an (IFordi vervolgd.) deze daar eene den zelfs de de Ion me ch da ore- uie, t ld verslagen bij, dat Emin had Om- toen was ?uideu hoofdredonaai' was de Luikschó hoogleefaar Kurth en deze verklaarde dat Italie’s eenheid alleen verkregen was door laster, samenzwering, opstand en moord en hij noemde het Italiaanscho leger een rooverbcnde. Op zichzelf beteekeuen zulke beschuldigingen natuurlijk weinig, doch de liberale bladen ergeren er zich aan dat Belgische staatsambtenaren zich metdergelijkc demonstraties inlaten en meti verzekert, dat de Italiaanscho regeering daartegen reeds een protest heeft doen hooren. begon opgewonden de kamer op en neer te loopen. „Er valt niet aan te twijfelen," riep hy uit, door zijn kwaad geweten gefolterd, „of zij komt hierheen, om haar recht te zoeken o gij zijt nog een stoffel met al uwe geslepen heid 1“ „Vriendelijk dank 1" antwoordde Frans koel bloedig, „maar ik denk, mijnheer de graaf, dat gy u niet bevreesd behoeft te makendat vrouwmensch heeft het echte bloed in’tlyf; ik zou mjj zeer moeten vergissen, als zij met haar spruit niet reeds aan een der oevers van het meer (domo door visscherlieden uit het water was opgehaald 1“ Met alle teekenen van ontzetting bleef Wolf plotseling staan. „Dood? Verdronken, denkt gy stamelde hij met vaalbleeke lippen. „Zeg maar lieverzich verdronken," want zóó zal ’t wel zijn, mynheer de graaf," zei Frans met een hatelyk lachje. „Ontzettend! Vreeselijk!" kreunde Wolf, en beide handen voor het gezicht slaande viel hij op nieuw met een doffen kreet in zyn stoel neer. Een verachtelijk lachje plooide de bloedelooze lippen van den kamerdienaar en deze trad dicht bij den terueergeslagene„op dien afloop hadt gij u vooraf moeten wapenen, mijnheer de graaf," zei hij vervolgens op zachten toon „zoo’n vrouw kan alles verdragen, alleen niet dat men haar tot dank voor hare liefde op de straat en in de goot smijt. Welnu, zij is ten slotte nog het beste af, als zij den moed heeft gehad zich het leven te benemen. Gij bespaart daardoor een aardig sommetje geld en zij is met het kind, dat ons vroeger of later nog wel lastig genoeg kou worden, voor goed uit den weg geruimd." Wolf slaakte een diepe zucht. „En de ver antwoordelijkheid en de wrekende God heid?" stamelde hij met bevende lippen. „Myn God, slechts dit ééne niet neen, haar jong hoopvol leven mag ik niet op myn geweten hebben Neen, ik wil geen moordenaar zyn voor God en myn geweten „Bah, schreeuw toch niet zoo luid dat alle vier muren het kunnen hooren 1“ viel Frans hem met ruwe stem in de rede, terwijl hij toornig met den voet op den grond stampte, „dat zou uw ergste daad niet zijn, als die jonge vrouw met haar kind zich werkelijk in het meerComo had geworpen, en voor ons komt het er enkel op aan, dat zij uit den weg is geruimd. Er vloeit trotsch bloed in hare aderen, zij moge dan dood zijn of leven, in elk geval hebben wij voor onze plannen niets van haar te vreezen Wolf antwoordde niet meer. Hy had zijn gelaat weer in beide handen verborgen en dof kreunende verzonk hij in een somber stilzwijgen, De kamerdienaar keek naar hem met een spottend lachje on vervolgens de schouders op halende, verliet hij het vertrek. Wat zou hij verder nog aan Wolf hebben kunnen zeggen? Hij wist toch, dat deze willeloos aan he n was overgoleverd. Vlug eu onhoorbaar gleed hy do gangen van het slot door, en toen hij gravin Clotilde ontmoette, trad hij met diepe buiging ter zijde. Wel bespeurde hy den verachtelijken, trotsch-negeerenden blik der dame, welke niet met een enkel hoofdknikje zyn groot be antwoordde, maar