Bï la ra Jg I iio, zijj 3 i I cen INGEZONDEN STUKKEN. v ge- i r j j i t t I do do eft tn» iO tie m in tn ?r '3 g ie e a u it I, - .1 'J hi J ibi la SNEEK, Mei 1881). Zoo als bij ieder iSueeker ingezetene en menig vreemdeling bekend is, waren in deze gemeente drie gedeelten grond, gelegen aan den publieken weg, die ieders oog onaangenaam aandeden en meermalen de wandelaar de verzuchting deden uitspreken: „Ben ik nu hier in dut vriendelyke, nette en zindelijke stadje Sneek Die drie plaatsen waren de Oude Djk met zijn ellendige woonwagens en andere getimmer ten, de hoek in de Kleine Kerkstraat by de ge- ag io en ig eg - lijke schade en, naar men i- verlies van menschenlevens heelt Vooral de streek tusschen Pittsburg en Neu- >rcr! lad En hoe langer hij sprak, des te levendiger werd zijn verhaal, des te opgewondener zijne bewegingen; ulle spieren van zijn gelaat waren in beweging en zijne oogen flikkerden. At en toe zweeg bij een oogenblik, li[j zocht naar een beeld, naar een gepast woord, om het aangrijpend tooneel, dat zich voor zijne dogen ontrolde, te schilderen, en als hij het gevonden had, dan vloeiden de woorden hem weer van de lippen. Lea was op de knieën gaan liggen; niet de ellebogen op den kant van den rolstoel geleund en de slapen van het hoofd tusschen hare beide handen, keek zij den knaap met ingebonden adem en koortsachtige spanning aan, alsof zij elk woord uit zijn mond wilde opzuigen. Toen Jouel zyn verhaal geëindigd had, Was het stil in de zaal. Het gezelschap had zich intusschen, om fris- sche lucht te scueppen, uaur het park begeven, waar de tonen der muziek zich thans deden hooren. Lea sprong op en keek verward om zich heen; Jonel wischte zich de parelende zweetdroppels van het voorhoofd; hij was vermoeid ca haalde zwaar adem. „Goeden nacht, Florica,® zei Lea, haar Vriendin de hand gevende, „ik ga mijn vader opzoekeü (Wordt vervolgd') left V' ons 75 ild 'PB an, tes vangenid, die tot verzamelplaats diende vaó allerhande kuipersmaterialeu, On eindelijk het gedeelte grond, tegenover de Vischmarkt, bijeilé spoorwegbrug buiten dê Noorderpoort; Welké plaats door een wagenmaker als bergplaats wordt gebruikt van oude wagens, onoogelijke karren en verdere afbraak. Door flink optredén der politie is de Öudd Djk van do verschillende soorten van getim merten gezuiverd en is de hoek der Kleine Kerkstraat door het O. B. Weeshuis in een net plantsoen herschapen. Thans rest nog de plek grond bij de Spoorwegbrug, over welks ergerl ij keil toestand menig ingezetene en vreemdeling zyad afkeuring te kennen geeft. Wij vragen dan ook, waarom hierin dok gcond verbetering gebracht, waarom moet do welstind van een der hoofdingangen en een der drukste punten dezer gemeente, waar dagelijks zooveel reizigers van spoor en tram passeeren, zoë ver onachtzaamd worden. Waarom daar ter plaatse even als elders id deze gemeente geen pluntoen aangelegd, hetgeen met gemeen overleg van de gemeente en dé commissie Floralia met geringe moeite en kosten tot stand kon worden gebracht. Wij hopen dat dit schrijven eene kleine aari'- sporiug en vingerwijzing moge zyn voor dé verfraaiing onzer gemeente, ten einde onze stad wat netheid aanbelangt te doen concurreerou met andere steden, waar het oog van deri vreemdeling zoodra hij van het spoor of dó tram komt direct niet onaangenaam wordt aangedaan; door eene publieke verzamelplaats vaii oude wagens, vuile kanen en allerhande afbraak. U dankzeggende, mynheer de Redacteur, voor uwe