■ffl i HIT 1RR0KDISSIBMIT SMII MIMS- LI 1BIWWIHU» Ml III ft I 1889. V IE R-E N-V EER TIGSTR J No. 13. I 13 FEBRUARI, W OE JM S I> A. Cl H, U I T DE PE 11 8. Gio. rijksnormaallessen, Lan 3 I van 1.00 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. leeft aen- De jaar do J de I dea I rins I ar ar i-il enen in 353 t t I» un i )U- .ad l rst I leu J ichl 1de I plaatsvervanging" te lezen, terwijl het program prmj niuïl blad *14 den iste, ierd. ie. ves- van zijn den. M b", '2 van de katholieken het woord niet noemt en alleen gewaagt van „beperking van de kosten en lasten der defensie". „Indien er hier van schuld sprake wezen mag, zou die geheel te vinden zijn aan ónze zijde. Aan de onnadenkendheid, aan de domheid der ver- iekte ver-l ten In leze j plan is ter >loed, eken, rege- ings- inwe arora Het protest van de Standaard over het ;tinn verwijt van félonie, door de Tijd tot de anti- nïns- revolutionairen gericht, wordt door het laatstge noemde blad als volgt beantwoord „Wij haasten ons te erkennen dat ons oordeel over een eventueel votum der anti-revolutionairen te kras was geformuleerd. Ook in hun program van actie toch staat metterdaad „afschaffing van worden ingeleverd. Sneek den len Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. I genomen, juicht ’t Weekblad zeer toe en het zou zich zeer verheugen als het hoofdorgaan der anti-revolutionairen hier werkelijk hun aller orgaan bleek te zijn. „Niet uit leedvermaak over oneenigheid tus- schen de beide fraction der regeeringspartij ten aanzien van een zoo belangrijk punt", voegt het „Zoodanig leedvermaak is ons vreemd veeleer gaven wij er wat liefs om, zoo die oneenigheid, ten nadeele van een in grijpende legerhervorming, niet bestond nu zij een hervormingswerk, naar onze schatting gewichtig en dringend noodig boven vele, in ernstig gevaar brengt Want onze vrees blijft, dat dientengevolge de regeering óf met het indieneu eener nieuwe militie-regeling uit-en- der na zal talmen, óf een regeling zal voordragen, waaiiu slechts de schijn, niet het wezen van den persoonlijken dienstplicht zal te vinden zijn. „Maar wèi, omdat, indien de regeering deze onze vrees met de daad komt logenstraffen, het verkrijgen van het lang begeerde zou verzekerd zijn. Laten de anti-revolutionairen pal staan en er is ten deze een meerderheid in de Kamer, ook buiten de Katholieken om. Dat is juist een der groote voorrechten, welke aan het huidige bewind ten deel vallen, dat het van de linker zijde, van ver de meesten aan dien kant ten minste, op steun, in stede van gezochte oppositie, rekenen kan, zoo vaak het voorstellen doet, die, niet door partij-overwegingen ingegeyen, om zakelijke redenen worden gedaan en liggen in de lijn van deugdelijke hervorming. Een voor recht, dat wij aan de regeering reeds daarom niet misgunnen, omdat ’s volks belang er baat by vinden kanmaar dat dan ook haar ver plichting tot handelen, haar verantwoordelijkheid voor stilzitten in niet geringe mate verhoogt." De storm, die hier Vrijdag en Zaterdag zijn invloed deed gevoelen, heeft in geheel het land gewoed. Overal deed de wind zijn geweldige kracht gevoelen. Vooral te Rotterdam en omstreken, te Dordrecht, te Scheveningen en in Den Haag zijn de gevolgen ernstig geweest Van een vloed als die van Zaterdag is te Rotterdam nog niemand getuige geweest, schrijft men, want naar menschenheugenis was de vloed van 1825 de hoogst bekende; het water bereikte toen te Rotterdam een hoogte van 3.52 M. boven Rottepeil, terwijl de vloed, opgestuwd door een sterken, nu en dan tot storm aanwak- kerendeu noordwestenwind. Zaterdag steeg tot 3.58 M. boyen Rottepeil. Degeheele stad buiten Oostzeedijlr, Hoogstraat en Westzeedyk liep onder. Alle straten, havens en grachten waren er een en al blank water. Het verkeer was gestremd Alles stond stil; tot zelfs de tram moest in de buitenstad den dienst staken. De wagens stonden op het Beursplein opeengehoopt, gedeeltelijk oubespauuen. Een aantal scholen moesten sluiten, omdat zij voor de kinderen niet te bereiken warenhet water drong de bene denverdieping van een aantal woon-, winkel- en pakhuizen binnen en vulde de kelders tot aan de zoideriug. De drinkwaterleiding, vlak aan de rivier gelegen, had het zwaar te verantwoorden. Het terrein werd geheel onder water gezet. Alle krachten moesten ingespannen worden om de machinekamer tegen het opdringende water te verdedigen en alzoo uitdooving der vuren te voorkomen. Men mocht daarin ten laatste slagen, maar daar het terrein was onderloopen, was tot