CE1EEKTE EN METARROXNSSEKKT S.IEKL lil 1 I 1889. - No. 15. E R-E N-V E E R T I G 8 T E re n 20 FEBRUARI, W O E JN s r> A. lam, 1 Ian Lohman’s persoonlijke opvatting over de snood- ADVEHTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. i de zeer do do den rins op vier, duig Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco ia te zenden. ar u 1 m aan dat den ogen - aart M. ebr. l/i. 1 4. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de LOTING voor de lichting der Nationale Militie van 1889 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 28 Februari e k., des voormiddags te ö'/j ure; dat op den len Afaart d. a. v. ter gemeente secretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels stamboeken of bewijzen van werke- hjken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Snoek den löen Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Ka- ratel be- P^| 1111'3 blad zi ij 8.00 heid der liberalen is genoegzaam bekend en tot vervelens toe weerlegd. „Met bijzonder veel genoegen vernam ik dat de heer Van Ogtrop zich eindelijk geroepen geacht heeft zijn, voor een Amsterdamsch raadslid zoo vreemdsoortig, gedrag in een brochure te verdedigen. Daar echter zijn geschrift wel sedert ettelijke dagen aangekondigd, maar nog met versenenen is, ben ik helaas genoodzaakt bij dezen druk daarover te zwijgen/ In de Werkmansbode leest men „Het antwoord der regeering op het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jongelieden en vrouwen laat zich nog altijd wachten. Blijkbaar is men aan het departement van justitie erg verlegen met den tegenstand van fabrikanten, die zich wel wat humaner, althans in humanere bewoordingen openbaart, maar die toch vrij algemeen hierop ueerkomtdoe er maar liever niets aan, maak het ons niet te moeilijk en geloof maar, dat wij het met de jongelieden en vrouwen heel goed meenen, mits je ons over hen de volkomen vrije beschikking laat. „De minister van justitie schijnt die soort van welwillendheid niet heel best te vertrouwen en reist schier alle fabriekssteden af om zich nog eens persoonlijk van den waren toestand te overtuigen. „Zeker een lofwaardig streven. Maar of hij zoodoende op de hoogte komt Landsbelang of partijbelang vraagt het Bbl. met het oog op de oproeping van de Staten der provinciën in buitengewone vergadering, ter beraadslaging over een nieuwe verdeeling hun ner provincie in kiesdistricten. Is het te doen om de Provinciale Staten te kunnen ontbinden? Als de districten veranderd zijn, zal men dan beweren dat in Mei e. k. niet de helft der leden, die aan de beurt der driejaarlijksche uittreding zijn, maar alle leden behooren af te treden, omdat men niet meer weet of zij wel naar den zin zijn van de meerderheid in het nieuwe di strict? En zijn de Staten geheel vernieuwd, in plaats van slechts voor de helft, zal men dan niet komen tot een ontbinding der Eerste Kamer, om in deze meerderheid in anti-liberalen geest geest te brengen Hoeft dus niet de nieuwe districtverdeeling hoofdzakelyk ten doel, den tegenstand van de Eerste Kamer tegen anti liberale wetsvoorstellen te breken Zijn daarom tot dusver nog alle voordrachten van eenige beteekenis uitgebleven? Wil men eerst over een geheel en al gewillige Staten-Generaal beschikken Deze vragen liggen voor de hand, nu de regeering een maatregel vooropstelt, waarbij met de minste haast is en die voor het eenige behoorlijke doel wegneming van onevenre digheid geheel onnoodig is. Maar ook al worden de districten verdeeld, dan wordt ontbinding der staten volstrekt niet vereischt. Nergens noch bij de Grondwet noch bij de provinciale wet is zulk een ontbinding toegelaten of