■MS- El HIIWEfflHllIl WOK lil AangiliB voor És BevolkniGsreDistórs. No. 45 1880. VIE R-E N-V EERTIQSTE J 1 inspectie. W OKA H I) A. o 5 J U Al, U I T DE PERS. 1891 voor de Tweede bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 ie, d zii ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. het toezicht bij het oprichten van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden, van het perceel, Sneek, Sectie B no. 1187, staande in de Gali- gastraat, Wijk 9 no. 109, benevens in een daar achter te stichten gebouwtje. Dat op Woensdag den 19en Juni 1889, des middags te 12 uren, ten gemeentel)uize gelegen heid zal zijn, oin tegen die oprichting bezwaren in te brengen on deze mondeling en schrittehjk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewonen bureau- uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 5 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. zaken j van de politieke gezindheid der bevolking. De Brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie politieke vraag immers wordt bij die verkiezingen gelegd, een verzoek volstrekt niet zuiver gesteldzij wordt dooreen- E WIERSTRA, wo- gehaspeld met allerlei andere vraagstukken K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. Y BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Proviucie van den 8en Mei 1). I le Afdeeling M. en S. no. 360 (Provinciaal blad no. 53), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebbeu op Vrijdag den Hen Juni e. k., des voormiddags ten 9''2 ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om het even tot welke lichting zij behooren en alzoo die der lichting 1884 ook aan het voorschreven onderzoek moeten deelnemen J^_ dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der ■wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris vkan worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden l bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De veilofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek den 14 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN NEW ITZ, Secretaris. verhuizing, nummering van huizen, stichting van nieuwe woningen, woonplaats verande ring of vermeerdering van het aantal leden des huisgezins en vestiging in de gemeente, alles omschreven in de artikelen 2, 3 en 4 alinea 1 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente en in artt. 18 van het Ko ninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141). Wordende overtreding van gemelde artikelen der Politie- Verordening met geldboete van ten hoogste tien gulden en die van genoemd Konink lijk besluit gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoog- ste honderd gulden. Sneek, 21 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BEN N E WITZ, Secretaris. bij de jongste verkiezingen aau te wijzen. „Op de tweede plaatsen ’t is hierop voor- Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling Van al dat wij de aandicht willen vestigen mogen j heeft, aldus besluit het U. D. haar i—r l-.u ».:x l.x inrichtingen, de verkiezingen voor de Provinciale Staten niet ,J:-J-1 acr ]k gevaar.'schado'of hinder kunnen veroor- worden aangehaald, waar het geldt het bepalen gemeente Sneek herinneren de ingezetenon i n V!in a hfivnl,.in£Z n» zoo flink van hun taak hebben gekweten. „De uitslag vau de nu geëindigde verkiezing ‘j. overzicht, voldingend aangetoond, dat in de Staten der provinciën benoorden den Moerdijk een derge- jijke verhouding, indien zij al ooit bereikbaar is, dan toch zeker in een zeer ver verschiet ligt. Zondert men Gelderland uit, dan is in allo andere gewesten, waar het op een omzetting der Staten gemunt was, het uitzicht duarop wederom verminderd. Een wreed noodlot ont houdt zelfs in Gelderland aan de kerkelijken in de eerste jaren de vruchten van de met zooveel moeite behaalde overwinning. Immers de eerste periodieke aftreding jvau leden der Eerste Kamer is in 1890 en dan treden, volgens den in het vorige jaar bij loting samengestelden rooster, voor Gelderland af de heeren