HBS- D IDIWffllMLID 1(1011 DE 1 I len I nlol No. 12. 1889. VIE R-E N-V EERTIÖSTE J 'ft. FM A V I X A. T E X< I 9 I E IMi L A R I. S.00. |)lad -R too, 0,00,> am, f9 IJ too,; a KENNISGEVING. L br. k SOEK raagt (■mumwomssEwsBiL ten voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili- 1 keu dienstplicht de kracht van het vrijwillige. van de ar van het die tan lu’ll ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betredende, franco in te zenden. over van 1. 2. 3. Sneek den len Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. do do dea rins proi Hih? Z1! it te het*, aoek 00 4 ivoer i a 8 6,50 2,00 kilo erd: c ha gen,v larno rger-,' elaar keur 9 igent iwen 4 I 8 ’1 8 1 6 8 8 l 1 xR u I d eren Er is dus verdeeldheid er nu eenige noodzakelijk- e. k., des voormiddags te 9'/, z4.14* z4 nr. 1 zl n m* 1 LOTING VOOB DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de LOTING voor de lichting der Nationale Militie van 1889 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 28 Februari k., des voormiddags te 9'/, ure; dat op den len Maart d. a. v. ter gemeente secretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van zet“ haar ’gy] iden i te; nik ijae id.” J 612 76 7 27 8 15 door 8 36 door 8 56 door 9 11 door 9 25 L door i 9 42 door Aioruivu uci waag, u»ut WOO. Alsvoren van den Vischafslager, over 1888. Adres van de helpsters der Bewaarschool, verhooging van jaarwedde. 7. Idem van J. Boorsma c. s. tot verbetering van het voetpad door het Kaatsland. 8. Reclames tegen het 2e Suppletoir Kohier van den Iloofdelijken Omslag, dienst 1888. 9. Vaststelling van het Primitief Kohier den Iloofdelijken Omslag, dienst 1889. I COURANT. Dr. Schaepman heeft gesproken en de houding van verreweg het grootste deel der Roomsch Katholieke pers in zake de afschaffing der plaatsvervanging afgekeurd. Het Centrum bevat een kort artikel van zijn hand. In de eerste plaats wordt de katholieke zijde van de vraag over den persoonlijken dienstplicht door hem in het oog gevat Hier heerscht geen enkele onduidelijkheid. Voor ieder katholiek toch staat het, naar hij doet opmerken, vast, dat de invoering van den persoonlijken dienst plicht gepaard moet gaan met alle vrijstellingen, die de kerk voor de volle en vrije uitoefening van haar geheelen werkkring noodig acht. Alleen wanneer aan dezen eisch ten volle is voldaan, kan de invoering van persoonlijken dienstplicht een vraag wezen, waarop ook de katholiek met een gerust geweten een toestem mend antwoord mag geven. De tweede zijde is de militaire of juister ge- zegt de sociale, en de vraag, hier gesteld, luidt: Is invoering van den persoonlijken dienstplicht noodig voor helleger, nuttig of althans onscha- delyk voor de maatschappy? Overdry ving is het, te zeggen dat de persoonlijke dienstplicht het leger en de maatschappij zal reddenover drijving te beweren dat zij de dood zal zijn voor de persoonlijke vrijheid. Wèl is’t waar dat de invoering van een nieuwe legerwet gelijk staat met een omwenteling in het volksleven, een omwenteling die op vreedzame wijze met vrije medewerking van het geheele volk behoort te geschieden, in deze laatste overweging ligt bg dr. Schaepman het sterkste bezwaar togen de invoering van persoonlijken dienstplicht. Na deze inleiding komt hij tot de quaestie zelf'. De in gang zynde beweging wil de Nederlandsche katholieken doen protesteeren tegen persoonlijken dienstplicht, niet alleen tegen den persoonlijken dienstplicht, die de vryheid en het recht der kerk zou krenken, maar tegen den persoonlijken dienstplicht als zoodanig. Tegen de allerverderfelijkste verwar ring, die hieruit kan voortkomen, moet zoo uitdrukkelijk mogelyk verzet worden asngetee- kend. Het is te vreezen, dat men geen reke ning zal houden met de dubbele zijde van het vraagstuk en de vrije meening zal stempelen tot een katholiek beginsel. Dit mag tot geen prijs geschieden. KENNISGEVING en UITNOODIGING. De VOORZITTER van den Raad der ge meente Sneek, Gelet op artikel 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 {Staatsblad no. 37) zooals dat artikel is gewijzigd bij art. VII des Additoneele bepalingen der Grondwet Noodigt de mannelijke inwoners dezer ge meente uit 1°. die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele belasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. A en B, van de wet van 24 April 1843 {Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot een bedrag van ten minste