No. 41, VIER- N-V EERTIGSTE J A R G A N Q. Paardenmarkt te Snoek. Voorjaars-Paai’demn irkt Inspectie. W O A'S I) <1 22 Ml E I. ua, con* Deze COURANT venehijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden* lo :e" io, ad zij IJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den 29 Mei, en dat overeenkomstig artikel twee der verordening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd tien cent markt geld verschuldigd is. Snoek den 17 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is dë prijs belangrijk [lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever» KENN I S GE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 8en Mei 11. Ie Afdeeling M. en S. no. 860 (Provinciaal blad no. 53), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den Hen Juni e. k., des voormiddags ten 9 '/2 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zy vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om het even tot welke lichting Wij laten hier volgen wat door eenige bladen omtrent den uitslag wordt gezegd, De Standaard zegt „In de Staten van Gelderland is de liberale meerderheid thans minderheid geworden en in de Staten van Zuidholland, Overijssel en Noord- holland verloren ze enkele zetels, maar niet in genoegzaam aantal, om thans reeds de meer derheid in de Staten van deze drie provinciën te verplaatsen. In Zeeland en denkelijk ook in Friesland is het eveneens gesteld. „Van een overwinning der liberalen was alleen sprake iu Utrecht eu Zwolle, waar ze één aftredend anti-liberaal uitwierpen, en in Den Haag waar ze den heer Borret buiten gevecht stelden, in alle andere districten wierden allo aftredende anti-liberalen gekozen, of’ komen deze met goede kansen in herstemming, terwijl om gekeerd de liberalen in een tiental districten hun mannen een zeventien zetels zagen ruimen. „Onder gewone omstandigheden zou er dan 00K geen quiestie van zijn, ot de dag ware een nieuwe neuerlaag voor de liberalen op heel de linie geweest, daar hun verliezen zeer aanzienlijk zijn. Nu er echter hope bestond dat hun nog een gevoeliger slag zou worden toegebracht, eu zij er in slaagden erger af te weren, is het te begrijpen, dat het eindresultaat hun een gevoel van verademing bracht. „Van verademing ia zooverre, dat ze nog weer voor een tijdlang de Eerste Kamer iu hun macht houden, daardoor de krachtige werkzaamheid ;an het kabinet kunnen verlammen, en alzoo den jammerlyken toestand bestendigen, waarin we uoor liberalistische bekrompenheid geraakt zijn. „Tech heeft ons volk zich dit zelf te wijten. „Het kiezersvolk is dringend genoeg en her- haaidelyk genoeg gewaarschuwd. „En al hadden nu de liberalen in hun voordeel, dut hun caudidaten bijna overal de aftredende leden en maatschappelijk zeer invloedrijke per sonen waren, tegen welke wij met novi homines, en meest van kleiner aauzien, moesten optrekken, toch was het een fout, dat men te veel aan die invloeden en te weinig aan het Vaderland gedacht heeft." Het zel.de blad, dat er stellig op had gerekend dat Overijssel „om“ zou gaan, troost zich over deze misrekening met de vermoedelijke uit komsten van 1892. Het blad rekent dan op Almelo, Kampen, Ommen en Zwartsluis. #Wel worden wij dan in Zwolle bedreigd voegt het er bij maar in Enschede is nog niet alle hoop opgegeven." De 'lijd bepaalt zich tot de volgende opmer king „De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten, al moge deze ook aan veel hooggestemde verwachtingen niet voldaan hebben en ook ons De uitslag der verkiezing voor de Staten door het geheele land is thans op te maken. Bij de beoordeeling der gewonnen en verloren zetels dient intusschen te worden gelet op de districten. Er zijn districten, o. a. in Zeeland en Friesland, waar de vereenigde anti-liberalen reeds drie jaar een of meer zetels wonnen, zoodat de nu ge wonnen plaatsen eenvoudig een behoud is van de vroeger verworven zegepraal. In