CEUERf TI E« HET W01WE.HE.ÏÏ XMIK. MBITS- Ell MfflWIHLID NOR DE Mrürtao vaar Ss Nationals Militia. I. Li ii Lam, 1 1889. No. S. VIE R-E N-V EERTIGSTE ARG A N G. w o e rv i> a. o REDünGSUAKCN 16 JANUARI. L.00 >3.00 7°. een 8°. a“. een dood kind. 5“/t. won- 19i 2®? I Lpel- i ming-i 3°. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te lenden. Gisteren word een buitengewone ministerraad gehouden. Het gerucht loopt dut er sprake zou zyn van to overwogen ot er termen bestaan om een tijdelijk regentschap in te stellen. De veld-artillerist te Breda, die verdacht werd onlangs den burger Lammers gedood te hebben, do de len me name mi- I I a/li. 'A2i in 253 ul •st »e- 1 nic, I )lad ziM t 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 5U. 6°. M In het eerste uommer van den nieuwen jaar gang van het Maandblad, uitgegeven door de Vereenigiug tegen de kwakzalverij, wordt een woord van hulde gebracht aan de hh. dr. G. W. Bruinsma on dr. Vitus Bruiusma, de mannen die de vereemging in het leven riepen en zoo volhardend en onvergefelijk bleven streven naar het heerlijke doel: de kwakzalverij den kop in te drukken. Zooals men weet staat de vereenigiug thans onder het bestuur van de bh. mr. L. Zeger Veeckens, E. Guldensteeden Egeling, dr. G. P. Korstennorst, dr. O. N. van de Poll en G. B. Schmidt. LM. Jan. l7/S L7/ls &7i. *7. Togen Hoogerbeets te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens hut verwonden van een meisje met haar minnaar in den Haarlemmer hout beiden werden door revolverschoten gekwetst is 5 jaar gevangenisstrat geëischt wegens poging tut moord. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden. Te Vucht heeft zekere Van Engelen moordaanslag gepleegd op de vrouw van den herbergier v. H. Zij bukte, waarop het zeer diep in een deur drong. mes Door den schrik is de vrouw kort daarna ontijdig bevallen van 9 Sedert Vrijdag avond 9 uur is de toestand van Z. M. den Koning vrij wat verergerd. Het bulletin, Zaterdag avond in do Staats courant geplaatst, is van den volgenden iuhoud „Volgens verklaring van de geuoesheeren des Konings is de toestand van Z. M, geenszins verbeterd. De ongunstige verschijnselen houden aan en de staat van onrust, waarin de hooge lijder verkeert, doet de krachten afnemen.* Het Zondag verschenen bulletin luidde aldus „Z. M. de Koning heeft den nacht onrustig doorgebracht en in de laatste 24 uur weinig voedsel gebruikt. De algemeone toestand bleef overigens dezelfde.” Het gisteren, Maandag, uitgegeven officieele bulletin luidt aldus „Z. M. de Koning bracht gisteren den dag en ook deu laatsten voornacht rustiger door. In den nanacht werd de hooge lijder onrustig. De uigemeene toestand verandert niet. Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken.* [Zie telegram) bo- werp licht, g* in Het verslag over bet onderzoek in do afdee- lingen der Tweede Kamer van de wetsvoordracht tegen knoeierijen in den boterhandel is opge maakt en zal weldra verschijnen. Na het thans loopende regés zal dat ontwerp vermoedelijk tot afdoening worden gebracht. I provincie' Friesland^ gemeente Sneek herinneren alle ingezetenen, die in 1870 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1890, hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiter- lijlc op 31 Januari e. k. ter Secretarie dezer gemeente. Sneek, 11 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Grondbelasting, dienst 1889, dezer gemeente aan deu Heer Ontvanger der Directe Belastin gen ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 12den Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, kLÜA. De geruchten nopens de benoeming van een opperbevelhebber van onze defensie geven de Standaard aanleiding tot enkele opmerkingen, die in hoofdzaak op ’t volgende ueerkcmea „Wij juichen toe al wat strekken kan om het verlammend besef, dat we tooh c. q. voor de kippetjes