MH ns H IDl'fflfflHUll M Ilf v e bEIIIEVIE IS IB AllliOSDISSf lil VT SSIEKL tattim yaor és Nationals Hilitte. 1889. No. 7. VIE R-E N-V EERTIQSTE J N GE REDUnGSHAKEN i.oo.- 3.00 1°. 2°. 7°. 8°. 9°. ■an ADVEBTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» ▼oor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 3°. 4°. ooft dis- lene iids- em eu 7 6 uolgd.) lei ml 5°. G°. uiej jkufl een tuin 1 en d. :am den ■eg- dat bloed vet. 3oide tnun- op iwel- roof staat mike die rveu de el de iams ZB wijze en oreu De politie te Tiel heeft als desertei”'0-' 1 V m 1 u- 1 ad i’st I en I d op en. 4. an. ‘4. Alma Tadema te Londen zal het ontwerp en de teekening leveren voor hot oveotueel in de Scheveningsche boschjes op te richten fontein monument ter nagedachtenis van zijn vriend Vosmaer. De commis ie van uitvoering hoopt, naar de Spectator meldt, spoedig in de gelegen heid te zijn daaromtrent nadere mededeeliug te doen. doen inschrijven, aan Dergelijke gewaagde voorspellingen laat ik aan anderen over. Hoewel het misschien voor den vors telg ken lijder te weuschen ware, dat hij niet al de phases eener ziekte hebbe te doorleven, is de mogelijkheid geenszins uitge sloten, dat Z M. nog eenige maanden, althans weken behouden blijft. Volgens het Sociaal Weekblad is in de prov. Zuidhoiland door den commissaris dos konings aan de burgemeesters een reeks van vragen ter beantwoording voorgelegd, betreffende den veld arbeid van kinderen en vrouwen. Tot uitvoering van art. 187 der grondwet is, naar gemeld wordt, een ontwerp van wet om trent den staat van oorlog en beleg door het departement van oorlog in gereedheid gebracht. De indiening bij de Tweede Kamer kan spoedig worden tegemoet gezien. De keurige artikelen, onlangs door prof. Quack in het Sociaal Weekblad geplaatst over I verzoening van Staat en Maatschappij, hebben de redactie van Recht voor Allen aanleiding gegeven tot de opmerking, dat zij zich niet kon De schrijver van de Haagsche kroniek in de N. Gr. C’t zegt omtrent de ziekte des konings o. a het volgende Zooveel is zeker dat de hooge lijder in do paar laatste dagen rustiger is geworden aan vankelijk wekto zijn opgewondenheid, waarvan ik kieschheidshalve geen bijzonderheden zal meedeelen, de grootste zorglangzamerhand is echter verandering daarin gekomen en in de laatste dagen is de toestand meer die van apathie. De koning is zich ten volle van zijn positie bewust in de heldere oogenblikkenverschil lende bevelen, door hem gegeven, doen dit zien. Ik heb ook uit de beste bron vernomen, dat de komst van den vice-admiraal van Capelle Do zaak van den conducteur Franciscus Horn, die in don nacht van 11 op 12 September te Amsterdam den hoofdconducteur Ekker met revolverschoten van ’t leven beroofde, zal morgen, 23 dezer, voor de arrondissements-rechtbank aldaar in behandeling komen. De heer R. K. Okma verdedigt zich in de in aan zijn adres gericht. Hij wijst er eerst op, dat hij candidaat der anti-revolutionairen is geweest en door de volkspartij alleen is gekozen, omdat deze voor een keuze stond tusschen twee .kwaden.* Daarna zegt hij gezwegen te hebben, omdat niet alle honderd leden over alles het woord kunnen voeren en men er ook op moet letten wat in de gewenschte richting op dit oogenblik te bereiken is. De opvatting van den heer Okma tegenover de sociaal-democraten wordt in de volgende bewoordingen weergegeven „Ik beschouw de sociaal-democraten als de rustbewaarders in Nederland. Dit klinkt u misschien vreemd in do ooren. En toch geloof ik, dat het zoo is. De door velen geachte rustverstoorders zijn ra. i. juist tegenwoordig do rustbewaarders, en dit zit zoo. De liberalen als Levy, de man van ’t dreigement, met professoren als Spruyt en Van Leeuwen zouden reeds een tweede editie van de geloofsvervolging van 1831 in ’t leven geroepen hebben, als ze niet te bang waren voor het roodo spook. (De Klok teokent hierbij aan„die zienswijze geven wij, met de toelichting er bij, aan elk cadeau/) Het optreden van Domela Nieuwenhuis in do Kamer acht ik zeer gewenscht; hij geeft de Kamer aan schouwelijk onderwijs in de eerlijke consequenties van het liberale beginsel. D. N heeft in zyn dienst vele leeraren van H. B. S. en gymnasia, enz. enz., die huns ondanks recruten leveren voor zijn leger. Leero hij echter wat bezonnener voorstellen te doen, want bruikbare wetten te maken en iets tot stand te brengen is dat heb ik reeds gezien in Den Haag wat moeilijker dan gjj, mijnheer de Klokkenist, denkt/ Die opmerking geeft de Klak aanleiding tot de opmerking: „Wat wij daarvan denken is den heer Okma niet geopenbaard. Maar waarvoor toch zulke praatjes KENNISGEVI N G. