MU ns- II .IDIEimniE-BUII IM nt I. [111111 IIIIET 111 II (IWISSHE1Ï SHEIK. I8S9 VIE RJE N-V EERTIGSTE Ni). 1. DIASD AG 1 J AAV A R I. door stilzwijgen, zijn. Wjj zouden zulk een deden uitkomen, J Vrijdag middag is in den foyer den rekenen mogen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents, Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. dat ze nooit ofte nimmer op medewerking of inschikkelijkheid in zake de missie te Rome ridderlijk hart des Konings steeds op de rechte vonden zoo dikwijls daar met den verboden wonderkuil werd gevischt, waarom het college van de zeevissehertjen sedert lang op een voor ziening heeft aangedrongen. Door den heer Jos. Marres to Maastricht en andere voorname zoutzielers is een adres aan den Minister van Financiën gericht, houdende verzoek om verlaging van den zoutaccijns van f9 tot f4 per 1Ü0 KG. Adressanten zijn van oordeel, dat door die vermindering de sluikhan del langs de Belgische grens geheel ophouden, het zoutverbruik vermeerderen en de opbrengst van den zoutaccijus niet aanmerkelyk atnemeu zou. voorstel bestrijden.11 In de artikelen, nu weder aan de missie ge wijd, laat de Standaard zich veel minder koud over de vraag uit, dan tijdens de verkiezingen. Vermoedelijk moet hier ook gedacht worden aan den grooten jjver in de verkiezingsdagen, waarin, beteekende deze gezindheid gaf zij voor de toekomst P het bezit van RomeP Juist, omdat de Paus onafhankelijk en souverein moet zijn te Rome, moet hij niet te Rome worden hersteld door de overleggingen van een Byzantijnsche of Gallikaansche politiek. Het herstel van den Paus moet niet de uitkomst zijn van menscheljjke kunsteuarij. Volgens de Avondpost is een wetsontwerp in aantocht tot voorziening in een leemte, in het van Strafvordering, tengevolge van de niet gerechtelijke of gemeentelijke indeeling van de Zuiderzee en andere wateren. Vooral op de Vrijdag middag is in den foyer van den Zuiderzee werd hiervan de moeilijkheid onder- I Stadsschouwburg te Amsterdam de buste ge ilet Volksblad, orgaan van Volksonderwijs, sluit zich geheel aan bij den dank, in de Tweede Kamer door den hoer Smeenge aan den minister Mackay gebracht, voor zooveel zijne verklaring betreft, dat hij het besluit van den gemeenteraad te Smilde, tot het verleenen van eervol outslag aan de openbare onderwijzers, ten einde op die wijze tot verlaging der onderwijzorstractementen te komen, aan den koning ter vernietiging zou voordragen. Maar het blad betwijfelt of de weigering om het besluit van Montfoort ter vernietiging voor te dragen, door den minister gerechtvaardigd is. In ’s ministers rede is voor die weigeiing slechts ééne verklaring, of wel liever ééne verontschuldiging te vinden nl. dat, zooals de minister zegt, hij „niet vermoedde dat het besluit van dien raad er toe kon leiden om op groote schaal te bereiken wat vroeger langs anderen weg niet kon bereikt worden." Hier was de heer Mackay al te nederig Velen, minder scherpzinnig dan de minister, hadden in den afgeloopen zomer dit gevolg immers reeds met zekerheid voorspeld. Voor het vervolg echter is thans, nu het raadsbesluit van 8milde sbffiig vernietigd wordt, eene verdere navolging van Montfoort gelukkig onmogelijk gemaakt Evenals indertijd van de beurzen aan de rijirskweekscholen, mag men ook hiervan, zij het ook niet geheel voldaan, dan toch dankbaar zeggenbeter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald Tot de verzoekschriften, door de Tweede Kamer voor haar uitééngaan behandeld, behoort ook een afkomstig van net hoofd eoner openbare school (te S walmen) en vier andere ondertee- kenaars. In dat adres wordt uiteengezet, dat do redenen, in de ingediende pensioenregeling opgegeven voor de verzorging van weduwen en weezen, ook gelden bij die van de openbare onderwijzers. „Ook voor deze", zeggen adressanten, „bestaat de pijnlijke onzekerheid omtrent het lot van vrouwen en kinderen, daar ook hun evenals den rijks-ambtenaren alle neringen bedrijf is ontzegd, waarin de nagelaten betrekkingen nog een mid del van bestaan zouden kunnen vinden. Do huiveringwekkende gedachte, gade en kroost onverzorgd te moeten achterlaten, kan niet anders dan nadeelig werken op den moed en de energie van den onderwijzer, zoo noodzakelijk voor zijn moeilijke taak". Do adressanten verzoeken daarom, dat ook aan weduwen en weezen van onderwijzers pensioen worde verleend, zij het ook met ver- hooging der thans voorbeschreven pensioensbij drage. Op voorstel der commissie heeft de Kamer besloten dit adres ter griiHo neer to leggen ter inzage voor de leien. Het wereldlijk gezag van den Paus is in den laatsten tijd door verschillende samenkomsten van Roomsch