Zeeland b. v. zijn voor het district Goes de twee zetels gewonnen, de twee liberale leden die daar nog zitting hadden, terwijl die in Hulst zijn behouden, maar in geen der vier andere districten, waarop de hoop gevestigd was, is het gelukt de liberalen te slaan. De liberalen in Zeeland kunnen dus, trots de twee verloren plaatsen, gerust zeggen dat zij het veld hebben behouden. Iu Noordbrabuut en Limburg is geen veran dering gekomen. Op Zuidholland en Gelderland vooral was de hoop van de anti-liberalen gericht. In Gelder land, waar de Staten zoo goed als op het doode punt stonden, is thans in de districten Putten en Oldebroek ook de tweede zetel aan een anti revolutionair ten deel gevallen, terwijl in Does burg de liberale candidaat het veld moest ruimen. In Ede en Geldermalsen komen nog herstem mingen. Vermoedelijk zal de verhouding inde Staten worden 28 liberalen tegen 34 katholieken en anti-revolutionairen. In Zuidholland hebben de liberalen het veld behouden. Wel zijn over een viertal districten verdeeld zes zetels voor hen verloren gegaan, muar zij wonnen er een in Den Haag en hebben kans er daar nog twee te winnen. Voorts komt een hunner leden in herstemming te Zoetermeer. Zij behouden in de Staten nog een deugdelijke meerderheid. In Noordholland werd door de liberalen tot dusver één zetel gewonnen en éen verloren. Er moeten echter nog een viertal herstemmingen plaats hebben. De groote meerderheid in de Staten blijft liberaal. Te Utrecht is geen verandering gekomen. De liberalen wonnen één zetel te Utrecht eu verloren er één te IJsselstein. Zij zullen er nog één zij behooren en alzoo die der lichting 1884 ook aan het voorschreven onderzoek moeten deelnemen dat de verlofganger bij hot onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, eu voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens bet bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan deu verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden bevonden 4°. die kleeding* of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschynen. Sneek den 14 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN NE WITZ, Secretaris. UIT DE PERS. verhoudingen iu de statenvergadering daardoor ter onze gunste min of meer gewijzigd Werden." Het Vad. vat den algemeonen iudruk aldus samen „Het eindresultaat is, dat de anti-revolutionai- reu hier en daar iets gewonnen hebben* doch dat, zoover wij kuuneu nagaan, alleen de Stated van Gelderland, die reeds zeer wrak stonden, zijn „om“gezet. Over ’t geheel kunnen wij over de krachtsontwikkeling der liberalen tevreden zijn velen hadden erger gevreesd." Hot oordeel der N. R. Ct. klinkt tamelijk c li u t L e i' ij. INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de ingezetenen, die in 1864 zijn geboren, zoomede hen, die in de gemeente zijn komen wonen en hun 25e jaar ingetredeu en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich voor 1 Jum a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrij- 4 ven, waartoe gelegenheid bestaat ter gemeente- I secretarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge. Sneek deu 17 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretris. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie van onderzoek voor do Schutterij, hare zitting zal houden ten gemeenteliuize op Woensdag den 29 Mei 1889 des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrij stelling, van hen, die teu vorigen jare voorWaar- delijk van den schuttvrijdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geeno redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekomiug van inlichtingen omtrent de k teu deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid dags tusscheu 10 en 12 uur ter Secretarie kunnen aaumeldeu. Sneek, 17 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secret iris. „Niet alleen zijn de Staten niet ,omB, zij zouden ook niet „om" zijn geweest, iudien, in plaats van de helft, de Staten in hun geheel hadden moeten aftreden. Indieu er iets „om* is, dan is het de wiud, die een tijd lang zoo lustig in de elericale zeilen blies." Het U. D. komt tot ongeveer dezelfde elusie „Met uitzondering van Gelderlandss de uitslag voor de vrijzinnigen bevredigend, bemoedigend vooral ook voor de toekomst, zegt het blad. Enkele verloren posten kwamen aan de tegen partij maar overigens handhaafden zich de vrijzinnigen met kracht tegen dezen aanval. Vergeleken bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer, iu Maart 1888, is er onmis kenbare vooruitgang, zooals ook hieruit blijkt, dat èn iu Noord- en Zuidhollaud, èn iu Zeeland en Overijssel de meerderheid der thans gekozenen behoort tot de vrijzinnigen. by herstemming winnen. Do meerderheid iu de in verschillende districten ernstige teleurstelüngöii vier kleine districten is echter anti-liboraal ge- hebben bezorgd, geeft toch iu zóóverre reden bleven, waartegen alleen Utrecht overstaat, zeodat tot tevredenheid als in de meeste provinciën de dj meerderheid in de Staton anti-liberaal blijft. Drenthe en Groningen zijn geheel voor da liberalen behouden gebleven en ook in Overijssel is het niet gelukt de Staten „om" te krijgen. In Friesland staan de kansen n^g onzeker. Leeuwar- 4?u en Heerenveeu zij n deer do liberalen behoe den, beide plaatsen met niet onbelangrijke meerder - heid. Iu Sneek zyu de heoren Oppedijk c. s. geko zen, zoodat daar de auti-hberalen meester bleven, Iu Franeker moet herstemming plaats hebben, waarbij de volkspartij den doorslag kan geven. Te Dokkum hebben do anti-liberalo caudidaten met circa 300 stemmen de meerderheid verkre gen, zoodat daar thans weder een liberaal lid is gevallen. Het oordeel der N. R. Ct. klinkt tamelijk optimistisch. Het blad wijst op hetgeen de Standaard had verwacht en waarvan reeds hoog word opgegeven, en op de magere resul taten die verkregen zijn. De verwachting was dat, zoo al niet in dö Eerste Kamer de meerderheid dadelijk verplaatst zou worden, toch vijf provinciën de zijde der liberalen zouden verlaten dut „èn in Gelder land èn iu Overijssel èn in Zuidholland op 14 Mei a.s. met éénen slag al deze bolwerken overrompeld en deze roofsloten geslecht" zouden worden. Er is tweeërlei overwinning mogélijkj proclameerde de veldheer den Isten Mei: „in de eerste plaats een practische overwinning* zoo bet u gelukken mag iu uw Staten college nu reeds de meerderheid te erlangen. En dat is u mogelijk in Overijssel en Gelderland, mis schien ia Zeeland eu, indien eens alles n mee viel, in Zuidholland. Maar ook waar die over winning u, althans wat twee dezer vier provin ciën betreft, naar we vermoeden, ontgaat, dan blijft toch ook voor deze beide provinciën en voer Friesland er bij, een overwinning mogelijk in zedelijkeu zin, waarmee we volkomen tevre* den zullen zijn.” Zoo luidden de vooruitzichten en wat is vöN kregen Alleen in Gelderland is de meerderheid verplaatst of, beter gezegd, iets versterkt, want verplaatst was zij f'eitelyk al, maar de andere provinciën hebben glansrijk den aanval afgeslagen, zelfs Overijssel, dat redde.oos verloren heette. „In niet een der provinciën, waar tot hederi de meerderheid der Staten liberaal was" aldus besluit de N. R. Ct. „is het gelukt de meerderheid te verplaatsen. Op Friesland waar de beslissing nog vallen moet, is evenmin de practische als de zedelijke overwinning, waar mede de heeren „volkomen tevreden" zouden geweest zijn, behaald, zoodat noch de liberalis tische meerderheid iu deze Staten, noch hdil Gedeputeerde Staten, noch de door hen gekozen leden der Eerste Kamer „iu constitutioneelen zin hun mandaat kwijt zijn". G 1.11 l.l vn: B UH lllllOlHISSHffl son. sums- si imfflfflHLio it* de 4 4 1 I 10 ia ie .NATIONALE MILITIE. m15wtsm-.n0r.1nnRM.1n1 S\El ki:it 01 ItAVT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1