OH Bl HET 1IIIIHmSSEHEVI SVill k s J w 1889. No. 30. VIE R.-E N-V EERTIG8TE .J I’M 50 i voer c. U1 ii. ad s? 13 APRIL. X A. T E It T> A. <31 DA, Eerste 1.00. der 7> UIT DE PER 8. blijkt waar to zijn van 6 1,50 0,00 Een der personen die zich schuldig heeft omaakt aan hot uitgeven van valsche bauk- eelt het tin- leiu f'9 5 •0. als rst oic eh de pr^R mio, blad zijd It 1 steeg, srd sha« ;ee, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Naar wjj vernemen zullen in deze maand de bekroningen, toegewezen op de tentoonstelling van oude on nieuwe kunstnijverheid, het vorig jaar in den Kookamp in Den Haag gehouden, worden uitgereikt. ten len ;en ig- ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. keur \50, Vs. too. 1,00, -1J daarin verzoekende om een streng toezicht to doen houden op de verschillende binnenlandsche veemarkten en eene zoo streng mogelijke keu- vee, dat naar in oen der zomermaanden wordt te Amster dam, naar de Amst. Ct. schrijft, een tentoon stelling verwacht, geheel bestaande uit schilde rijen van II. W. Mesdag en mevr. S. Mesdag van Houten, de echtgenoote van den beroemden zeeschilder. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in de kunstzaal van het Panorama Sedert het laatste bulletin is iu den toestand des Konings meer kalmte ingetreden, waardoor Z. M. nu de zoo noodige rust meer kan genieten. do i de 1 les I ■me j Woensdag is te Amsterdam weder een ver gadering gehouden van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt1*. Van de gekozen leden Roomschen, kan ieder zien. Die vrgheid be staat daarin, dat zij mogen doen wat de Room schen goedvinden. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 {Staatsblad no. 55), roepen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der Schut terij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor ren., dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den löen der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben vol eindigd of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 3üen Juni aanstaande ter Secretarie •an te geven. Sneek. den 12 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De Tijd gaat na welke de houding der katho lieke kiezers moet zijn bij de aanstaande verkie zingen der Provinciale Staten, nu zekerheid is verkregen dat volgens de oude regelen zal worden gestemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar wordt gemeld, geen termen gevonden om het raadsbesluit van de gemeente Eist, waarbij de secretaris uit zijn betrekking is ontslagen, aan den Kouing ter vernietiging voor te dragen. De heer A. Bredius is, naar de N. Jl. Ct. verneemt, voor een som van f38,000 eigenaar geworden van een schilderij van Rembrandt, voorstellende de zuster van den schilder. De schilderij bevond zich tot nog toe te Parijs. Naar de schilderij zal een ets worden vervaardigd door den heer W iltn. Steelink. 4 aart door ring te dooa plaats hebben van Engeland vervoerd wordt. Het hoofdbestuur van het Nederl. Rundve.a stamboek heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, Naar men verneemt ligt bij het ministerio van binnenlandsche zaken een ontwerp tot her ziening der provinciale wet. De wijziging beoogt o. a. een nieuwe regeling van de financiëele verhouding tusschen Staat en Provincie. Het oordeel van verschillende organen der i rechterzijde luidt, gelijk zich verwachten liet, niet zeer vriendelijk tegenover het nieuwe blad de Vaderlander, van 1 die reden verheugt het mij, dat de clericalen (Plantage). Het wordt te Dordt niet hebben gezegevierd. Wat er