voorgeschreven. In 1852, toen de eerste indeellng tot stand was gekomen, heeft Thoibecke die de wetten had ontworpen de Staten, welke in 1850 in voorloopige districten waren gekozen, niet laten ontbinden. De wet wees toen aan, voor welk der nieuwe districten de vroeger gekozen leden zouden geacht worden zitting te hebben. Waarom zou men dit voorbeeld ook nu niet volgen Men. ziet het: er bestaat maar al to zeer uoodig ïie discussie voort te zetten, ’s Heeren reden om te gelooven, dat het de toeleg is een Qmzetting der Staten en der Eerste Kamer te Na op deze wijze getracht te hebben aan te tooneu, dat de liberale politiek dubbelzinnig is, geeft de heer Lohman de redenen aan, die er hem toe leiden voor de ultramontanen te zijn, al zouden zij in ’t wezen der zaak toch altijd nog gevaarlijker zijn dan do liberalen. Die reden is, dat al weet hij misschien niet wat een ultramontaan wil, hij zeer goed weet wat hij in dezen tijd kan. Zonder medewerking van zijn medestander kan hij niets! Zonder de anti-revolutionair kan do ultramontaan niets. Zij houden elkander altijd op politiek gebied in de macht. De ultramontaan wordt niets hoegenaamd sterker dan voor zoover zijn bond genoot het goed vindt. Wat de liberalen kun nen en willen zoolang beide tegenstanders verdeeld zijn, heeft de tegenpartij uitnemend bespeurd en gevoeld en het is in deze omstan digheden voor haar toch het beste een beetje macht in eigen handen te houden. Zoo is er althans eenige kans op ware gelijkheid, vrijheid en broederschap. Na aldus de vraag „Waarom samenwerking?” te hebben beantwoord, dient de heer Lohman ten slotte den heer Spruyt nog van repliek wat de vraag betreft: hoe lang zal die samenwerking duren? Wij laten hier de eigen woorden vol gen: „De samenwerking zal eindigen zoodra de liberalen de vrijheid niet alleen met woorden, maar ook daadwerkelijk zullen beschermen tegen elke, ook zijdelingse he, aanranding, onderkrui ping en ondermijning van staatswege zoodra gij niet langer de openbare school enkel voor uwe geestverwanten exploiteert; niet langer aan allen, die in beginsel tegen u overstaan, allen wezenlijken invloed op wetenschappelijk, kerke lijk en politiek gebied ontzegt; niet langer de burgemeesters en onderwijzers als de colporteurs uwer beginselen beschouwtniet langer duldt dat uwe groote en kleine persorganen de een voudige geloovige bespotten en de anti-revolu- tionuiren erger of ten minste even erg verguizen, als de Paus het de protestanten in het algemeen doetniet langer, met toepassing van het Ma chiavellistisch verdeel en heersch, poogt te regeeren, door beurtelings Rome tegen Dordt en Dordt tegen Rome uit te spelen, en ophoudt het oene deel der natie tegen het andere op te hitsen en iu het harnas te jagen. Want even min als onder Dordt, of onder Rome, verlangen wy onder „het“ Synode of' het Nut te zitten/ De samenwerking zal ook eindigen zoodra Rome de anti-revolutionairen een maatregel zouden willen afdwingen, die in strijd is óf met onze welgevestigde vrijheden of met het gelijk recht voor allen of mot onze openlijk uitgespro ken beginselen. Mocht dit geschieden, dan zullen zij weder hun kracht in hun isolement zoeken óf wei zich, tegelijk met de ultramontanen, tot de liberalen om hulp wenden. Dan hoopt mr. De Sav. Lohm. bij hen hulp te vinden, maar wat hy verwacht -met die weinig vrien delijke onderstelling besluit de schrijver zijn brochure. Intusschen is de vierde druk van professor Spruyt's vlugschrift verschenen. Als voorbericht leest men daar „Deze nieuwe uitgave is, behoudens de ver betering van een paar drukfouten, gelijkluidend met de derde. Wel verscheen voor eenige dageu een