SIEMS- Bl Mfflffl-M Ml! lit «EIEEIÏTB Ml Illi WOMMIffl SSIII h. s 1 ss. M oo. ,00, L. loot EN I889. >en. SK. Z A. T EK I> A. 23 FEBRUARI. 10. willen A f9 I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ia te zenden. I. ibr, 1. 2. van 4 Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer 30. 4 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7'/» Cents. Bij abonnement is de prijs b<* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ue regeering scmjnt te meeuen, dat de om zetting der Eerste Kamer op de gewone wijze l°“ vonden om die omzetting in ééu slag gedaan te loor 9 11 loor 9 25 loor 9 42 loor regeering bezwaar zullen hebben er ja en amen 1 vaa stelselmatige oppositie mochten blijk geven Dat er verandering in de be- dan toch moet het Kabinet standvastig den staande regeling moet worden gebracht, geeft hij toe. In sommige districten toch is de ver- .50.1 ,00 ,01)' ulo rd: ha- en, Het eerlang bij de Staten-Generaal in to dienen wetsontwerp op het lager onderwijs zal, naar de N. R. Ct. verneemt, uitgauu van het beginsel van volkomen gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs, wat betreft den geldelijken stenn uit ’s rijks kas. De uitkeering van 30 pet. aan de gemeenten zou vervallen, en daarvoor in de plaats zou komen een bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bijzondere als openbare, naar den maatstat van liet getal der in dienst zijnde onderwijzers in verband met het aantal schoolgaande kinderen. P'4ij bladl zij] maken der lokalen. Een uitzondering geeft het art, 6 gedurende 3 jaren na ’t in werking treden der wet in „usiues A. feu continu" voor meerder jarige vrouwen en jongelieden van ’t mannelijk geslachtzij kunnen alle dagen aan ’t werk gehouden worden en voor onvermijdelijken arbeid ook des nachts. Een bestuursmaatregel moet nader aan wijzen, voor welken arbeid en gedurende welk tijdsverloop dit gebruik van arbeidskrachten vergund is. De verbodsbepalingen voor mijnen en groeven worden voorts verscherpt. Een volgende afdeeling bevat voorschriften in ’t belang van gezondheid en veiligheid. Volgens art. 12 moet bij bestuursmaatregel aangewezen worden, welke arbeid aau jongelieden, meisjes, en vrouwen verboden is wegens gevaar voor de gezondheid of de zedelijkheid, of omdat zij de krachten dier personen te boven gaat, terwijl een volgend artikel beveelt dergelijke personen, slechts onder voorwaarden, vast te stellen bij bestuursmaatsregel, toe te laten tot verrichtingen, waarbij de werkman blootgesteld is aau invloeden, schadelijk voor de gezondheid. Art. 14 beveelt, dat alle etablissementen zorgvuldig rein gehouden moeten worden en goed geventileerd moeten zijn en dat alle vliegwielen zoodanig bedekt moeten zijn, dat zij geen gevaar veroorzaken. Inspecteurs zijn belast met de handhaving der wet. Bovendien is er een raadom controle uit te oefenen, te ad viseer en bij de vaststelling der bestuursmaatregelen en het examen voor fa- brieksinspecteurs te regelen. De wet zal eerst over een jaar in werking treden, om de industrie gelegenheid te geven zich naar de nieuwe bepalingen te voegeu. lanj Ide tten hne >nt- :ich rats reu l au dio i ;ge- t, 'T iöb- Door den Nederlandsehen bond voor den nationalen arbeid zijn aan fabrikanten de vol gende vraagpunten ter beantwoording gezonden: 1. Acht gij het wenschelijk, dat de inkomende rechten op uw fabrikaat geheven worden volgens de waarde, dan wel volgens het gewicht, en om welke redenen? 2. Op welk bedrag, en in welke verhouding, acht gij de bepaling der inkomende rechten wensenelijk voor de buitenlandsclie iabrnracea, die op uwe nijverheid betrekking hebben? 3. Wanneer van de door u te bezigen grondstoffen of half-fabrikaten minder rechten dan van geheel-fabrikaat geheven worden, welke zijn dan de invoerrechten, welke gij voor die rubrieken zoudt wenschen bepaald te zien? 4. Acht gij het, teneinde in het buitenland te kunnen concurreeren, noodzakelijk, dat bij uit voer uit ons land aan u gerestitueerd worden de door u betaalde rechten op grondstoffen en half-fabrikaten 5. Is het naar uw gevoelen, en casu quo met het oog op de belangen uwer nijverheid, verkieslijk, dat de Nederlandsehe fabrikaten vrijgesteld worden van allo inkomend recht in KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8ea Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de LOTING voor de lichting der Nationale Militie van 1889 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 28 Februari e. k., des voormiddags te 9*/a ure; zegl dat op den len