I ea ch do n« ad do I de 1 loft I •mt I pi^J mic, blad zij U 1 tiek, dooh zonder portefeuille; prof. Sziiagyi wordt minister van justitie, Weokerle van finan ciën en graaf Czapary van koophandel. Heden zal het officieele blad deze benoemingen open baar maken. De nieuwe Servische grondwet moet door een nieuwe kieswet gevolgd worden en reeds vroeger werd een commissie van drie leden benoemd om die to ontwerpen. Dit ontwerp is nu gereed on zal aan het oordeel der grondwets- herzieuingscom missie onderworpen worden. Het bevat 129 artikelen en is op de leest der Grieksche en der Deensche kieswet geschoeid. Het ontwerp bepaalt dat het land verdeeld zal worden in 15 landelijke en 24 stads-kiesdi- stricten, terwijl er op elke 4500 kiezers óen afgevaardigde komt. Donderdag had er in de grensstad Kurschumla weder eens een inval van de Arnauten uit Albanië plaats, waarbij twee Serviërs gedood en twee gewond werden. Toen de gendarmes verschenen zochten de Arnauten terstond weder een veilige schuilplaats over de grenzen. een marmeren grafsteen, waaiin, half uitgewischt, enkel een datum cn jaartal gebeiteld zijn, verheft zich op een eenvoudig voetstuk van zandsteen, een marmeren beeld, eene schoone, jonge vrouw voorstellende. Twee treurwilgen met laag neer hangende, dunne takken houden de wacht voor den ingang der kapel. Benige stappen verder komt midden uit een bassin een zwarte Triton met een vollemaansgezicht en een hoorn voor den mond te voorschijn. Maar er spuit geen wuter uitverwelkte bladeren maken den iuhoud van het bassin uit. Het is een stil, treurig oord, en vooral als de herfstwind de eiken schudt en de gele bladeren door elkaar dwarrelen. En stil en treurig spint het leven van den landheer zich at. Mynheer Demetrius Fortunat is niet jong meer; hjj telt omstreeks vijftig jarenzijn zwart, krullend hoofdhaar ie reeds met talrijke zilveren draden doorweven en het haar aan zijne slapen is erg verbleekt. Maar zijne houding is nog zoo jeugdig, zijn bleek, door een peper- en zoutkleurigon baard omgeven gelaat nog zoo frisch, zyn hoog voorhoofd zoo blank en glad en zijne donkere oogen zoo schitterend, dat men hem gemakkelijk voor een vroeg grijs geworden dertiger zou kunnen aanzien. Mijnheer Demetrius Fortunat gaat voor een zonderling door. Hij houdt zich geheel buiten de politiek, gaat slechts weinig om met de naburige grond bezitters, spreekt niet veel, lacht zelden en mevrouw Aglae Falutza, eene zestigjarige, kinderlooze weduwe. Maar Alexis is een brom merige, steeds naar drank riekende oude vrijer, die op alle desbetreffende vragen slechts een bijtend: „laat mij met rust 1“ tot antwoord geeft. Mevrouw Aglae Falutza daarentegen, o, die is zoo praatziek als een ekster, de woorden rollen haar zoo maar uit haar grooten, met valsche tanden gemeubileerden mond. Die weet alles, wat er gedurende de laatste dertig jaren aan groote en kleine familiegebeurtenissen, aan groote en kleine schandalen in geheele districten is afgespeeld; en zy houdt er veel van, haar eigen geschiedenis en die van anderen zoo breedvoerig mogelijk te vertellen. Alleen als er sprake komt van Fortunat en van de afkomst van zijn zoon Jonel, dan zwijgt zij plotseling, of vergenoegt zich met eenige los daarheen geworpen geheimzinnige zinspelingen, welke de nieuwsgierigheid nog maar meer prikkelen. Mevrouw Aglae Falutza is sedert twintig jaren weduwe. Maar zij is ondanks hare zestig jaren altijd nog eene hechte, resolute vrouw, die in al de familieaangelegenheden harer talrijke kennissen een levendig belang stelt en eene bijzondere passie heeft, om ongetrouwde mannen onder het huwelijksjuk te brengen. (Wordt vervolgd). genomen. Nevens de vlag van den Sultan van Zanzibar is daar nu, iu plaats van de vlag der Oost-Afrikaansche maatschappij, de Duitsche rijksvlag geheschen. De Duitsche regeering spreekt door de Nordd. Allg, Ztg. het