welwillende opneming in uw blad, verblij ven wij Hoogachtend Eenige ingezetenen; voorstanders van verfraaiing onzir gemeente. I door ’t hoofd gevlogen, toen Lea verscheen. Hij had haar werktuigelijk de hand gegeven, khans speet het hem dat hy het gedaan had. I Zijn haat tegen Lea begon weer te ontwaken, i En terwijl zy hem zoo met hare groote zwarte oogen aankeek, kwam het hem voor, alsof zij in zijn ziel las, alsof zij vermoedde, dat het jeheele feest hem tegenstond, dat hij zich onge lukkig gevoelde. O, hy kon die oogen niet uitstaan, Hy mocht Lea het genoegen niet gunnen, hem treurig te zien. Zij zou misschien ten slotte nog kunnen ge- looven, dat by het zien van haar de herinnering lan het gebeurde op het kerkhof bij hem ont maakt was en hem uit zijn humeur gebracht kad. U1J wi de opgewekt, vroolyk zijn en haar ewyzen, dat hy het gebeurde op het kerkhof jeheel had vergeten, alsof het nooit had plaats tehad. En ergeren wilde hij haar ook, diep ergeren, kaar hij wist nog niet recht, hoe. S„Waar denkt gy aan hoorde hij Eloriea «lagen. Haastig streek hij met de hand over zijne logen en wischte een traan weg, die aan zyn limpers hing. |„lk Leb,“ zei hij, „aan eene treurige geschie- Dit is dus het antwoord op de Zaterdag avond bekend geworden beslissing, door de gezamenlijke mijnbestuten in het opperdistrict van Dortmund genomen en ter kennis van belanghebbenden gebracht. Zij verklaren daarin ernstig besloten te zijn billijk verhoogde loonen toe te staan, zoodra de werkstakers eerst den arbeid zullen hervat hebben. Zij achten het echter ónmogelijk in een algetneene, bepaald aangegeven percentsgewijze loonsverhooging, te bewilligen. Ook de eisch tot verkorting van den arbeidstijd, welke thans acht uren bedraagt, noemen zij onbillijk en op geen enkelen goeden grond steunend. De werklieden geven bet bezwaar tegen een zelfde percentsgewijze verhooging voor allen toe, doch blijven op den eisch van zeven uur arbeid aan éeu stuk in de mijn aaudringen, omdat daarmede voor hen toch acht uren verloren gaan. Op welke wijze het geschil uit den weg zal worden geruimd valt nog niet te zeggen. Op merkelijk is het dat de regeering, die zich eerst stipt onzijdig hield, de zijde der mijnbesturen schijnt te gaan kiezen, na een onderhoud dat de minister Herrfurth met hen had en waarover hij aan Bismarck een uitvoerig rapport uitbracht. De inhoud daarvan is nog niet bekend, doch sedert zijn eenige arbeiders vergaderingen van hoogerband verboden, op grond der socialistenwet, hetgeen verleden week nog niet het geval was en wat door de Duitsch-vrijzinuige bladen scherp afgekeurd wordt. Aan het station Oberhausen is Zaterdag be richt ontvangen dut de uitvoer van steenkolen voorloopig verboden was. Uit Newcastle, Car diff en Leeds beginnen Engelsche kolen te Rotterdam aan te komen, om dan uaar de Ruhr en Essen verscheept to worden. Uit Belgie worden mede groote hoeveelheden steenkolen naar Duitscb.land gezonden. Een en ander is echter onvoldoende om in de behoeften te voorzien en men betaalt lal) 200 mark voor de waggon, die eenige weken geleden nog 80 mark gold. De laatste berichten uit Dortmund melden De arbeidsbeweging neemt toe. Voor de in gangen der myneu hebben dreigende bijeen komsten plaats. Rondtrekkende benden bedreigen weder de arbeiders, die tot werken gezind zyn De waterwerken van de Ruhr, waaruit het geheele mijndistrict moet worden voorzien, zijn in gevaar. De arbeiders van de groeve „Mar- garetha® willen den urbeid