tl.NIIVILHI'HUtliüXIIISSENJÏTSÏliliK MÉIIIÏS' H lölEUWfflHLlI) WOU DE I II 1889. 8 AI E I. W O E IN 8» D A. dige jurisprudentie, uit te drukken dut winkels tarie dezer gemeente worden gevaceerd Woens- UIT DE PERS. gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, S r do do lea •mo t bekendmaking. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der u* ld] rstl uifl ch ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn van het aan den Gemeenteraad aangeboden verslag van den toestand der gemeente over 1888. Sneek, den 7en Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Te Breda is op 79jarigen leeftijd plotseling overleden de vice-admiraal G. C. C. Pels Rijcken, oud minister van marine. pre^ uio, jlal De meeste liberale bladen laten zich in gema tigde termen uit over het ontwerp tot herziening der schoolwet. Over het geheel is men niet tegen het verleenen van subsidie, mits de waar borgen voor goed onderwijs worden gehandhaafd on versterkt. Het Vad. ging in deze voor en het Hand, was eveneens die meening toegedaan. Ook ’t N. v. d. D. laat zich in dien geest uit en eveneens de Midd. en de Goesche Ut. Beide laatstgenoemde bladen dringen eveneens op leerplicht aan. De N. Rott. Ct. is, zooals we reeds meedeelden, minder meegaande. In haar oog zal het ontwerp een bederf zijn voor het onderwijs, en zij hoopt dat betere voorwaa den zullen kunnen worden verbonden aan de te verleenen bijdrage. Na ’t geen vroeger reeds door ons omtrent het oordeel der verschillende bladen over het nieuwe ontwerp werd meegedeeld meenen wij het bij de zeer korte vermelding dezer beschouwingen te kunnen laten. De Standaard heeft reeds betoogd dat meer moest worden gedaan dan thans wordt voorge steld. Het blad kan de Tijd b. v. niet toegeven dat subsidie voor den bouw van bijzondere scholen achterwege kan blijven. Zekerheid, dat de gemeenteschool steeds voor het doel, waartoe zij werd opgericht, zal worden gebruikt, bestaat, naar de Stand, doet opmerken, niet, want menige openbare school staat op de nominatie om verkocht te worden. Dat de bijzondere school geen waarborg voor duurzaamheid ople vert, wil het blad in principe wel toegeveu, maar als een school b.v. reeds jaren lang als zoodanig dienst heelt gedaan, mag worden aan genomen dat zij duurzaamheid heeft verkregen. Men zou dan zeer goed kunnen bepalen dat ook de bijzondere school vergoeding voor den bouw kan verkrijgen als zij 15 of 20 jaar als zoodanig dienst had gedaan. kapitein W. E. Willink Kotjen, luidt: vervolging stelling. De heer Ketjen zal binnen den hem gestelden tijd een memorie aan de rechtbank inleveren. Naar men verneemt heeft het Openbaar Ministerie bij de rechtbank in Den Haag berust in het vonnis, in zake den heer Verstege gewezen. Ook de heer Verstege komt daarvan niet in hooger beroep. De Rochemont heeft intusschen reeds een brochure aangekondigd, ten tekst voerende „De strafzaak Verstege.” De Familiebode verneemt, dat het requisitoir van den officier van justitie, in zake den gep. buiten Men meldt uit Enkhuizen aan de N. R. Ct. Vrijdag is door de politie in de twee blazer- schuiten, die dienst deden bij het lichten van de gezonken stoomboot Friesland, een inventaris gevonden van glas on aardewerk, wijn enz. hetwelk uit die boot blijkt gestolen te zijn. Da zaak wordt nu verder onderzocht. klasse slechts 0,6 percent men wordt geheven. Intusschen geldt wat hierboven van den aftrek werd vermeld slechts, indien onder hot inkomen geen inkomsten uit gebouwde of ongebouwde eigendommen zijn begrepen. Bestaat het inko men geheel of gedeeltelijk uit inkomsten uit bezit van onroerende goederen, dan wordt voor de belastbare opbrengst daarvan, die tot grond slag strekt voor de grondbelasting, 20 percent meer aftrek toegestaan dan voor andere inkomsten. Zelfs in de hoogste klassen mag toch nog altijd 20 percent van deze