mr. \V. A. A. J. baron Schimmelpeuninck van der Oye en mr. \V. C. baron van Pailaud van Waardenburg eu Neerijnen, beiden anti-revo- lutionairen. In 1890 valt dus, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, niet te rexenen op eeue versterking van de anti-vrijzinnige elementen in de Eerste Kamer. De N. R. Ct. wijst er mede op dat de ver bonden anti-revolutionaire-ultramontaansche troe pen over de geheele linie zijn verslagen en thans duidelijk is gebleken wat reeds bij de verkiezingen van 14 Mei voor ieder, die ’t zien wilde duidelijk was: dat er een keer isgekomeu in de openbare meening. Zelfs in districteu, waar do liberalen nauwe lijks eeuige kans schenen te hebben, als te Al melo, te Nieuwer-Amstel, te Zoetermeer, bleef de tegenpartij in de minderheid. „Voor dezen schoenen dag aan de kiezers onze hulde in alle districten en in de eerste plaats aan de Friezen, die den 6en Maart 1888 gewroken hebben, en aan Den Haag, dat den slag heeft beslist." Het Hand, wijst er op, dat de herstemmingen op sterken achteruitgang van de auti-liberalen wijzen. Het blad brengt hulde aan de groote krachtsinspanning, in de hachelijke districten door de vrijzinnigen aangewend, en wenscht zijn vrienden geluk. Zij zullen zeker niet op hun lauweren gaan rusten, maar zich nu reeds voorbereiden op den strijd, die in 1891 zal te voeren zijn. Organisatie in elke gemeente is noodig: voorlichting der kiezers, om hun duide lijk te maken, dat de liberalen geen ongeloovigen, geen vijanden van den godsdienst zijn en dat van hen alleen voor de vrijheid en de geleide lijke volksontwikkeling ook in de toekomst alles is te verwachten. De anti-liberalen kunnen alleen door samen ter stembus te trekken macht vertooneneenmaal gekozen kunnen zij al bitter weinig uitrichten, omdat zij in zoovele opzichten van elkander verschillen en elkander schaakmat zetten. Dien stilstand is het land moede en dat is zeker wel de voornaamste reden waarom de kracht van het clericaal verbond reeds na een jaar zoo sterk is verminderd. Ten slotte nog de opmerking waarmede het Vad. zijn overzicht besluit „Overal, waar een liberaal in herstemming kwam, heeft hy gezegevierd, behalve iu Heusden, waar de anti-revolutiouaireu de voldoening kunnen smaken de eenige liberale leden, die in Noordbrabants Staten zetelden, den voet te hebben gelicht. Schamele vergoeding inderdaad voor de verpletterde slagen, in Friesland, Over ijssel, Gelderland, Noordholland en ZuidUolluud aan de anti-liberale coalitie toegebracht." De Standaard komt inmiddels nog eens terug op de Provinciale kiestabel. Zij meent dat i de oude tabel onherroepelijk ia veioordeeld, en aan hunne verplichting tot het doen van j aangifte voor de Bevolkingsregisters, in zake - - B o o der gemeem;0 ter visie is s met bijlage van JOUK nende te Sneek, om vergunning tot het oprichten i van gewestelijk, plaatselijk en dikwijls persoon- eencr Goud- en Zilversmederij, in een gedeelte j lijk belang; vraagstukken, die als ondergeschikt kadastraal bekend gemeente I moesten beschouwd worden, doch die in werke lijkheid dikwijls den doorslag geven, ’t Is de liberale pers geweest, welke voorde verkiezingen inzonderheid op deze vraagstukken allen nadruk heeft gelogd. Men moest niet vragen, verkon digden als om strijd de liberale bladen: tot welke partij deze of gene candidaat behoorde, maar alleen of hij verstand had van provinciale en polderzaken en of' hij een lief en achtens- waardig mensch was. Wij en meer anti-libera len verdedigden het tegendeel, hetgeen niet wegnam, dat bij zeer veel kiezers de redeneerin- gen der liberale pers ingang vonden. Maar dan ook komt het niet te pas, dat deze thans jubelt over een politieke overwinning en een politieleen ommekeer in het land, terwijl zij te voren aan de verkiezingen elk politiek karakter ontzegd had." Ongeveer in dien geest laat zich ook het Centrum uit. Ook bij dit blad komt, nu de nederlaag is geleden, eensklaps het niet-politiek karakter der verkiezing op den voorgrond. „De liberalen weten zeer