echter nu blijkt waar te zijn van te I »s heeren Lohmans bewering, dat de anti-revo- 1 vrij zijn tegenover de I giljetten, Heinrich Schulenburg, winkelier te welks programma wij in ons vorig nommer gewag maakten. De Oranje- vaan ziet in het hoofdartikel van het eerste nommer een overdruk van de artikelen uit de „Kroniek” van dr. Bronsveld’s Stemmen en maakt uit den iuhoud op dat het blad hoofdza kelijk den strijd zal voeren tegen de party van Groen. Dat de toestand van land en volk treurig is tengevolge van den strijd tegen de liberalen, acht de Oranjevaan verkeerd gezien. De bewe ring dat de woordvoerders en leiders der anti revolutionaire partij er de schuld van zijn, kan naar ’t blad doet opmerken, alleen onderschreven worden „door een volbloed liberalist, die met God en zijn Woord volkomen heeft gebroken, die particulier initiatief tegenwerkt en in de staatsalmacht het heil van het volk ziet.” Weinig vriendelijker is het oordeel van de Wageninger. Zij wijst er op dat de Vaderlander verdeeldheid wil, waar verzoening en eendracht zoozeer noodig zijn. Waren de Provinciale Staten niet anders dan I Provinciale Staten, d. w. z. indien zij haar zorgen niet verder hadden uit te strekken dan over de belangen van onze wegen en dijken en waterschappen, indien zij geen anderen invlood oefenden dan den zeer bescheiden invloed, dien de wet hun op niet-materieel gebied in het beheer van de verschillende onder hen ressor- teerende gewesten toekent, dan zou de Tijd wellicht geneigd zijn om te berusten in den stand der zaken en de zittende leden te laten zitten, ’t Is zoo onaangenaam voor de tegenwoordige titularissen hun postje te moeten verlaten. Men is burgemeester, kantonrechter, notaris men is een man van gewicht en beteekenis in zijn omgeving, een man van fortuin ook; sinds tien of twintig jaren, misschien nog langer, werd men trouw door een zeker cijfer van belang stellende vrienden naar de provinciale hoofdstad afgevaardigd. Zoo juist een kolfje naar de hand I van den gekozeneDe bezigheden niet te druk over hot geheel kan hij die halfjaariijksche vergaderingen gevoegelijk beschouwen als een deftigen vacantietijd. Hij zag weer eens men- schen, oude studievrienden wellichthij dineerde gezellig en haalde nog sens op van de vroegere jaren hij informeerde zich naar wetenswaardig heden, die, wanneer hij in den schoot van zijn landelijk gezin was teruggekeerd, soms maan den lang stof boden tot conversatie. In de ver gaderzaal had hij zijn uitgelezen hoekjedeel nemen aan de discussie, hij dacht er niet aau een zetel als gedeputeerde verlangde hij niet. Met den heer Commissaris des kouings stond hij op vriendschappeljjken voetvoor geen geld van de wereld zou hij een receptie aan het gouvernementsgebouw verzuimd hebben. Wat bet stemmen aanging nu ja, dat was gemak kelijk genoeg, hij formeerde zich een opinie op het getuigenis van „knappe menscheu” die er o 1 zoovelen zijn in de Staten of als men al niet in ’t formeeren van een opinie slaagde, dan stemde men met de meerderheid. Er was dan toch niets aan te doen en zoo behield men de meeste vrienden I „In trouwe aldus besluit de Tijd deze idylle, wien zou het niet aan het hart gaan aan dergelijke gemoedelijke en dood-onschuldige menschen een dierbare illusie te moeten ontne men Nog eens, als het alleen de speciale provinciale belangen gold, wij zouden denken „<t la bonne heure, speelgoed is voor groote menschen soms ook noodig 1” „Maar zoo is het niet en zoo kan het niet zijn nu onze grondwet te kwader ure aan het lidmaatschap der Provinciale