tien gulden, zijn aange slagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekendo aanslagbiljetten vóór den 15 Febr. ek. aan hem te doen blijken 2°. die op grond van art. 1, sub C, of krachtens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgesteld, ter Secretarie verkrijgbaar, modelmet overlegging der bewijsstukken, waartoe in het geval van het 4de lid van bovengenoemd artikel 7 moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag i aandeel in den aanslag en do bescheiden betrek- kelyk het gemeenschappelijk bezit. Sneek den 18 Januari 1889. De Voorzitter voornoemd, ALMA. f Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer 29. VAN 1 op Zaterdag den 9 Febr. 1889, ’s namidd. 6 uur, Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Vervolgens betoogt het blad dat het in de afschaffing van de boide verzachtingen der conscriptie den waarborg ziet weggenomen, die uitzicht gaf op het voorrecht (in militairen zin) om Nederlanders ta blijven en geen Pruisen te worden. Het aanuemen in beginsel van den persooulyken dienstplicht is voor de Tijd „het stevenen met volle zeilen naar „das Militar”, als panacee voor alle mogelyke maatschappelijke kwalen. Hot beginsel zelf is valsch en verder felijk en bedreigt niet alleen, maar schendt leitelijk reeds de onvervreemdbare rechten der kerk op haar bedienaren. Als genade zal zij moeten aannemen wat zij als haar gave rechtma tig eigendom mag vorderen. Maar haar rechten niet alleen schendt dat beginsel, liet schendt ook en verkracht de vryheid, die iederen indi vidu toekomt, zoo lang hoogere en algemeene belangen niet aan de oveiheid de bevoegdheid verleonen, om de uitoefening dier vryheid te beperken. Het slot van dit gedeelte van het betoog heeft tot strekking om te doen uitkomen dat men door op meer royale wijze de vrijwillige dienstneming ook van jongelieden uit meer beschaafde klassen te bevorderen, tot het gewensehte doel: een voldoend leger, kan komen. In zijn laatste stuk verdedigt het blad de op het touw gezette beweging vooral tegen het verwijt van ontijdigheid, daartegen door dr. Schaepman gericht. Het antwoord daarop luidt „Wij behoeven niet te wachten op ’t ontwerp zelf of den inhoud, omdat alles in substan tie ten minste reeds bekend is. Als er een voorstel komt dr. Schaeoman-zell heeft hot getuigd brengt het persoonlijken dienstplicht. En wat do vrijstellingen enz. betreft, wy zyn er van overtuigder zal ons voor seminaristen enz., voorioopig ten minste, gegeven worden wat wij verlangen, en meer misschien. Juist de talrijke exception zullen de wet moeten redden wij bedoelen: voor haar voorstanders. Want voor óns kan niets haar redden. Al beloofde ons de persoonlijke dienstplicht een Dorade, wy zouden er beleefd voor blijven bedanken. Geen fraaie kleedjj zou ons de „leelyke pry” kunnen doen vergeten, welker gryns onheil in de toekomst voorspelt. Hoe bevallig en met hoeveel kunstvaardigheid de stap moge gedaan worden, hij is in óns oog een stap op den verkeerden weg." „De katholieke kiezers hebben bij de verkie zingen in Maart ’88 niet kunnen vermoeden aldus ongeveer eindigt de Tijd dat de school en de enkelvoudige districten dienst zouden doen als de tuik, waar men hen wilde doen iuloop< u. Wij meeuen recht te hebben zelfs om te be- twyfelen of de katholieke kiezers in hun overgroote meerderheid zich tot een gemeeu- schuppelyke actie met de anti-revolutionaire party zouden hebben laten bewegen, als zij geweten haddeu dat zij de enkelvoudige kies districten en een misschien nog slechts „zeer voorloopige” wyziging der ouder wys wetten mot persooulyken dienstplicht hadden moeten koopen. Met het oog op de houding, door de antire volutionaire leden in deze aan te nemen, heeft de Tijd reeds eemge dagen geleden trachten te bewijzen, dat de stellige verklaring van art. 17 van het „Program”: „met prijsgeving der plaatsvervanging”, eigenlijk, alleen geldt de theoretische zijde van de quaestie en voor hen slechts middel is om de moraliteit en daarmede de weerkracht van het ieger te versterken. Aan dit betoog reeds hier en daar aange merkt als een poging om wit zwart te noemen wordt reddeloos de bodem ingeslagen door hetgeen thans inde Standaard voorkomt. Wij laten het hier volgen; 615 6 30 6 45 7.x 1 43 sL 8 20 8 30 15 40 De Nederlandsche katholieken zullen prote steeren. Welke? Zij, die van de plaatsvervan ging kunnen gebruik maken, of allen Men mag niet vergeten, dat allen