fflMffl III IIIT.MWJISS1K1I SfflK. ME» H1MUM11) Ml! DI I 1 1 I No. 25. 1889. VIE R-E N-V EERTIGSTE JAARGANG. I BERICHT WOEJXSTJjVO- 27 31 A. A. It T. U I T DE P E R 8. Naar men aan de Haarl. Ct. meldt, hebben de Ned. Ger., döleerenden, nu reeds meer dau f 50,000 proceskosten te betalen, zonder dat in een enkel proces door de rechters te hunnen gunste uitspraak werd gedaan. do do left mO Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. c Zij, die zich met 1 April op nbonneeren, ontvangen de tot dien datum verschenen Feuilleton-nummers met Werner's rieuwston roman: de fee der Alpen, gratis. tf De arrondissements-rechtbank te Groningen heeft den student in de medicijnen Al. H. B. E., die onlangs, geheel zonder reden, met iemand in de Harmonie twist zocht en hem sloeg, we gens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 {Staatsblad no. 72), brengen ter open bare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden in bet Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen, op Woensdag den 10 April e.k., ’s voormiddags ten 11 ure en in die zitting uit spraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken eu omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 22 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Naar ’t Vad. verneemt, liep Donderdag een man voor de woning van den heer Domela Nieuwenhuis in den Haag op en neer, met een mes zwaaiende en verklarende, dat hij geroepen was om der leider der sociaal-democraten te vermoorden. Bij onderzoek bleek dat de man in zijn geestvermogens was gekrenkt, zoodat hij naar een krankzinnigengesticht zal worden opgezonden. uie] olal 1$ Uit Den Haag schrjjft men aan deZw. Crt.: Aan de feitelijke regeeringloosheid der laatste weken zal nu toch een einde komen. Aanstaan den Dinsdag zal vermoedelijk het ministerie de reeds lang verbeide, gewichtige mededeeling doen omtrent wijziging in het landsbestuur, door de sleepende en ongeneeslijke kwaal des konings gebiedend gevorderd. Het zal echter niet geschieden door opdracht der regeeriug aan een i dienst en een er Het bestuur der afdeeling Amsterdam van Volksonderwijs is thans geheel samengesteld uit sociaal-democraten, als J. A. Fortuyn, H. Schro der, Sam. A. Coltof, D. H. Gloetingh en Tennissen. In de vergadering, Vrijdag gehouden, waarin de heeren mr. E. van Lier, dr. S. Baart de la Faille en A. van Wamel hun zetels in het bestuur verlieten omdat zij een besluit der vorige vergadering niet konden ten uitvoer leggen, nl. om een adres aan den raad te richten, waarin voor arme schoolkinderen voedsel en schoeisel gevraagd wordt werden FortUyn, Coltof en Cloetingh gekozen met groote meer derheid van stemmen. De hh. G. B. Lalleman en W. A. Schook, die mede de meerderheid verwierven, verklaarden met die besliste sociaal democraten niet in het bestuur te mogen zitting nemen, omdat voor ’t bestuur eenheid noodig ie en zij toch met de overige bestuursleden niet zouden kunnen samenwerken. regent ingevolge art. 38 der Grondwet, maar door toepassing van art 45, dat het Koninklijk gezag opdraagt aan den Raad van State, als de koning buiten staat geraakt tot waarneming der regeering, zoolang een regent ontbreekt of afwezig is. De heeren Van Reenen en Heemskerk zullen dus beiden aan de tijdelijko regeering deelnemen on met hen alle leden van het genoemde hooge college. Daar hier het 2e lid van art. 45 toepasselijk is, is dus een vereenigde zitting der beide Kamers, gevolgd door een besluit der wetgevende macht, te verwachten, op de wijze zooals de artikelen 39 en 40 der Grondwet dit voorschrijven. Dat het hoog noodig is om ’s lands zaken weer in gang te brengen, moge blijken uit het feit, dat ongeveer duizend voordrachten enz. op de Koninklijke onderteekening of bekrachtiging wachten. Het cijfer van 4000 wordt genoemd, maar dat is overdreven. Evenwel toont ruim een duizendtal reeds meer dan voldoende aan, hoe ernstig de stilstand al is. Behalve de drie ministers waren Zondag de doctoren Vinkhuyzen en Vlaanderen, en naar ik meen, ook professor Rosenstein, op het Loo aanwezig. Het spreekt van zelf, dat ingeval ’s konings ziekte nog van langen duur zijn mocht, toch een wet tot benoeming van een regent te verwachten