Staten het kies recht vastgekoppeld heeft voor de leden van de Eerste Kamer, nu aan een tamelijk onschuldig en zoo bij uitstek administratief lichaam de bevoegdheid is verbonden om te beslissen ten minste middellijk over alle zaken van staatsbeleid en staatsregeering. Niets schier uit zichzelf, zijn de Provinciale Staten bijna alles door de exorbitante macht, hun toegekend. In gewone omstandigheden niet te ontbinden, zijn het feitelijk de Provinciale Staten, die bij een conflict tusschen de volksvertegenwoordiging en de regeering de beslissing in handen hebben. I De ontbonden Eerste Kamer, door hen herkozen, handhaaft, ook tegen den wil der Tweede, tegen den wil der regeering in, haar oordeel. Straks b.v. zal men beproeven aan de liberale willekeur van veel jaren een einde te maken door een nieuwe wetgeving op het .gebied van ’t onder wijs. Gesteld de regeering dient een ontwerp in, dat de Tweede Kamer bevredigt, door haar aangenomen maar Kamer verwerpt het al uw werk vergeefs en blijft te vergeefs zoo lang er liberale lutionairen volkomen TWEEDE KAMER. Provinciale Staten zijn, om liberale Kamerleden af te vaardigen.” „Daarom kunnen en mogen wij aldus luidt de conclusie van de Tijd de zittende heeren niet laten zitten. Ze zijn toch zoo onschuldig, zal men zeggen, ze zijn zoo welwillend voor hun katholieke medeburgers; zij zouden geen kind 1 kwaad kunnen doen ’t Is alles wel moge- I lijk; misschien doen zij kinderen geen kwaad, maar óns doen ze ’t wel. Door praten ot door zwijgen, dat is ons ’t zelfde. En aan degenen die ‘t niet willen gelooveu zouden wij antwoorden: Gij ziet daar de Eerste Kamer36 liberalen tegen 14 anti-liberalen, daar hobt gij ’t werk van uw „welwillende” en „onschuldige” mannen; is het geen tijd, dat er aan dat werk een eind gemaakt wordt P” Dr. A. W. Bronsveld schrijft in de „kroniek1* van het April-nummer der Stemmen voor Waarheid en VredeDe strijd over den per- s o .dijken dienstplicht heeft het verloop, dat ieder, der zake kundig, had kunnen voorzien. Scheen het een oogenblik, dat dit vraagstuk verdeeldheid zou teweegbrengen in de gelederen der ultramon- tanen en tusschen de twee clericale groepen die schijn is thans reeds geweken. Men zal van den persoonlijken dienstplicht vooreerst niet veel hooren. Het rumoer, door de Roomsche pers gemaakt, heeft zijn doel bereikt. De minister heelt verklaard, nog niet te kunnen zeggen, wanneer hij met zijn ontwerp gereed zal zyn. En de anti-revoiutionairen blijven natuurlijk van den persoonlijken dienst plicht warme voorstanders maar zij zullen het aan de Roomschen overlaten te bepalen, wanneer die zaak aan de orde zal komen, ’s Lands weerbaarheid, de eischen der billijkheid en al wat gij goeds kunt noemen het moet wijken voor de wenken der Roomsche kerk. De kerk is de autoriteit. Zelfs heeft de heer Schaardenburg deze week de Roomsche stemmen moeten koopon door zulke geruststellende verzekeringen omtrent den persoonlijken dienstplicht, dat het Roomsche bataljon, ingedeeld bij het kiesdistrict Dordrecht, van zijne bevelhebbers last heeft gekregen, zulk een makken anti-revolutionair te stemmen. Ook om de Eerste I was S1VEEK raanm BINNENLAND. eor i 18 J ai 11 15 <0 5 itr r- ir ril. '19 uaiuiüuvi TUU UHlUüUl«,UUB<jUü 12 ti 27‘ 15 )or 36 ►or 56 ►or 11 ►or 25 ►or 42 or •11 aiuio vuui uilköVllJL V <411 tlt) gUKUótJLl lUtlULI voor den Raad van Toezicht hadden de heeren mr. B. van Roijen en jhr. Hora Siccama de benoeming niet aangenomen. In hun plaats verkoos de vergadering nu de heeren T. van der Zee, burgemeester van Enschedé, en A. J. L. de Witte v. Haemstede, oud-resident te Nijmegeu. Nadat de vergadering eenige oogenblikken ge schorst was, om de aanwezige leden van den raad in de gelegenheid te stellen een voordracht te doen voor een raad van commissarissen, deelde de heer Van der Zee namens dezen mede, dat de voordracht luidde W. J. F. van der Blom, oud-kapitein der infanterie, T. A. Huizinga, J. Hora Adema, ontvanger der registratie, A. G. Gelaudeinans, gep. luit. kol. vau het Ó.