Maart d. a. v. ter gemeente- L Secretarie door of vanwege de lotelingen aan vrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst I wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili- i tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dug, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek deu 15en Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. '.worden ingeslagen om in eenige weken ingeslagen weg blijven volgen. De Arnh. Ct. is het daarentegen met de genoemde liberale bladen eens. liet blad is zeer verbaasd over het ontworp. Dat we sedert April ’88 in een anti-liberaleu moesson leven, is bekend, maar dat wij zulke dingen te zieu zieden krijgen, zóo wonderlijk en zoo wild als dit bejag is, dit gaat niet alleen de liberale begrippen van het blad te boven en het liberaal waarnemingsvermogen te buiten, maar het ont snapt zelfs aan de bevatting van hare liberale fantasie. De politieke hansworst, die dezer dagen in het belang van den werkman van den minister van binnen landsche zaken vorderde, dat hij de stemopnemers bij verkiezingen van 's nachts vijf tot ’s namiddags vijf zou laten zitting houden, kan nu verwachten dat zelfs deze eisch bij een eventueele herziening der kieswet zal worden vervuld. Na daarop te hebben aangetoond dat de locale kennis, waarvan de tabel van 1852 blijk geeft, thans geheel plaats maakt voor een domme nivelleeringszucht, wijst het ten slotte op een leemte in het ontwerp. Er behoort een tabel te zijn, welke aan wijst welke tegenwoordige leden der ótaten geacht worden in de nieuw te vormen districten verkozen te zijn. Wegens de onont bindbaarheid der Provinciale Staten is zulk een overgangsmaatregel onmisbaar. Met het oog op de wet tot het tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen hier te lande aanhangig en de hier op on derscheiden plaatsen gerezen bezwaren, kan het nuttig zijn de hoofdpunten aan te geven van de nieuwe arbeidswet, welke eerlang in Frankrijk van kracht zal zijn. In tweede lezing toch werd zij reeds aangenomen. Art. 1 bepaalt dat alle kinderen, minderjarige meisjes en vrouwen, aan de bepalingen der wet onderworpen zijn waar zij in werkplaatsen of daarmede gelijk te stellen inrichtingen werkzaam zijn. Eerst op den leeftijd van 13 jaren zal toegang tot de werkplaatsen worden verleend. Kunnen de kinderen echter een bewijs overleggen van goed afgelegd lager onderwijs, dan mogen zij op 12jarigen leeftijd in dienst worden genomen, in geen geval mogen kinderen beneden de 15 jaar urbeid verrichten als zij geen bewys van den geneesheer kunnen overleggen dat zij dit zonder nadeel voor hun lichaam kunnen doen. Art. 3 bepaalt voor jongelieden tot 18jarigen leeftijd een werkelijken arbeidstijd van hoogstens 10 uur, en voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar hoogstens 11 uur, welke tyd afgebroken moet worden door een of twee maaltijden (zonder nadere tijdsbepaling). Voor dezelfde personen verbiedt net volgend artikel allen nachtarbeid, de nacht te rekenen tusscheu 9 en 5 uur. Aan vrouwen en meisjes boven 18 jaar kan op verzoek in etablissementen, nader bij bestuursmaatregel aan te wijzen, door deu inspecteur vergund worden tot 11 uur ’s avonds te arbeiden gedurende niet meer dan 60 dagen achtereen in bepaalde tijden des jaars. Voorts zal aau denzelfden gedurende 3 jaren na de in werkingtrediug der wet in industrieën, bij bestuursmaatregel aau te wijzen, nachtarbeid vergund worden, mits de arbeid niet langer dan 10 uren per etmaal duurt. In ’t algemeen kan ’t verbod voor een bepaalden tijd door den inspecteur opgeheven worden, wegens stilstand van den arbeid door toeval of overmacht. Art. 5 verbiedt jongelieden tot 18 jaar, min derjarige meisjes en vrouwen langer dan 6 dagen per week, of op de door de wet erkende feest dagen té doen arbeiden, zelfs niet voor ’t schoon- geheel in den steek wordt gelaten. De regeering schijnt te meenen, dat de leiuug der Eerste Kamer op de gewone wyze te lustig is en heeft nu een prachtig middel ge- j krijgen. Blijkbaar heeft zij zich de vraag ge steld: waaraan heeft onze partij in 1888 den schitterenden uitslag der verkiezingen te danken gehad? en waarschijnlijk zal het antwoord wel geweest zijn; aan het voortreffelijke nieuwe kie zerspersoneel en aau de voortreffelijke indeeling der kiesdistricten. Welnu, met die gegevens lag het ook voor de hand, welke weg moest i een Eerste Kamer te verkrijgen, als twee droppels water gelijkende op de Tweede, die de eer heeft .45 der regeering te bevallen. De