1 MRS- Bl IMEiifflffl-8LID TOOR 01 GWEST1 EiT HÏT ARROlïNSSEIEiTT S1EKK. knf v* No. 22. 1889. VIE R«E N-V EERTIG8TE J H Li i 1G JL JV K T, U I T DE PERS. Wijken. Dogen. of ik BUVNBNL.A& O. a minj d U 3 en 4 5 6 8 10 11 15 17 18 n ii urei agei i ver van eeu dat uan oren Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. 09 1,5( 8,01 kik erd: eb» gen en. eb da do do 1 les I 30 3slr .voe» keur 4( Is- 1UO ),0Ó ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» ▼oor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Jrug doei on. 41. aart en de daarvoor vereischte stukken opgemaakt. Sneek, 15 Maart 1889. De Burgemeester voornoemd, ALMA. 7» 7, 7» 5'8 BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat ter gemeente Secretarie ter keunisneming van belanghebbenden is neder gelegd het boekwerk getiteld Neerlandsch Leger, 12o uitgave, uitgegeven op last van het Depar tement van Oorlog, houdende inlichtingen omtrent den vrij willigen dienst bij de Korpsen, het Instructie Bataljon, de Instructie Compagnie, de Instructie Batterij, de Pupillenschool, de Mili taire Hospitalen, de Marechaussee, de Koloniale Troepen, het Korps Mariniers en ’s Rijks Zee- Jlïz. 1 - J a a. 1 z~v nr» bij de cursussen, aan de Militaire School en aan De Prov. Staten van Overijssel hebben de conclusie der commissie uit de Staten aange nomen met 31 tegen 12 stemmen, strekkende aan de regeering mede te doelen, dat de door haar beoogde wijzigingen der tabel, behoorende bij de wet van 5 November 1852 {Staatsblad no. 197), door geenerlei provinciaal belang ge- eischt worden of daarvoor noodzakelijk zyn dat die wijzigingen evenmin wenschelyk zyn, dat ik namelijk in de vergadering van do Staten van Friesland zoude hebben verzekerd, dat de regeering er niet aau denkt de Provinciale Staten te ontbinden. ,Nu ben ik niet de gedachtenlezer van de regeering, noch van Zijn Excellentie den minis ter van biunenlandsohe zaken, en ik zal mij daarom wel wachten dergelijke uitdrukkingen te bezigen. „Ik heb alleen verklaard, tegenover de ang stige vrees der Friesche liberalen voor zulk ontbinding, als mijn persoonlijken indruk, deze regeering wel niet zulk eeu maatregel de vertegenwoordiging zal voorstellen. „De uitkomst zal natuurlijk loeren gelijk heb.” De Staten onzer Provincie hebben Dinsdag na langdurige beraadslaging het rapport der speciale commissie geamendeerd aangenomen met 29 tegen 12 stemmen, ’t Advies, aau de regeering uit te brengen, luidt aldus De vergadering acht het ongeraden dat het aantal leden der Staten van Friesland worde vermeerderd. Zij acht, hetzij dit getal wordt vermeerderd of niot, wijziging in de bestaande verdeeling der provincie in vijf kiesdistricten voor do ver kiezing van leden der Prov. Staten in strijd met het provinciaal belang. Hoezeer instemmende met de beschouwingen, in het rapport der commissie vervat betreffende de bezwaren, bij aanneming der ontworpen regeling aau het vaststellen van overgangsmaat regelen verbonden, acht zij het niet doenlijk thans reeds te dier zake bepaalde verzoeken tot de regeering te richten, waar deze omtrent die voor te stellen overgangsmaatregelen nog geen mededeelingen heeft gedaan. De berichten uit het Loo luidden gisteren, Donderdag, minder gunstig. De nacht was on rustig. De chronische kwaal kwelde Z. M. den koning meer, die zich minder opgewekt gevoelde. Uren na- deze grondgedachte wil uitgesproken zien, dan behoeft men slechts deze laatste vlugschriften op teslaan. Is ’t b. v. niet merkwaardig, dat de heer Spruyt alles van de „liberale partij" afschuift, wat hem mishaagt, omdat het slechts door sommigen is gezegd of door hem is bestreden? -- En is het niet nog merkwaardiger, dat de heer De strijd in de R. K. pers over den persoon- Si>1r“Jrt a*lea wat door enkelen onder de anti-re- - m..volutionarren of katholieken is gezegd, eenvoudig toeschrijft aan beide partijen in haar geheel? „Zoo is het overat Maar ik zal over den heer Spruyt verder zwijgen. Hij heeft de wet, die hem beheerscht, volkomen juist teruggeven. „Nog nooit werd iemand doodgeschreven door wat een ander gezegd heeft.” „Ik laat met volle gerustheid het doodschrij- ven van den heer Spruyt over aau den heer Spruyt." EN BEKENDMAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt; 7 en 9 en 10 Maandag 11 en 12 Woensdag 13 en 14 Donderdag 15 en 16 Maandag 17 en 18 Woensdag 19 en 20 Donderdag dat verkoopers van 2 Woesdag 4 Donderdag 5 on 6 Vrijdag 8 Zaterdag 3 April nieuwe maten en gewichten, den herijk moeten aanbieden en wel ongeschonden Datums. Voor- middag. 