tot de conclusie welke, zooals men weet, geheel strookt met do politiek, steeds door haar gevoerd dat de suprematie, door minister en parlement uitge- oefënd, heilloos en rampzalig is voor de koloniën. Een eervolle eigenaardigheid is het geweest in het bestuur van den heer Van Rees, dat hij ten strengste alle opzien vermeden heeft by het werkelijk goede, door hem tot stand gebracht. Weinige landvoogden hebben hem geëvenaard in het zorgvuldig onderzoeken der aan hun beslissing onderworpen zaken. Niet als een cabinet noir heeft de algemeene secretarie onder hem gewerkt: haar onderzoek heeft enkelen gered, velen verplicht en dus nut gesticht in veelzijdige richting. De zeldzame kennis van personen en zaken, De Standaard besluit haar artikel tegen Mr. Huber over de houding door hem en den heer Eabius aangenomen bij het reglement van orde in de Tweede Kamer aldus: Onze conclusie is en blijft: 1°. Dat de heer De Savornin Lohrnac, had hy dezen storm kunnen voorzien, ongetwyfeld van meet af minder op goed vertrouwen zou Z1ju afgegaan, on zyn concept meer den gewonen weg zou hebben laten loopen. 2°. Dat het hoofddenkbeeld van den heer De havornin Lohman alleszins juist was, al nemen 'VQ “un, dat, bij goeden wil, zyn concept door tydige amendeering het ideaal nog nader ware te brengen geweest. 3°. de hoeren Fabius en Huber in hun Pnucipieele opvatting onjuist zagen. 4 Dat zij desniettemin het recht bezaten, om zich pertinent tegen het voorstel te verzetten, maar dat zy, bijaldien zij van dit recht gebruik wonschten te maken, principieel in de club had den te debatteeren, en in de club de pertinente verklaring hadden moeten afleggen, dat zy zich verplicht zouden zien tegen dit voorstel te stem men. 5°. Dat in geen geval in de sectie door den “eer Fabius een debat tegen den heer Lohman had moeten gevoerd worden over den eisch der anti revolutionaire beginselen, daar al zulk deb<*t over eigen beginsel niet in de sectie, noch 111 de Kamer, maar in de club thuis hoort, Voor fieu die daarvan zelve leden blyven. Eu 6U. dat zy óf hunne houding voortaan" coirecter hebben te maken, öf zedelyk verplicht „12350,— „32050,— „11000,— 225,— 1200,- 2300,— 2175,- 200,— „21470,- 2550,— „19830,— „18900,— „37885,— 1860,- 1600,— 1391,50 3125,- 874,126 memorie. 639,93 6 12250,— 50,— 190,— 7915,— 8500,— 9892,50 300,— 242,95 24409,85 5 ,40000,— ƒ11325,318 6237,35 „55000,— 700,- 3780,25 6800,— 4890,50 1170,50 170,- 25.0,- 3600,— 4000,— 3075,— „11724,25 3536,02 der waag van de veemarkt enz. van begrafeuisrechten van leges en trouwen schoolgeld H. B. School lager onderwijs Gymnasium vergunningsrecht van landerijen en huizen grondrenten trekweg naar Leeuwar den reuten visscherij, maalgelden enz. stadsreiniging bank van leaning legen waterbakken Subsidie Gymnasium II. B. School lager onderwijs voor den veearts bc. olgeld der bewaarschool 5 er personeele belasting G ti angst der gasfabriek legen oetkoming pnderhoud rechts gebouw Bestitutie-kosten besmettelijke ziekten Verkoop van stukken ter Secretarie e SHEERER OURAA ihebm iiehwwsseeï sass. 0*1 22. BIKHEMLANM. 0 0 7i 7) 7) 7) 7> 7) Ti' 7) A 7) 7) n 77 III 0 n S3 lid ’d in 311 ,lW 00 f8 1 1 "A 7) Ti 7) 7) 7) 1 L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1