is. Want, zooals de hoogleeraar Buijs in zijn toelichting en kritiek der Grondwet terecht zegt, levert de uitoefening van bet souverein gezag door een talrijk college eigenaardige bezwaren op, en strookt het ook weinig met het karakter van den monarchalen staat, maar „aangezien dit gezag slechts voor zeer korten tijd in handen is van den staatsraad, heeft men gemeend aan die bezwaren niet te moeten hechten/ Er wordt weer gesproken van een geheime zitting, Dinsdag te houden. Het zou zeer te betreuren zijn, als de ministers en de Tweede Kamer beide niet begrepen, dat het onvoegzaam is in zulke gewichtige oogenblikken het land te onthouden, waarop het recht heeftbehoorlijke inlichting betreffende den toestand en mede deeling van de maatregelen, ten behoeve van het gemeenschappelijk vaderland beraamd. In de venen in het Zuid-Oosten van Drenthe schijnt hot onder de arbeidersbevolking weder te gisten. Of zich reeds wanordelijkheden hebben voorgedaan of dat men maatregelen van voor zorg noodig acht is nog niet recht duidelijk, maar zeker is het, dat Zondag morgen een detachement infanterie uit Deventer over Beilen naar Emmen en Sleen is vertrokken. Naar men meldt zal tegen April door den uitgever M. C. Bronsveld te Wageningen (vroe ger uitgever van het Wageningsch Weekblad van ds. Buitendijk) worden uitgegeven een nieuw blad onder den titel De Vaderlandermet het motto: „Voor het welzijn en de vrijheid onzes volks.” Volgens de Oranjemaan zullen de heeren dr. Bronsveld en dr. Van Leeuwen de redacteurs zijn van het blad. Eenigen tijd geleden deelden wij m ede, dat de oud-hoogleeraar Donders ongesteld was ge worden en zijn toestandzorg wekte Watgevreesd werd is geschied, Zondag is de heer Donders te Utrecht overleden. In zijn laatste levensdagen waren geest en lichaam, die tot verleden jaar beide zoo krachtig waren, zeer verzwakt. In Donders verliest niet alleen ons vaderland een zijner bekwaamste mannen, maar de geheele wetenschap wordt door dit verscheiden getroffen. Het gedenkboek van het jubilé, in Mei ’88 gevierd, is juist verschenen. In de gemeente Emmen is, naar de N. Asser Ct. meldt, een der hunnebedden, het schoonste hunnebed in die buurt, door kwaadwilligen zeer beschadigd. Tengevolge van een vuurtje, dat er zeker door knapen onder is aangelegd, is een der dikste steenen gebarsten. Er zijn reeds eenigo brokken afgevallen. Het is te verwachten, dat bedoelde steen weldra door de werking van het weder in tweeën zal vallen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat het door hen opgemaakt Primitief Kohier van Belasting op do binnen deze gemeente gehouden wordende Honden, dienstjaar 1889, van den 27en dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn belanghebben den tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier bjj huu college bezwaren kunnen inbrengeu. Sneek den 26en Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Eenigen tijd geleden, meldden wij, dat in het dorpje Tuil en ’t Waal, prov. Utrecht, een moord was gepleegd, waarvoor de burgemeester per telegraaf' uit Groenlo werd ontboden, waar bjj destijds tijdelijk vertoefde, om er de Kerst dagen door te brengen. De vermoorde was een vrouw, die pas eenige dagen geleden bevallen was. Als verdacht van dien moord werd haar man, Teuuis Oskam 41 jaar oud, landbouwer te Tuil en ’t Waal, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» ▼oor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Eerlang zal in een vergadering van aandeel houders in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam het voorstel worden behandeld om het Paleis voor f 55000 in huur af te staan aan den heer Dellebarre. Gaat dit door dan blijft het Paleis op den vroegeren voet geëxploiteerd. Thans is officieel in ’t Engelsche Lagerhuis medegedeeld dat met 1 Juni rundvee en scha pen uit Nederland wederom in Engeland worden toegelaten zonder de verplichting om ze eerst te slachten. I De Algemeene Bond van katholieke kiesver- eenigingen in Nederland heeft ter zake van de afschaffing der plaatsvervanging een motie uit gesproken. Do roomsch kath. bladen deelen i haar mede. Zij luidt aldus „Het bestuur van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigiugen in Nederland, handhavende het door den Bond aangenomen program, luidende „beperking van de kosten en lasten der defensie, met dien verstande, dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blij ve ver zekerd „overwegende dat afschaffing van plaatsver- t vanging in geen opzicht wenschelijk is „vertrouwt dat de volksvertegenwoordiging buiten de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot afschaffing van plaatsvervanging zal ovorgaan „is van oordeel dat het rapport der staatscom missie behoort te worden afgewacht, teneinde daarna in een algemeene vergadering van den Bond zoodanige voorstellen te doen, als nuttig of noodig zullen blijken Ij „besluit hiervan kennis te geven aan de - Roomsch Kath. kiesvereeniging Recht voor Allen te Amersfoort en aan alle tot den algemeenen Bond beboerende kiesvereenigiugen, en dit be sluit door de pers openbaar te maken." Deze motie is onderteekeud door alle leden van het centraal bestuur en wel door de heeren jbr. Jos. de la Court, voorzitter, Den Bosch; mr. W. O. J. J. Cremers, onder-voorzitter, '’Arnhem; mr. Jacq. W. van den Biesen, pen- I ningmeester, Breda; J. F. H. Bekhuis, Leeu warden: J. C. Gunst, Venlo; mr. J. J. L Harte, Den Haag; mr. A. M. C. H. Koek, Utrecht; ons blad mr. J. P. Kraakman, Alkmaar; dr. H. J. A. M. Schaepman, Driebergen; mr. A. F. Vos de Wael, Zwolle; J. H. Poell, secretaris, Den Bosch. De Tijd, die zegevierend uit den met het Centrum gevoerden strijd keert, is, gelijk zich liet verwachten, ten zeerste verheugd. „Thans is roept het blad uit aan allen twijfel omtrent de eenstemmigheid der Neder- landsche Katholieken, waar ’t geldt de hoofdzaak, de eenige zaak, waarop het inderdaad aankomt namelijk het al of niet wenschelijke van den persoonlijken dienstplicht voor goed een einde gemaakt. Alle bijzaken, zooals de quaestie over het al of niet tijdige der beweging enz., kunnen thans veilig blijven rusten. Afwachten van het rapport der staatscommissie is aanvankelijk ook ons advies geweestwij gelooven, na de uit spraak van de meerderheid der katholieke kies- vereenigingen in den lande en vooral na de uitspraak van het bestuur van den Algemeenen Bond een uitspraak dubbel merkwaardig wegens de handteekeningen, daaronder gesteld dit advies met nog grootere beslistheid te mogen herhalen. Het feit dat geen enkele katholieke kiesvereeniginggeen enkel katholiek orgaan zich voor den persoonlijken dienstplicht, dat verreweg de meerderheid, dat ten slotte ook de Algemeene Bond zich krachtig daar tegen hebben uitge sproken, is een resultaat, waarmede ieder kan tevreden zjjn. „De grondslag tot een gezamenlijke actie, mocht deze later noodig blijken, is thans gelegd aldus besluit de Tijd voor polemiek betrekkelijk deze quaestie tusschen katholieken en tusschen katholieke bladen heeft thans, naar ons voorkomt, alle reden opgehouden. Wij voor ons ten minste zijn niet van plan, tenzij gedwongen, ons daarmede verder in te laten.” Tot onze groote verbazing blijkt nu echter dat niet alleen de Tijd maar ook het Centrum volkomen tevreden is met bedoelde resolutie. „Wie het stuk gelezen heeft en nog eens overleest, zal er uit bemerken schrijft het blad dat de daarin aangenomen houding geheel strookt met hetgeen wij van den aan vang af als de beste en meest practische hebben verdedigd. „Een erkenning, dat de persoonlijke plicht in geen opzicht wenschelijk is vertrouwen, dat de volksvertegenwoordiging dus niet in zal bewilligen buiten de alleruiterste noodzakelijkheid, ziedaar naar onze meening een formule, die het juiste standpunt aangeeft, waarop de katholieke partij zich plaatsen kan en plaatsen mag, terwijl de afwachtende hou ding van deu Bond tegelijkertijd haar werkzaam heid voor onze belangen verzekert. „Van harte verheugen wij ons over de ge nomen beslissing en spreken nu op onze beurt het vertrouwen uit, dat de geheele katholieke pers en dat alle katholieke kiesvereenigiugen zich met de Bondsresolutie zullen kunnen ver- eenigen.” Voor welke van beide bladen geldt nu: faire bonne mine d mauvais jeu i R I I. a ui 4 BINNENLA.V 11. 11 l a J 3 f ld ,-st 3lC ch de 2 7 5 •I 6 r 5 r 1 r 5 2 >r ir OEEKER (OlRAVr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1