JONEL FORTUNAT. 4 der school te Oudega, van al het geen do hoor Naar’t N. v. d. D. verneemt heeft de Engel- met behoorende tot het onderwyzers-gezelschap W ym- britseradeel en Ulst. ete de te ge g' st ac on in bj] en ini N le gi ze Wi in va ee de ne me rijl en lie* tee J pul He StOI din kel het tint wet 1 zoo avo jubi hod de <1 ui sp; to* 25 by oo aa ge< eei Ui toe ge: set hei ’t Visschen naar de millioenen van de Lutine begint weer. De kosten behoeven iutusschen niet zoo groot te zijn, daar de stoomschelpzuigers bij ongunstige weersgesteldheid binnengaats aan ’t schelpenzuigen gaan. Zij behoeven dus niet werkeloos te liggen. Men wil voorts gaan zoeken naar de zilver- en koperertsen uit de Eldorado, nabij de Lutine gezonken. Eenige dagen geleden werd zekere F. te Roermond bij een familietwist door zijn twee schoonzoons ernstig aan het hoofd verwond. 'Thans is hij stervende. De daders zyn gevlucht. De Arrih. Cl. wijst er op dat zulk een loop van zaken wel wat te veel heeft van „gemeen overleg*. te ont* E van kna Zwa Mijr op de vern Van smol D wel pref* van omvi H Rem ten ei uit t mijnl latijn 1 Der> tot a eerlij van I H* van i gebo* de d* schen vergt Da Te Zetten is Dinsdag nacht zekere Thijssen door een kogel ernstig verwond. De kogel, tegen ’t gelaat gericht, kwam er aan ’t oor weder uit. De dader, W. Rovers, is gevat. Wat hem tot deze daad heelt bewogen wordt niet gemeld. Dinsdag is voor den Hoogen Raad het cas satieberoep behandeld van den Dordrechtschen zoutzieder, die tot een bagatel van f401,863.05 boete is veroordeeld wegens het als zoutzieder bij peiling der zoutziederij aanwezig hebben van minder zout of pekel dan waarvoor de zoutzieder is gedebiteerd. Mr. Kappeijne pleitte voor vernietiging van het arrest. De advocaat-generaal neemt 29 April conclusie. Te Eindhoven blijft het nog onrustig. Wel was Maandag het houden van samenscholingen verboden, maar te 2 uur verzamelden zich de werkstakers en trokken naar de fabriek. Door de politie werden ze aaugemaand uiteen te gaan, maar zij weigerden zelfs toonden eenigen hunner revolvers en messen. Nu werden zy met de blanke sabel uiteengejaagd. De aanvoerder van den troep werd met nog een paar anderen in verzekerde bewaring genomen. Da marechaussees zyn versterkt met manschappen uit andere bri gades. Is het N. v. d. D. goed ingelicht, dan moeten er onderhandelingen gevoerd worden over een plan tot overneming van de Rijnspoor door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Dr. J. M. Smit, voormalig leeraar aan de koninklijke hoogere burgerschool te Apeldoorn, zal, naar wordt gemeld, naar Argentinië vertrek ken. Hij moet een staatsbetrekking bij het hooger onderwys hebben gekregen. Ten gerieve van het publiek zil binnenkort een rijkstelegraafdraad worden gespannen tus- schen Stavoren en Sneek, welk kantoor met alle rykskantoren gemeenschap heelt. Tot nog toe was er te Stavoren slechts een spoorwegkantoor. De rechtbank te ’s Gravenhage heelt den gepensioneerden hoofdofficier bij het Indische leger Verstege veroordeeld, wegens eenvoudige beleed’ging van den gep. luitenaot kolonel de Rochemont, tot f 200 boete. sche landbouwmaatschappij besloten de uitnoo- diging der regeering, om personen naar Nederland te zenden, ten einde zich van de voldoendheid der maatregelen ter voorkoming van invoer van veeziekten te overtuigen, niet aan te nemen. Zij zal nu voorstellen de in werking treding van de verordening van 1 Juni tot 1 