bericht tegen, dat kapitein Wiss- mann door het hijschen van de Duitsche vlag op de kust van Zanzibar voor Duitschland bezit daarvan zou genomen hebben. Wissmann had last om de vlag van de Oost-Afrikaansche Com pagnie te verwijderen en heeft daaraan gevolg gegeven. Voorts heeft hij op zijn eigen woning de Duitsche handelsvlag geheschen, doch daarin slechts het voorbeeld gevolgd van alle Duitsche consuls in vreemde streken, om daardoor zijn eigen nationaliteit kenbaar te maken en te doen eerbiedigen. De Berlijnsche correspondent der Köln. Ztg. zegt, met betrekking tot het bericht van een Engelsch blad omtrent het voornemen van Duitschland tot afstand van het gebied tusschen de Walvischbaai en Bechuunaland aan Engeland, dat de keizerlijke regeering er niet aan denkt, Damaraland, aan welke mogendheid ook, af te staan. De minerale rijkdom van Damaraland is zeer aanzienlijk en dat gebied veroorzaakt tot dusver geen noemenswaardige kosten, hetgeen echter niet wegneemt dat de Duitsche regeering zich tot uitgaven moet bereid houden in het belang van het verkeer daar te lande. Evenmin, zegt genoemd blad, kan er sprake zijn van den in de Cape Argus van 11 Maart voorgestelden ruil der Walvischbaai en het zuidelijk deel van het Duitsche gebied tot aan den 26steu graad zuiderbreedte, tusschen de Kaapkolonie en Duitschland. Ten opzichte van den toestand in Abessinië heeft de Italiaansche regeering nog geen besluit genomen. Koaing Humbert had een onderhoud gehad met den heer Crispi en den minister van oorlog. Volgens de berichten van generaal Baldissera heeft den dood van den Negus het sein gegeven tot groote verdeeldheid. Men gelooft niet, dat de Italiaansche regeering zich in dezen partijstrijd zal mengen, maar het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Italiaansche troepen daarvan gebruik zullen maken om Keren en Asmara te bezetten De commissie voor de militaire zaken uit het Oostenrijksche Heerenhuis heeft zich reeds vereenigd met de wijziging, in art. 14 der militiewet gebracht door het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden. Reeds ia deze week verwacht men de beslissing van deze zaak in beide huizen van den Oostenrykschen Rijksdag. De aartsbisschop van Olmütz, kardinaal Für- stenberg, heeft het lid van den Rijksdag pater Weber den raad gegeven om zijn mandaat neder te leggen, naar aanleiding van een aldaar door hem gehouden „liberale" redevoering over de schoolquaescie. Op dringend verzoek der kiezers heeft monseigneur eindelijk toegestaan dat de pater lid van den Rijksdag bleef (wat hij reeds 17 jaur geweest is) doch op voorwaarde dat hg dan nooit weder het woord zou voeren over onderwijszaken. De afgevaardigden hebben nu een commissie van achttien leden benoemd, om te onderzoeken of het gedrag van kardinaal Fürstenberg wel geacht kan worden iu overeen stemming met de grondwet te zijn. De reconstructie van hetHongaarsche ka binet is thans voltooid. Tisza blijft minister president en heeft de opperste leiding der poli- losjes beschoten daken met groene zoden bedekt zijn. Van het balkon van het slot, waarachter een parkachtigen, verwaarloosden tuin ligt, dwaalt de blik vrij en ongehinderd naar allo kanten over eene uitgestrekte, met bosschen omgeven vlakte, waarin aan de overzijde van Banesti de zilverspiegel van een beekje flikkert, aan welks oevers de vaantjes van het riet door den wind 1 worden heen en weer bewogen, liet is een stil landschap, dat het oog niets marquants aanbiedt en slechts dan eenige bekoorlijkheid krijgt, ais de maan gedurende de heldere nachten alles verlicht, als haar zilverlicht flikkert op den koepel van het kerkje en het kabbelend water van het beekje verzilvert. Dan is het ook betoovereud schoon in den verwilderden slottuin met zijn reusachtige eikenboomen. Die tuin heeft vroeger wel betere dagen gekend; daarop wijzen de talrijke, door