belastbare opbrengst worden BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op eene missive van den heer Commis saris des Konings in deze provincie, dd. 2 Mei 11. Ie Afdeeling M on 8 no. 345 en het Ko ninklijk besluit van 24 April d. t. v. no. 30; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en aan de ingelijfden bij de Zeemilitie der lichting van 1885, is geschorst totdat zal zyn beslist omtrent de bij de Staten- Genoraal ingediende voordracht van wet, strek kende om hen tot langeren dienst te verplichten. Sneek, 7 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, ALMA. onder openbare verkoopplaatsen te rekenen zijn; 2°. om uit hetzelfde artikel te doen vervallen de autorisatie om den naam margarine mede toe te kennen aan surrogaten, geheel andere bestand- deelen dan margarine bevattende 3°. om aan art. 2 toe te voegen een 3e lid, waarvan de bedoeling is om het verbod van art. 2 niet toepasselijk te verklaren op de vooruitvoer bestemde surrogaten, bijaldien in het land, waarheen de uitvoer plaats beeft, een ander opschrift voor hetzelfde surrogaat bepaald is. Ten aanzien van den belanghebbende, die van dit laatste opschrift zijn waar voorzien heeft, achten de voorstellers inachtneming van de be palingen van art. 2 overbodig en een vrijstelling daarvan billijk. Zooals wij reeds onder de telegrammen in ons vorig nummer beknopt hebben meègedeeld, hebben de heeren Goeman Borgesius, Hartogh, Kerdijk, Schepel en Zaaijer, leden der Tweede Kamer, de hand aan ’t werk geslagen en een ontwerp aanhangig gemaakt tot belasting-her ziening. Het strekt om de mingegoeden te ontlasten, de financieele belemmeringen van handel, landbouw en nijverheid weg te nemen en voor rekening van de meergegoeden, in verhouding tot hun draagkracht, een grooter deel der rijkslasten te brengen. De ingediende voorstellen bestaan in 1°. afschaffing van den zoutaccijns en verlaging van het invoerrecht op geraffineerd zout tot f 1 per 100 kilogram 2°. afschaffing van de belas ting op het patent, behalve dat der naamlooze vennootschappen; 3°. afschaffing van de opcenten op do mutatierechten, van onroerende zaken geheven. Het bedrag der af te schaffen belas tingen is 9 millioen gulden. Daartegenover wordt voorgesteld4°. de in voering van een progressive inkomstenbelasting, die ongeveer evenveel zou opbrengen. Inkomens beneden f 600 worden van deze belasting vrijgesteld. Zij, die grooter inkomen bezitten, worden door zetters in verschillende klassen gerangschikt, waarvan het minimum tot grondslag strekt voor de berekening van het door de inkomstenbelasting te treffen inkomen. Van dit minimum wordt voor verschilende klas sen een verschillende aftrek toegestaan, die voor de laagste klasse 90 percent bedraagt en voor hougere klassen gaandeweg minder wordt, zoodat voor inkomens boven f 290,000 in het geheel geen aftrek is toegelaten. Van hetgeen na dezen aftrek overblijft, wordt voor alle klassen hetzelfde percent aan belasting geheven. Voor 1890 wordt voorgesteld 6 pet. Volgens het voorstel zal in de hoogste klassen voor inkomens boven f290,000, het volle bedrag van deze 6 percent van het zuiver inkomen moeten worden betaald, terwijl in de laagste klasse slechts 0,6 percent van het zuiver inko- Vrijdag is te Utrecht, onder leiding van dr, A. Kuyper, de 10e Deputrten-vergadering ge houden. Van noord en zuid, van oost cn west waren afgevaardigden naar Utrecht gekomen. Ongeveer 260 kiesvereeuigingen waren verte genwoordigd; ruim 400 deputaten waren opge komen. Het centraal-comité bestond uit de heeren jhr. mr. A, F. de Savornin Lohman, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, J. van Alphen, mr. D. P. D. Fabius, C. M. E. vau Loben Seis en J. A. Wormser. Voorts waren verscheiden Kamerleden, leden der Prov. Staten, tegenwoordig. Secretaris was jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die