zijn, niet nog verder te laten door zieken. En mocht daarom het gerucht waar heid bevatten, dat men er nu reeds op bedacht was om de verantwoordelijkheid voor cas van oorlog op één man te concentreeren, zoo Iets, maar geuoeg op verre Want hierin had de minister van i oorlog stellig ongelijk, dat hij achtte, niet op elke verrassing voorbereid te kunnen zijn. Ons dunkt eer omgekeerd, ia onze eeuw van snel bericht en snel transport niet op verrassing, op elke voor u denkbare verrassing, voor bereid te zijn, is bjj manier van een op geschoven venster naast een toegegrendelde deur een invitatie aan den inbreker, om aan de deur geen tijd te verspillen, maar kort en goed binnen te stappen over het kozijn.” KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat er aanwezig zyn: In den houtmolen van Ter Horst aan de Geeuw;. bij T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten ’t Hoogëud bij Folkert Prins, aan de Prinsengracht; by 'Ijipke Ferwerda, Grofsmid, buiten de voormalige Noorderpoort aan het Spoorwegstation bij M. Meiners, buiten de voormalige Oosterpoort, nabij het houtstek van 8. C. ten Cate Co. bij G. S. Hofstra, Steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart by Th. Asselman, Scheepstimmerman, by de Oppenhuizerbrug bij den Concierge der Hoogere Burger school 10°. bij den Concierge der School voor kosteloos Onderwijs 11°. in den Molen van Veen, aan de Franeker vaart. Sneek, den 15 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De COMMISSARIS des Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 3 Januari 1889, no. 28, le afdeeling B, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de sluiting der visschenj in deze provincie is bepaald op Vrydag den 1 Februari 1889, met uitzondering van de palingvisscbenj door middel van aalfuiken, waarmede voorshands op den bestaanden voet zal kunnen worden voortgegaan 2°. dat de wederopening der visschorij is bepaald op Zaterdag den 1 Juni 1889, met uitzondering van het visscheu met de zegen, hetgeen niet vóór Zondag den 1 September daaraanvolgende zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den Januari 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 15 Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cento* voor eiken regel meer 7*/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. G. B. in het Sociaal Weekblad ontwikkeld. KONINGS in de Hij wijst er op dat, juist met het oog op de zeer verschillende toestanden en gebruiken bij de industrie, het opnemen van algemoene verbods bepalingen niet wenschelijk is. Volledige kennis van bijzonderheden is noodig en juist daarom is de benoeming van inspecteurs noodig en wen schelijk. Er zal ook bij do inrichting van fabrieken en bij het nemen van maatregelen tegen ongeluk ken veel aan den tact der fabrieksinspecteurs moeten worden overgelaten. Treden zij met beleid op en weten zij het vertrouwen der industrieelen te winnen, dan zullen zij in zeer vele gevallen verbeteringen kunnen bewerken, zonder dat het noodig wezen zal den steun der wet in te roepen. Inspecteurs, die hun roeping begrijpen, zullen niet alleen de adviseurs der regeering worden, maar ook de raadgevers en voorlichters der nyverheid. En dat dit geen droombeeld is, leert de ervaring, o. a. in En geland en Zwitserland opgedaan. Daar worden de inspecteurs telkens en telkens geraadpleegd, en van oppositie tegen deze, in vroegeren tja door de nyverheid bestreden instelling is in het geheel geen sprake meer. Dat er alleen in ons land voor deze betrekking geen geschikte personen te vinden zouden zijn, is niet aan te nemen. Verkeerd zou het intusschen zijn, de keuze der regeering tot deze of gene categorie van ambtenaren of technici te beperken. Waar een geschikt persoon te vinden is, moet zij de hand op hem kunnen leggen zonder te vragen, tot welk gild hij behoort. Een particulier