Zondag de leiding gesloten. De dijk te Kraliugen bleef behouden. Te Dordrecht stond insgelijks het grootste deel van de stad blank. Ook de hooggelegen Voorstraat stond des middags te 2 uur op twee plaatsen onder. Te Scheveningen heeft de storm vreeselijk gewoed. Allerwege is de kust steil afgehouwen, hier en daar zeven, acht meters hoog en de visschersschuiten vertoonen maar al te zeer hoe geweldig de branding haar had geteisterd. Vele geheel ontredderd, sommige waarvan het achter schip niet slechts vernield maar weggeslagen is. Ruim een kilometer noordwaarts van ’t hotel d' Orange ligt een groote Eageische bark, de BenavOy zoover op den oever, dat zij bij het laagst der eb schier droogvoets zal te bereiken zijn. Ditmaal heeft de reddingsboot althans Goddank hulp verleend, en ook die van Katwijk is komen opdagen en heeft mede geassisteerd. Alle opvarenden, 23 man, zijn gered. Debark hoopt men by hoog water te kunnen afbrengea, indien zy althans geen zwaardere schade beloopeu heeft dan oppervlakkig gebleken is. Het Kurhaus heeft weer gastvrij een paar kamers en de noodige bedden voor de schipbreukelingen goopend. Men is te Scheveningen intusschen nog ernstig ongerust over de visschersvloot, daar er veel schepen in zee zijn, terwijl op versonilleude plaatsen van de kust schepen zyn gestrand. Te Zandvoort o. a. een bomschuit, waarbij vier man verdronken. Te Amsterdam heeft de stad vooral aan de waterzijde, aan Amstel- en IJkant, veel te lydon gehad. Aan het Westerhoofd zyn veel tjalken en schuiten losgeslagen. Het verkeer met de overzijde van het IJ werd, wegens het breken van de ketting van de kettiugboot, gestremd. Het Italiaansche stoomschip Triana, aan de Handelskade, raakte „driftig" en veroorzaakte schade aan de kadewering. Deze berichten zyn onvolledig, maar het is in den vollen zin des woords onmogelyk een over zicht te geven van het geheel. Van alle kanten komen berichten. Alleen zij hier dus medege deeld, dat onderscheiden polders zyn volgeloopen; dat te Fijuaart een bouwschuur inwaaide en eenig vee werd gedood; dat een van do vier schepen, door de sleepboot Wacht am Rhein Vil op de Waal voortgetrokke.’, zonk en met al de opvarenden in de golven verdweendat een KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 1 gemeente Sneek, a5?ra Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad OOI‘ no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit i o w u;. v,in van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Biengen ter openbare kennis, dat de LOTING voor de lichting der Nationale Militie van 1889 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con- certzaal alhier op Donderdag den 28 Februari e. k., des voormiddags te 9 '/2 ure dat op den len Maart d. a. v. ter gemeente secretarie door of vanwege de lotelingen aan- vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig wettig zoon 'r voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter Secretarie vooruoemd moeten der practijk" Bijv, „verbetering van het kazerneleven", die ook het anti-revolutionair program van actie altiid new vóór _afschnffinfi- van de nlaatsvervan- Naar men verneemt is in bewerking een ontwerp tot wijziging der verdeeling van de provinciale kiesdistricten. Waarschijnlyk zullen spoedig alle provinciale staten volgens art. 4 der prov. wet bijeengeroepen worden om daarover te worden gehoord. Het doel moet zijn de wijziging te doen werken bij de aanstaande verkiezingen in Mei, die desnoods verschoven zouden worden. De minister van bianenlandsche zaken heeft de gelden voor leermiddelen, ten dienste der rijksnormaallessen, voor de verschillende inrich tingen tot op de helft verminderd. Volgens ’t Vad. is de benoeming van mr. W. van der Jagt tot adj.-commies aan ’t dep. van koloniën eigenlijk alleen geschied om een bijzonder ambtenaar te krijgen voor de zendings zaak. De minister Keuchenins, die eerst heeft verzekerd, „dat bij hem van de aanstelling van een gewezen zendeling als bijzonder ambtenaar voor de zendingszaak nooit sprake is geweest," zou nu toch door een achterdeur zulk een ambtenaar hebben aangesteld. Als ’t waar is, heeft het wel iets van den afgewaaiden hoed van den wethouder, die eerst van de rekening was geschrapt, maar er later toch op voorkwam, hoewel hy toen niet zoo gemakkelijk was te vinden, ’t Eenige verschil zou wezen dat de hoed hier al dadelijk in ’t oog is gevallen. De raad der gemeente Franeker heeft onlangs een nieuwe verordening op het heffen van recht van huwelijksvoltrekking op buitengewone tijden vastgesteld. Daarbij was de Zondag uitsluitend voor kostelooze huwelijksvoltrekking aangewezen. 