■s- ffl IDNRTEfflHLllI NOR 111 üHIBWtïllETlRROïlllSSEREUSfflK. No. 29. VIE R-E N-V EERTIO8TE JAARGANG. 1889. IO AP R IL. 1 BIXXEXLAXD, U I T DE PERS. il. zoo A verschil Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco ia te zenden. Men seint van Het Loo Het officieels bericht, 7 dezer bekend gemaakt, luidt aldus In de laatste dagen heeft de toestand van Zijne Majesteit den Koning geeue veranuering ondergaan. h ih m le ,a ;e a f e- 9 ar do j do lea I adl rail eiU ch do ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, Voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement ia de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het onderzoek naar den toestand van het wrak der iu de Zuiderzee gezonken spoorboot Friesland, schijnt, naar men aan de H. C. meldt, niet meegevallen te zijn althans met de lichting wordt iu het geheel geen voortgang gemaakt. In het belang der scheepvaart heeft de afd. Enkhuizei. van de vereeniging „Schuttevaer" zich tot het hoofdbestuur gewend, met het ver- Het Hand, vestigt meer bijzonder de aan dacht op den vorm welken de Raad van State beeft gekozen voor de eerste zijner daden in de buitengewone functie, thans aan dat lichaam opgedragen. De kennisgeving is geschied 9in naamu van Z. M. koning Willem III enz. Door dezen aanhef wordt het beginsel erkend, dat Z. M. de Koning niet heeft opgehouden te zijn het hoofd van den staat. Da Koning is door het besluit der Vereeaigde Kamers niet van zijn waardigheid ontzet, maar alleen buiten staat verklaard zelf het Koninklijk gezag waar te nemen. Degeeu aan wien die waarneming is opgedragen, handelt in naam van den Koning. Dit geldt echter alleen voor gevallen, waarin volgens de wetten de medewerking des Konings vereischt wordt Waar’s Konings gezag zonder rechtstreeksche tusschenkomst wordt uitgeoefend blijft die plaatsvervanging achterwege. Zoo zullen alle vonnissen, evenals voorheen, worden uitgesproken „in naam des Konings". De kennisgeving van den Raad van State is onderteekend door den vice-president, den heer Van Reenen, en niet door alle leden. Ook dit is een uitvloeisel der grondwettige bepaling, welke de waarneming van het koninklijk gezag opdruagt, niet aan elk lid in het bijzonder, maar aan den Raad als geheel, als college, dat als zoodanig wordt vertegenwoordigd door zijn voorzitter. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Primitief- Kohier van Belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1889, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ingezonden en alzoo een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek den 8 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoend, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. In de vorige week werd, naar men in een der bladen leest, in de woning van den heer Louis Jacobs, in deP. C. Hooftstraat te Amster dam wonende, ingebroken, denzelfden nacht waarop hij van zijn buitenlandsche reis was teruggekeerd. Tegen twee uren kwam de zoon, studentin de medicijnen, tehuis van den wedstrijd van Arena, waarbij hjj de eerste der vereeniging Thor bleek te zijn. Licht ziende in de bene denkamer, vermoedde hij onraad hij begaf zich naar boven, ontstak een lamp, trok zijn schoenen uit en onhoorbaar op zijn kousen trad hjj het vertrek binnen en zag daar onder de canapé een man liggen. Onmiddellijk greep hjj dien bij de keel en bracht hem een paar zoo krachtige Men schrijft uit Den Haag aan de Zio. Crt. Van goederhand kan ik u nu mededeelen, dat het te verwachten wetsvoorstel van den Staats raad de Koningin als regentes zal voordragen. De Koningin heeft hare toestemming verleend, erkennende dat hare onafgebroken tegenwoor digheid op het Loo ter verpleging niet meer bepaald noodig is. De achteruitgang van Z. M. is zoodanig, dat het min of meer onverschillig wordt wie den lijder verzorgt. strijden, ofschoon zij met ons één Heer dienen aldus vervolgt de redactie. Inderdaad zoo is het. En dat wij èn het een èn het ander zullen doen, dat is onvermijdelijk een gevolg van onze christelijke belijdenis en zal samenhangen met het vraagstuk, dat aan de orde zal wezen. „In den naam van Christus komen wij op tegen de manieren van C telijke pers", tegen haar felheid, haar verdacht makingen, haar onwaarachtigheid, haar door en door „wereldsch" en begrijpen niet, hoe oprechte christenen met reden tot weigering verzwakt, daar zij voor de verpleging op ’t Loö niet meer volstrekt noodig is. Toch ziet de Koningin op tegen 't verlaten van de plaats, waar zij als echtgenoote behoort. Dus is een regent nog zeer wel mogelijk. Maar wie? De heer Van Reenen ziet er zeer tegen op. De