Katholieken in eenige plaatsen van ons land en op de groote meeting te.Utrecht, veel besproken. De Nederlandsche missie bij den Paus kwam daar mede bij op het tapijt, terwijl de Standaard zich verplicht achtte, zijn standpunt ten opzichte van deze zoo belangrijke quaestie aan zijn staatkundige partijgenooten nog eens nader aan te duiden. Een en ander lokte in onze pers vrij wat beschouwingen uit. De Standaard liet zich in het tijdperk der verkiezingen Februari jl. reeds zeer stellig tegen de herstelling van een gezant bij den Paus uit. „Zoo goed en gul we in ons vrij land aan de Tijd het recht geven, om dezen wensch te iormuieeren, even beslist en pertinent handhaven we ook het recht, om, voor wat ons aangaat, zulk een eisch te verwerpen en luide aan al onZe Roomsche landgenooten te doen verstaan, zioh van elke declaratie op dit punt, welke dan ook, onthield. De lijd heeft de motieven, door het hoofd- orgaan der anti-revolutionare partij ditmaal aangevoerd, in het oog gevat en trachten aan te toonen, dat zij den toets der critiek niet kunnen doorstaan. De verklaring, dat het bezetten van den Kerkdijken staat „statenroof" is, doet de Tijd goed, maar het blad kan niet toegeven, dat deze „roof" op één lijn kan gesteld worden met hetgeen niet vele jaren geleden vlak over onze grenzen is geschied. De „statenroof", aan Sint Pieters erfdeel gepleegd, is geen gewone roof. Voor het bezetten van Hannover on Nassau en andere staten van den Duitschen bond in 1866, voor het in bezit nemen van Sleeswijk- Holstein, voor andere feiten, op welke de Stand. doelt, kan aangevoerd worden een misschien door sommigen met grond betwist oorlogsrecht, maar wat zal men weten aan te voeren tol recht vaardig ing van den roof, aan den Paus gepleegd?Niets, tenzij de sectarische haat, voor welken de Stedehouder van Christus buiten het recht staat der volken, of men moest het echt revolutionaire beginsel der volkssoeve reiniteit, door een schijn van plebiscit zich uitsprekend, voor geldigen rechtsgrond willen En dit kan, naar de Tijd meent, van Europa heeft alleen Belgie een oogenblik onder den invloed der loge ons voorbeeld gevolgd. Nauwelijks van het liberalistische dwangjuk bevrijd, bood het den Paus eerherstel aan. De machtige invloed van den beroofden Sou verein wordt naar de Tijd nog doet opmer ken gevoeld en erkend en gehuldigd in alle orelddeelen, zoodat het voor ons de vraag niet is: „Zal de Paus het kunnen stellen zondereen Nederlandschen gezant bij het Vaticaan maar wel deze andere: „Hoe zal Nederland het stellen zonder gezantschap van zijn Koning bij het Vaticaan En hoe het blad die vraag beantwoordt, blijkt uit het nomrner waarin het tot de conclusie komt dat onze eer en ons belang eischen zich te scharen aan de zijde van den beroofden Paus, Bij deze polemiek sluit zich de bespreking aan, gevoerd over de rede, door dr. Schaepman gehouden op de groote vergadering der roomsch katholieken uit geheel ons land te Utrecht. Ook naar aanleiding van het daar gesprokene is door verschillende organen der liberale pers verklaard, dat men, met het oog op de goede verstandhouding met het koninkrijk Italië, zich liever moest onthouden van verklaringen als daar werden afgelegd. In ’t Hand, werd dat o. a. gedaan in de rubriek „van Dag tot Dag.” Dr. Schaepman die onlangs in deze rubriek werd genoemd als óen met het Centrum en meent daaruit het recht te hebbeu den heer Charles Boissevaiu te noemen als schrijver van de dagkronieken in het Hand., waarom hij persoonlijk tot hem het woord richt dr. Schaepman handhaaft de meening, door hem op de vergadering uitgesproken, dat de Paus niet van aardsche machten herstel van het gepleegde onrecht heeft te hopen. Hij vindt het belachelijk te vreezen voor verwikkelingeu. Voor wie houdt ons de heer Boissevaiu? vraagt dr. S. Meent hij, in ernst, dat de Nederlandsche katholieken van hun koning, van de regeering zouden vragen een tocht tegen Italië? Meent hjj, in ernst, dat zij de werkelijkheid zoo wei nig kennen „Het schijnt, vervolgt hij, dat de vrees of de verwachting van dergelijke dingen wordt aan geprikkeld door hetgeen in andere landen ge schiedt. Maar in welk land hebben de katho lieken de regeering gedwongen tot een daad, als hier wordt bedoeld? De heer Lammers heelt te Gent gesproken van een congres der groote mogendheden. Het bijeenkomen van zulk een congres zou inderdaad een wonder zijn. Tel de groote mogendheden en leg in haar handen het lot van den Paus. Duitschland en Oostenrijk zijn de bondgenooten van Italië, Groot-Brittannië is zeker geen bondgenoot van den H. StoelFrankrijk, Rusland, ja, zij zouden zich pausgezind kunnen toonen, als Duitschland