toch speelde een triomfeereud lachje om zijne lippen, toen hij de statige, im- poneerende gestalte der gravia nakeek. „Wacht maar, trotsche vrouw!" fluisterde hij, terwijl zijn oogeu onheilspellend flikkerden. „Ook gij zyt in mijn macht overgeleverd thans is aan u de beurt, om te weten en te gevoelen, wie hier de eigenlijke heer van het slot is." Bazaine's getuigenis goene waarde heeft. De Engelsche Standard is het niet eens met die bladen, welke in de uitingen van den koning van Italië en van den Hongaarschen minister Tisza een waarborg voor den vrede zien. De groote vraag is vooreerst, meent do Standard, of Bismarck er ook zoo over denkt. Laat hij zich in denzelfden geest hooren, dan eerst mag men met oenige waarschijnlijkheid gelooven, dat het jaar 1889 een vredesjaar zijn zal. Toch zal dat, merkt het blad aan, nog niet anders beteekeneu dan dat Bismarck niet tevreden is over zijn geweer en de koning van Italië niet over zyne spoorwegen. Bovendien is het bestaan van een verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk eu Italië, naar het oordeel der Standard' nog geen stellige waar borg voor den vrede. Alleen dan zou het dat zijn, indien men Frankrijk en Rusland, ontmoe digd door dat verbond, huune wapeningen zag staken. De Standard gelooft, dat Frankrijk en Rusland beiden den oorlog wenschen en dat het maar de vraag is, wanneer zij het geschikte oogenblik zullen gekomen achten. Over gebrek aan berichten uit So udan valt in den laateten tyd niet te klagen, doch meestal ontbreekt de gelegenheid om het onderling ver band te vatten, terwijl do juistheid at van in het geheel niet te coutroleeren valt. Aan het bericht van Osman Digma, dut Emin door den Mahdi gevangen zou genomen zyn, gelooft thans wel niemand meer. Daarenboven komt er nu een bericht, dat van een geheel anderen uitslag van de gevechten van den Mahdi tegen Emin gewaagt. Reuter seint u't Kaïro het volgende „Een Egyptisch soldaat, die te Wadyhalfa aankwam uit Omdurman, waar hij zich de laatste negen maanden ophield, bericht dat de Mahdi een expeditie van 6990 man op stoom- bootea naar Buhr-el-Guzel zond. Daarvan is 1 October éeu man teruggekeerd, die meldde dat de Derwischeu door Emin geheel waren. De soldaat voegde er de witte pacha was. De soldaat durman 'd'd October verlaten en daar nog geen verder bericht uit het ontvangen.” Ook dit bericht is natuurlyk niet Volkomen betrouwbaar, ofschoon de omstandigheid dat het werd overgebracnt door een Egyptisch soldaat, die denkelyk uit de krygsgevangenschap ont vluchtte, wel ten gunste daarvan spreekt. Toch blyft bevestiging af te wachtenmisschien komt er spoedig nuder bericht door boodschappers van Emin, die er in slagen naar de oostkust door te dringen. Dat het bericht van Stanley’s aankomst aan de Aruwimi in Augustus sedert veertien dagen nog niet nader bevestigd is komt menigeen verdacht voor, vooral daar het nieuws van Tippo Tip afkomstig was. Stanley’s lot blyft nog meer dan dut van Emin vooralsnog in het duister gehuld. De Italiaansche minister van financiën, Magliani, heeft aan eenige afgevaardigden ver klaard, dat de financieele toestand van het ryk beter was dan hij aanvankelyk daohthet deficit zal te overwinneu wezen, zoo de minister van oorlog niet te hooge eischen stelt. Voor de credieteu voor oorlog, door de Kamer toegestaan, zullen nieuwe belastingen noodig zyn: wordt echter aan het leger geen verdere uitbreiding gegeven, dan zullen de tegenwoordige moeilyk- heden gemak kelyk op te lossen zyn. De minister der schatkist, Perazzi, zal in Februari met de begroeting gereed