(EraiM'IIHWIISDISSiniHStEEIL mts- Ei IDIfflHTIHUD W DI '8 1889. VIE R-E N-V E E R T I O S T ft 1 EN 0 4 ,00 ooi No. 24. BERICHT. J 23 MAART, Z A. T E It 13 A. <3- 00. 9 do i do 1 left I ina ,00 ,00 lo. ■i 1 SHEERER C0URA1 I UIT DE PER 8. do BINNEXL1N». ir- a i 11 I in or ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. no in ir- >r- ië Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te lenden. te jl. do in d, et to [er n- 1. 2 5 n u* idl ?st onJ ch do IS >1) >r >r 15 >r 12 >r d: la an, eur 50, 00. 00, Eindelijk schijnt dan tooh de algemeene Bond van R. K. kicsvereenigingen te zullen spreken I Van de meest vertrouwbare zyde wordt door de Tijd vernomen dat het bestuur te Utrecht in zake den persoonlijken dienstplicht is verga derd geweest. Hoewel het blad nog geen vrijheid heeft het genomen besluit mede te deelen, spreekt het de verwachting uit, dat het bekend worden van dit besluit veel tot bevrediging zal bijdragen en, naar het hoopt, aan alle disputen tussehen katholieken onderling over het bekende vraagstuk een einde zal maken. ■r, nie,l bl.i'lj zij de heer Eygenraam (priester) namens de katho- van den overledene, i voor en 12 gemeente Sneek, voldoende Naar wordt verzekerd zouden bij de regeering plannen in overweging zijn om de spoorwegen die hier te lande aan particuliere maatschappijen behooren van Staatswege aan te koopen en vervolgens door twee maatschappijen te doen exploiteeren. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het stoffelijk overschot van prof. Alberdingk Thijm j daad betrapt op het schieten van faisantën *7n Aan het slot van zijn Kamer-overzicht zegt het Vad. Hoe het staat met ’a Konings toestand en de uitoefening van het Koninklijk gezag? Het schijnt wel, dat de Kamer Jicht heelt geweuscht; althans ’t allereerst is ze gisteren ochtend gegaan in oomité-generaal. Lang heeft het niet geduurd; waren de heeren het spoedig eens, de natie schijnt deze zaak niet aan te gaan. De Avondpost verneemt, dat op het Loo een streng onderzoek wordt ingesteld naar de per sonen, die inlichtingen verstrekken voor parti culiere berichten aangaande ’s Konings toestand, van tijd tot tijd in verschillende dagbladen verschenen. Het schijnt groote ontevredenheid te wekken, dat er buiten de officieele bulletins om, pogingen worden gedaan, om de algemeene belangstelling van het publiek in ’s Konings toestand te bevredigen. Ten gevolge van de ongesteldheid van Z. M. hoeft de benoeming van een burgemeester voor de gemeente Wonseradeel niet plaats kunnen vinden. Deze gemeente is thans teitelyk zonder burgemeester, daar het mandaat van den heer C. W. C. T. Visser den 14den dezer geëindigd is. De heer IL de Jong, rustend landbouwer te Ferwoude, noemt thans als eerste wethouder diens werkkring waar. Een 35tal kransen, kruizen en palmtakken dek ten de lijkkist. Zeer vele letterkundige vereeni- gingen volgden den stoet en een aantal vrienden uit verschillende kringen, onder wie ook Possart werd opgemerkt. Aan het graf spraken rector Klönne namens het Begijnenhof, Prof. Quack namens de ryksaeademie van beeldende kunsten, lieke pers. De oudste KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19dcn Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter open bare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden in bet Gemeentehuis van Schoterland to Heerenveen, op Woensdag den 10 April e.k., 's voormiddags ten 11 ure en in die zitting uit spraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste rittrng niet afgedane zaken en omtrent hen, dia als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 22 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De heer J. J. A. Goeverneur is Dinsdag Groningen overleden. Den 14en Febr. vierde hij zijn 80en verjaardag. Bij die gele genheid werd hem nogmaals op treffende wijze getoond dat