GD «EHEEKTE (HET MBIT SHEER. liisiiiïii'ffls ïoor lis Rationale fill® IP r- No. 8. 1889. J dol de 1 Jen mie J 26 J A A U A R I, f.00. s\i:i:kek couro nn E— urns- n «mm-bud mor de j met BINNENL AN II, xo’li aing eene verp d»n ver ader tcht, eena ADVEHTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. rena een, zoo ulo. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren (Donderdig) in de zitting der Eerste Kamer medegedeeld, dat de Pruisische regeering het verbod tot invoer van vee uit Gelderland heelt ingetrokken, daar gebleken is dat het bewuste rund niet aan besmettelyke veeziekte leed. M. an. '4. i' a l k 1 I k natie ook dit voor 1860 op ar al iren f 12 0 a 00. >0 a voor 6 15 6 30 6 46 75 7 45 8 8 20 8 30 iugea rm, n 1,00 1,00 kilo jrd iha- fen, 6 12 76 7 27 S 15 door 8 36 door 8 56 door 911 door 9 25 door 9 42 door en de 7 15 8 8 46 in 1 u- ad rst en ich .de' is onze volk dan ceur 4e 1,00, >/r .00. too. >,50, 1Jh. /4 I Indertijd deelden wij mede dat de ten doode j opgeschreven kweekschool die te Nijmegen zou 1 zijn. Naar men verneemt, is thans bij het bestuur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen van regeeringswege officieus be richt ontvangen, dat deze school vóór den aan vang van den nieuwen cursus zal worden opgeheven. i - - Naar gemeld wordt, is de heer Van Baar, lid der Tweede Kamer, ernstig ongesteld. De heer van Osenbruggen is weder herstel lende. Het gevaar is geweken. Van de onlangs gestolen efïecton te Utrecht zijn, naar men meldt, Woensdag ochtend een groot gedeelte teruggevonden in de vestibule van het hulp-politiebureau aan de zoogenaamde Wittevrouwenpoort. Aanwijzing omtrent de bedrijvers der leiten schijnt men nog niet te hebben. 1)9 liet te Neurenberg verschijnend politieblad bevatte in zijn nummer van 17 dezer de volgende waarschuwing, die door de meeste Duitsche bladen wordt overgenomen: „In den laatston tijd kwamen in hier ter stede (Neurenberg) verschijnende dagbladen, herhaaldelyk advertentien voor, waarby voor Munchener bierhuizen in onderscheidene steden van Nederland mooie en handige kellnerinnen werden gevraagd. Die juffers wordt vergoeding van reiskosten, vrije kost en een maaudeljjk- sche verdienste van circa tweehonderd gulden voorgespiegeld. „Een onderzoek, vanwege de politie ingesteld, bracht aan het licht, dat de in de advertentie bedoelde bierhuizen in geen goeden reuk staan, dat de kellnerinnen er toe worden gebracht, om op meer dan vertrouwelyken voet met de gas ten te staan en dat zij ontslag krijgen, als zij zich hiertegen verzetten. Ook ontvangen zij geen loon,maar moeten zich enkel met de fooien vergenoegen en de opgaaf, dit zij op die wijze vaak ongeveer tweehonderd gulden per maand zouden verdienen, is geheel onwaar. De reiskosten eindelijk worden slechts voorgescho- tcu en moeten later worden terugbetaald. Ten zeerste wordt men dus gewaarschuwd dergelyke betrekkingen te aanvaarden.” De leden van de „Holland Society" te New- York, die, zooals men weet, het vorig jaar een bezoek aan ons land brachten, hebben bij het feestmaal, den 8 Januari gehouden, op heusche wijze de hartelijke ontvangst herdacht, hen hier te beurt gevallen. De spijslyst van het feestdiner vertoonde aan de eene zijde een Nederlandsch landschap, waar van een vaart en windmolens natuurlijk de hoofd trekken zijn, en in een afzonderlijk lijstje een glundere boerin, met de blinkende melkemmers aan haar juk. Aan de keerzijde het goede schip de Halve Maan, ’t welk voor 280 jaar het eerst de Hollanders in de Nieuwe Wereld bracht, en het wapen der „Holland Society", benevens de namen der leden, uitmakende de commissie tot regeling van den maaltijd. Bij het dessert kwamen ook „pijpen en tabak." ’t Waren gekronkelde Goudscne pijpen, uit Holland gezonden door den Nieuw-Amsterdam- schen onder-voorzitter van het Hollaudsche genootschap te New-York, tevens gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant voor de Ver- eenigde Staten bij de Nederlandsche regeering, den heer Roosevelt. van dezo helft, aan missie, de katholieke minister van oorlog incluis, ling toch moet zij worden voorkomen. Op de katholieke Kamerleden rekent men niet immers over dreigementen lachen deze, omdat zij weten dat die toch niet worden ten uitvoer gelegd en hun herkiezing er niet minder zeker om is, ook al stemmen zij met den minister. Een soort van volkspetitionement wordt daarom voorbereid, dat de regeering moet weerhouden van elk voorstel, dat den militairen dienstplicht op billijker wijze wil in toepassing brengen. „Men