zyn. De grondwetsherziening in 8er vie heeft haar beslag gekregen eu do buitengewone zitting der heel gemoedelijk in een leuningstoel neervleide, „wie zich aan de meening der menschee stoort zal nooit hoog klimmen l* Maar ook nooit laag vallen W elnu, iemand die last heeft van duizeligheid, dient de kerktorens te vermijden Maar om op het jonge vrouwtje torug te komen „Welnu, wat is er met haar gebeurd vroeg "Wolf op bedrukten toon. „Toen ik den volgenden dag, nadat ik dat afdoeude gesprek met haar had gehad, haar weer een bezoek wilde brengen, was zij ver- dwenen." „Wat zegt gij?" riep de jonge graaf erg opgewonden uit, „verdwenen;uit het huis?" Frans knikte langzaam met het hoofd. „Tege lijk met haar kind," vervolgde hij op onver schilligen toon. „Ik heb nog onderzoek gedaan aan het naastbijgelogen spoorwegstation, maar men had haar nergens gezien." Wolf maakte eene beweging van schrik. „En dat zegt gy nü eerst?" stamelde hy. „Verdwenen zegt gy, monster En waar is zy heen „Weet ik dat?" vroeg de bediende spottend. „Zy heelt het my niet aan den neus gehangen 1“ Een kreet van toorn eu schrik ontsnapte aan de lippen van den jongen graat en Met het oog op do vredeswenscheu, die met Nieuwjaar weder hier eu daar in de hoofdsteden vau Europa gehoord zijn, doet een correspondent van de Daily News opmerken dat de laatste 18 jaren over ’t geheel een tijdperk van vrede zijn geweest en dut toch de oorZopsbudgetten en do legers der verschillende staten, afmetingen hebben aangenomen waarvan men vroeger nies durfde droomen. Hj geeft een tabel van het aantal manschappen dat in ’t veld gebracht zou worden door do verschillende staten, die naar alle waarschijnlijkheid het eerst in een even- tueeleu oorlog Zouden worden betrokken. De oorlogssterkte der verschillende legers bedraagtin Duitschland 2,520,000 man, in Frankrijk 2,440,000, in Rusland 2,495,900, in Oostenrij k-Hongarije 1,145 000, in Italië 1,010,000, in Turkije 620,000 en in de ge- zamenlijke Balkan-statdn 250,000, te zarneu 10,480.000 mannen. Bevendien roept Duitsch- laud terstond 1,520,000 mau op van de reserve, landweer, enz., die de plaats van het vertrok ken leger innemen en in geval van nood dat leger te hulp moeten komenvoor Frankrijk is dit cijfer 1,570,000, voor Rusland 1,980,000, Oostenrijk 1,470,000, Italië 1,320,000, Turkije 310,00J en in de Balkaastaten 165,000. Eindelijk is er in al die staten nog een reserve, die wordt opgeroepen wanneer de strijd op eigen bodem wordt verplaatst en de vijand het land binnen dringt. Voor Duitschland telt die reserve nog 1,860,000 man, voor Frankrijk 1,700 090, enz., in ’t geheel nog 9,195,000 man. ïn al de genoemde staten samen zullen dus niet minder dan ruim aoht en twintig millioen mannen, allen in den bloei des levens, werden opgeroepen om in den eersten algemeenen oorlog tiun leven te wageneen getal dat gelijk staat met de bevolking van een flinken staat. De correspondent gaat na wat deie enorme getallen eigenlijk voor ieder land zeggen willen. Hy neemt Duitsohland tot voorbeeld. Dit rijk heeft oen bevolking van 47 millioen zielen, waar van 24 millioen vrouwen zyn, Van de rest kan men 14 millioen aftrekken voor kinderen, per sonen die wegens lichaams- of zielsgebreken voor den dienst Ongeschikt zyn enz. Blyft dus over 9 10 millioen flinke mannen. Op het oogen- bhk van de oorlogsverklaring zou meer dan het vierde gedeelte dezer personen alles moeten op zij werpen om de uniform aan te trekken, en loopt het eenigszins spaak, dau gaat meer dun I de helft in het vuur. Zoo is het iu Duitschland en Zoo is het