Sept, uit te stellen, ten einde ondervinding te verkrijgen van de voldoendheid der maatregelen in Neder land en het gevaar van veeziekten op de ten toonstelling te Windsor af te sluiten. Voorts deed zij het voorstel om de bestaande wetten op dit stuk te verscherpen. Raadersma voor het gezelschap Wymbritseradeel jaren reeds was. Zyn helder hoofd, zyn warm hart, waar het de belangen van het onderwijs gold, hadden hem aller achting doen verwerven. Zy boden een paar artikelen Japansch laswerk aan tot gedachtenis. Een schaar van oud-leerlingen volgde, om den dank voor ’t genoten onderwys uit te spre ken en deden dit vergezellen door een geschenk 1 in zilver. Voor de oud-leerlingen der Normaalschool 70 d 80 in getal, sprak de heer J. H. Plevier, I zoo’n voorname onverschilligheid aan, dat men haar al heel spoedig onder de vrouwen met marmeren harten rangschikte. Men bleef haar wel is waar onafgebroken hulde bewijzen, maar geen van hare vereerders hoopte meer de Pyg malion van dit marmerbeeld te worden. Eenige maanden na den dood van haar echt genoot verliet mevrouw Veiota de residentie en reisde met haar kind naar Nizza. Zj was gewoon elk jaar een reisje naar de baden te maken, telkenmale door de hoop gevleid, dat haar arme Flo.ica daar genezing vinden zou. Er was geen beroemde geneesheer in Europa, met wiou zy niet geconsulteerd, geen bad, dat zij niet bezocht had. Maar de verlamming wilde ondanks alle mogelyke badkuren niet genezen. Het moederhart wanhoopte niet. Als zij in de helder blauwe oogeu van haar Florica keek, als zy haar wonderlyk fijn gezichtje beschouwde, dan kon zy het zich met begrypeu, dat haar kind veroordeeld was om haar levenlang daar als een geknakte bloem te moeten liggen. Eenige maanden nu haar aankomst te Nizza ontving zij een brief van mevrouw Falutza» Deze bevatte drie postscriptums. Het eerste melddeop breedsprakige manier, welkeen eenzaam somber leven mynheer Fortunat in Banesti leidde. Het tweede bestond uit allerlei zinspe lingen, dat eeue jonge, schooue weduwe met bestemd was, haar leven eenzaam te slijten, en dut eene vrouw door de sterke hand van een man moest geleid worden. Het derde eindelyk bevatte de lakomeke mededeeling, dut het ia du nabyheid van Banesti gelegen landgoed Oiesti voor een spotprijs te koop was. Mevrouw Veiota had die drie postscriptums met een zonderling gevoel van misdagen gelezen. i na de ontvangst van den brief Het heelt eenige bevreemding gewekt dat de interpellatie, door den heer Schaepman aan- gekondigd over de pakketvaart naar Indie, niet is doorgegaan. Volgens den Haagschen corres pondent van de Midd. Ct. heelt een nader over leg plaats gehad tusscheu den heer Keuchenius en den iuterpollaut, waardoor laatstgenoemde heeft gemeend de zaak verder te moeten laten rusten. las zij dien nogmaals over en een week later had haar advocaat te Jassy de opdracht ont vangen, op haar uaam het landgoed Oiesti aan te koopen. Het bericht, dat mevrouw Veiota eigenares van Oiesti geworden was, had overal onder de ongehuwde landeigenaars in het district een prettigen iudruk gemaakt, die bepaald tot enthou siasme steeg, toen met het begin van Juli de schoone weduwe met haar dochtertje in het heerenüuis van haar nieuw aangekocht landgoed haar in trek nam. Mevrouw Falutza, die anders veel van over drijving hield, had ditmaal toch niet overdreven. Mevrouw Veiota was werkelijk een zeldzame verschijning. Haar bleek, min of meer roos kleurig gelaat, had