denke niet dat onder de niet-Katholieke bevolking het dweepen met den persoonlijken dienstplicht algemeen is. Integendeel, ieder wenschte liefst dat de dienstplicht onnoodig ware. Maar het geldt hier een offer voor de onafhan kelijkheid van ons vaderland, en de overtuiging is allengs sterker geworden, dat daartoe de persoonlijke dienstplicht een vereischte is. Over het beginsel zelf echter willen wij nu niet meer zeggen, maar wel over de eigenaardigheid van het verzet er tegen hier te lande. „Tegen het beginsel zelf is nl. noch in Duitsch- land, noch in Frankrijk van katholieke zijde zooveel bezwaar gemaakt als hier te lande. In België een klein land als ’t onze zijn onder de katholieken ook zeer vele voorstanders van den persoonlijken dienstplicht. Vanwaar dan hier te lande de groote tegenstand juist van de katholieke zijde „Het heeft er veel van, alsof ’t voorval de vrees is dat ook „geestelijken en seminaristen” zullen worden ingeljjfd, die de katholieke bladen en de katholieke leiders waaronder zeker menige geestelijke - zoozeer in ’t harnas jaagt tegen den persoonlijken dienstplicht. Mag daar aan echter een goede legerinrichtiug worden ten offer gebracht „Bovendien is die vrees naar ons dunkt volkomen ongegrond, althans zeer overdreven. Hier te lande zal wel geen legerinrichting tot wet worden verheven, dio geen rekening houdt met de eigenaardige roeping dor geestelijkheid. Vrijstellingen zullen waarlijk niet ontbreken (natuurlijkhoe zou men zich bij ons te lande ook een legerwet kunnen denken zonder be voorrechting der geestelijkheidmen ziet dat zelfs het Hdbl. daartoe niet in staat is) daartoe zullen alle gezindten medewerken. Maar daar mede heeft ook de voornaamste drijfveer, dio het aaugekondigde protest-petitionement in beweging schijnt te brengen, hare kracht ver loren Te Utrecht is overleden dr. P. A. T,ele, directeur der universiteitsbibliotheek aldaar. Als bibliograaf, historicus en geograaf nam Tiele in de wetenschappelijke wereld een booge plaats in. Van zijn hand zijn een groot aantal geschriften verschenen die allen getuigen van zijn uitnemende kennis en toewijding aan de wetenschap. In 1887 kende de Senaat der Utrechtsche universiteit hem het doctoraat honoris causa in de letteren toe. Naar aanleiding van den terugkenr van eenige beambten der telegrafie uit Transvaal bericht men aan ’t N. v.d. D., dat 1' 120 huur per maand een gewone prijs is. Een mud aardappelen kost daar f 40, een iiesch cognac, die in Nederland Bij doze Courant behoort als bijblad. Feuil- L I leton-nummer 28. militairen toestand, meet Duitschland naar missie, de katholieke minister van oorlog incluis, Nederland af en vergeet dat op de bureelen te overtuigd van de noodzakelijkheid dezer instel- i Berlijn afzonderlijke ambtenaren zijn aangesteld 1;""- -1 -J—--- r‘- I om de regeering stipt op de hoogte te houden van heel den militairen toestand van Nederland. De bladen der Roomsch Katholieke partij blijven zich ten sterkste kanten tegen de af schaffing det plaatsvervanging. De Tijd, die een schrijven heeft ontvangen waarin ver schillende motieven tegen de afschaffing worden aangevoerd, plaatst het als hoofdartikel en voegt er nog een vinnige kantteekening bij. „Zoo er nog iets te doen valt, om het indie nen en aannemen van een wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht te voorkomen of te verhinderen, zal het moeten zijn: een krachtige uiting van de publieke opinie onmiddellijk na het openbaar maken van het rapport der staatscommissie. Geen kinderach tige bangmakerij van afgevaardigden, die schrander genoeg zijn om te beseffen, dat wegens allerlei goede redenen de geuite bedreigingen toch niet ten uitvoer zullen gelegd worden, maar een zoo krachtig en algemeen mogelijk protest. „Dezelfde afgevaardigden, die, beleedigd en geprikkeld door bedreigingen, tot hen persoon lijk gericht, des te eer er toe zouden overgaan hun steun aan een wetsontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging te geven, zullen zich wel tweemaal bedenken, indien zij uit eigen oogen zien, dat ontmoediging, verslagenheid, wantrou wen en daardoor verdeeldheid en zwakte van verre het grootste gedeelte der katholieke partij het onvermijdelijk gevolg van hun votum zouden zijn. „Ook de regeering kan wellicht door derge lijke houding nog tot andere gevoelens worden gebracht, zoodat bj de uitwerking van de plan nen tot legerorgauisatie met het gevoelen van een zeer aanzienlijk gedeelte der bevolking rekening worde geüouden. „Wij zeggen niet dat het zóó geschieden