vlugsohrift, waarin jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman op de hem door mij gestelde vragen antwoordt. Maar daar zijne repliek eigenlijk neerkomt op de bewering datdeultra- muutanen zeer gevaarlyk, maar de liberalen nog gevaarlijker zijn, acht ik het voorshands niet Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft de brochure van prof. Spruyt: Antipapistische felheid of Protestantsche plichtsbetrachting be antwoord in een vlugschrift, 't welk ten titel draagtWaarom en hoelang Na iu de eerste plaats de redenen te hebben aaugegeven, die hem noopten tot dusver te zwygeu op het betoog van prof. Spruyt eu te hebben aangetoond, dat zijn opvatting van het ultramoutauisme niet gewijzigd is, komt hij tot het hoofdpunt en tracht hij den hoogleeraar duidelijk tè maken, waarom hij, in ons land en iu dezen tijd, het oneindig gevaarlyker acht met de liberalen dan met de ultramontanen op po litiek gebied saam te werken. Rome's kerkelyke politiek ligt voor ieder openRome heeft noch zijn doel, noch zijn beginsel ooit verborgon. Natuurlyk stelt het de beginselen zoo liefelyk en aannemelijk mogelijk voor, omdat het van meening is, dat deze in hun gevolgen inderdaad liefelyk zyn, maar dat doet ieder die een be ginsel omhelsd heeft. Maar wat doen de libe ralen Dubbelzinniger politiek is nooit gezien. verkrijgen. Maar dan is daarmede tevens uit gesproken, dat hier niet een landsbelang, maar een partijbelang wordt behartigd. Als het landsbelang een betere evenredigheid tusschen het getal leden der Provinciale Staten en de bevolking der provinciale districten vereischt, dan is die op zeer eenvoudige wijze, zonder verknipping der districten en zonder eenigo ontbinding te bereiken, enkel door het veranderen vau het getal leden, door elk district af te vaar digden. De Staten der provinciën, wien alleen ’s lands belang ter harto gaat, zullen zeker niet nalaten dit in hun adviezen te doen uitkomen. Aan 'tZ>. v. Z.-H. komt de houding der regee ring intusschen in alle opzichten correct voor. Zy toont ook in deze quaestie rekening te willen houden met de nationale wenschen. Waar zy zoo handelt, moet zij zich ook noch door open bare, noch door verborgen tegenwerking laten terughouden, de kiestabel voor de Staten met plichtmatigen spoed af te doen. Gesteld zelfs, dat vele Provinciale Staten, tegen aller ver wachting in, van stelselmatige oppositie mochten blijk geven, dan toch moet het kabinet stand vastig den ingeslagon weg blijven volgen. In een vergadering van Burgerplicht te Amsterdam behandelde mr. A. Kerdjk dezer dagen de arbeids- en verzoeningsraden. Iu de eerste plaats ging hij na wat in dit opzicht in het buitenland voor den arbeid is gedaanen kwam nadrukkelijk op tegen een verwarring van de arbeidsraden: voor de rcolitsqu testieu en verzoeningtradenvoor de quaestieu dor be langen. De arbeidsraden, kennis nemende vau geschillen uit een nog geldend contract, dienen eerst te trachten het geschil iu der minne uit den weg te ruimen en geschiedt dit niet, bindend recht te spreken. Zij dienen te zyn com missiën, bestaande op allo plaatsen waar zij uoodig worden geacht, samengesteld uit personen van beide partyen. Van hun uitspraken zou desnoods beroep kunnen worden toegelaten bj den gewo nen rechter. De groote werkstakingen, die iu den laatsteu tijd zoo talrijk werden, vonden alle hun oorzaak in wijziging in het arbeidscontractwordt dit beter geregeld en geelt men doelmatiger recht spraak, dau zoudon dio werkstakingen vermin deren met deze gegevens had b. v. die te Almelo best voorkomen kunnen worden. Hij wilde intusschen de arbeidsraden niet zien optreden als adviseerende