JOSEL FORTUNAT. ko D< 12( G< 8a 1 1 V M v 1 H c II tit E A LAV b. 1 J >5 gebruikte schoolboeken eu Bedritten. kunnen beneden dus took ko ste Bte m st vei Bte 49 wa nit ha on m 8 v u b heit gek, eu i dier G 9: 31 o n k st r 8 V 8 W n h. Vi ii kt in 8t< a.i iu vio trit en vro Ph goli ma Ziii de ron vro mai mo. Let voo Ik op gew kou SÜ best een inynwer- ■- I E.m roman uit Rumenië van Marco Brociner. IX. De maan heelt als overwinnares zegepralend een floers don tore wolken, die zich voor haar hadden gelegerd, doorbroken en weeft haar zilveren stralen over de uitgestrekte, stille vlakte, doet flikkerende lichtjes daueeu over den spiegel van het met riet omzoomde beekje, glinstert eu flikkert op de vensters van het heerennuis van Banesti en zendt door de kroon eener acasia een breede lichtstreep in Jonel’s kamer, wier vensters op het park uitziea. Het is dezelfde gelykvloersche kamer, die hij als knaap gebruikt heeit, en daarbinnen is alles nog zóó als hy het voor jaren heeit verlaten. Hetzelfde donker verguld behangsel, dezelfde massive tafel met gedraaide pooten, hetzelfde hooge bed, dezelfde bruin geworden afbeeldsels van heiligen enaan den wand tegenover de deur diezelfde oude, sierlijk besneden boekenhanger, waarop eenige i een menigte school- Jonel had die boeken met diepe uit den kelder gehaald. Mijnheer Fortunat had OVERZICHT In de jl Maandag gehouden zitting der Fransche kamer werden reeds verscheiden hooidstukken der begroeting aangenomen en wel die van eeredienst, van justitie, van financiën, van post eu telegrafie, van het legioen van eer en van de landsdrukkerij. Alleen die van eeredienst lokte een vrij belangrijke discussie uit. Msgr. Freppel meende dat deze kamer niet bevoegd meer was om de yuaestie van den eere- dienst in beginsel uit te maken en dat al wat daartegen gezegd weid, eigenlijk alleen bestemd was om dienst te doen bij de verkiezingen. De aanneming der begroeting volgde met 337 tegen 198 stemmen Dinsdag werd de kalmte, waardoor de kamer zittingen zich den laatsten tijd onderscheiden, weder eens afgebroken door een levendig Bou- SHEER, 28 Mei. Woensdag 29 Mei 11. had in de vergadering der kiesverceniging Burgertrouw eene bespreking plaats van de a. s. periodieke gemeenteraads verkiezingen. Het volgende alphabetised dub beltal van voorloopige candidaten werd gesteld J. L Bakker, Jac. Bouma Nz., Th. Camphuis, A. Dokkuin, J. Gorter, G. S. Hofstra, 11. Jz. Kingma, A. M. Kuyt, T. vd. Ley en R. D. Visser. Wij verwijzen belanghebbenden naar de zomer-dienstregeling der spoor- en tramwegen, welke morgen uanvangt en aan do achterzyde van ons blad is opgonomen. aandoening bekeken aan elk daarvan knoopten zich zoete herinneringen vast uit zyn kindsheid, herinneringen aan zijn armen huisonderwijzer Bruuner. Het scheen hem toe, als zag hij hem weer in levende lijve voor zich met zyae tot aan de kin dichtgeknoopte zwarte jas, met den cylinderhoed op het eerwaardige hoofd, met de blauwacntig roode punt van zijn neus en zijne lichtblauwe oogen, waaruit zoo’n innig goed hart straalde. Het kwam hem voor, als hoorde hg op nieuw zijn basstem „ja, mijn lieve jongen, men moet leeren, leeren, vlijtig leeren Eu wat had die man niet gesnikt en geschreid, toen hy Jonel voor het laatst aan zgn hart had gedrukt! Eu nu ligt hy daar op het kerkhof onder een groenen grasheuvel 1 Jonel had zijne schoolboeken, even als lieve speelgeuooten uit zyn jeugd die men na jaren terugziet, aan zijn hart gedrukt, en daarby schoot hem te binnen, hoe zielsgoed Florica toch was, die, zooais Alexis hem verteld