palmboomen omgeven bloembedden, waarin thans onkruid woekert, en de volgens een bepaald plan aan gelegde, thans met gras begroeide grintpaden, die straalvormig uitloopen op een door eiken en platanen omringd, midden in den tuin gelegen rondeel Hier staat, geheel en al begroeid door wilde wijngaard, een kapel, door wier klein, “rond venster men in eene donkere ruimte ziet, waar, als een trillend sterretje, een eeuwig licht brandt. Rechts van de deur der kapel, naast schijnt ia het bestuur over zijne bezittingen, evenzeer als in de opvoeding van zijn zoon Jonel, eene hem geheel bevredigende levenstaak eu iu zyne boeken voldoende uitspanning voor den geest te vinden. Omtrent zijn vroeger leven loopen allerlei geruchten. Men weet, dat die stille man, op wiens gelaat steeds eea kalme ernst zetelt, voor jaren een der levenslustigste en overmoedigste bon-vivunts van de residentie was; dat hij, zonder zijne oogleden te vertrokken, gewoon was iu één nacht duizenden te winnen of te verliezen dat hg er binnen weinige jaren al zgne bezittin gen behalve Banesti had doorgebrachtdat hij toenmaals met een mooi jong meisje, mejuffrouw Notara, de latere mevrouw Velota, verloofd geweest was dat hij plotseling uit de residentie verdwenen was en eenige jaren in Duitschland en Frankrijk had doorgebracht, totdat hij voor acht jaren op een goeden dag weer iu Banesti boven water kwam, als een stil, ernstig man, bij wien de eens zoo opbruisende levenslust geheel verdwenen was, en dat kort daarna een vierjarig, bijzonder mooi, zwartlokkig knaapje in den slottuin liep te spelen. Hoe mijnheer Demetrius Fortunat aan dien knaap was geko men, daaromtrent zouden misschien slechts twee personen nauwkeurige inlichtingen kunnen gevenAlexis, de oude bediende van den heer Fortunat, en de landeigenares van Galeni, bikkelden tegen de extra-toeiageu aan den I president en aan de ministers en eenige hooge ambtenaren, die gevraagd waren, verklaarde de I minister van financiën Rouvier dat de kamer '•natuurlijk doen en laten kon wat zij verkoos; kregen de ministers echter geen toelagen dan jonden zij ook niet in de gelegenheid zijn om extra uitgaven te doen en feesten te geven. Daarop werden de gelden een millioen toegestaan en het geheele voorstel aangenomen met 395 tegen 95 stemmen. Ook de aanvrage om éen millioen voor de gedenkfeesten der ybvolutie werd goedgekeurd. Ondanks het feit dat de minister van financiën op grooten spoed aaudiong, besloot de kamer om eerst Zaterdag a.s. i met de behandeling der begrooting een aanvang te maken. Garnot heeft het besluit geteekend, waarbij de Senaat opgeroepen wordt als hoog gerechtshof om Boulanger eu anderen, die in de [instructie aangewezen zullen worden, terecht te 'doen staan. De eerste zitting zal Vrijdag worden gehouden. Het is bepaald onjuist dat de regeeriug eenige stappen gedaan heeft bij ’t Belgische gouvernement om uitlevering van Boulanger te verkrijgen. Boulanger is thans nog te Brussel, waar Don derdag avond een aantal studenten, die den schouwburg in de voorstad Ixelles bezocht hadden, te 1 uur naar het hotel Mengelle, waar 'Tij zijn intrek nam, togen om hun vijandige gevoelens op luidruchtige wijze te uiten, waartoe zij zich van fluitjes voorzien hadden. De politie joeg hen echter uit elkander voor zij uit Ixelles in de stad terug keerden. Laguerre, Laisant, Naquet Millevoye, Dugué de Fauconerie, zijn te middernacht ce Brussel I aangekomen, naar men zegt, om een nieuw flmanifest aan het Franscho volk op te stellen. By hun komst was veel volk op de been, maar het bleef rustig. Boulanger heeft Zaterdag een manifest tot zijn kiezers gericht. Hij zegt dat hun gezond verstand wel reeds recht zal hebben laten we dervaren aan het weefsel van leugens, waaruit de tegen hem opgemaakte acte van beschuldiging samengesteld is. Al wat hij gedaan heeft voordat I hij minister werd en