goed schrijft het blad dat de provinciale verkiezingen nooit zoozeer partij verkiezingen zijn als die voor de Tweede Kamer, dat de kiezers onze kiezers althans er nimmer zulk een groote politieke beteekenis aan hechten en plaatselijke invloeden bij deze verkiezingen een meer dan gewonen invloed uitoefenen. Overal gingen de liberale graspre dikers rond, om te verkondigen dat de „clerica- len" aan den strijd een politiek karakter wilden geven, maar dat de liberalen toch ook nog een ruime plaats wilden verleenen aan het provin ciaal belang. Aan drogredenen heeft het van liberale zijde niet ontbroken en het schijnt dat deze weder op meer dan een plaats ingang heb ben kunnen vinden." Overigens hoopt het Centrum, dat de ijver der tegenstanders ook op haar partijgenooten een gunstigen invloed zal uitoefenen. De verhouding in de Provinciale vergaderin gen, waar zij nog door de herstemmingen gewij zigd kon worden is nu, naar kan worden opge- merkt, aldus: Noordholland: 62 linkerzijde, 10 rechterzijde Zuidholland: 54 linkerzijde, 26 rechterzijde; Friesland: 35 linkerzijde, 15 rechterzijde; Overijssel; 30 linkerzijde, 17 rechterzijde; Gelderland25 vrijzinnigen, 15 anti-revolu- tionairen, 18 katholieken en 4 conservatieven (onder de conservatieven worden gerekend de heeren Van Borssele, Van Braked, Kolff en Yiruly). In Groningen zal de anti-revolutionaire partij één vertegenwoordiger tellen in de Stateu-ver- gadering, zooals zij met 1 Juli a.s. zal zijn samengesteld. In Noordbrabant is het den katholieken gelukt van de luttele vrijzinnige leden, die voor Heusden in de Staten zitting hadden, de twee die thans aau de beurt van aftreding waren, te verwijderen en door anti revolutionairen te vervangen. Van de twee nog overigen heeft de heer Van Eeten, met het oog op den uitslag van deze verkiezing, De liberale bladen brengen alle hulde aan de Geen voordeel, wel nadeel hebben de liberalen I vrijzinnige kiezers, die by de herstemming zich BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I Gelijk wel kon worden voorzien, is de Stand. niet best te spreken over den uitslag der her stemmingen. Zij ontveinst het zich niet, dat het resultaat voor de anti-revolutionaire partij een niet geringe teleurstelling is. Uit het feit, dat in schier alle districten, waar partijen tegen- over elkander stonden, de harerzijds aanbevolen candidaten uitvielen, leidt zij af, dat de liberale partij alweer van deze verkiezingen een kerke lijke quaestie is gaan maken. Een paar strooi biljetten worden als bewijs daarvan aangevoerd, terwijl het blad als zijn meening te kennen geeft dat de liberalen, wanneer zij dien weg opwillen, als politieke partij abdieeeren. In antwoord op den juichtoon, door defV. R. C. aangeheveu, bepaalt het blad zich tot het vol gende: „Tegen het gevoel van teleurstelling aan onze zijde staat natuurlijk bij de tegenpartij een gevoel van verruiming over. Metterdaad is de omzetting van de Staten van Zuidholland thans ook voor 1892 niet wel mogelijk. De Eerste Kamer blijft dus voorshands, zoo er geen andere maatregelen genomen worden, liberaal en breekt de kracht van elk ministerie, dat in niet liberalen zin hervormen wil. Toch is hiermee geen politieke beslissing gevallen. Die komt eerst in Kamer. Althans indien de liberalisten dan eerlijker spel willen spelen en af willen laten van hun „kerkje spelen", hun pressie op onderhoorigen en hun systeem van intimidatie." De lijd erkent ook, dat de liberalen recht hebben zich te verheugen over de behaalde overwinning, maar ontkent dat hier reeds sprake zou mogen zijn van een ommekeer van de openbare meening. „Dat is volstrekt niet gebleken! roept het blad uit. Vooreerst mogen de liberalen niet vergeten, dat, al zijn de herstemmingen hun ook meegevallen, toch het algemeene resultaat der verkiezingen is geweest, dat hun in ver- vrijwillig zijn ontslag genomen, schillende provinciën zetels ontwrongen zijn. SLEEKER 01nn mm ra hit moiDissm am f 2 .0 10

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1