hervatten, als zy voor de gewelddadigheden van werkstakers worden beschermd. Hetzelfde is bij andere groeven het geval. Dit is thans evenwel niet te volvoeren. Krupp te Essen schijnt bytyds zijn maatrege len genomen te hebben en heeft geen last van de strike. Ook de bakkersgezellen te Berlijn hebben ten getale van 150 man het werk gestaakt; zij eischen een arbeidsdag van 12 uur en weekloon van 21 mark, zonder de kost. Naar de '1 'imes mededeelt vorderen de werk zaamheden in den boezem der nieuwe Sainoa- commissie slechts langzaam en zal de conferentie langer duren dan men eerst meende. Vooral ontstaan er zwarigheden over de quaestie, hoe de gemeenzame controle over de inlandsche 'regeering vastgesteld moet worden, zonder dat een der drie mogendheden eenig overwicht be komt. De Amerikaansche regeeiing moet eischen stellen, die slecht stroken met het gelijkheidsbeginsel. De onderhandelingen wor den echter op de meest vriendseuappelyke wijze voortgezet, hetgeen op een goede uitkomst de geschiedenis van den grooten rumeenschen volksheld bevatte, heel vaak gelezen, zoo vaak, dat het geheel uit elkaar hing. Het leven van dien vorst, die aanvankelijk een weinig beteekenende ban (hertog) van Grajova was en vervolgens door zyn dapperheid en heldenmoed de schrik der Turken werd, had de levendige phantasie van den knaap opgewekt, diens tragisch einde zyn gemoed geschokt. Hy kon soms urenlang met open oogen over Mihai den dappere droomen, hy zag hem op zijn zwart ros aan de spits van zyn kleine, dappere schaar een geheel leger Turken vernielen hy hoorde zijn krachtige stem, die de moedeloozen bemoedigde en van de bemoedigden helden maakte; hy zag zijn fraai, door een zwarten baard omgeven gelaat met die heerlijke oogen, wier blik den beul, die hem met de byl het hoofd zou afslaan, ontwapend had, en vaak te midden der stilte van den nacht, als hij zich het einde van dien held voorstelde, als dat verschrikkelijk tooneel hem voor de oogen stond, toen Bauer, de duitsche aanvoerder der Walen, Mihai den dappere met zyn hellebaard neerstiet, liepen de tranen hem langs de wangen. Jonel vertelde aanvankelijk stotterend. Maar toen hij bespeurde dat Lea met ge spannen aandacht luisterde, begonnen de woorden vlugger van zijne lippen te vloeien, Tentoonstelling van Gastoeetellen te Leeuwarden. Ik acht het in ’t belang van de gasverbluikers en van de gasfabriek, om met een enkel wuord de aandacht te vestigen op de bovengenoemde tentoonstelling; In de groote zaal van de Jlarnlonié ié eene belangryke verzameling van allerlei toestellen tot verlichting, verwarming en beweegkracht tentoongesteld, zooals in de Noordelijke pro vinciën nog nimmer ’t geval was. Gaskachels; fornuizen, badinrichtingen, gasmotoren en gas branders, waaronder van de allernieuwste en over ’t algemeen als best erkend, zyn er in werking te zien, terwyl met de meeste welwillendheid allo gewenseiite inlichtingen en prijs ipgaten worden verstrekt. Beter dan door prospectus sen en teekeuingen verkrijgt men door eiged aanschouwing eea juist oordeel van de waarde dier toestellen en zal zeker de overtuiging Wor den gevestigd, dat van het gas nog veel, meer nat, voordeel en genot kan worden verkregen dan tot nu toe van algemeene bekendheid is. ik durf hierbij tevens de opmerking maken dat het bezwaar, als zou te weinig toevoer van gas by dag het gebruik van kachels, kooktoestelleii en motoren in den weg staan, geheel ongegrond isalleen is het een vereischte om te