wel is waar geen klassiek schoone trekken. De neus met zijne lichttril- lende vleugels was een beetje stomp, de mond met zyne trotsch opgetrokken bovenlip een beetje groot. Maar desniettegenstaande frappeerde dat gelaat met zijne door lange wim pers overschaduwde donkerolauwe oogen, dat door het zware blonde, door een gouden kam omhoog gehouden haar omlijst werd, terwyl eenige weerspannige lokjes in den nek krulden. Eu als mevrouw Veiota een beetje opgewon den wasals het in hare donkerblauwe oogeu begon te weerlichten; als die fiere, als door een kunstenaarshand gebeitelde gestalte zich verhief; als de half geopende mond met die trotsch óp getrokken bovenlip zyn schitterende tanden zien liet; als alles leven en beweging aan haar was en eene onverminderde jeugdige trischheid uit geheel haar uiterlyk straalde, dan was die be koorlijke vrouw werkelijk verrukkelyk. Was het te verwonderen, dat mevrouw Veiota reeds gedurende de eeiste week vau haar .verblyf Niet vreemd dus, dat de jubilaris op talrijk bezoek mocht rekenen op zijnen feestdag. De school werd tot feestzaal iugerichtvaar dige handen hadden inden voorafgaandeu nacht keur van groen en vlaggen aangebracht en reeds op den voormiddag vau den gedenkwaar- digen dag weerklonken daar de tonen vau de liederen der scholieren, die hunnen meester hartelijke heilgroeteu toebrachten. Zy werden onthaald, speelden naar hartelust en gingen wel voldaan naar huis. In den loop van den dag werden door de ouders der leerlingen en door oud-leerlingeu kostbare geschenken aangeboden, bestaande in een 8 tal degelijke stoelen met dito leunstoelen, benevens een keurige pendule met nog andere huishoudelyke artikelen. Zy gingen vergezeld vau de heilwenschen der milde gevers. ’s Avonds was het feest in volle glorie. Het ruime schoollokaal was nauwelijks groot genoeg om de talrijke schare te bevatten, allen ouge- uoodigde gasten, maar niettemin hartelijk wel kom, want dat zy verwacht werden bleek uit het gul onthaal. Ook ’s avonds werden schoone toespraken gehouden. ’t Eerst voerde het woord de heer J. Visser, directeur der Normaalschool te Sneek, niet als schoonvader van den jubilaris, maar in qualiteit als onderwijzer. Hij herdacht de werkzaamheid van den heer Raadersma, bracht hem zijnen dank voor alles, wat hij had gedaan voor de inrichtingen tot opleiding te Sneek en sloot met den wensch, dat hij lang nog even krachtig mocht werken om den bloei er van te verhougen. Daarna gewaagde de heer J. de Jong, hoofd Mijnheer Veiota echter deed degenen, die zijn dood voorspelden en daarop speculeerden, het genoegen niet, te sterven. Integendeel! Een jaar na zijn huwelijk werd hy de gelukkige vader van eou allerliefst meisje en leefde daarna nog volle elf jaren. Het was wel is waar een treurig leven, dat bijna altyd in de ziekenkamer gesleten werd. En zoo ontbrak het dan ook niet aan goede zielen, die mevrouw Veiota van harte beklaagden, maar er tusschenbeide ook een gevoel van me delijden in lieten doorschemeren, dat de eenige spruit uit dit zonderliuge huwelyk aan beide voeten verlamd was. Maar mevrouw Veiota seneen geen behoefte te gevoelen aan medelyden en troost. Zy voerde een grooten staat, gaf schitterende balo, waarop zy op hoogst beminnelyke wijze de honneurs waarnam, en overschaduwde al haar lieve vriendinnen door even kostbare als smaak volle toiletten, door hare gemakkelykheid in den omgang en door hare stralende schoonheid. Het maakte een zeer