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1-5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—5 10—12 en 1—3; hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en welongeschouden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegeu da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den ijker worden gejusteerd dat alleeu behoorlijk schoon- en drooggemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht dat de gewichten beneden het gram (milligram gewichten) alleen aan de vaste ijkkantoreu kun nen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij do terug ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging, en dat de ijkplichtigeu, die van de voor hen ge stelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichteu ter herijking kunnen aanbieden aau het ijkkantoor aau de Oosterkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek den 12 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEW1TZ. De Standaard wijdt een artikel aan de ont binding der Provinciale Staten, ten betooge dat de colleges van gewestelijk bestuur wel is waar niet door den koning alleen, maar wèl met medewerking der Staten-Generaal kunnen worden ontbonden. De quintessence van de redeneering is vervat in de volgende zinsnede: „Had de Grondwetgever ook aan den gewonen wetgever de bevoegdheid, om c. q. de Staten Provinciaal te ontbinden, willen betwisten, dan had dit voorbehoud in de Grondwet duidelijk omschreven moeten zijn.8 Er zullen echter nog meer artikelen over ’t zelfde onderwerp volgen. Onder het opschrift: „Nog meer Obstructio- nisme”, zegt de Standaard: „De heeren worden vindingrijk. „Al wat maar als struikelblok en remschoen dienst kan doen, is hun van goedo gading. „Eerst saamgekomen, om straks weer uiteen te gaan zonder iets gedaan te hebben, en de stukken, waar niets nieuws iu stond, die ieder kende, en waar elk liberaal reeds vast besloten was tegen te stemmen, zeer deftiglijk in handen van Gedeputeerde of commissieleden stallen. „Nu dat spelletje veertien lange dagen geduurd heeft, zijn de heeren dan nu voor de tweede maal saam geweest. „Maar zoo kort van begrip en klein van be vatting zijn deze heeren, dat ze er nu nog niet over oordeelen kunnen, „En zoo gingen ze dan nu ten tweede male uiteen, om over acht dagen weer saam te komen, en dan het rapport van de sectiën aan te hooren. „Dan komen de heeren voor de derde maal saam, en zullen er inmiddels over denken, of er niet nog weer een middeltje van uitstel te bedenken is. „Eén vond er reeds iets op. „Hy gaf in overweging, de stukken aan den minister terug te zenden met verzoek om bree der toelichting. „Prachtig zool „Om het den „Krahwiuckler Landstorm” af te winnen in sleuterigheid en teuterigheid van beweging. „Ons dunkt, de kiezers zullen wel doen met op 21 Mei heel wat van deze „aartstouten” voor goed een „otium cum dignitatie” te gunnen.” In de vergadering der Staten onzer Provincie werd Maandag door den heer Huber te kennen gegeven, dat hij van deze regeering geen ont binding der Provinciale Staten verwachtte. Enkele bladen zijn nog iets sterker in hun mededeelingen. Wij laten thans hier volgen wat mr. Huber aau het Hand, schrijft „Iu uw blad lees ik het zonderling bericht, De Provinciale Staten van Gelderland hebben met groote meerderheid aangenomen de slotsom van het verslag, door Gedeputeerden uitgebracht over de voorstellen der regeering tot herziening van de provinciale kiestabel. Die slotsom luidt: 1°. Aan den minister van binnenlandscho Zaken als het gevoelen der Stateu omtrent de tabel te kennen te geven, dat de daarin ver vatte indeeling onaannemelijk is te achten, als zijnde in strijd met het provinciaaal belang; 2°. dat de Staten met erkenning der noodzakelijkheid van voorziening in de wanver houding, die, mot betrekking tot