tegen den Paus optradmaar wat Wat waarborg Wat vastheid voor aangeven niet in de bedoeling van de Standaard liggen. Revolutionaire eischen golden, volgons de Tijd, bij deze rooi als eenige wet. Daarbij komt nog dat, terwyl de Duitsche souvereineu als ’t ware verdwenen zijn, de Paus geen enkele zijner souvereine rechten heeft prjjs gegeven. Zelfs hebben zijn beruovers hem met durven berooveu van zijn gansche vorstendom. Hy bleet regee- rend vorst; de waarborgen wet kende hem de bevoegdheid toe, gezanten aan buitenlandsche hoven te accrediteeren en van zulke hoven bij zich te ontvangen. De afstemming van den post voor het gezant schap was een revolutionaire daad. Het was er om te doen om in den persoon van den Paus het door God gestelde en van God afhankelijke, op Gods wil steunende gezag afbreuk te doen. Eén ding is zeker: de 39 helden, die den post hebben geschrapt, zijn er in geslaagd Nederland te maken tot de risee van Europa. Zij dachten Nederland eens ferm te doen optre den aan de spits der beschaafde volken. Straks zou elke regeering het voorbeeld volgen. Maar toen het vooruitstrevende Nederland, na het eerst den stap te hebben gedaan, eens omkeek, wie het eerst van Europa’s volken bet zou „durven nadoen”, toen zag het niemand. Nederland heeft zijn koning gedwongen, den gezant bij het Vaticaan terug te roepen; de Paus heeft daarin geen reden gevonden om de eer van zijn vertegenwoordiger aan onzen ge- ëerbiedigden Vorst te onttrekken. Een blijk van grootmoedigheid, waarvoor geheel Nederland Wetboek den 11. Vader dankbaar wezen mag, en die het Er mag geen misleiding ook waarde wist te schatten. Onder alle rijken E E K EN D M. A K I N G. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. gelyk dr. Schaepman onlangs in de Tweede Kamer deed opmerken, „de zaken op eenigszins andere wijze moeten uitgesproken worden dan in het gewone leven." Toch blijft de Standaard zich ook nu nog verklaren tegen de missie, gelijk wij eenige dagen geleden in ons persoverzicht deden uitkomen, en acht zij het goed gezien dat wiens ouders de langstlevende ingezeten was, a! .i„ Knmnr hii hnitonlnndache raken UIT DE PERS. E» iage treden B I V X E iV LAX D. i en 4 en 8 en 12 en 16 miKKS COURANT. HLHGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek' Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) en op de Wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 44). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat by hoofd stuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle Kennelijke ingezetenen, die op Jeu laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, ot, tijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 185J («taatsblad no. 44); 2 hy, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf 3. hij, van -2. h Z'dt vo°si1 geeu ln8ezeten> mits 1,iJ Mimen het r(jk verblijf Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16 De inschrijving geschiedt: 1 van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont, 2. van een gehuwde en van eeu weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder ot voogd heeft of door dezen ié achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves tigd is, in de gemeente waar hy woont; 4. van den buiten 's lands wenenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in eeu vreemd land woont, in de gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Alt. 17, Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’s Lands dienst in 'aRyks Overzeesche bezittingen ot Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zyn vader, ©f. is deze overleden, zijne moeder, of zyn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 2«). Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschryviug aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de Inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hy volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester eh Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den 9en JAN UAR1 1889, ten Gemeen tehuize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke in- ting zal worden gehouden tot inschrijving der gezetenen, die op den Isten Januari 1889 hun 19de juar zyn icgO-reden, en die alzoo geboren zijn in 1870, en wel voor Wijk 1, 2, 3 en 4 ’s vooi middags 9 uur. 5, 6, 7 en 8 10 9, 10, 11 en 12 r 11 B 13, 14, 15 en 16 ’s middags 12 17, 18, 19 eu 20 ’s namiddags 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van ’smorgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. öweek deu 21 December 1888. geen ingezeten, mits hij binnen het r(jk verblijf A weöUO IVanier Dij Qö uulSOUlUUUSCUD ZRhüil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1