had, er steeds op lette, dat alles in zyn kamer onaangeroerd op zijn plaats bleef. Arme FloricaZy was heden avond aan tafel zoo treurig geweest, niettegenstaande alle anderen zoo vroolyk en opgeruimd waren en Lea zoo overmoedig had gelachen en geschertst. Men had veel wyn gedronkenter eere van Jonel en het verloofde paar was de beste wyn het welzijn van zijn zoon gedronken eu vervolgens had men getoost op het geluk eu den voorspoed van het bruidspaar. Daarna had men elkaar gekust. Daarby had Jonel ook Lea gekust en zyuo lippen moesten wat langer, ais bij derge- lyke gelegenheden gebruikelyk is, op haar mond hebben vertoefd, want mynheer Balsamaki had Lea eenigszins onzacht naar zich toe getrokken om haar een klinkenden kus op de lippen te drukken, en hy was daarby zoo bleek geweest en zijne kleine oogeu hadden zoo onheilspellend in hunne diepliggende kassen gevonkeld. Jonel voelde, hoe by de herinnering aan dien kus het bloed hem naar de wangen vloog, hij schudde het hoofdvervolgens rees hij op van het bed, waarop hy gekleed zat, trad naar het venster toe, opende het en zoog de koele, frissche lucht met volle teugen in. Het was betooverend stil. De boomen alleen ruischten en fluisterden. Het werd Jonel won- derlijk te moede. Het zalige gevoel op zyn geboortegrond en het vaderlyk slot te zyn, in de onmiddellyke nabijheid van de twee wezens, die hem zoo na aan het hart lagendaar vóór zich het park te zien, waarin hy als knaap had roudgedurteld, waar elae boom, elx struikje hem als een oude bekende groette, dat alles deed zyn borst zwellen. Eu daar kwam nog iets by, waarvan by zelf niet recht de verklaring beperkt blijft. De politie treedt echter strenger! op en heeft reeds een vergadering verboden,? welke de werkstakers te Gelsenkirchen wilder houden. Het is te hopen, dat de strenge maatregelen der regeering geen aanleiding tot ongeregeldheden zullen geven, daar de houding der werklieden tot dusver weinig te wenschea- heeft overgelaten. In het Engelsche Hoogerhuis, bij de behandeling in tweede lezing vau het ontwerp tot vermeerdering der vloot, zeide lord Salis bury dat in 1894 de Engelsche vloot 77 groote schepen zal hebben, meer dan twee andere mogendheden samen, behalve Duitschland eu Frankrijk, die er samen 88 hebben, maar wier, samenwerking vooreerst nog wel niet te wachten is. De minister is het niet eens met Wolseley, dat Engeland een plotselingen inval heeft te vreezee, maar men moet voorzieningen treffen tegen een landing. Lord Salisbury stelt ver trouwen in het verlangen der soevereinen een oorlog te vermijden, maar het is niet zeker dat de monarchen, die thans regeeren, het over vyf I jaar nog zullen doen. Waarom zou Eugelaud niet evenals alle andere landen voorzorgsmaat regelen nemen? Er zyn autoriteiten, die meeiien, dat de fiuaucieele lasten een volk, dat er onder zucht, tot oorlog zullen drijven; maar men zegge niet, dat de volken zich wapenen, zonder overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid. De minister zegt niet, dat het gevaar nabij is, maar I er is een mogelijkheid, tegen welke het gou- vernemeut op zyn hoede moet zijn. De tweede lezing is, zooais reeds medege deeld werd, door het Hoogerhuis aangenomen. Gelijk aan de Daily News uit S t. P e te r s b u rg I wordt gemeld, loopt daar het gerucht dat Rus- F land yverig bezig is met zyu militaire toerustingen. De militaire party schijnt overtuigd, dat ondanks het drievoudig verbond het fydperk des vredes iu dit jaar zal worden afgesloten. De bericht- I gever voegt er by, dat deze geruchten zyn out- I staan naar