het aantal inwoners en het aantal leden der Provinciale Staten, tusschen de verschillende kiesdistricteu in de provincie sedert 1852 is ontstaan over tuigd zijn van de wenschelijkheid dier voor ziening, zonder eenige of althans slechts met geringe wijziging van de thans bestaande indeeling. In het Centrum wijdt dr. Schaepman een artikel aan het jougste boekje van prof. Spruyt: Rome en Dordt in 't geweer. Een opmerking van persoonleken aard prof. S. houdt dr. Sch. voor den dichter van het liedje, op den trant vau Voudel’s „Eeu Otter iu ’t Bolwerk” in het Centrum geplaatst gaat vooraf. Dr. Sch. behoort niet tot de redactie van het Cen trum en onderteekent de stukken, daarin van zijn hand voorkomende, met zijn naam of met bekende letters; het bewuste versje is dus niet van zijn hand. Daarop qualificeert dr. Sch. de wyze waarop prof. S. polemiek voert en bespreekt achtereenvolgens zijn opmerkingen aan het adres van mr. Van Ogtrop en van den heer De Savoruin Lohman. Tot welke conclu sie hij komt, kan blijken uit het volgende: „Indien ik de grondgedachte van den heer Spruyt, zooals die in zyn beide brochures, even als in andere schrifturen, wordt gevonden, in het kort samenvat, dan staat zij belichaamd in de volgende wetsartikelen: I. Aan de staatspartij, die de door Ons als ultramoutaauscho aangewezen leerstellingen iu haar program opneemt, is het openbaar bestaan verboden. II. Aan andere staatspartijen, die op welke wijze en tot welk doeleinde dan ook met deze staatsparty in verbinding zouden treden, wordt evenzeer het openbaar bestaan ontzegd. III. Over het algemeen is verboden elke verbinding van staatspartijen, die de volgens den geest onzer Grondwet gevorderde meerder heid der liberale partij zou kunnen schaden. „Men behoort zich hierover niet te verwon deren. Indien men in ’t klein en in ’t groot lijken dienstplicht wil maar niet eindigen. Tijd en Centrum hebben er dagelijks artikelen over, terwijl de R. K. kiesvereenigingen er zioh nog geregeld mede bezig houden. Thans heeft die in het district Druten op ’t verzoek om adhaesie aan het voorstel der R. K, kiesvereeniging „Recht voor Allen8 te Amersfoort, tot het nemen van vereenigde maatregelen tegen een mogelijke invoering van den persoonlijken mili tairen dienstplicht, verklaard, dat zij „overtuigd van de wenschelijkheid, dat bij een nieuwe legororganisatie de plaatsvervanging en de thans bestaande wettelijke vrijstellingen be houden blijven „bij een eventueelo herziening der militiewet het oordeel dienaangaande met vertrouwen over laat aan de zorg en het beleid der R. K. leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Tijd laat in haar strijd met dr. Schaep man over het al of niet ontijdige van de op touw gezette beweging niet na te doen uitkomen, dat omtrent de hoofdzaak tot dusver geeu verschil van meening aan het licht is gekomen. Geen enkele katholieke kiesvereeniging, geen enkel katholiek dag- of weekblad heeft tot heden eenige, ook maar de minste, sympathie ten opzichte van den persoonlijken dionstplicht doen blijken. Alle katholieke vereenigingen en bladen, die zich over deze zaak hebben uitgelaten, hebben zich zij het ook in zeer uiteanloopende bewoordingen er tegen verklaard. „Wij gelooven,8 aldus be sluit de Tijd haar beschouwing, „dat men wèl zal doen, vooral dit punt scherp iu het oog te houden.8 dsl dool 8 4 dooH vul dootl 9251 dooil 91! dienstde opleiding tot den rang van Officier bij de cursussen, aan de Militaire School en aan 101 de Koninklijke Militaire Academie; de verbin- -tenisseu van Studenten in de Geneeskunde voor de betrekkingen van Officier van Gezondheid en van Reserve-Officieren van Gezondheid bij de Landmacht; de toelating als kweekehng bij ’s Rijks Veeartsemj School de verbintenis als Militair Apothekersbediende en den dienst by de Militie te Land. Voorts, dat aldaar de noodige inlichtingen omtrent vrijwillige dienstneming worden verstrekt 1.00 1 en road' me mil f9' >5 1 OUÜ. i- ld est •inO uioj blad! ziï 7 15 »- 840 V- ir il/j */i o 6» .6 34 G 45 7ó 7 45 8- 8 40 830, 7 Hl i3i /ll ‘/4 ‘I LlOOt -I L. WEKKER COURANT. w w w w w - - -o - e doos

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1