lichamen voor de regeering. Dergelyke organen kan men verkrij gen als afdeelingeu van de kamers vau koop handel, waarin dan ook werklieden zitting zouden verkrijgen. Iu de verzoeningsraden moeten vertegenwoor digd zijn urbeidsgevers on arbeiders. Zoowel by het streven der vereeniging voor fabrieks- enhandwerksny verheid, als te Almelo is gebleken, dat arbeidgevers alléén niet het vertrouwen hebben vau beide kauten, terwijl hetgeen met den heer Van Marken is geschied, bewijst dat de fabrikanten hem niet vertrouwen die zich alleen tot de arbeiders wondt. Den arbeid van den verzoeningsraad op te dragen aan den arbeidsraad, wenscht hy niet. De eischen aan de leden te stellen zijn ver schillend. Men kan een zeer geschikt lid zyn van een arbeidsraad zonder daarom thuis te behooren in een verzoeningsraad. Blijvende verzoenings-commissien zonden iu een land als het onze moeilijk zyn te organisee- reu. Voor elk bijzonder geval dienen ze met spoed te worden saamgesteld, zoodanig dat ze vertrouwen wekken by beide partijen. Zo dienen te bestaan uit drie personen, één te benoemen nm- h mmra-iUD mu w lo’n V GEEN en le nt tr ip al )U- ad rst leu lel» ula tiing SWEEKER WRi%T. 612 7 6 7 27 8 15 de or S 36 d< or 8 56 dt or 9 11 door 9 25 duo A 9 42 door 615 6 30 6 45 7ö 7 45 8 8 20 8 30 ijeQ i 8 A 6 l3/,. '6 o 7 a ll '8 >9 15 I 5 5 40 I LOTING VOOB DE NATIONALE MILITIE. rnelii Hen» eveld, Werf, or. Tab Her-, ierllgs oot en en loschJ Ulbil Murk -Pier iuurd van 7 jr, i Voor de vrijheid der kerk; voor vrijheid op allerlei gebied; voor de volkssouveieiuiteit en de democratie voor dat alles boeit ay, zoo al geen tranen vergoten, dan toch met woorden gestreden. Maar heeft zij zegt de heer Lobman verder niet van Oldeburneveld’s t|jd af tot op den huidigendag, alles in het werk gesteld om de „Gereformeerden*, die zy beleefde lijk lieten vooropgaan, zoolang schavot en brandstapel nog aan de orde waren, zoodra de vrijheid veroverd was in hun eigen kerken aan banden te leggen Hebben de ultramoutaansche schrijvers op de Protestanten erger gesmaald, dan uw eigen vrienden, in spotprent en geschrifte, nog dagelijks al wat Ge reformeerd is beschimpen? Is sluwer politiek denkbaar dau die. welke de bezittingen van de „Gereformeerde* kerken on bemerkt, zonder dat iemand zich er tegen verzetten kou, in handen heeiï gespeeld van een kerkgenootschap, Uat nooit iets anders beoogd beert dan het onderdrukken van diezelfde „Ge reformeerde” kerken Kent gij oueerljjker spel, dun het gegoochel met het onderwijsartikel der grondwet, terecht door Groen „een staatsrechtelijk schandaal” genoemd Kan de wyze, waarop, altijd onder neutrale vlag, de openbare school steeds propagande gemaakt heelt voor de beginselen die in het Ned. Herv kerkgen den boventoon voerden, door u worden goed gekeurd Is het een oprechte politiek, wanneer men den heden diets maakt, dat, bij een overwinning van roomschen en anti revolutionairen, brandstapel en inquisitie voor de deur staan Verraadt het oprechtheid, wanneer men, gelijk in 1848geschied is, ter verkrijging van bestuurs-invloed allerlei beginselen om trent het recht der meerderheid en volkssouvereiuiteit ver kondigt, eu vervolgens deze eenvoudig ter zyde zet, wanneer anderen op grond dierzelfde beginselen voor zich hetzelfde komen vorderen? Heeft niet steeds de liberale party,zoo lang het in baar kraam te pas kwam, als primum verum scheiding van Kerk en Staat op den voorgrond gesteld, doch ook steeds, zoodra de tegenpartij ten haren behoeve dat beginsel inriep, verklaard dat niet absolute, doch slechts betrekkelyke scheiding bedoeld werd? 4c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1