het Nederlandsche volk zijn „Jan de Rijmer” niet had vergeten. Aan een levens bericht, in de Pr. Gr. Ct. voorkomende, ont- leonen wij het volgende: ’s Mans levensbijzonderheden zijn eenvoudig als hij zelf was en laten zich in weiuige rege len samenvatten. Hij werd in 1809 te Hoeve laken in Gelderland geboren. Nadat zijn vader in 1816 te Groningen als predikant beroepen was, genoot hij te dezer stede zijn opleiding. In 1826 tot de academische lessen bevorderd en voor de theologie bestemd, wisselde hij dit vak, dat niet met zijn aanleg strookte, met de studie der oude en nieuwe letteren af. In 1830 mede uitgetrokken, bleef hij aan den dienst van Mars den dienst den Muzen paren. Later legde hij te Delft de hand nan zijn eerste bundeltje kinderverzen „Fabelen en gedichtjes voor de jeugd”, dat, vau jaar tot jaar door tal van nieuwe gevolgd, zijn uaam op aller lippen bracht en dien van den beroemden Van Alphen in de schaduw stelde. Na een kort vei blijf aan de Leidsohe hoogeschool vestigde hij zich in Groningen om er van en voor zijn pen, die hij weinig rust gunde, te leven. Bij dien zelf gekozen werkkring vond hij zijn geluk, gelijk hij or ’t geluk van anderen door bevorderde. Naar men verneemt is er aan het kantonge recht te Hilversum oen stilstand ontstaan in de behandeling der rechtszaken, en wel door het ontbreken van een ambtenaar van het Open baar Ministerie. Mr. Lulois, die deze betrekking vervulde, is in eeue andere rechterlijke betrek king naar elders verplaatst, en de benoeming van zijn opvolger is wel voorbereid, maar mist de goedkeuring van Z. M. den koning, als be- hoorende onder de stukken, welker afdoening door Z. Ms. ziekte vertraagd wordt. Te Goes blijft men trichinen vinden in de ratten. Naar aanleiding van ’t feit dat onlangs in een stukje vleesch van een rat, slechts enkele millimeters groot, ruim 60 trichinen zijn aange troffen, heott de burgemeester nogmaals de in gezetenen gewaarschuwd tegen ratten, housings en mollen, die zij op hun grond mochten vinden en hen aangespoord die dieren te vangen en ter onderzoek aan den distriots-veearts te zenden. Vooral met het oog op de varkens aldaar is voorzichtigheid zeer noodig. Te Prinsenhage moet een vrouw haar stief dochtertje van ruim 3 jaar met een pook zoo geslagen hebben, dat de dood er op volgde. Zoowel de vrouw als de man, de vader van het kind, zijn in hechtenis. NG ^er ts it in sen- TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over de arbeidswet is Woensdag in de 'Tweede Kamer voortgezec. De heer Schaepman betoogde nu "een weemoedige herdenking van den heer Van Baar dat in de tegenwoordige toestanden zeker misbruiken bestaan, maar dat de staat die met de grootste voorzichtigheid en kalmte moet tegengaan, zonder al te zeer rechtstreeks in te grepen ou zonder, gelyk de heer Domela Nieuwenhuis wil, alles op eenmaal te doen. Daardoor toch zou het belang der bestaande arbeiders zeer benadeeld en de industrie gedood worden. Ove rigens critiseerde hij scherp de methode van optreden van den heer Domela Nieuwenhuis, De heer Sanders was voor het ontwerp, al had hij verder willen gaan. Hij vraagt inlichtingen nopens het stelsel der commiss.e van rapporteurs, wier amendementen z. i. te zeer ingrijpen in de geheele economie der wet, De heer Geertsema wees op de goede arbeidsverhoudingen in Twenthe en drong aan by den minister om zich niet sterk tegen de amendementen te verzetten. De heer Heemskerk vreest dat door vele uitzon- t «leringen de regel omtrent den normalen arbeidsdag van jeug dige personen en vrouwen rail verdwenen. Kan de minister inlichtingen geven welke uitzonderingen zullen toegelaten Werden De heer Van der Kaay bestreed den heer Lohman omtrent de verhouding van het kind tot den vader. De heer Roose» boom drong aan op voorzieningen ten aanzien van militaire tab rieken