heer Heemskerk zou ’t vermoedelijk niet weigeren. Beiden zijn 70ers, maar mr. Heemskerk is krasser dan de vice-president Het geheel is echter nog een raadsel. Eerst moet ook de kolossale achterstand worden opge ruimd.” In ’t Sociaal Weekblad werd de vorige week door den heer Kerdijk de aandacht gevestigd op ’t feit, dat Recht voor Allen wel de redevoe ringen van den heer Domela Nieuwenhuis als bijvoegsel gaf, maar niet die van hem en anderen, die het betoog van D.N. weerlegden. De heer K schreef: „Toen de heer D. N. in de Tweede Kamer het laatste woord had, vernam men als zijn meaning, „dat het beste was om het geschil eenvoudig over te laten aan de beslissing van de rechtbank der openbare meening”, Welnu, laat hij dan die rechtbank, voor zoover zij uit lezers van Recht voor Allen bestaat, in de gele genheid stellen om kennis te nemen van de stukken, en laat hij onder hun oogen brengen óók de redevoeringen, waarop wij zooeven doel den. Of zijn misschien de kosten van drukken en verzenden te groot? Laat dit geen bezwaar zijn Die nemen wij met genoegen voor onze rekening.” Daarop antwoordt Recht voor Allen „Wij hebben het aanbod natuurlijk met beide handen aangepakt en hem dat meegedeeld. Het resultaat is, dat wij onzen lezers spoedig de discussien tusschen Kerdijk en D. N. kunnen toezenden. Wij verheugen ons, dat onze lezers zich nu zelven door nalezing kunnen overtuigen oi ons oordeel onjuist was en of niet de heer Kerdijk tegenwoordig met minachting spreekt over zulke velksveigaderingen als te ’s Graven- hage” Het oude Wageningsch Weekblad is herrezen. Naast de Wageninger, die reeds eenigen tijd tracht zich een eigen standpunt af te bakenen, is thans de Vaderlander in ’t licht gekomen, en Z in een „Aan onze Lezers" klinkt dezelfde toon o’ii - als uit de vroegere artikelen van ds. Bugtendijk en uit de Kroniek van dr. Bronsveld. De reuactie plaatst zich op den vroeger inge nomen grom. slag. Zij gaat uit van de stelling, dat een politiek gevoelen kan gedeeld worden door iemand, die met ons in geloofsovertuiging verschilt, en cat omgekeerd gemeenschap van geloofsovertuiging gepaard kan gaan met groot _„_J van staatkundige meeningen. „ül wi) dan in bepaalde gevallen óok liberalen zuilen steunen en anti-revolutionairen zullen be- TWEEDE KAMER. nister van waterstaat, handel en nijverheid een spoedige opruiming van bet wrak te verkrijgen. In een Zaterdag te Amsterdam gehouden finaucieele vergadering deed zich, naar wij in de M. G. lezen, het volgende merkwaardige en niet minder komische geval voor. Een der aandeelhouders had, omdat hij om een of andere reden zelf niet tegenwoordig kon zijn, zijn aandeelen op naam van een ander over laten schrijven, om zoodoende toch invloed op de stemming te kunnen uitoefenen. Ongelukkig bevond zich in de vergadering een schuldeisoher van den man, die op zijn naam 6 aandeelen gesteld zag. De schuldoischer ging onmiddellijk naar zijn advocaat, om beslag op die aandeelen te leggen. Do stemming kost dus vermoedelijk den eigen lijken eigenaar het bedrag van de schuld van zijn stem-aannemer en de kosten. De Tijd meent, dat men geen profeet behoeft te zijn, om te voorzien, dat met de verkiezingen voor de Provinciale Staten dit jaar alles bij het oude blijven zal. D. w. z. wat den datum aangaat der verkiezing en de indeeling der districten. Voor het overige, natuurlijk, komen de nieuwe kiezers voor de eerste maal meedoen aan het verkiezingswerk. De overtuiging van de Tijd is, „dit wij (de rechterzijde) kunnen winnen, als wij willen* En winnen ook onder de oude tabel. Ongetwij feld zal de atryd zwaarder vallen dun met een redelijker indeeling der districten, met een rechtvaardiger verdeeling van bet cijfer der kiesgerechtigden. Maar toch, ónmogelijk is ons de zegepraal niet. In Limburg eu Brabant komt geen spraak van zegepraal voor de vrij zinnige party, Utrecht heeft het alleen aan zich zelve te wijten, wanneer het de behaalde voordeelen prijsgeeft. Gelderland is het aan zich zelve verschuldigd, de reeds ten halve bevochten overwinning te voltooien. Bij een eventueele ontbinding der Eerste Kamer zou het getal anti-liberale leden daardoor alleen reeds tot 18 stijgen. Stel nu daarbij dat een viertal der o verblijvende provinciën ons ernstige kansen aanbiedt: Zuid-Holland dat 10, Zeeland dat 2, Ovenjsel dat 3 en Friesland dat 4 libe ralen naar de Kamer zendt, dan behoeven wij slechts in Zuid-Holland alleen of zoo niet daar dan in Zeeland, Overijssel en Friesland te winnen, om de rechterzijde, ook in de Eerste Kamer, tot een cijfer van 26 of 27 leden e brengen. En waar men nu weet hoe van gansch