-l. leger, en J. C. Rouge, makelaar. Met over- groote meerderheid werden de voorgedragenen oenoemd. In de zitting van Woensdag is aangenomen met 53 tegen 27 Stemmen een amendement van den heer Schaepman op art. 13 der Arbeidswet, zoodat is bepaald, dat er ten hoogste drie in specteurs met het toezicht zullen zijn belast. Over art. 16 (verplichting tot aangifte van ongelukken aan den burgemeester) werd lang beraadslaagd. De redactie is zóó aangenomen, dat zij, die in fabrieken ot werkplaatsen arbeid doeu verrichten, verplicht zijn binnen tweemaal 21 uren aan gifte te doen van ongelukken, overkomen in het bedrijf, tenzy binnen 24 uren de getroffene het werk heeft hervat Het amendement Bahlmann, betreffende een in te dienen jaarverslag door de inspecteurs, dat geheel of gedeeltelijk ge publiceerd zal worden, is aangenomen. Verder werd discussie gevoerd over de aansprakelijkheid Voor overtredingen De heer Lohman heeft voorgesteld om den fabriekant of ondernemer aansprakelijk te stellen. De heer van der Kaay wenscht die aansprakelijkheid uit te stellen, als blykt dat de overtreding buiten toedoen en zonder schuld van den fabriekant of ondernemer plaats had. Donderdag is uitvoerig gedebatteerd over het stelsel van strafbaarstelling. De regeering wil strafbaar stellen die in strijd met de wet arbeid doet verrichten, hetzij werkgever, ■werkbaas, opzichter oi ouders. De heeren Lohman en Heems kerk willen het hoofd of den bestuurder uitsluitend aanspra- kelijk stellen, evenals de heer van der Kaay, die echter tegen bewijs toelaat. De Minister en de heer Veegeus verdedigden het regeeiingsstelsei; de heeren van der Loeffen van der Kaay het sttlsel der amendementen. De heer Kerdyk stelde een sub-amendement voor om, onverminderd de aansprakelijkheid van anderen volgens art 47 van het strafwetboek, in elk geval aans-piukelijk te stellen het hoofd of deu bestuurder, tenzij blijl e dat overtreding buiten zijn toedoen en zonder zijn schuld plaats had. Het amendement-Lohman is verworpen met 50 tegen 38 stemmen. Het sub-amendement-Kerdijk is verworpen met 69 tegen 22 stemmen. Het amendement-van der Kaay is verworpen met 46 tegen 45 stemmen. Art. 17 is goedgekeurd. Op art. 18 heeft de Minister overgenomen een amend -Reu- ther-Rooseboom, om voor militaire fabrieken en inrichtingen een speciaal toezicht in te stellen. Het amend.-van Kempen, om ambtenaren van het genees kundig staatstoezicht niet met fabriekstoezicht te belasten, is aangenomen met 52 tegen 31 stemmen Schending van fabrieksgeheimen door de schuld van ambte naren met het toezicht belast, is strafbaar gesteld met 3 maan den hechtenis of f300 boete. Bij de overgangsbepalingen wijzigde de regeering den termijn van 2 jaar voor nachtarbeid van vrouwen en kinderen in een facultatieven termijn, zoodat voor bepaalde fabrieken de Mi nister dien termijn kan verkorten. Het amend -Lohman, om een vasten termijn van 2 jaar te handhaven voor alle fabrieken, is aangenomen met 53 tegen 38 stemmen. Heden voortzetting. 1^. if'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1