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op art 26 der Wet op de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengt ter openbare kennis, dat het register en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst van de ingeschrevenen, voor de lichting der Nationale Militie van 1889, vanaf den 23 tot en met 30 Januari e. k. ter Secretarie dezer gemeente voor elk ter lezing zijn nedergelegd en dat tegen register en Ijjst binnen den tijd der nederlegging bij den Commissaris des Ko nings dezer Provincie, op ongezegeld papier, bezwaren kunnen worden ingebracht en tegen bewjs van ontvang bij hem Burgemeester inge- leverd. Sneek, den 23 Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, ALMA. i De Avondpost deelde in de vorige week mede, dat de Staatscommissie voor de militaire wetten met haar arbeid gereed was en dat haar meerderheid zich verklaard had ten gunste van het beginsel van persoonlijken dienstplicht. Het blad kan er thans bij voegen dat in den boezem der commissie slechts enkele leden zich voor ’t behoud der plaatsvervanging hebben verklaard; en voorts dat zoowel de minister van oorlog als die van marine uit volle overtuiging den per soonlijken dienstplicht voorstaan. Er valt dan ook niet aan te twijfelen of in de nieuwe militiewet, waarvan de indiening bij den Raad van State spoedig kan worden verwacht, zal do plaatsvervanging niet zijn opgenomen te minder omdat, zoo’tbiadgaedoudarricatis, ook ouder do burgerlijke leden van’t tegenwoordige ministerie over dit gewichtig beginsel van legeriurichting weinig of geen verschil moet zijn. De nieuwe schoolwet, is, naar ’t Vaderl. meldt, in den ministerraad gearresteerd en naar den Raad van State verzonden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Te Amsterdam is, naar men in ’t A. v.d. D. leest, een „Nederlandsche luchtvaartvereaniging* opgericht. Het doel wordt in de statuten als volgt uitgedrukt ,de beoefening van de lucht vaart zoowel voor leden der vereeniging alsook om opstijging van luchtballons te exploiteeren, I zoowel ten dienste van de leden als ten behoeve op ’t Loo geen andere beteekenis had dan dat andere verbintenissen aan te gaan, en in Z. M., zijn einde voorziende, dezen vertrouwden vriend wilde vaarwel zeggen. Geen staats- of marine-belangen zijn in die samenkomst bespro ken; Z. M. wilde alleen afscheid van zijn 1 adjudaut-generaal nemen. Dat men in hofkringen overtuigd is van den spoedigen afloop der crisis, behoef ik niet te ontveinzen. Reeds het feit dat de bekende Parijsche modiste, mad. Beckers, herwaarts is gekomen om zich op een algemeenen en lang- durigen rouw voor te bereiden, is een veeg toeken, al behoeft men daarom niet met den specialen correspondent van den Figaro, mr. Brasseur, die poolshoogte kwam nemen, als vaststaande aan te nemen, dat het einde nog deze of in het begin der volgende week zal naderen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat er aanwezig zijn: In den houtmolen van Ter Horst aan de Geeuw bjj T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten ’t Hoogënd by Folkert Prins, aan de Prinsengracht; bij Tjipke Ferwerda, Grofsmid, buiten de veoiraalige Noorderpoort aan het Spoorwegstation bij M. Meiners, buiten de voormalige Oosterpoort, nabij het houtstek van S. C. ten Café Co. bij G. S. Hofstra, Steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart; bij Th. Asselman, Scheepstimmerman, bij de Oppenhuizerbrug bij den Concierge der Hoogere Burger school 10°. bij den Concierge der School voor kosteloos Onderwijs 11°. in den Molen van Veen, aan de Franeker vaart. Snéek, den 15 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. gemeente Sneek herinneren alle ingezetenen, die in 1870 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1890, hebben hunne verplichting, om i zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secretarie