6.50 katholieke kiezers, die er maar op toe stemden, hier en daar en lang niet zelden reeds bij de eerste stemming, op een onderteekenaar van het anti-revolutionaire program met persoonlyken dienstplicht en al „Is echter zulk een voorstelling wel geheel en al juist Naar de letter zekermaar ome qqJj naar (jen geest, waarin toen door de anti- •aad revolutionairen zeker evenmin als door de ka tholieken samenwerking gezocht en verkregen werd Eigenlijk en in den grond der zaak is gemeenschappelyke actie van twee politieke partijen op een program, dat voor de eene ook maar één bepaling zou inhouden, die door de andere bestreden dient een kolossale dwaas heid Maar heeft men bij overeenkomst als deze niet te rekenen met de „gedienstigheden Er staan nog heel wat andere punten op het anti-revolutionaire program van actie, waarvan we de verwezenlijking in de eeiste veertien dagen niet zullen beleven 1 Uit Utrecht meldt men Vrijdag nacht heeft op de binnenplaats van de kazerne der genietroepen te Utrecht een moord plaats gehad. De geniesoldaat Stavast werd vermoord, vermoedelyk door een nog jeugdig korporaal. Genoemde’geniesoldaat, die uit geweest, doch reeds thuis gekomen was en zich ter ruste begeven had, werd door den kor poraal Fekke, die eveneens uit geweest was, doch later thuis gekomen was, omstreeks 12 uur, aan zijn bed opgezocht; de korporaal maakte twist met den soldaat en daagde dezen uit mede naar buiten te gaan, waaraan genoemde geniesoldaat aanvankelijk niet wilde voldoen. Ten laatste stond hij evenwel op, kleedde zich vluchtig aan, en liep met den koporaal F. de kazerne rond. Voor den ingang van de solda- tencantine gekomen, schijnt korporaal F. den verslagene aangevalllen te hebben, wat men opmaakt uit den bloedplas die aldaar gevonden werd, en heeft hij hem met zijn knipmes (een zoogenaamd modelmes, behoorende tot de uit rusting van den soldaat) een wond in den hals toegebracht, welke verwonding kort daarop den dood tengevolge had. Do schildwacht voor de kazerne, die op een kreet van den verslagene toeschoot, trachtte hem naar de wacht te bren gen, doch op korten afstand daarvan zakte hij, onder den uitroep: „Heer, wees mij genadig” ineen. Door de adjudanten-onderofficier K. en de V., bijgestaan door een paar andere onderofficieren, werd hij onmiddellijk opgevat en naar het hos pitaal overgebracht, doch daar bleek het den officier van gezondheid dr. Sasse, die inmiddels geroepen en aangekomen was, dat de ongeluk kige was overleden. Na het plegen van de daad, heeft de verdachte korporaal zich te bed begeven. Toen men een onderzoek bij hem kwam instellen hield hij zich alsof hij sliep en niet begreep waarom men hem wekte. Zelf was hij met bloed bevlekt, doch door den sergeant van R. werd het met bloed bevlekte mes onder zijn krib weggehaald. Op grond dat de schildwacht achter de kazerne den korporaal F. met Stavast op het tijdstip van den moord om de kazerne heeft zien loopen in de richting van de cantine, met het oog op den twist daar aan voorafgegaan op de kamer, het onder zijn krib gevonden met bloed bevlekte mes en meer andere aanwijzigen, heeft men den korporaal F. als den vermoedelijken dader in strenge bewaking gesteld. Naar men verneemt moet het feit dat Stavast geweigerd had dien avond met F. uit gaan aanleiding tot den twist hebben gegeven. Sta vast was een oppassend jongmensch. I altijd nog vóór „afschaffing van de plaatsvervan ging" stelt 1 De minister van binnenlandsche zaken, aan wien deze verordening ter goedkeuring was gezonden, heeft op deze bepaling aanmerking gemaakt en door tusschenkomst van Ged. Staten den raad uitgenoodigd om, behalve den Zondag, eenige uren van een anderen dag der week mede voor kostelooze huwelijksvoltrekking be schikbaar te stellen. Op verzoek yau de. minister hebben Ged. Staten tevens de andere gemeentebesturen van Friesland uitgenoodigd om, indien in hun ge meenten alleen Zondags huwelijken kosteloos kunnen worden vertrokken, tot gelijke aanvul ling der verordening over te gaan. Het Sociaal Weekblad maakt ook melding van den strijd over de afschaffing der plaats vervanging, in den boezem der R. K. partij gevoerd. De houding, door de Standaard aan- A I B l .X E X L A A B. Piekc Steen- herrit t A 1 x" l I s en ir en irteni a en Wier a lo ’til a 6 11 71. /l I» 4 29 jn larga- lerika :e de -<Ser* fame* Akk« N XE lik EIK (01 KAV’ LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1