schrijver is intusschen geneigd te zeggen I dat er van dat plannetje toch niets zal komen, i Het partijbelang treedt er zoo sterk bij op den [voorgrond, dut misschien zelfs vrienden der op te zeggen. Dat er verandering in de be- dan toch moet het Kabinet standvastig hij toe. In sommige districten toch is de houding verbroken en worden te voel leden gekozen tegenover anderen, waar de bevolking toegenomen is. Maar dit zou te verbeteren zijn geweest zonder constitutioueelen strijd. De Stand, van haar kant komt op tegen het voorgeven, dat de regeering uit partijzucht het land zou verknippen. Wat toch doet Mackay in zijn tabel? vraagt het blad, en het antwoord luidt: „Hij knipt niets, maar teekent eenvoudig het patroon na, dat de liberalen zelve geknipt hebben toen ze nog meerderheid waren. Onze tegen woordige kiesdistricten voor de Tweede Kamer zijn tot stand gekomen onder een liberalistische meerderheid, en dezelfde districten zijn thans ook in de provinciale tabel gevolgd. Slechts met twee veranderingen: 1°. dat de grenzen der provinciën geëerbiedigd zijn. Dit nu kan geen verknippen heeten, want dit eischt de grondwet, en 2°. dat de vijf meervoudige districten gesplitst zijn. Maar ook hierbij heeft hij niets verknipt, want hij volgde stipt het patroon van Heemskerk.” De zaak staat volgens ’t blad slechts zóó „Dat thans de liberalen minderheid in de Tweede Kamer zijn is constitutioneel. Dat ze meerderheid in de Eerste Kamer zijn is inconstitutioneel. „Dat dus de anti-liberalen meerderheid ook in de Eerste Kamer willen worden is naar recht eu billijkheid. „En dat de liberalisten hier niet aan is louter partijzucht.” Het oordeel dat de verschillende bladen der liberale partij over de voorgestelde indeeling der provinciale kiesdistrikten vellen klinkt iutusschen bijna eenstemmig afkeurend. De N. R. Ct., het Hand, en het Vad. wijzen allen op de streng politieke kleur van het ontwerp. Laatstgenoemd blad zegt o. a.„De tegenstanders der regee ring kunnen haast niet beter wenschen dau dat zij, door heil te zoeken in dergelijke staatsgrepen, de maat aangeeit van den ernst van haar politiek, en van de bezadigdheid van haar beleid.” Daarentegen acht het Haagsche Dagblad de houding der regeering geneel correct. Er is geen enkele houdbare reden denkbaar, waarom de districten voor do Staten zoo ontzaglijk veel moeten afwijken van die voor de Tweede Kamer. Door de groote uitbreiding van het pays légal is het weuschelyk, om de bepaalde groepen van kiezers, die voor de Kamer by een zijn geweest, ook, zooveel doeulyk, voor de Staten-keuzeu niet te scheiden. Dat de Provinciale Staten niet gunstig voor de kiestaoel-herzieaiug zuilen ge stemd zyn, acht het blad mogelyk, doch het heeft van de Staten onzes lands een betere gedachte. Zy zullen van edele belangeloosheid blyk geven en tonnen, dat geen persoonlijke overwegingen invloed mogen hebben op hun meening over een uoodige kiestabel-wyziging. Ze zouden kunnen beweren: wij achten het behoud van de bestaande districten nuttig en noodig; doch dau zouden zij het bewustzyn in zich omdragen dat zy spraken in strijd met den bepaalden wensoh van de meerderheid der kiezers. De Provinciale Staten zullen dus wel wijzer zyn. De regeering zal zich, vertrouwt het verder, noch door openbare, noch door veiborgen tegenwerking laten terughouden, de kiestabel voor de titaten met piichtmatigeu spoed af te doen. Gesteld zelfs, dat vele Provinciale Staten, tegen aller verwachting in, VERGADERING. van den Gemeenteraad van Sneek. op Zaterdag den 23 Febr. 1889, ’s naraidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomeu stukken enz. Adres der Maatschappij tot Exploitatie Meteorologische- en Annonceklokken. Adres van den leeraar W. H. Kramer. 5. Rekening van de Brandweer over 1888. 6. Vaststelling van het kohier van den Hoof- I delijken Omslag, dienst 1889. 7. Benoeming eener Raadscommissie tot onderzoek der reclames tegen den Hoofdelijken 8. Verordening regelende de Brandweer. Do door de regeering ontworpen nieuwe provinciale kiestabel geeft ook aan den Haagschen correspondent der Zutf. Ct. de opmerking in de 1 pen, dat thans het stelsel van de enkele kies- disticten, dat het eenig billijke werd genoemd, 612 7 6 7. Benoeming a Omslag, dienst 1889. t! I I «i O BINNKDILANB. 6 6 I U 15 40 ■en 6 i i 3. ■——Hal ii i 45 9 l 20 ,30 jefl ast I leu R |ch ide jnicJ LOTING VOOR DB NATIONALE MILITIE. 0*11 515 5 30 I OEEKER (üimv I 7 27 8 15 loor b 36 U I 1 1 MWtW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1