aanleiding van koning Humbert’s voorgenomen bezoek te Straatsburg. De Servische radicalen hielden Zondag hun party-dig in een groote tuinzaal te Belgrado, hetgeen luidruchtige tagendemonstraties op de straten uitlokte. By het verlaten der zaal kwam het op straat tot handtastelykheden en botsingen, waarin zelfs twee personen, een gendarme en een gymnasiast, gedood en ongeveer veertig personen gexwetst werden. De ongeregeldheden waren Maandag avond echter nog veel grover dan den vorigeu dag, en vreemd was ’t dat de regeering de militaire macht eerst zoo laat liet optreden om daaraan een einde te maken. Zelfs de gendarmes bleven kalm toezien totdat het casino der progressisten reeds hall vernield was eu do beide vyaudolyke par tyen met revolvers op elkander schoten. Ver scheiden huizen van progressisten werden door het gepeupel aangevallen, terwyl 16 gendarmes gewond en 5 progressisten zwaar gekwetst na*r het ziekenhuis gebracht werden. Hoeveel er ver der nog gekwetst werden is niet na te gaan. Uit een politiek oogpunt acht de regeering de zaak alleen van locaal belang. Men verwachtte echter, dat de staat van beleg zou worden afge- kondigd. Uitslag der Dinsdag jl. gehouden verkie zing van leden voor de Provinciale Staten in de hoofdkiesdistricten F'raneker. Getal kiezers 5026 uitgebrachte stemmen 4198. Van onwaarde 16. langer-debat. De voorzitter begon mei mede te deelen dat de afgevaardigde Laguerre verlof had gevraagd de regeering te interpelleeren over den Senaat als Hoog Gerechtshof, doch dat hij meende die interpellatie niet te mogen toestaan. Laguerre zeide dat, indien geen verlof tot de interpellatie werd gegeven, de openbare meening een streng oordeel zou vellen over deze weigering. Naar aanleiding dezer woorden ontstond een heftig tumult en op De Cassagnac werd de censuur toegepaet, omdat hij den republikeinen verweet dat zy terugdeinzen voor de rechtvaar diging van het ellendige spel dat in den Senaat met de justitie gespeeld wordt. Met 308 tegen 202 stemmen besloot de Kamer toen aan Laguerre geen verlof tot de aange- kondigde interpellatie te geven. De vrij onpartijdige maar zeer bemoeizieke afgevaardigde Andrieux mengde zich nu in het debat en interpelleerde de regeering over haar tusschenkomst in het werk van het hof van justitie. Hy beschuldigde haar van politiewerk ten deze te verrichten. Opnieuw ontstond daar door rumoer en de minister-president Tirard kwam nadrukkelijk op tegen de aantygiug van Andrieux. Andrieux zeide verder, dat de regeering iu de zaak van Boulanger aan het werk is gegaan, zonder te weten waar het op uit zou loopen. Op dit oogenblik wacht de commissie van het hooggerechtshof nog op bewyzen. Hij voegt er by, dat de commissie niet eeuwig in stand kan blijven en de Kamer niet uiteen kan gaan en dit lichaam met dictatoriale macht achter zich laten. De minister van justitie Thevenet ant woordde, dat de regeering geen macht over de commissie uitoefent. Laguerre betoogde, dat de regeering genoodzaakt is te erkennen, dat er geen aanslag bestaat, dat er niets tegen Bou langer bewezen is en dat de aanslag begaan is door de regeering zelf. De eenvoudige orde van den dag werd ten slotte aangenomen met 331 tegen 209 stemmen. Naar aanleiding van de interpellatie van dun heer Audneux zegt de llépublique Frangaise; ,Wy begrypen den haast, waarmede de rechter- zyde om inlichtingen vraagt. „Boulanger was de laatste hoop van de vyanden der Republiek daarom stelt de rechterzyde belang in zyn lot. Het is waar, de commissie vordert langzaam, maur haar taak is dan ook moeilijk