zal; wij durven niet eens beweren dat het waar schijnlijk is, maar het middel is te beproeven en is o. i. het eenige.” Tegenover hen, die tot de katholieken zeggen, dat zij den persoonlijken dienstplicht uit de hand van den minister Bergansius moeten aan nemen, omdat zij dm althans kunnen rekenen op ruime vrijstelling of' althans aanzienlijke verlichting van den persoonlijken militairen dienst voor priesters en seminaristen, antwoordt de 'J ijd „De vrijstellingen en privilegiën, die de minister Bergansius aan onze geestelijken en seminaristen wil verleeneu, zijn van dien aard, dat ook de groote meerderheid der niet al te zeer auti-papistisch gekleurde liberalen daaraan haar stem kan hechten, of zij zyu dit niet. „In het eerste geval zijn de vrijstellingen en privilegiën voor ons ook te verkrijgen onder een liberaal kabinet, in het laatste geval verlie zen wij ze, zoodra het overwicht in de Kamer weder van rechts naar links wordt overgebracht. „Ln geen geval derhalve zal de welwillende gezindheid des ministers voor ons van zóóveel j belang zyn, dat zy ons zou behooren te nood zaken, onze oppositie te staken tegen een ons dreigenden maatregel, dien wij, zoowel om re denen van godsdienstigen en kerkelyken, als van maatschappelijken en militairen aard, hoogst verderfelijk blyven achten." Men ziet zegt het Hbl. dat van katho lieke zijde alles op haren en snaren wordt gezet om den persoonlgken dienstplicht te weren. Al zijn ook schier alle deskundigen van eenige beteekenis er vóór, al is de geheele Staatcom- De brochure van Henri Tindal, „Is Neder land in gevaar”, heeft ook de Standaard aan leiding gegeven tot een nadere beschouwing over ’s land defensie. Het blad sluit zich ten deele aan bij het betoog van den heer Tindal en verlangt dat de minister van oorlog reeds nu, nog dit jaar, al onze beschikbare militaire kracht zóó ordene, saamvoege en voor oorlogstoestand gereed make, dat er met onze gebrekkige hulpmiddelen gedaan zij wat mogelyk is. Hoofdgedachte zal hierbij wel moeten zijn, om de linien van Utrecht en Amsterdam onder ééu hoofd te brengenaan dezen kommandant tevens het opperbevelhebbarschap over heel ons legerke te gevenbinnen deze linien ook in vredestijd een garnizoen van minstens 6000 man te leggen de schuiven van detachementen tot aan de grenzen, als voorposten van deze linien, onder hetzelfde kommandement te brengen en zooveel van het ministerie van oorlog, als in cas van oorlog de organisatie beheerscht, met den generaleu stat reeds in vredestijd binnen deze linien aan het legerkommando te verbinden. Vooral met bet oog op de ontzaglijke offers, die wij ons voor onze defensie opleggen, heeft de natie het recht meerdere beslistheid op gebied te eischen. lu 1850 gaven we vloot en leger zestien millioen uit, in reeds twee en twintig, in 1870 klom dit vijf en twintig, en nu is vijf en dertig reeds het normale cijfer, dat is bijna de helft van heel de som, die we voor ons eigenlgk lands beheer uitgeven. Immers voor onze schuld betalen we 33‘/2 millioen, voor post en telegraaf V.dit» zichzelf bedruipen en nog overlaten) 6’/2 millioen; voor de gemeenten zyn hierby 8‘)2 millioen en voor koloniën, die eveneens zich zelf dekken, ruim 1 millioensamen dus tegen de 50 millioen waar voor buitengewone wer ken op zijn matigst berekend ook nog ruim 5 millioou bijkomt. Voor de gewone uitgaven van ons landsbestuur 133 millioenblyven derhalve slechts 78 millioen over, 78 millioen gaat 35, dus byua vloot en leger. Dat offer is zwaar, en toch bereid het te dragen, mits ons we te, dat het geen weggegooid geld is. (Het weet reeds sedeitjaren, dat dit wèl het geval is.) Er kan dan ook, naar de Stand, meent, niet ernstig genoeg op worden aaugedrongen dat noch regeering noch parlement zich verschuile achter de in aantocht zynde legerorgauisatie. Reeds dadelijk dient voorzien te worden in den toestand. Geheimzinnigheid behoeft hier niet te worden betracht. Wie toch waant dat de Duitsche regeering eerst uit vlugschriften be kend zou worden met het précaire van onzen Deze CO UHANT versclujnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ‘tn te zenden. UIT DE PERS. piC:-4 mie. 1 blad BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek herinneren alle ingezetenen, die in 1870 zijn geboren en zich tot dusver niet voerde Nationale Militie, lichting 1890, hebben doen inschrijven, aan hunne verpl chting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secretarie dezer ge meente. Sneek, 11 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1