met de andere staten eveneenseeu uitzondering zou kunnen worden gemiakt voor Rusland met 't oog op zijn zooveel te grooter bevolking. De cyters schijnen, als men ze nagaat, by na ongeloodyk, maar zij berusteu helaas op olüeieele gegevens en moeten dus wel als waar worden aangenomen. zeker niet gunstige, bijzonderheid. Zij luidt in -haar geheel aldus; „Volgens oflicieele berichten uit Apia, i. d. 28 Dec. jl., hadden de opstandelingen van Samoa zich schuldig gemaakt aan vernieling van Duitsch eigendom en beleediging van mariniers, die zich met verlof aan wal bevonden. Een laudingscorps der Olga werd daarop afgezonden tot begeleiding van den Duitschen consul naar de plaats waar de inboorlingen bijeen waren en waar de consul onderhandelingen over de ontwapening wilde aanknoopen. Op den weg derwaarts werd het laudingscorps door de opstandelingen onder aanvoering van een Amerikaan, Klein genaamd, overvallen en aangegrepen. Bij een daarop gevolgde landing, waarbij zich behalve de mariniers van de Olga ook die van de Adler en Eber bevonden, werden de inboorlingen teruggeworpen en eenige aan het strand gelegen dorpen vernield. De luitenant Sieger en 15 man zijn gedood, de luitenants Spengler en Burchard, benevens 36 man gewond. De lijst der verliezen zal openbaar worden gemaakt, zoodrade namen met zekerheid bekend zijn. De toestand der gewonden is bevredigend." De Köln. Ztg. houdt natuurlijk hare beschul diging tegen Sir Robert Morier vol. Zj meent uit stijl eu taal van den door den Britschen ambassadeur overgelegden brief van Bazaiue te kunnen opmaken, dat hy door een Engelschman is geschreven. Indien hij onschuldig was, zou hy ook op eeu anderen toon aan graaf Bismarck hebben geschreven en diens antwoord bewijst altyd volgens de Köln. dat hy en zyn vader aan de schuld van Morier gelooven. Het b ad voegt er by, dat het Moriers eigen schuld is, dat de zaak zulk een omvang heeft genomen; iudien hy op de tegen hem ingebrachte beschul diging slechts had gezwegen, zou de Köln. niet noudig hebben geacht, bewyzen aan te voeren. De geheele beschuldiging berust op eene uit lating vau Bazaiue, die later juist het tegendeel heeft gezegd. Wie weet, iu welkeu treurigen toestand naar lichaam en geest de ex-maarschalk den laatsten tyd zijns levens heeft doorgebracht, zal het niet oumogelyk vinden, dat hy zoowel het een als het ander heeft gezegd, In ieder geval is voor de waarheid zijner beschuldiging geen bewijs aangebracht en do Engelsohen zyn ten volle in hun recht, als zjj weigeren, gewicht to hechten aan zyne woorden eu de ontkenning van Sir R. Morier aannemen. Treurig is het, dat twee staatslieden als graaf Bismarck en de Britsche ambassadeur te Peters burg zulk een twist op zulk eeue wyze voeren en daardoor in beide landen eene verbittering opwekken, die geene andere dan nadeelige ge volgen kan hebben. Wat de reden kun zyn, dat van Duitscho zijde de beschuldiging, op zulke nietige bewyzen steunende, is ingébracht, is ons onbegrijpelyk, tenzy zy, voor wie keizer Frederik nog na zyn doou een voorwerp van haat en vrees is, zyne nagedachtenis willen 4 bezoedelen, door alleu, die hy zyn vertrouwen had geschonken, verdacht te maken. Engelsche bladen noemen Bismarcks antwoord aau Morier lomp, ofschoon zy erkennen, dat diens gerechtvaardigde verontwaardiging zich al te sterK. heelt geuit. Gok lord Salisbury, zegt de St. James Gaz., zou een verzoek, als Morier aan Bismorck deed, hebben geweigerd, maar hij zou het beleefder hebben gedaan. De Pall Mall Gaz. geeft de hoop te kennen, dat keizer Wilhelm er voor zal zorgen, dat