en moet volledig zijn. Het proces moet over alle intriges van den generaal het licht werpen het hooge gerechtshof moet straffen, wat onder het bereik der wet valt, en voor het overige de openbare meening laten beslissen. Zoo de instructie lang duurt, dan is dat een waarborg voor de nauw- gezetueid waarmede zy wordt gedaan. De regeering heeft op de interpellatie der rechter zyde niet geantwoord, want de instructie is geheim." De Senaat ging voort met de behandeling der legerwet eu handhaafde met 231 tegen 27 stem men het door de kamer gewyzigde artikel 46, regelende de recruteering, in zyn oorspronke- lyken vorm. Het zal nog te bezien staan of kamer en senaat het ten slotte over deze wet wel eens zullen kunnen worden. Het plan van den Duitschen keizer om met komng Humbert naar Straatsburg to gaan, waarover dezer dagen zooveel werd geschreven, moet werkelyk bestaan hebben, doch werd door tusscheukomst van Bismarck nog tydig ver ijdeld. Het was by keizer Wilhelm zelf onver wachts opgekomen na een copieus diner, voegt Figaro or veelbeteekenend bij on koning Humbert wist in zyn verwarring niet wat hij er op zou antwoorden, totdat Bismarck den volgenden ochtend de zaak in orde bracht. Officieeel wordt thans gezegd dat het plan nooit bestaan heeftdoch dat in Straatsburg zelfs reeds bevelen waren gegeven met het oog op de ontvangst der hooge gasten, wordt niet tegen gesproken. Het was echter een misverstand Naar aanleiding van het gebeurde met den inspecteur van politie Wohlgemuth, zegt de Norddeutsche, dat de Zwitsersche bevolking tot het peil der westelijke naburen schijnt gedaald te zyn. Zwitserland schijnt do bestaande, by verdrag beklonken bepalingen, die den Duitschen onderdaan iu Zwitserland recht op bescherming van persoon en eigendom verzekeren, vergeten te zijn. Indien de Duitscher in Zwitserland vogelvrij wordt verklaard, dan is dit een schen ding van het tractaat van 1876. De inhechtenisneming van het bestuur der Westfaalsche werkstakers wordt natuurlijk te Berlijn druk besproken. Het besluit werd geuomen op grond van art. 130 der strafwet, volgens hetwelk zij, die de verschillende klassen der bevolking tot het plegen van gewelddadigheid jegens elkaar aanspo ren, strafbaar worden gesteld Tot de leden van dit bestuur behoorden de meest gematigde werklieden, o. o. ook de leden der deputatie, van wie keizer Wilhelm getuigde, dat zy een goeden iudruk op hem maakte. De Vossische Zeitung kan zich daarom het besluit der regeering niet verklaren, doch weet alleen, dat het door allen, die een vergelijk wenschen, ten zeerste moet betreurd worden. Wat eigenlijk de oorzaak is van den twist, wordt door den heer Haminaclier uitvoerig iu de National Zsilung uiteengezet. Volgens het vergelyk van Berlijn werd bepaald, dat de werklieden niet langer dan 8 uren onder den grond zouden blijven. Dit werd bedoeld als een algemeen beginsel om den nor malen werkdag op 8 uren vast te stellen, doch daarmede strookte niet do opvatting der werk lieden, die beweerden, dat nu geen enkele mijn maar ton opzichte van enkele bijdragen vooral wat Van Deysiel en Verwey betreft de re dactie tot matiging aanspoort. In een paar kleinere Amsterdamsche bladen komt het verhaal voor van een juffrouw, de huisvrouw van zekeren v. d. B., die Zaterdag avond onverhoeds in de Leliestraat door oen haar onbekend manspersoon zou zijn opgepakt, na eerst bewusteloos te zijn gemaakt. Toen zij tot zich zelf kwam zat zy in een rijtuig. Weder werd zij bewusteloos om daarna te ontwaken in een keurig gemeubeld vertrek, onder de hoede van