het politiek leven intrad, bekend. Als hij schuldig is dan zijn het ook I die politieke mannen die hem riepen en tot hun ambtgenoot benoemden. Als soldaat heeft hij zijn I leven veil gehad om zijn vaderland te dienen I als minister van oorlog heeft hij medegearbeid I aan de verdediging des vaderlands; als patriot I eu burger heelt hij de rechtmatige eerzucht om I de republiek te verlossen uit de handen van I hen die haar ten verderve voeren. Zgn kiezers j willen met hem de republiek voor alle goede AFranschen, de eerlijke republiek. Over eenige maanden zal het algemeen stemrecht de Parij- sche kiezers iu het gelijk stellen en door een Bouvereine uitspraak de rust des vaderlands verzekeren. De afkondiging van het nieuwe manifest van Boulanger heeft in de Brusselsche regeerings- kriugen vrij grooten indruk gemaakt. Men ziet daarin ’t bewgs, dat de generaal en zijn vrienden Brussel willen kiezen voor het centraal punt I eener Boulangistische propaganda. Is dit zoo, 'dan zou de regeering zulk een handeling niet langer kunnen gedoogen. Zondag liep aldaar reeds het gerucht dat Boulanger gevaar liep om uitgeleverd te worden en dus weldra naar Luxemburg of naar Genève vertrekken zou, om later met eenige vrienden een reisje naar Rusland te maken. Er is echter vooralsnog door Frankrijk geen uitlevering gevraagd en al geschiedde zulks, zoo zegt een Belgisch blad, dan zou de Belgische regeering daaraan tooh niet voldoen, omdat Frankrijk indertijd ook bepaald weigerde om den bekenden socialistischen aanvoerder Desfuisseaux aan Belgie uit te leveren Inmiddels heeft de correctioueole rechtbank te Parijs uitspraak gedaan in de zaak van den Patriot- tenbond. Da zaal was eivol en alle beschuldigden waren tegenwoordig. Het vonnis was breed gemotiveerd. Allen werden vrijgesproken van de beschuldi ging van tot een geheim genootschap behoord te hebben, doch veroordeeld tot 109 francs boete en de kosten, ter zake van hun lidmaatschap van een niet-geautoriseerde vereeniging. De uitspraak werd begroet met levendige kreten van leve de Republiek, leve Deroulède. In parlementaire kringen heeft het vonnis van het Parijsche hof iu zake den patriotten boud een zeer ongunstigen indruk gemaakt, daar men het ongeveer met geheele vrgsprauk gelijk stelt. In her Engelsche Lagerhuis heeft de oppositie by de behandeling der vlootwet den aanval tegen het ministerie begonnen. De liberale afgevaardigde Guilders diende een voorstel in, om de gevraagde 21,500,009 pd st te vinden op de gewone wijze, door eenvoudig elk jaar zooveel toe te staan als voor den aan bouw der schepen noodig is. De heer Gladstone ondersteunde dit voorstel, hetwelk werd bestreden door de ministers van marine en financiën. De uitslag der discussie was de verwerping van het voorstel-Ghilders met 158 tegen 125 stemmen. Daarna werd het plan der regeering goedge keurd. Aldus zal terstond 10,909,009 pd. st tor beschikking worden gesteld, terwyl de overige 11,500,009 pd. st. over de vijf volgende begroo- ringen van marine zullen verdeeld worden. Niettemin zal de geheele som iu twee jaren worden besteed. De Duitsche Bondsraad heeft nog geen be- sluitgenomen over het ontwerp, dat Pruisen tot vervanging der socialistenwet neeit iugediend. Zelfs zgn de beraadslagingen voorloopig gestaakt, daar eenige leden nieuwe instructies bg hun regeeringeu moesten aanvragen. Hieruit wordt de gevolgtrekking gemaakt dat het ontwerp door deu Bondsraad niet gunstig is ontvangen en in geen geval zonder wgziging by den Ryas- dug zal worden iugediend. Vóór Paschen zal de nieuwe wet dus zeker niet in den Ryksdug in behandeling kunnen Komen. Een gerucht wil, dat de regeeriug met de invloedrgkste afgevaardigden er over beraad slaagd heeft, of de derde lezing van het wets ontwerp betreffende de verzekering van werk lieden tegen ongevallen en ouderdom, met zal worden verdaagd tot de