zorgen voor ruime leidingen en een gasmeter evenredig aan bet gebruik. Het aantrekkelijke van deze tentoonstelling wordt nog vermeerderd door de smaakvolle en doelmatige wijze van opstelling der verschillende maar dat het vryheid van handelen moest heb ben. De minister van Oorlog deelde mede, dat hij naar Massowah nog geen ander bevel had gezonden, dan dat de autoriteiten aldaar alle mogelijke inlichtingen moesten iuwiuuen om het gouvernement ia staat te stellen met kennis van zaken een besluit te nemen. hepen doet. Zooale gemeld werd ham het Engélsche Lagerhuis in beginsel het wetsontwerp aan waarbij 20 000,000 pond sterling toegestaan wordt voor de uitbreiding der marine. De mi nister Hamilton, die met dit voorstel een groote zegepraal behaalde, verklaarde dut de Engelsche vloot daardoor in staat zou gesteld worden om krachtig hel hoofd te bieden aan de verbonden twee grootste zeemogendheden der wereld. De minister haastte zich natuurlijk er bij te voegen dat dit een nieuwe waarborg zijn zou voor het behoud van den wereldvrede. In de Zaterdag gehouden zitting van het Lagerhuis stelde Robertson voor de afschaffing van het voorrecht van sommige universiteiteu om afgevaardigden te verkiezen. Het voorstel werd echter terstond met 217 tegen 126 stem men verworpen. De Tunes bevestigt, dat het wetsontwerp be treffende de suikerconventie, geen kans heeft te wordon aangenomen. Het Hoogerhuis verwierp Donderdag öp nieuw het wetsontwerp waarbij huwelyken worden toegelaten tusschen weduwnaars en de zusters hunner overleden vrouwen. Ditmaal geschiedde de verwerping met 147 tegen 120 stemmen. De Parnell-Zïwtós-commissie hoorde Donderdag den aartsbisschop van Dublin, msgr. Walsh, die verklaarde dat do lundliga veel bjgedragen had tot het doen verminderen vuu misdaden en het den plicht der geestelijkheid noemde om de party van het landvolk te kiezen tegen zijn onderdrukkers» De bisschop verklaarde verder dat Purnell en zijn vrienden in Ierland reeds iieel wat ellende voorkomen hadden en do tot veitwijfeling gedieven bevolking vaak van uitersten hadden teruggehuuden. Do verklarin gen van msgr. Walsn maakte op het publiek en seaynbaar ook op de rechters een diepen indruk. Uit Wadi Haifa is bericht ontvangen, dat een aantui Arabieren een aanval heelt gedaan cp Ferra, ten noorden van Waddi Halfra. Er zyn troepen heengezonden, waaronder een atdeeling Epyptische ruiterij, om uen Arabieren den terugweg af te snijden. Ze waren Zater dagavond echter nog niet teruggekeerd. Reeds is gemeld, dat de Kamer van Italië, ten opzichte van de vraag of de bezitting aan de Roode Zee moest worden uitgebreid, niet tot een besluit is gekomen. De outrunning van Massowah werd door niemand verlangd en waarschijnlijk zou een meerderheid zich voor de uitbreiding van het italiaansch gebied heb ben verklaard, indien men niet algemeen tegen de daaraan verbonden offers had opgezien. De heer Bought was van oordeel, dut het nech rechtvaardig, noch voordeelig was de ver overing van een deel vuu Abessinië te onder nemen. Italië en Europa hadden integendeel groot belang er bij, dat Abessinië sterk en gevreesd bleef, want noch Italië, noch eene andere mogendueid konden het vervangen in de taak, die het vervult te midden van Moha- medaunsche of Heidensche volken. De minister-president Crispi zeide, dat het gouvernement geene veroveringen wilde maken, denis gedacht Er was hem plotseling een denkbeeld door ’t hoofd gegaan. Thans wist hij, hoe hij Lea zou kunnen vernederen. „Aan welke geschiedenis vroeg Florica. „Aun de geschiedenis van Mihai den dappere,® zei hij, „die ik van daag nog eens weer gelezen heb. Weet gij, Lea, wie Mihai de dapperen was?