eigenaardigen indruk, als men die mooie, steeds opgewekte vrouw naast haar ineeugeschrompeldeu echtgenoot met zijne halfblinde oogen zag. Den zwerm barer vereerders kwam het onbegrijpelijk voor, hoe zulk een goddelijke vrouw aan de zijde van zoo’n man kon leven en lachen. Het ontbrak dan ook niet aan pogingen, om haar dat geluk te verschaffen, ’t welk zy volgens de beschouwingen barer vereerders in haar huwelyk onmogelyk vinden kon. Mevrouw Veiota wees de talrijke dweepende liefdes-verklaringen, wemeuaar vooral gedurende het eerste jaar van haar huwelyk werden gedaan, biet met oitse koemeid aizy hoorde ze zoo me*, eeu &uuu< bedaard, maar met zoo’u ironisch lachje, met I Eenige dagen bezoeken. Wel een bewijs dat de belemmering niet zoo groot wasVooits is het Hand. min of meer ontstemd, dat de regeering de bijzondere scholen tot het „vrije onderwijs rekent en het stelt de vraag of dan de openbare scholen niet vrij zijn. Naast de bepalingen van het nieuwe ontwerp, die op verbetering van het technische gedeelte der schoolinrichting betrekking hebben, komen andere voor die het hart der quaestie raken, b.v. het subsidieeren van het bijzonder onderwijs, ook in kerkelijke richting, en de vermindering van het aantal onderwijzers in verhouding tot het aantal kinderen. Daar rijzen de cardiuale bedenkingen, daar rijzen vragen of het geld uit de openbare kas mag worden besteed voor on derwijs, ’t welk gegeven wordt op scholen, niet voor ieder toegankelijk, of het volksonderwijs daardoor niet ernstig zal worden benadeeld, liet blad komt nader op een en ander terug. De Kamper Ct. vestigt op dit subsidieeren van bijzondere scholen reeds meer de aandacht. Om in het genot van subsidie te kunnen komen moeten de scholen aan zekere voor waarden vol doen. De eerste voorwaarde is dat zij moeten staan onder het bestuur van een instelling of vereeniging, die rechtspersoonlijkheid bezit. Door deze bepalingen zyn vereenigingen, door sociaal-democraten opgericht, uitgesloten. De vraag is echter of dit kan worden volgehouden en of uitsluiting van wie dan ook overeen te brengen is met het beginsel van rechtsgelijkheid. Eeu ander bezwaar is, dat de scholen, die gemiddeld f25 of meer per leerling heffen in ’t jaar, geen subsidie zullen erlangen, ’c Gevolg daarvan zal zijn, dat voor onderwyzers, die voor eigen rekening een school hebben, de concur rentie met openbare en gesubsideerde bijzondere scholen onmogelyk wordt gemaakt. By zulk een subsidiestelsel is uitsluitend de secte-school gebaat. De bepaling, dat de kosten van ulle scholen waar f 25 of meer wordt geheven, ook bij het openb. onderwijs, ten laste der gemeente blijven zullen, legt een zwaren financieeien druk op de gemeente, een druk, die ten nadeele zal komen van dit talrijke deel der burgerij, ’t wolk niet tot de on-, noch tot de minvermogenden behooit maar toch voor het hooge schoolgeld terug schrikt, te weten op den middenstand. De ziektetoestand van Z. M. den koning bleef de laatste dagen naar omstandigheden gunstiger. Een roman uit Rumenië van Marco Bsociner. III. Mevrouw Veiota had met haar echtgenoot een twaalfjarig huwelyk gesleten, dat men juist niet gelukkig, maar ook niet ongelukkig noemen kon. Toen zy met haar man trouwde, was bij bijna driemaal zoo oud als zij, afgeleefd en sukkelend. Aanvankelijk had men er zich over verwonderd, maar ten slotte vond men, dat mejuffrouw Notara toch een bijzonder practisch karakter had. Een meisje met eeu