Zuid-Holland eigenlijk alleen de Maas kant ten deele als beslist liberaal domein te beschouwen is, dan begrijpt men hoe kritiek voor de vrijzinnige partij, hoe gunstig voor ons de kansen staan. „En daarom ook desnoods met de oude tabel geen moed verloren 1 Aan een schrijven uit Den Haag ontleenen wij het volgende „Hoe het met het regentschap zal gaan is nog een open vraag. Hetj N. v. d. D. was -- a voorbarig met te beweren, dat de bezwaren der de zoogenaamde „ehrie- Koningin waren opgeheven. Wel is haar groote makingen, haar onwaarachtigheid, haar door onheilig karakter. Wij een goed geweten zich met de woordvoerders der anti-revolutionairen solidair kunnen verklaren zich door hun pers- en kiesmanoeuvres laten leiden, laten aanbevelen, laten meesleepen. „De zaak van het Evangelie moet worden losgemaakt van de partij der anti-revolutionairen. Het vaandel des Gekruisten mag niet langer als het onbetwistbaar eigendom, als het onfeilbaar herkenningsteeken gelden van een legerkamp dat in onwaarheid, in valsche leuzen, in on heilige praktijken zijn tegenweer stelt. De tijd is gekomen, om alle eerlijke, geloovige harten in ons vaderland met kracht te wijzen op ’t groote, geestelijke gevaar, dat hen bedreigt door hun meegaan mei de anti-revolutionairen. Of zjju de heillooze vruchten van dat gedrag wel te loochenen P Zijn niet de teerste banden ver scheurd geworden en karakters bedorven door den onedelen partijstrijd Wordt niet een st len, een schermen met woorden, een licht ucb ten j beloften en verbintenissen; een ruw en oneer biedig beoordeelen van de regeering en haar daden wordt niet dit alles en nog zoo menig ander droef verschijnsel meer en meer gezien bij hen, die toch geen gemeenschap moesten hebben met deze werken der duisternis? Men heeft het geloof (dat men als middel van „agi tatie" ia gaan aanwenden) verachtelijk gemaakt m de oogen van duizendenmen is demagoog geworden onder toejuiching zelfs der sociaal democraten. „En daar komt nu nog bij, dat de anti-revo lutionairen zich hebben vastgekoppeld aan Rome, wat ongelooflijk scheen wat iudruischte tegen alles wat in ons gereformeerd vaderland werd gezien het is den leiders der anti-revolutio nairen geluktzij hebben het deel van ons volk, dat in zijn dogmatiek het verst afstaat van de leer der roomsche kerk, weten te bewe gen tot het verloochenen van zija verleden, tot het samengaan met de kerk, welker Mis de catechismus scheldt voor eeu vervloekte afgoderij. „Zij geven gehoor aan het wachtwoord, dat luidtRome ontzien 1 Zoo moeten zy hun gereformeerde belijdenis verzwijgen of verzwak ken menige aan Rome onwelgevallige bladzijde uit onze geschiedenis verloochenen roomschen helpen aan meerder invloed, aan grooter macht en aldus den weg effenen voor eeu kerk, die van zoo vele „slappe” protestanten reeds zoo weinig te vreezen heeft, en zoo veel te verkrijgen weet. Deze dingen verontrusten honderde harten. Aan dezen toestand moet een einde komen.” De redactie beschouwt het op dit oogenblik als haar roeping de macht te breken der cleri cale coalitie, welke dreigt ons land te overheer- schen. Op kerkelijk gebied plaatst zij zich vlak tegenover de doleerenden, die in haar oog beslist revolutionair zijn, ’t Artikel wordt aldus besloten „Oningewijden zijn wij op het gebied der journalistiek, maar wij koesteren een hoogen dunk van haar roeping en haar invloed. Laat ons dan ook in dezen gedachtig zijn aan het „Noblesse oblige.” win knit courant I. i. i a 1<J I It I' rli'.l*‘r V. r- 3V n, a« S. 515 5 30 15 45 i 12 76 i 27 5 lóVk oor 4 36 oor 5 56 oor 9 11 oor 9 25 Loot 9 42 Loot 4 la d. te sn is. ir d' ta as m 20 30 ;en I •in» ii« I Bij hét voorgezet debat over art. 5 der arbeidswet is in de zitting van jl Zaterdag het amendement van den heer Heldt (beperking van den normalen arbeidstijd voor kinderen beneden de 14 jaar tot 9 uur) na bestrijding van den minister van justitie verworpen met 46 tegen 88 stemmen- Daarentegen is aangenomen met 57 tegen 26 stommen een nieuw amendement van den heer Farncombe Sanders, waartegen de minister geen bezwaar maakte, om nachtarbeid te verbieden voor personen beneden de 14 jaar of vrouwen, behoudens overgangsmaatregelen, A t 5 is aangenomen. Art 6 (rusttijden) is goedgekeurd na aannening met 46 tegen 33 stemmen van het amendement der commissie om den rust» tijd op minstens een uur te bepalen. Art 8 en 9 zijn met eenige wijzigingen goedgekeurd Artikel 10, dat het verblijf van kinderen en vrouwen in fahiieken of op schepen in verboden tijd als arbeid beschouwt, is na lange discussie aangenomen. pra

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1