dezer ge meente. Sneek, 11 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. tijden van nood luchtvaartdiensten ten behoeve van leger en vloot te organiseeren en daarvoor overeenkomsten met andere autoriteiten aan te gaan/ Het bestuur bestaat uit de hoeren A. D. Smit, president, A. H. Verburgt, vice-president, Van Hulzen, secretaris, en J. H. A. Jonkers Jr., penningmeester-adm. begrijpen hoe zulk een beschouwing genade had I F kunnen vinden in de oogen van den redacteur, Klok, het nieuwe weekblad der volkspartij BURGEMEESTER oa WETHOUDERS der I uit over deze opmerking. Hij toch heeft nooit i een andere opvatting ingang trachten te ver schaffen dan die welke gehuldigd werd in de bovengenoemde beschouwing van pref. Quack. Hij heeft onder erkenning van het goede, door de liberalen tot stand gebracht, niet verzuimd hun onder het oog te brengen dat zij veel kwaads hebben laten voortwoekeren en veel goeds verzuimd hebben. Zij hebben in deze meer gezondigd door dwaling dan door iets anders en het is een magere troost dat zij niet de éenige schuldigen zijn. Van troost kan pas sprake wezen, naarmate zij voor de schaduw zijden van het individualisme hun oogen wijder openen en, van hun tekortkomingen doordrongen, zich inspannen om ook aan het socialisme in maatschappij en staat de plaats te geven, waarop het aanspraak heeft. Aan het socialisme met opzet bezigt de redactie dit veel gevreesde en veel gesmade woord. Want vergissen zou men zich als men geloofde dat zij het eeu schande achtte haar streven daarmede aangeduid te zien. Integendeel, ter aanduiding van dat streven is ’t alleszins juist. „Het teekent de richting, die de samenleving beschouwt als een lichaam, hetwelk een orga nisch leven leidtdie even overtuigd is van de werking van het geheel op de deelen als van den invloed der deelen op het geheel; en die daarom ook het gansche lichaam, handelend door den staat, mede wil doen waken voor het wel varen zijner leden Het geeft wel is waar geen scherp afgebakend practised program, omdat het nog niets beslist omtrent bepaalde maatregelen, die de staat nemen of niet nemen moet, naar mate er al dan niet heil van te verwachten is. Maar het verstookt dengene, dio het in zijn banier schrijft, van het recht om hervormings plannen, welke en hoe ver gaande zij mogen zijn, te verwerpen op grond van eenig vermeend beginsel, dat als een kruidje-roer-me-niet zou moeten blijven buiten debat. En het zegt ten minste zóóveel, dat in de schatting van allen, die het aanvaarden als toepasselijk op hun denk beelden, de rol, welke in onze hedendaagsche maatschappij door het individualisme wordt gespeeld, eeu ongerechtvaardigd en schadelijk groote is. „Toen ons blad“, aldus besluit de heer Kerdijk, „zyn plaatsje zou gaan vragen onder de organen der openbare meening, gewerd ons de welwil lende waarschuwing, het in te leiden onder een anderen naam. „Voor een socialist zal men u houden/ luidde de voorspelling. Een reden te meer voor de keuze juist van dien naam, was ons antwoord. Dat socialisme en sociaal-demo- eratie, niet enkel in de achterbuurten, met elkan der verward en vereenzelvigd worden, is genoeg te bejammeren. Een niet geringe winst zou het zijn, zoo men ze van elkander leerde onderschei den, en zoo men uiteen wist te houden, wat zij gemeen hebben en wat niet. Sociaal-democratie is socialisme van de verste strekking. Maar zij is meer dan dat. En in dat meerdere, niet in haar dwaze droombeelden van een maatschap pelijk samenstel der toekomst, ligt het gevaar. Dat meerdere is haar revolutionair karakter, waardoor ook haar wgze van strijdvoeren, haar smaden van al het bestaande, haar honen van elke poging ten goede, wordt bepaald. Zoolang zij bij dat karakter volhardt, beschouwen ook wij haar als een vijand. Zoodra zij het aflegt, behoorde van haar slechts gesproken te worden als van zoovelen, van wie men in inzicht en in opvatting verschilt/ SAEEkER OIRAA B IVY EX L A A il. '8‘/> 10*11 15 40 7 27 8 15 door 8 36 door 8 56 door 911 door 9 25 door 9 42 door a 4 a it 8 ir 615 Ü3U H5 75 45 3 120 130 ge» fciï Geert vid.z, Ber* Piet» sndrik annei n, - ma, te en Hof- Lolke Jan kstra, raexe 8 jr, 77 jr. r, te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1