zonder eenig diploma of eenigen titel zou voor dit ambt zeer wel de voorkeur kunnen verdienen boven ieder ander. Trouwens de tegenwoordige minister van justitie heeft zich, door persoonlijk onderzoek en door ijverige studie van het onderwerp, ook te goed op de hoogte gesteld om niet te weten, aan welke eischen een fabrieks-inspecteur moet voldoen, en niet te beseffen welke groote belangen bij een omzichtige keuze gemoeid zjjn. En dat de minister zelf fabrieks-inspecteurs wenscht, heeft hg getoond als lid der enquête commissie, welke eenstemmig in dien zin heeft geadviseerd. Waarschijnlijk achtte hij bij de indiening van zijn ontwerp den tyd nog niet gekomen om definitieve inspecteurs aan te stel len, omdat hij, blykens zijn verklaring in de Kamer de hh. Scruve en Bekaar reeds eeni- germate ais tydelyke inspecteurs beschouwt. Nu echter weder enkele maanden zijn verloo- pen, gedurende welke de bovengenoemde ver- dieastelyke ambtenaren nog een paar provinciën hebben doorreist en onderzocht, nu is het te verwachten, dat de minister niet alleen geen bezwaar zal hebben om aan het algemeen geuitte verlangen der Tweede Kamer gevolg te geven, maar zelfs gretig deze gelegenheid zal aangrijpen om zijn eigen wensch te verwezen lijken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aau degene, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot hostelooze inenting en her- enting. Sneek deu 15 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. UIT DE PER 8. Door dr. Zaaijer, lid der Tweede Kamer, is dezer dagen te Scheveniugen gesproken over protectie of vrijhandel Hij begon met er op te wijzen dat door de clericalen, in het bijzonder in Noordbrabant en Limburg, bij de laatste verkiezing de protectie als hefboom was gebruikt, waarbij hij tevens erkende, dat er hier te lande bij sommigen een sterke neiging voor het protectionisme bestaat. Vreemd is het echter dat de protectionisten zich aan den eenen kant wel door den aanleg van havens enz. groote opofferingen voor den handel willen getroosten, maar aan den anderen kant door hooge rechten dienselfden handel willen tegenwerken. Consequent was daarom volgens spr. de heer Van Dedem, afgevaardigde voor Zwolle, die aan het wetsontwerp voor de uitbreiding der havenwerken te IJmuiden zijn stem weigerde omdat onze landbouw door den aanvoer van buitenlandsche granen benadeeld werd. Opmer kelijk was het verder, dat zoodra een streek grond tot een anderen staat gaat behooren, de landbouw en nijverheid andere eischen gaan stellen. Toen de Elzas nog niet geannexeerd was, moest het door tarieven beschermd worden tegen Duitschland, nu het een Duitsch ryksland is, vraagt het bescherming tegen Frankryk. Vooral moest men, volgens spreker, niet ver geten, dat wanneer beschermende rechten de schatkist een aanzienlijke bate bezorgden, de bedoeling, om nl. den buitenlandschen nandel te fnuiken, gemist werdwas de opbrengst der tarieven gering, dan zou de biunenlaudsche handel zich ook wel zonder die tarieven gehand haafd hebben. Na alzoo het verkeerde van „bescherming* te hebben aangetoond en den toestand van onze industrie te hebben nagegaan, kwam de boer Z. ten slotte tot de conclusie, dat hot ook uit een politiek oogpunt wenschelijk was dut ons land bleef een vryhaven. De vrijhandel toch leidt tot den vrede, de bescherming vervreemdt de natiën van elkander. Met het betoog van*het Vader?. over fabrieks inspecteurs, dezer dagen door ons weergegeven, I nen we stellig iets, strookt geheel de beschouwing, thans door mr. i na niet. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, de volgende SHEERER COURANT B 1 X E.M.IVO. [A. in I 4U. JUi L-h Lieu we rederik g. ■r' f tf d idrikui an. en, to edema, tra. te Op* Ndema, n R|Ja. kje vd. tra en doend. bteeu* March- wedm - F©1* uviucie rneswinil,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1