in oorlogstijd. De heer Gildemeester wilde medewerken aan het ontwerp als een poging tot verbetering der misbruiken en de verkeerde bestanden die bestaan, maar zonder dat daarom gegenerali- ueeid moet worden als de heer Domela Nieuwenhuis wil. Er zijn fabrikanten die veel over hebben voor hun arbeiders en alle menschen hebben een natuurlijken af keer van exploitatie, maar terwijl de heer Domela Nieuwenhuis niets wil, wil spreker trachten verbetering aan te brengen De heer Borgesius verzekerde aan den heer Sanders, dat de amendementen der commissie van rapporteurs niet strijden met den geest der wet. De heer Oppedijk wees op den ver schillenden aard van fabrieksarbeid, zoodat dezelfde eischeu niet overal kunnen worden toegepast. Hij kwam op te^en opwekking van ontevredenheid by werklieden. Het debat werd Donderdag voortgezet. De heer Lohman handhaafde het standpunt omtrent de vaderiyke macht en ontkende dat van christelyke Bijde weinig voor de arbeiders zuu gedaan worden Voorts bleef hy tegen leerplicht gekant en achtte hij kamers van arbeid zeer goed te reglementeeren, 15 De hr Kerdyk bestreed uitvoerig den hr Nieuwenhuis en bleef )r er tegen opkomen dat deze dit ontwerp als nietsbeteekenend voorstelde, terwyi het in werkelijkheid wel niet alles zou ver beteren, maar Uch veel .De heer van der Kaay bestreed den heer Lobman en werd door den heer Heemskerk beantwoord, die de strafbaarheid van den vader, alleen als hij fabrikant is, nader verdedigde, De heer Nieuwenhuis bleef volhouden, dat het ontwerp slechts strekken zou om een betere arbeidswet- Beving tegen te houden Hy zou zyn isolement volhouden, daar andere leden van hun kapitalistisch standpunt enkel met geweld of uit vrees voor geweld, iets doen voor de arbeiders en spreker het kapitaal wil terugbrengen in handen der recht matige bezitters; de arbeiders Het algemeen debat is gesloten. Op art. 1 is voorgesteld een amendement-Kerdyk om, be houdens uitzonderingen, in art. 3 veldarbeid onder de wet te brengen. Voorts de amendementen der commissie van rap porteurs: 1. om volle vrijheid te geven aan het gezin van den landbouwer binnen- en buitenshuis dat bedryf uit te oófenen, maar alleen tegen te houden betaalde diensten van kinderen beneden 12 jaar, en 2. om in woningen opzichten» het bedrijf hunner ouders, kinderarbeid vry te laten. De lieer Smidt betoogde, dat de wet niet kan worden toe gepast op den arbeid in veenderyen. Hy kwam op tegen de weglating van de uitzondering van veenarbeid, en vond het bezwaariyk, vooral in dit oogenblik, veranderingen te brengen iu de verhoudingen van den arbeid in de veenstreken. De heer Veegens opperde verschillende bedenkingen tegen de amendementen. Heden voortzetting. aan gisteren met groote praent en onaer toeloop van het jachtveld van baron Van Hardenbroek in üioeus sterfdag, en ja, dan durven wij het aan, een groote menschenmassa ter aarde is besteld. De Bilt en verzetten zich tegen hun arrestatie. om zelfs met de oude tabel den strijd op te nemen tegen een wederpartij, die zich door zoo stuitende onoprechtheid en gemis aan waarheids zin nu reeds bij het volk gediscrediteerd heeft/ De Arnh. Ct. leidt uit deze booze woorden af dat dr. Kuyper, al kan hij de gedachten niet lezen van het kabinet, toch vermoedt dat de i heer Mackay zyn voorstel betreffende de wijziging j üeke der kiesdistricten voor de Provinciale Staten met daukte dQ aanwezig0n i eer zijn vader bewezen. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschenen Feuilleton-nummers met Werner's nieuwsten roman: de fee der Alpen, gratis. Dinsdag werden te Utrecht twee personen geboeid binnengebracht. Zij waren op heeter- - - ---- u gisteren met groote praeht en onder toeloop van het jachtveld van baron Van Hardenbroek in Bij deze Courant behoort als bijblad, Feuil- leton-nummer 32. i In de correspondentie uit Den Haag aan de i Zutf. Ct. wordt de aandacht meer bijzonder I gevestigd op de slechte uitkomsten voor de regeering van het onderzoek der tabellen van de Provinciale Statin. Alleen Utrecht, Noordbrabant en Limburg adviseeren gunstig, terwijl zelfs in laatstgenoemd college do opmerking wordt gemaakt dat het provinciaal belang er nu juist niet bijzonder door gebaat zal worden. De regeering kan zich dus niet troosten met het denkbeeld, dat alleen de liberale Statenleden haar plan veroordeelen. Opmerkelijk is vooral de stemming in de Staten van Gelderland. Dat mannen als Van Wassenaer, Kolff, Van Voorst tot Voorst, Vonk de Both, ja zelfs het Kamerlid Engelberts het openlijk uitstreken, dat de nieuwe indeeling in strijd is met het provinciaal belang, is voor de regeering een zeer ongunstig teeken. En nu komt boven dien de heer Huber als enfant terrible in de Friesche Staten verklaren, dat er naar zijn overtuiging van een ontbinding der Staten geen sprake kan zijn 1 Alsof door de ontbinding uit het plan weg te laten niet het geheele plan in duigen zou vallen Heeft dan daarom de Stand. zoo behendig betoogd dat ontbinding volkomen rationeel en grondwettig zal zijn Ondertusscben wordt het nu bij den dag moeilijk er de zaak door te zetten. Door vrienden van de regeering wordt dan nu ook reeds beweerd, dat het eigen lijk nooit in het plan heeft gelegen de nieuwe indeeling reeds voor de aanstaande Statenver kiezingen in werking te brengen, maar dit is stellig onjuist. Als zeker kan de schrijver meedeelen, dat de regeering reeds haar voorbe reidende maatregelen genomen heeft om, zoodra de adviezen der Staten zullen zyn ingekomen, hit ontwerp met de nieuwe tabel in den kortst mogelijken tijd bij de Tweede Kamer aanhangig te kunnen maken. De groote vraag is alleen of er zelfs in de Tweede Kamer eon meerderheid voor te vinden zal zijn. Willens en wetens heeft de regeering zichzelf in een lastig parket gebracht, want zonder eenig redelijk motief heeft zij aan de Eerste Kamer, die haar met welwillendheid ontvangen heeft, den oorlog verklaard, en door het geheele land heeft zy haar tegenstanders wakker gemaakt en tot verzet geprikkeld. Wat haar bedoeling kan geweest zijn, is een raadsel. Indien het de bedoeling was geweest een botsing uit te lokken, had niet anders ge ageerd kunnen worden. Do Standaard heeft in een stuk, getiteld „De leugen in den Staat“, trachten te betoogen dat de liberale party zich van klinkklare leugen bedient als zy verklaart zich te verzetten tegen de wyziging der kiestabel van de Provinciale Staten ter wille van het provinciaal belang, ’t Is alleen beduchtheid voor de meerderheid in de Eerste Kamer. Het blad is erg boos en laat zich heftiger uit dan iu langen tyd geschied is. Men oordeele: „Die leugen in de politiek ligt dus thans voor haar rekening en met het brandmerk van deze onwaarheid op het gelaat zal ze voor het volk hebben te verschijnen. „Op verachtelijke wyze heeft ze deze leugen zelfs in breed gedrukte rapporten waar zoeken te maken en getracht te verbergen. „Met deze leugen moet ze thans staan of vallen. „En daarom aarzelen we geen oogenblik, om ook met de oude tabel, zoo obstructionisme er toe dwingt, den stryd op 21 Mei tegen haar te aanvaarden. „21 Mei valt vlak na do herinnering zal doordryven. De volgende kalme opmerking volgt „Indien langs den koninklijken weg en niet door de partij manoeuvres van de regeering de anti-liberalen bij de aanstaande verkiezing de overwinning behalen en de meerderheid der Eerste Kamer op die wijze geleidelijk wordt om gezet, kunnen de liberalen daarop niets aan te merken hebben, maar wel wanneer door het forceeren onzer instellingen en met terzydestelling van de gewestelyke belangen die uitkomst verkre gen wierd.“ i- U'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1