herlstzitting, daar zelfs in den boezem van met de regeering bevriende partyen ernstige bedenkingen opryzeu tegen het ontwerp, zooals het nu luidt, zoodat ook door vele afgevaardigden der middel-partyeu gewenseht wordt, dat het nogmaals worde onderzoent eu omgewerkt. Moest het ontwerp dadelyk aan eene eind-stemming worden onder worpen, dan zou het lot daarvan in den Kyks- dag zeer twijfelachtig zijn. Da Duitsche rykscommissaris, kapitein Wissmann, heeft, naar uit Zanzibar geseind wordt, in overleg met de bevelvoerders van het eskader, het opperbevel op de kust op zich I ail i i I I 1 1 I r i 4 irr r- ir VERSLAG van het verhandelde in den Raad der gemeente SNEEK den 6 April 1889. Voorzitter de Burgemeester mr I). Alma. Afwezig met kennisgeving dr. M. Schepers. Secretaris J. W. Bennevvitz. I De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. II. Wordt medegedeeld dat het primitief kohier hoofdelijken omslag dienst 1889 1b goedgekeurd; eene dankbetuiging van de helpsters der bewaarschool voor de verleende verhooging van jaarwedde een adres van T. a. 8tam om de grondrente liggende op de pottenbakkerij bij het bolwerk af te koopen het verslag van het middelbaar onderwijs over 1888 een voorstel van het raadslid Pijttersen Tz om van gemeen tewege op de meest geseuikte en in ’toog vallende punten Reddingsballeu ten behoeve van drenkelingen op te hangen de verslagen der gemeente-reinigiug en der gemeente-gasfa- briek over 1888; dat is aangeschaft een toestel voor het wegen van vee. III. Aan de orde ia de benoemiug van een onderwijzer aan school no 3. Bij eerste stemming bekomen P. Elzer 7, J. Raadersma 3, K. Groeneveld 3 en II. Koetzier 1 stemmen. Bij tweede stemming P. Elzer 8, Raadersma en Groeneveld ieder 3 stemmen. Zoodat ia benoemd P. Elzer. IV Tot stemopnemers voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten op 14 Mei e, k worden benoemd de heeren Fennema en Schijfsma. V. Wordt goedgekeurd de rekening der begr deuisrechten over 1888 met een ontvangst van f1198. VI. Alsvoien van het Old Burgerweeshuis bedragende in ontvangsten fo7711,58M. in uitgaven f43158,01x. Batig saldo f 24383,57. VIL Alsvoren der brandweer over het tijdvak 1 Januari tot 15 Maart 1889 sluitende in ontvangsten en uitgaven met f 33.35X VIII. Wordt goedgekeurd eene af- en overschrijving op de begrooting der algemeene Armvoogdjj dienst 1888. IX. Wordt vastgesteld den taux der geneesmiddelen voor de algemeene Armvoogd!) dienst 1889. X. Wordt besloten; tot amotio van twee bouwvallige panden in de Scheiding- steeg, zullende nader worden besloten wat met het vrij val lende terrein geschieden zal, XI. Aan de Zeilvereeniging wordt voor 1889 zonder hoofde^ lijke stemming eene subsidie van f200 toegestaan. XII. Wordt behandeld: een adres van de wed. J. de Vries en de wed D. G. Althu- sins betrekkelijk de vernieling hunner pa.iden door handkarren, die de Hooibloksteeg inrijden. Na discussie, ook in besloten zitting, wordt een voorstel van de heeren D. Gorter en Feiine- ma, om iu beginsel te besluiten aan Burg, en Weth. op te dra gen een onderzoek in te stellen, op welke wijze aan den tegen- woordigen toestand een einde kan worden gemaakt, verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Voor stemden de voorstellers en de heer Bouma. Een voorstel van den heer J, Gorter, ondersteund door den heer Steensma, om adressanten toe te staan, op hunne kosten, onder toezicht van den gemeente-architect, langs hunne huizen gordingen aan te brengen, zoodat geen karren van groot© afmeting de steeg kunnen passeeren, wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren; Haga, D. Gorter, H. Pijttersen Ta, Schijfsma en Fennema. X1U. Ter behandeling eeuer reclame tegen het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1888 gaat de verga dering iu besloten zitting over.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 3