den vriend zijns vaders een oflicieele of ofticieuse voldoening zal geworden waarop al heel weinig kans is. Alle bladen zyn het eens, dat Skupschtina word jl. Donderdag door den koning gesloten, nadat hij eerst medodeeling gedaan had van een vrij uitgebreide amnestie. De nieuwe grondwet werd daarop geteekend eu levendig was de toejuiching die daarop volgde. Des avonds had er een fakkeloptocht plaats en zou de hoofdstad geïllumineerd worden. Met het oog op mogelijke rustverstoringen was er trouwens te Belgrado de geheele week reeds een sterke gewapende macht op de been en werd de stad steeds door pa trouilles doorkruist. Intusschen worden door geheel Servie nu ook maatregelen genomen om het voorbeeld van Belgrado te volgen en de af kondiging der nieuwe grondwet feestelijk te vieren. Er zullen depu taties naar koning Milan gezonden worden, om hem hun ingenomenheid met dit feit te betuigen. Vrijdag ontving de koning do gelukwenschen vau het corps diplomatique, waarbj ook de Russische gezant niet ontbrak. Het ministerie heeft inmiddels, Zooals na de proclamatie der nieuwe grondwet te vorwach- reu was, zijn ontslag aangeboden. De koning is echter, tengevolge der inspanning van de laatste maanden zoo vermoeid, dat hij eenige weken in het zuiden zal doorbrengen en vóór zijn terugkomst verwacht men geen beslissing in de quaestie. Algemeen wordt echter aange nomen dat de radicale partij thans aan het bewind komen zal. De nieuwe grondwet eischt wijziging van eon aantal andere thaas vigeerende wetten. De koning heeft bepaald dat de voorbereiding dezer nieuwe wetten aal geschieden, even als zulks met de grondwet zelf het geval was, door een afzonderlijke commissie waarin allo partijen vertegenwoordigd zyn zuilen. Met gejuich zyn Zaterdag do geamnesteerden begroet, die in den kring hunner familie terug keerden. Het vreugdebetoon over de constitutie blyft aanhouden uit de provinciën komen be richten, dat ook daar in de gemeenten het feit feestelijk herdacht wordt en dat deputation gekozen worden om den koning te danken voor zijn krachtig optreden. Alle veroordeelden en beschuldigden wegens majesteits-sohennis, be leediging van autoriteiten en drukpers-delicten zyn vry verklaard, zoomede alle politieke ge vangenen iu voorarrest, wegens hun houding by de laatste verkiezingen. Do koning vau B e 1 gie laat geen gelegenheid voorbygaan om zijn voorliefde voor algemeenen dienstplicht te doen uitkomen. Toen de burge meester van Brussel, Buis, op de nieuwjaars- audiëntie op de noodzakelykiieid van algemeenen persoouiykeu dienstplicht wees, antwoordde de koning dat hij zulke voortreffelijke woorden gaarne hoordeook hy kon en wilde niet ge looven dat de Belgen, die in 1830 vereenigd voor hun onafhankelijkheid streden, zoo ontaard zouden zyn, dat zij zich thans zouden willen onttrekken aan hun plicht om hun vaderland, hun geziu en hun bezittingen zelf te verdedigen. De minister-president Beernaert en zijn collega’s, wiens clericale kiezers niets van persoonlyken dienstplicht weten willen, maakten daarbij een droevig figuur. Meu zegt dat de koning vau plan is, als het voorstel van d’Outromont ver worpen mocht wordou, de Kamer te ontbinden om de kiezers zelf over de quaestie te doen beslissen. Op Nieuwjaarsdag werd te Luik een Belgische katholieken-dag gehouden, waar een zeer belee- digende taal tegeu Italië en koning Humbert gehoord werd. Do Luiksche bisschop Doutreloup presideerde eu verscheiden leden der kamer van afgevaardigden woonden de vergadering bij, De i i JU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 3