een oude vrouw. Zij wist deze over te halen haar buiten te brengen. Na geblinddoekt te zyn werd zy naar buiten geleid eu was te 3 uur op de Stadhouderskade. De politie doet onderzoek. Onlangs werd gemeld, dat het bestaan der kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem bedreigd werd eu dat er f 50ÜÜ noodig was om haar te steunen. De standaard meende de libe ralen ouder ’t oog te moeten brengen, dat dat cyfer wel een aardig begin was als zij nu ook ecus persoonlyk iets voor hun onderwijs wilden opofferen. Gelria deelde dezer dagen mede, dat het bedrag beschikbaar was gesteld. Tuans zegt de Standaard dat het zeker go- makkelyk is f 5000 bijeen te brengen iu kringen, waar men zoo zonder moeite tien duizenden voor schouwburgen geeft. Het blad kan moeilijk op duidelijker wijze zyn verbeton spijt doen uitkomen In Dan Haag is Zondag eau hevige binnenbrand ‘ontstaan in de wouing van den geneesheer v. W. n de Nobelstraat, tengevolge van een gasontplof fing. Een kamer is uitgebrand. werker langer dan 8 uren beneden mocht wezen. Dit is niet mogelijk, want natuurlyk alle werklieden niet tegelyk naar worden gebracht. Voor velen is er 81/, uur mee gemoeid. De heer Hammacher deed zijn vergelyk tot stand te brengen eu de kers waren in dit opzirht volstrekt niet vyandig gezind, integendeel, de vergadering waarin de afgevaardigde de zaak met de gemachtigden der werklieden overlegde, eindigde met het roeken van een vredessigaar in de beste stem ming. Niettemin werd zyn voorstel in de groote vergadering verworpen, hetgeen hij natuurlijk zeer betreurt. De slotsom, waartoe de heer Hammacher komt, is, dal de kracht der werkstaking feitelyk is gebroken. De beboette om het werk te her vatten doet zich overal gelden on de meeste werkstakers zullen zich dus aan het besluit der meerderheid niet storen. „Of mijn conclusie juist is aldus eindigt de nationaal-liberaie afgevaardigde „kan eerst over eenige dagen j blyken, want met zekerneid kun natuurlyk niemand vooruit zeggen, welk verloop deze ernstige beweging der werklieden zal nemen." Voorloopig breidt de werkstaking zich niet uit, maar ook vermeerdert het getal der werk lieden niet veel, daar dit nog tot ruim 70,000 wist te geveneen zoete huivering, welke hem nu en dan beving. Waren het de geesten van den wijn, die in zijne hersens rondspookten en hem met zoo’n zalig gevoel doortiutelden Hy had die wonderlyke huivering heden reeds eerder gevoeld, op het oogenblik toen Lea’s lippen op zyn mond hadden gerust en haar adem hem had omzweefd. En luide en bijna werktuigelijk zei hy in zich-zeli: „Lea!" Eu daarby kwam die scène op het kerkhof hem weer voor den geest. Hy zag alles weer middaghelder van af het oogenblik toen zy met den steen in haar gebald vuistje op hem was losgestormd, tot op het oogenblik dat zij in de kamer van den pope een vluchtigen kus op zyue lippen gedrukt had, en hy herinnerde zich, hoe hy toenmaals dien kus als eene beleediging, als eeue onuitwischbare schande beschouwd had, en terwijl hy daaraan dacht, begon hy luidkeels te lachen te midden van de stilte van den nacht. Hy kon het niet langer in zijn kamer uitliouden, hij ijlde het park ia naar het rondeel, waar hy zien op het zachte gras ia de schaduw van een eikenboom neervleide en mymerend naar boven keek. Te midden der diepe stilte vernam men een eentoo- njg geruischdat kwam van den triton, die, van het maanlicht overgoten, den waterstraal omhoog wierp, welks droppels als schitterende diamanten op den spiegel van het bassin neer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2