in deze functie is benoemd in stede van den afgetreden prof. Fabius. Nadat dr. Kuyper allen een welkomst groet had gebracht, sprak hij een rede uit, getiteld: „Niet de vrijheidsboom, maar het kruis." Spr. zette in het breede de oorzaken, die tot de Fransche revolutie hadden geleid, uiteen en oordeelde het een dartelheid en onnadenkend heid, dat Parijs, nog geen 18 jaren na zijn commune, de afgrijslijke tooneelen van 1789 gaat herdenken. Het was een goddelijke critiek op wat in 1789 is bedreven, dat juist Frankrijk van alle Staten van Europa ’t meest lijdt aan verdeeldheid. Na geruimen tjjd hierbij te heb ben stilgestaan, kwam spreker op den oorsprong van het christelijk historisch staatsrecht en vond het in de woorden „Eerst als de Zoon u zal vrijgemaakt hebben zult ge waarlijk vrij zijn." Het slot der rede wordt ongeveer als volgt weergegeven„Geeft dan nu, o volk van Nederland 1 door de droeve ervaring van zoo bange uren geleerd, een eenparig getuigenis, dat ge den vrijheidsboom giftig hebt bevonden en door het evangelie tot beter schaduw beveili ging zoekt togen de hitte des daags. Spreke er in uw ernstig getuigenis op den 14en van Bloeimaand oprechte boete voor wat ook ons volk in zijn toenmalige vaderen tegen de majesteit des Heeren gezondigd heelt. En terwijl onze liberalisten in de binnenkamer Frankrijk’» revolutiehelden toejuichen, slechts door vreeze voor verlies van volksgunst weerhouden worden om ook hier hun vreugdevuren ter eere dier schrikkelijke revolutie te ontsteken, vernieuw, o christelijk Nederland! het verbond van uw volk met den God onzer vaderen, en klimme het uit het diepst onzer volksconscientie met UITNOODIGING. VERHUISDAG. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, noodigt de ingezetenen uit, voor dit jaar, den verhuisdag, in plaats van op den 12en Mei, die op een Zondag invalt, te houden op MAAN DAG den 13en Mei. Sneek, 7 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd. ALMA. De hb. Boreel van Hoogelanden, A. van Dedem, Reekers, Rutgers van Rozenburg en Visser van Hazerswoude hebben drie amende- - - - menten op de boterwet voorgesteld. Zij strekken afgetrokken, terwijl in do eerste 5 klussen, dus 1°. om in art. 2 het daarin vermelde verbod n“ uit te strekken over het verkoopen en te koop aanbieden van surrogatenen voorts om in dat- BEKENDMAKING. SCHUTTER IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1889 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1864 om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, zullende daartoe ter Secre- f dag 15 Mei 1889, des morg. vau 9—10 uur voor die van Wijk 1, 2, 3, 4 en Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1855 tot en met 1863, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle r Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdruk kelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen ot de hoofdmiddelen van hun bestaan 'L dat zij, die in meer dan éene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de h. Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingehjfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrij ving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze -v gemeente niet geboren is, wordt aaugemaand, zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar be hooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sneek den 26 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. voor inkomens beneden f 1200, van deze op- I brengst in het geheel geen inkomstenbelasting wordt betaald. zelfde artikel, onafhankelijk van de tegenwoor- j a MEEKER CORM llh IllMl 5 n l i B I V .5 E N L A M). 11 1 1 11 ikilliwU.liBIllI r i I L r 5 >r >6 >r Li >r 25 DT 12 ar ir ir 2 57 15 ,r 1 'L I J 10-11 6. 7, 8, 9 en 10 11-12 11, 12, 13, 14 en 15 12- 1 ,16, 17, 18,19 en 20 ---o-7 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1