® vroeg hy. „Neen,® zeide zij. Hy begon spotacutig te lachen. „Zy weet niet eeus wie Mihai de dappere was maar hoe zoudt gij het ook weten, wat gaat een jood Mihai den dappere aan Lea voelde bij die woorden een schok door hare leden gaan. „Natuurlijk, als Mihai de dappere een rabbi geweest was, dan zoudt gij hem wei gekend hebben 1“ ging hij spottend voort. Lea sprong overeind. Florica hield haar terug. „Wees nu toch niet zoo stuursch, Jonel,® zeide zij, „en als zij niet weet wie Mihai de dappere was, vertel het haar dan. Komaan, vertel het haar, gy kunt immers zoo mooi vertellen „Goed,® zei Jonel, „ik zal het doen!® Eu hy begon te vertellen. Hij had in de laatste weken het boekje, dat haven heeft veel geleden. Te Williamspost werd de tent van den vermaarden Barnum door den storm gedeeltelijk vernield, terwyl er een voorstelling werd gegeven. Tien mannen van het personeel werden verwond door neerstortende balken en planken, en van het publiek, dat in wilden angst de vlucht nam, werden 25 arbeiders, die aan eeu spoorwegbrug werkten, ia de Poritianae gestormdmaar zy konden allen gered worden. Te Neuhaven werden 16 arbeiders gewond door het historiën van een huis, aan welks bouw zij werkten. In het geheel zyn er honderden huizen vernield; verscheidene daarvan zyn doör den bliksem in brand geiaakt en in de asch gelegd. De lucht was vol wolken verblindend stof, onder het gerommel van den donder en félle bliksemstralen. Het verkeer werd, zooals men denken kan, zeer belemmerd. De rainister-presinent Crispi heeft Vrijdag op eöne interpellatie geantwoord, dat de regeering meent haren plicht te hebben gedaan door het bondgenootschap met de centrale mogendheden té begunstigen, omdat dit in het belang van Italië is. In de Kamer brachtén Cavallerini en Pais de zaak der katholieke congressen in vreemde lan den ter sprake. Pais zeide, dat hij vrijheid van spreken wil voor allen, maar tusschen gealli eerde mogendheden moeten er zekere égards worden in acht genomen. Ciispi antwoordde, dut het congres te Weenen eene particuliere bijeenkomst was, en nauwe lijks een vierdé deel van het Oosteurykscho episcopaat nam er aan deel. De redevoeringen waren ook minder heft'g dan elders. Deze manifestatiea hadden geenerlei weerklank by de publieke opinie. Het verledene kan niet herle ven. Italië vreest geen ijdele pogingen, en is sterk genoeg om zyne rechten te doeu eerbiedigen. In 8 panje wordt een ministercrisis aar’.ge- kondigd. De Epoca zegt, dat zy een gevolg is van verschil van meening tusschen de ministers van Marine en Financiën over de vermeerdering der oorlogsvloot. Als opvolger van den overleden Russischen minister Tolstoi is tot leider van het departement van binnenlandsche zaken, benoemd de werke lijke geheimraad Dnrnovo, de tegenwoordige directeur der keizerlijke kanselarij van weldadig heidsinstellingen, welke betrekking hy zal blyven bekieeden. Dnrnovo was eea trouwe geestverwant van Tolstoi en zijn benoeming wordt beschouwd als eeu bewys dat er in Rusland’s binnenland- sehe politiek geen wijziging te wachten is. Inde Vereenigde Staten heetteen hevige storm gewoed over eene uitgestrekt gebied I tusscheu Boston On Chicago, waar hij aanzien- vreest, ook groot veroorzaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 3