belang hebben bij de zaak. En op welke wijze zal worden geprotesteerd P Men wil „krasse middelen” bezigen. Men wil aan de leden der rechterzijde „het mes op de keel” zetten. Of men door op dezen toon te spreken het karakter en de waardigheid der katholieke Kamerleden onaangetast laat, laat staan eerbiedigt, op deze vraag wenscht dr. 1 den dienst I S. niet te antwoorden. Maar één zaak is zekermet zulk een voorstel voor den dag kan komen. UIT DE PERS. wegens broederdienst of als eenig wettig zoon I men ontneemt aan hun verzet tegen persoonlij - I voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili- keu dienstplicht de kracht van het vrijwillige. VERGADERING. I ta^ren dienst of dien van broeders te verkrijgen, 1 De tegenpartij kan hun toevoegen ,dat zij haudo- den Gemeenteraad van Soek, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, j len uit kiezersvrees. - - - - uittreksels stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den beweging op. Aangenomen dat dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad Bergansius c~ vr- r- wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moewm Mededeeling van ingekomen stukken enz. wnrfion imrelevord Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1888. 4. Alsvoren der Waag, over 1888. 5. - - - 6. om Nog verschillende vragen rijzen over deze van de ministers en Mackay feitelijk van de icheering, want bij een organisch wetsontwerp als dit is de geheele regeering betrokken een voorstel tot invoering van den persoonlij ken dienstplicht te wachten is, waarom wordt dan dit voorstel niet afgewachtwaarom wacht men ten minste het verslag der staatscommissie niet afwaarom wacht men niet af totdat de zekerheid verkregen is èn over de vrijstellingen èn over de wijze waarop de persoonlyke dienst plicht zal worden geregeld? Waarom wacht men niet af of de leden der rechterzijde het niet onder elkaar op delicate wijze zouden beproeven? De katholieke leden vormen een aanzienlijke fractie tot wie men zich wenden kon. Of hebben zij het vertrouwen verbeurd sinds Maart 1888 Het artikel wordt als volgt besloten „Wanneer men een samenwerking van leden der rechterzyde wil trachten te verkrij gen, dan gaat men uit van het denkbeeld, dat deze niet bestaat, maar dan behoort men ook rekening te houden met het feit, dat deze niet tot stand kan komen, mogelyk. Bestaat heid, om deze verdeeldheid zoo spoedig mogelyk openbaar te makeu „De liberale party in de Kamer heeft dit beproefd, zij is er echter niet in geslaagd. De rechterzijde heeft duidelijk en onbewimpeld gezegd: de onderwijswet en de kieswet op de eerste plaats. De regeering heelt in de troon rede hetzelfde plechtig uitgesproken. Bestaat er nu eenige reden om deze orde te wijzigen Acht men het voor de samenwerking by deze belangrijke zaken noodig, het verschil van mee ning over den persooulyken dienstplicht tot ver deeldheid onder de rechterzijde te verscherpen „Wanneer ik dit alles overweeg, dan meen ik het volle recht te bezitten om deze protest beweging ontijdig te heeten. Ik geloof zelfs den lof van gematigdheid te verdienen door het niet bezigen van juister uitdrukkingen. De Tijd heeft zich dadelijk a quatre gesteld tegenover dr. Schaepman en zijn bovenstaand betoog. Het blad wil niets weten van de twee zijden, welke het vraagstuk zou hebben. Het kent er slechts één, de sociale. De toeleg, om de quaestie tot een uitsluitend katholieke te maken, gaat van de liberalen uit, en de beweringde lioom- schen zijn bang, dat hun seminarien en colleges gevaar luopen, is een hatelijkheid, anders niet. „Wy katholieken aldus de Tijd bestrijden den persooulyken dienstplicht, maar wy bestrijden dien als Nederlanders, niet in het belang van onzen godsdienst alleen, maar in het belang van ons gansche vaderland. Het betoog van de Tijd strekt zich, wat het eerste artikel betreft, niet verder uit dan de verklaring van dr. Schaepman, dat het overdrij ving is den persoonlijken dienstplicht te noemen den dood voor de individueele vryheid. Nu het leger een afzonderlijke stand geworden is en de overheid gaat de afschaffing der plaats vervanging door allen, die by het domme lot worden aangewezen, tot dien stand dwingt te behooren, is hier wel degelijk sprake van een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Het tweede artikel bevat in de eerste plaats een verzuchting over het feit dat dit kabinet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1