week en dweepend gemoed, dat acht dagen vóór haar huwelyk door haar bruidegom in den steek ge laten was, zou van schaamte en verdriet verteerd zijn, zou geklaagd en gejammerd en zich gerui- men tijd uit de maatschappij teruggetrokken hebben, om de onaangename praatjes der men- schen, de kwetsende betuigingen van medelijden vau don oen en de opgedrongen troostwoorden van den ander te ontvluchten. Mejuffrouw Notara klaagde niet, jammerde niet, zy scheen den slag gemakkelijk en snel te hebben over wonnen en verraste iedereen door hare kort daarop gevolgde verloving met mijnheer Veiota, die, zooals wij roods zeiden, wel is waar oud en ziekelyk, maar ook zeer rijk en buitengewoon gezien was. „Het zal goen jaar duren,* zoo heette het algemeen, „of mejuffrouw Notara zal een nauppe, ryae, levenslustige weduwe zyn.“ Door den Commissaris des Konings in deze provincie is bepaald, dat het eindexamen voor de hoogere burgerscholen in Friesland dit jaar zal worden gehouden te Leeuwarden, en zyn benoemd tot leden van de commissie voor dat examen de heeren prof. dr. C. P. Burger, direc teur der Rijks hoogere burgerschool te Leeu warden, tevens tot voorzitter, dr. J. Ariëus Kappers, N. D. Doedes, mr. 8. J. Cohen en A. Galand, leeraren aan die school, dr. A. Nyland, dr. H. van Cappello, A Mmderhoud, C. Brak man en J. C. vau Druteu, leeraren aan de hoogere burgerschool te Sneek, P. J. Alberts en C. de Haas, onderscheidelijk directeur en leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen, en W. H. Wisselink eu J. C. vau den Berg, onderscheidelyk directeur eu leeraar aan da Ryks hoogere burgerschool te Heereuveen. SNEEK, 19 April. f Bij gelegenheid van een huwelijksvoltrekking deed zich hier in de vorige week ’t treurig feit voor, dat man, vrouw, en de ouders van beiden, zich vau een kruisje moesten bedienen, toen hun de pen ter onderteekeuing in handen werd gegeven. f De Normaalschool alhier hoopt 1 Aug. a s. haar JOjarig bestaan te herdenken. In aanmer king genomen de schoone resultaten van die inrichting, (306 personen danken haar tegen dien datum hunne opleiding) zou ’t misschien wen- schelyk zyn, dat ’t directeur en leeraars mocht behagen, dien dag feestelijk te herdenken. Gisteren werd in het naburige Oppenhuizen ’t Volgend droevige verhaal komt uit Veendam. De vrouw van schipper G. van Alteren van Hoogezand, die bij het binuenvaren van het kanaal haar man hulp wilde bieden met het zeil, is met het kind, ’t welk zij op den arm had, door de overslaande giek getroffen en te water geworpen. De man stak haar onmiddellijk een haak toe, maar de vrouw schijnt in haar angst voor ’t kind, dat zij vasthield, de haak niet te hebben kunnen grijpen en zonk met de kleine weg. een feest gehouden, dat zeker lang in herinne ring zal blijven bij velen, die er aan deelnamen. Het was op dien dag 25 jaar geleden, dat de heer J. L. Raadersma zijne betrekking als hoofdonder wijzer aldaar had aanvaard. De dorpsgenooten, oud-leerlingen en ouders van tegenwoordige en vroegere leerlingen, waren van meening, dat die heriuneringsdag niet stil mocht voorbijgaan. Zoo dachten ook de oud-leerlingeu van de Normaalschool te Sneek, waaraan de heer Raa- T dersma een lOtal jaren is verbonden, benevens zij, die van die inrichting en aan den cursus tot opleiding voor hoofdonderwijzer thans nog les ontvangen; zoo oordeelden ook de collega’s, li l .V .V E A LAA 1). oi bi in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2